Germany F15

Moderator: Moderators

Germany F15

Postby kid » Mon Aug 28, 2006 1:39 pm

kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Postby Steve G » Sun Sep 03, 2006 9:57 pm

:-k

I was wondering where this one came from...its Germany F14 from 2005. 8-[
--
Your Friendly Forum Administrator
Steve G
Site Admin
Site Admin
 
Posts: 9408
Joined: Thu May 13, 2004 12:14 pm
Location: Chicago, USA

Postby DavidD » Mon Sep 04, 2006 5:14 am

OK, that's really strange. Thought I was following the link for "next week" - I have no idea how it took me there. I better stick to the ETA and sites I know. Feel free to make it all disappear.
DavidD
Forum Regular
Forum Regular
 
Posts: 45
Joined: Sun May 30, 2004 4:57 am
Location: Chapel Hill, USA

Postby JeanBaguette » Mon Sep 04, 2006 6:01 am

Germany F15 qualifying
September 4-10, 2006

Singles
Seeds: (cut: none)
1. Max Raditschnigg
2. Jan Marek
3. Pirmin Haenle
4. Filip Zeman
5. Petr Frelich
6. Daniel Muller
7. Adolfo Gomez-Pinter
8. Mike Steinherr
9. Ivan Vukovic
10. Krisjanis Stabins
11. Julian Bley
12. Cosmin Georgescu
13. Dariusz Kuligowski
14. Filip Svozilek
15. Aleksandar Cucuz
16. Calin Paar

First Round
(1)Max Raditschnigg (AUT) bye
Petar Tomasic (CRO) d. Nicolas Steiner (GER) 6-2 6-4
Max Zerhusen (GER) d. Manfred Guenther (GER) 6-1 6-3
(16)Calin Paar (GER) bye
(2)Jan Marek (CZE) bye
Artur Latipov (RUS) d. Adam Novak (CZE) 6-2 3-6 6-3
(WC)Daniel Stoehr (GER) d. Stefan Steinbrugger (GER) 6-0 6-0
(12)Cosmin Georgescu (ROM) bye
(3)(WC)Pirmin Haenle (GER) bye
Maximilian Wimmer (GER) d. Nicolas Grammare (FRA) 6-4 6-4
(WC)Stefan Balog (GER) d. Ruben Haug (GER) 6-4 6-1
(9)Ivan Vukovic (CRO) bye
(4)Filip Zeman (CZE) bye
Jiri Podhajsky (CZE) d. (WC)Richard Waite (GER) 3-6 6-4 6-2
(WC)Luis Loffler (GER) d. Marko Milovanovic (SCG) 6-4 6-2
(14)Filip Svozilek (CZE) bye
(5)Petr Frelich (CZE) bye
Aleksandar Bajin (GER) d. Oskars Vaskis (LAT) 6-1 6-4
(WC)Stefan Liebl (GER) d. Michael Trminek (GER) 6-3 6-2
(13)Dariusz Kuligowski (GER) bye
(6)(WC)Daniel Muller (GER) bye
Peter Steinberger (GER) d. Tomas Toman (CZE) 6-2 6-3
Michael Nuesslein (GER) d. Marc Auradou (FRA) 6-2 6-7(6) 7-6(4)
(10)Krisjanis Stabins (LAT) bye
(7)Adolfo Gomez-Pinter (ESP) bye
(WC)Mario Eckardt (GER) d. Philipp Regnat (GER) 6-0 4-6 6-1
Patrick Taubert (GER) d. Kostas Zaraklanis (GRE) 6-0 6-2
(15)Aleksandar Cucuz (SUI) bye
(8)Mike Steinherr (GER) bye
Dean Jackson (GER) d. Alexey Iremashvili (RUS) 6-1 6-1
Martin Kamenik (CZE) d. Dmitry Sventitskiy (RUS) 6-3 6-1
(11)Julian Bley (GER) bye

Second Round
(1)Max Raditschnigg (AUT) d. Petar Tomasic (CRO) 6-2 6-3
(16)Calin Paar (GER) d. Max Zerhusen (GER) 6-3 6-2
(2)Jan Marek (CZE) d. Artur Latipov (RUS) 6-2 6-2
(WC)Daniel Stoehr (GER) d. (12)Cosmin Georgescu (ROM) 6-2 6-0
(3)(WC)Pirmin Haenle (GER) d. Maximilian Wimmer (GER) 6-2 5-7 7-6(6)
(WC)Stefan Balog (GER) d. (9)Ivan Vukovic (CRO) 6-4 6-1
(4)Filip Zeman (CZE) d. Jiri Podhajsky (CZE) 6-4 6-2
(WC)Luis Loffler (GER) d. (14)Filip Svozilek (CZE) 7-5 4-6 6-1
Aleksandar Bajin (GER) d. (5)Petr Frelich (CZE) 6-3 7-5
(13)Dariusz Kuligowski (GER) d. (WC)Stefan Liebl (GER) 6-1 6-0
Peter Steinberger (GER) d. (6)(WC)Daniel Muller (GER) 6-3 7-5
Michael Nuesslein (GER) d. (10)Krisjanis Stabins (LAT) 6-2 7-6(1)
(WC)Mario Eckardt (GER) d. (7)Adolfo Gomez-Pinter (ESP) 6-3 6-2
Patrick Taubert (GER) d. (15)Aleksandar Cucuz (SUI) 6-3 6-3
Dean Jackson (GER) d. (8)Mike Steinherr (GER) 6-3 6-3
Martin Kamenik (CZE) d. (11)Julian Bley (GER) 6-3 6-2
JeanBaguette
Forum King
Forum King
 
Posts: 291
Joined: Tue Jun 01, 2004 4:03 am
Location: Hamburg, Germany

Postby kid » Mon Sep 04, 2006 12:13 pm

Qualifying Round
(1)Max Raditschnigg (AUT) d. (16)Calin Paar (GER) 1-6 6-1 7-5
(WC)Daniel Stoehr (GER) d. (2)Jan Marek (CZE) 4-6 6-4 6-1
(3)(WC)Pirmin Haenle (GER) d. (WC)Stefan Balog (GER) 7-5 4-6 6-3
(4)Filip Zeman (CZE) d. (WC)Luis Loffler (GER) 3-6 6-3 6-2
(13)Dariusz Kuligowski (GER) d. Aleksandar Bajin (GER) 6-4 6-4
Peter Steinberger (GER) d. Michael Nuesslein (GER) 6-0 6-0
Patrick Taubert (GER) d. (WC)Mario Eckardt (GER) 6-4 6-2
Dean Jackson (GER) d. Martin Kamenik (CZE) 6-4 6-1
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Postby Steve G » Tue Sep 05, 2006 8:57 am

Germany F15 - Minimax Cup
Kempten, Germany
September 4-10, 2006
Surface: Clay
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 64
$15,000

Singles
Seeds: (cut: Daniel Lustig - 1020)
1. Tobias Summerer
2. Grega Zemlja
3. Rameez Junaid
4. Philipp Marx
5. Marcel Zimmermann
6. Julian Reister
7. Jakub Hasek
8. Juan Miguel Such

First Round
(1)(WC)Tobias Summerer (GER) vs Philipp Oswald (AUT)
David Klier (GER) vs (WC)David Thurner (GER)
(WC)Marcel Meigel (GER) vs (q)Filip Zeman (CZE)
(7)Jakub Hasek (CZE) vs Jean-Claude Scherrer (SUI)
(3)Rameez Junaid (AUS) vs (q)Daniel Stohr (GER)
(q)Max Raditschnigg (AUT) vs Zeljko Krajan (CRO)
Daniel Lustig (CZE) vs (q)Dean Jackson (GER)
(6)Julian Reister (GER) vs Martin Fischer (AUT)
(5)Marcel Zimmermann (GER) vs Matthias Bachinger (GER)
Armin Sandbichler (AUT) vs (SE)Marc Sieber (GER)
Dustin Brown (JAM) vs Christoph Steiner (AUT)
(4)Philipp Marx (GER) vs Daniel Brands (GER)
(8)Juan Miguel Such (ESP) vs (q)Patrick Taubert (GER)
(WC)Peter Gojowczyk (GER) vs (q)Peter Steinberger (GER)
Jerome Becker (GER) vs (q)Dariusz Kuligowski (GER)
(2)Grega Zemlja (SLO) vs (q)Pirmin Haenle (GER)


Doubles
Seeds: (cut: none)
1. Rameez Junaid/Philipp Marx
2. Martin Fischer/Philipp Oswald
3. Daniel Lustig/Filip Zeman
4. Armin Sandbichler/Christoph Steiner

First Round
(1)Rameez Junaid/Philipp Marx (AUS/GER) bye
Dustin Brown/Marcel Meigel (JAM/GER) vs Alexei Iremashvili/Artur Latypov (RUS)
(3)Daniel Lustig/Filip Zeman (CZE) bye
Martin Kamenik/Jan Marek (CZE) vs Stefan Baolg/Calin Paar (GER)
Peter Steinberger/Marcel Zimmermann (GER) vs Filip Svozilek/Tomas Toman (CZE)
(4)Armin Sandbichler/Christoph Steiner (AUT) vs Marko Milovanovic/Petar Tomasic (SCG/CRO)
David Klier/Daniel Muller (GER) vs Pirmin Haenle/Nils Muschiol (GER)
(2)Martin Fischer/Philipp Oswald (AUT) bye
--
Your Friendly Forum Administrator
Steve G
Site Admin
Site Admin
 
Posts: 9408
Joined: Thu May 13, 2004 12:14 pm
Location: Chicago, USA

Postby Super-Fabio » Tue Sep 05, 2006 2:02 pm

First Round
(1)(WC)Tobias Summerer (GER) vs Philipp Oswald (AUT)
David Klier (GER) vs (WC)David Thurner (GER)
(q)Filip Zeman (CZE) d. (WC)Marcel Meigel (GER) 6-4 5-3 ret.
(7)Jakub Hasek (CZE) d. Jean-Claude Scherrer (SUI) 4-6 7-5 7-5
(q)Daniel Stoehr (GER) d. (3)Rameez Junaid (AUS) 6-4 6-3
(LL)Aleksandar Bajin (GER) d. (q)Max Raditschnigg (AUT) 6-3 4-6 6-4
(q)Dean Jackson (GER) d. Daniel Lustig (CZE) 7-6(3) 6-1
(6)Julian Reister (GER) vs Martin Fischer (AUT)
(5)Marcel Zimmermann (GER) vs Matthias Bachinger (GER)
Armin Sandbichler (AUT) vs (SE)Marc Sieber (GER)
Dustin Brown (JAM) d. Christoph Steiner (AUT) 5-7 6-2 6-3
(4)Philipp Marx (GER) vs (LL)Jan Marek (CZE)
(q)Patrick Taubert (GER) d. (LL)Calin Paar (GER) 6-2 6-3
(q)Peter Steinberger (GER) d. (WC)Peter Gojowczyk (GER) 4-6 6-3 6-4
Jerome Becker (GER) vs (q)Dariusz Kuligowski (GER)
(2)Grega Zemlja (SLO) vs (q)Pirmin Haenle (GER)
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Tue Sep 05, 2006 2:05 pm

First Round
(1)Rameez Junaid/Philipp Marx (AUS/GER) bye
Dustin Brown/Marcel Meigel (JAM/GER) vs Alexei Iremashvili/Artur Latypov (RUS)
(3)Daniel Lustig/Filip Zeman (CZE) bye
Martin Kamenik/Jan Marek (CZE) d. Stefan Baolg/Calin Paar (GER) 4-6 6-3 6-2
Peter Steinberger/Marcel Zimmermann (GER) vs Filip Svozilek/Tomas Toman (CZE)
(4)Armin Sandbichler/Christoph Steiner (AUT) vs Marko Milovanovic/Petar Tomasic (SCG/CRO)
David Klier/Daniel Muller (GER) d. Pirmin Haenle/Nils Muschiol (GER) 6-4 6-4
(2)Martin Fischer/Philipp Oswald (AUT) bye
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Wed Sep 06, 2006 12:28 pm

First Round
(1)(WC)Tobias Summerer (GER) d. Philipp Oswald (AUT) 6-1 1-6 6-2
David Klier (GER) d. (WC)David Thurner (GER) 3-6 6-3 6-2
(q)Filip Zeman (CZE) d. (WC)Marcel Meigel (GER) 6-4 5-3 ret.
(7)Jakub Hasek (CZE) d. Jean-Claude Scherrer (SUI) 4-6 7-5 7-5
(q)Daniel Stoehr (GER) d. (3)Rameez Junaid (AUS) 6-4 6-3
(LL)Aleksandar Bajin (GER) d. (q)Max Raditschnigg (AUT) 6-3 4-6 6-4
(q)Dean Jackson (GER) d. Daniel Lustig (CZE) 7-6(3) 6-1
(6)Julian Reister (GER) d. Martin Fischer (AUT) 7-6(3) 7-5
(5)Marcel Zimmermann (GER) d. Matthias Bachinger (GER) 7-5 6-4
Armin Sandbichler (AUT) d. (SE)Marc Sieber (GER) 7-6(2) 6-4
Dustin Brown (JAM) d. Christoph Steiner (AUT) 5-7 6-2 6-3
(4)Philipp Marx (GER) d. (LL)Jan Marek (CZE) 6-4 7-6(1)
(q)Patrick Taubert (GER) d. (LL)Calin Paar (GER) 6-2 6-3
(q)Peter Steinberger (GER) d. (WC)Peter Gojowczyk (GER) 4-6 6-3 6-4
Jerome Becker (GER) d. (q)Dariusz Kuligowski (GER) 6-4 7-5
(2)Grega Zemlja (SLO) d. (q)Pirmin Haenle (GER) 6-0 6-0
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Wed Sep 06, 2006 12:31 pm

First Round
(1)Rameez Junaid/Philipp Marx (AUS/GER) bye
Alexei Iremashvili/Artur Latypov (RUS) d. Dustin Brown/Marcel Meigel (JAM/GER) W/O
(3)Daniel Lustig/Filip Zeman (CZE) bye
Martin Kamenik/Jan Marek (CZE) d. Stefan Baolg/Calin Paar (GER) 4-6 6-3 6-2
Peter Steinberger/Marcel Zimmermann (GER) d. Filip Svozilek/Tomas Toman (CZE) 6-2 6-2
(4)Armin Sandbichler/Christoph Steiner (AUT) d. Marko Milovanovic/Petar Tomasic (SCG/CRO) 6-3 6-1
David Klier/Daniel Muller (GER) d. Pirmin Haenle/Nils Muschiol (GER) 6-4 6-4
(2)Martin Fischer/Philipp Oswald (AUT) bye

Quarterfinals
(1)Rameez Junaid/Philipp Marx (AUS/GER) vs Alexei Iremashvili/Artur Latypov (RUS)
(3)Daniel Lustig/Filip Zeman (CZE) d. Martin Kamenik/Jan Marek (CZE) 6-3 6-3
(4)Armin Sandbichler/Christoph Steiner (AUT) vs Peter Steinberger/Marcel Zimmermann (GER)
(2)Martin Fischer/Philipp Oswald (AUT) vs (4)Armin Sandbichler/Christoph Steiner (AUT)
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Thu Sep 07, 2006 11:52 am

Second Round
(1)(WC)Tobias Summerer (GER) d. David Klier (GER) 7-6(6) 6-4
(7)Jakub Hasek (CZE) d. (q)Filip Zeman (CZE) 6-4 6-2
(LL)Aleksandar Bajin (GER) d. (q)Daniel Stoehr (GER) 6-1 3-6 7-6(9)
(6)Julian Reister (GER) d. (q)Dean Jackson (GER) 3-6 6-4 6-4
(5)Marcel Zimmermann (GER) d. Armin Sandbichler (AUT) 6-4 6-2
Dustin Brown (JAM) d. (4)Philipp Marx (GER) 6-3 6-4
(q)Patrick Taubert (GER) d. (q)Peter Steinberger (GER) 2-6 6-4 6-2
(2)Grega Zemlja (SLO) d. Jerome Becker (GER) 5-7 6-3 6-3
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Thu Sep 07, 2006 11:53 am

Quarterfinals
(1)Rameez Junaid/Philipp Marx (AUS/GER) d. Alexei Iremashvili/Artur Latypov (RUS) 6-1 6-1
(3)Daniel Lustig/Filip Zeman (CZE) d. Martin Kamenik/Jan Marek (CZE) 6-3 6-3
(4)Armin Sandbichler/Christoph Steiner (AUT) d. Peter Steinberger/Marcel Zimmermann (GER) 6-2 3-6 7-6(6)
(2)Martin Fischer/Philipp Oswald (AUT) d. (4)Armin Sandbichler/Christoph Steiner (AUT) 3-6 6-3 6-4
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Fri Sep 08, 2006 11:37 am

Quarterfinals
(1)(WC)Tobias Summerer (GER) d. (7)Jakub Hasek (CZE) 6-3 6-3
(6)Julian Reister (GER) d. (LL)Aleksandar Bajin (GER) 6-1 6-0
(5)Marcel Zimmermann (GER) d. Dustin Brown (JAM) 6-1 4-6 6-1
(2)Grega Zemlja (SLO) d. (q)Patrick Taubert (GER) 6-2 6-1
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Fri Sep 08, 2006 11:39 am

Semifinals
(1)Rameez Junaid/Philipp Marx (AUS/GER) d. (3)Daniel Lustig/Filip Zeman (CZE) 7-5 6-4
(2)Martin Fischer/Philipp Oswald (AUT) d. (4)Armin Sandbichler/Christoph Steiner (AUT) 6-7(2) 6-4 6-4
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby kid » Sat Sep 09, 2006 2:27 pm

Semifinals
(1)(WC)Tobias Summerer (GER) d. (6)Julian Reister (GER) 6-7(3) 6-4 6-2
(2)Grega Zemlja (SLO) d. (5)Marcel Zimmermann (GER) 7-5 6-3

Final
(1)(WC)Tobias Summerer (GER) vs (2)Grega Zemlja (SLO)

Final
(2)Martin Fischer/Philipp Oswald (AUT) d. (1)Rameez Junaid/Philipp Marx (AUS/GER) 6-3 1-6 7-6(1)
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Postby kid » Sun Sep 10, 2006 2:32 pm

Final
(1)(WC)Tobias Summerer (GER) d. (2)Grega Zemlja (SLO) 6-4 6-4
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno


Return to Archive

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 1 guest

cron
Not able to open ./cache/data_global.php