Bukhara Challenger

Moderator: Moderators

Bukhara Challenger

Postby Super-Fabio » Mon Aug 21, 2006 8:42 am

Bukhara challenger qualifying
August 21-27, 2006

Singles
Seeds: (cut: none)
1. Rohan Bopanna
2. Ti Chen
3. Denis Matsukevitch
4. Diego Alvarez
5. Sergei Bubka, Jr.
6. Luka Gregorc
7. Vladimir Voltchkov
8. Michail Elgin

First Round
(1)Rohan Bopanna (IND) bye
Dmitri Sitak (RUS) d. Sarvar Ikramov (UZB) 1-6 6-2 7-5
Arsen Asanov (UZB) d. (WC)Sergey Kwak (UZB) 6-3 1-6 7-6(3)
(6)Luka Gregorc (SLO) d. Maxim Bakunin (UKR) 6-2 6-0
(2)Ti Chen (TPE) bye
Alexei Tikhonov (RUS) d. (WC)Dilshod Saidmukhamedov (UZB) 6-0 6-2
Marsel Khamdamov (UZB) d. Ilia Marchenko (UKR) 6-2 7-5
(7)Vladimir Voltchkov (BLR) d. Vaja Uzakov (UZB) 6-1 6-0
(3)Denis Matsukevitch (RUS) bye
Sun-Yong Kim (1987) (KOR) d. (WC)Victor Kim (UZB) 6-3 7-5
Sergei Krotiouk (RUS) d. (WC)Artem Naymushin (RUS) 6-2 6-1
(5)Sergei Bubka, Jr. (UKR) d. (WC)Igor Shelyakin (UZB) 6-2 6-2
(4)Diego Alvarez (ARG) bye
Serguei Demekhine (RUS) d. (WC)Dmitri Pavlovskiy (UZB) 6-0 6-1
Aleksandr Agafonov (UKR) d. (WC)Vitali Pavlov (KAZ) 6-1 6-3
Maxim Filippov (KAZ) d. (8)Michail Elgin (RUS) 6-4 6-4

Second Round
(1)Rohan Bopanna (IND) d. Dmitri Sitak (RUS) 6-7(4) 6-1 4-4 def.
(6)Luka Gregorc (SLO) d. Arsen Asanov (UZB) 6-2 6-2
(2)Ti Chen (TPE) d. Alexei Tikhonov (RUS) 6-2 7-5
(7)Vladimir Voltchkov (BLR) d. Marsel Khamdamov (UZB) 6-1 6-3
Sun-Yong Kim (1987) (KOR) d. (3)Denis Matsukevitch (RUS) 7-6(5) 6-2
(5)Sergei Bubka, Jr. (UKR) d. Sergei Krotiouk (RUS) 6-1 6-3
Serguei Demekhine (RUS) d. (4)Diego Alvarez (ARG) 6-1 6-3
Maxim Filippov (KAZ) d. Aleksandr Agafonov (UKR) 6-1 7-6(3)

Qualifying Round
(1)Rohan Bopanna (IND) d. (6)Luka Gregorc (SLO) 7-6(4) 6-3
(2)Ti Chen (TPE) d. (7)Vladimir Voltchkov (BLR) 6-3 6-3
(5)Sergei Bubka, Jr. (UKR) d. Sun-Yong Kim (KOR) 6-4 7-5
Serguei Demekhine (RUS) d. Maxim Filippov (KAZ) 6-1 6-0
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Tue Aug 22, 2006 4:03 am

Main Draw
(1)Janko Tipsarevic (SCG) vs Oh-Hee Kwon (KOR)
Kyu-Tae Im (KOR) vs (q)Ti Chen (TPE)
Pavel Ivanov (RUS) vs Victor Bruthans (SVK)
(6)Nicolas Tourte (FRA) vs (WC)Murad Inoyatov (UZB)
(3)Denis Istomin (UZB) vs Frank Moser (GER)
Kamil Capkovic (SVK) vs (q)Sergei Bubka, Jr. (UKR)
Paul Baccanello (AUS) vs (WC)Gafur Ishmatov (UZB)
(8)Karan Rastogi (IND) vs Tomislav Peric (CRO)
(5)Mikhail Ledosvkikh (RUS) vs Satoshi Iwabuchi (JPN)
(WC)Ervand Gasparyan (RUS) vs (q)Serguei Demekhine (RUS)
Woong-Sun Jun (KOR) vs Xin-Yuan Yu (CHN)
(4)Dacian Craciun (ROM) vs Lazar Magdincev (MKD)
(7)Gouichi Motomura (JPN) vs Conor Niland (IRL)
(WC)Sobir Ochilov (UZB) vs Aisam Qureshi (PAK)
Nicolas Renavand (FRA) vs (q)Rohan Bopanna (IND)
(2)Vasilis Mazarakis (GRE) vs Orest Tereschuk (UKR)
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Wed Aug 23, 2006 7:53 am

First Round
(1)Janko Tipsarevic (SCG) d. Oh Hee Kwon (KOR) 6-2 6-4
(Q)Ti Chen (TPE) d. Kyu Tae Im (KOR) 6-3 6-4
Victor Bruthans (SVK) d. Pavel Ivanov (RUS) 1-6 6-4 6-2
(6)Nicolas Tourte (FRA) d. (WC)Murad Inoyatov (UZB) 6-3 3-6 7-5
(3)Denis Istomin (UZB) d. Frank Moser (GER) 6-3 6-2
Kamil Capkovic (SVK) d. (Q)Sergei Bubka (UKR) 5-7 6-1 7-5
Paul Baccanello (AUS) d. (WC)Gafur Ishmatov (UZB) 6-2 6-1
Tomislav Peric (CRO) d. (8)Karan Rastogi (IND) 7-6(2) 6-1
(5)Mikhail Ledosvkikh (RUS) d. Satoshi Iwabuchi (JPN) 6-3 6-4
(Q)Sergei Demekhine (RUS) d. (WC)Ervand Gasparyan (RUS) 7-5 6-3
Woong-Sun Jun (KOR) d. Xin Yuan Yu (CHN) 2-6 6-4 6-2
(4)Dacian Craciun (ROM) d. Lazar Magdincev (MKD) 6-2 6-4
(7)Gouichi Motomura (JPN) d. Conor Niland (IRL) 6-1 6-3
Aisam Qureshi (PAK) d. (WC)Sobir Ochilov (UZB) 6-4 6-2
(Q)Rohan Bopanna (IND) d. Nicolas Renavand (FRA) 6-2 6-1
Orest Tereschuk (UKR) d. (2)Vasilis Mazarakis (GRE) 2-6 1-0 ret.
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Wed Aug 23, 2006 7:55 am

First Round
(1)Frank Moser/Orest Tereshchuk (GER/UKR) d. Serguei Demekhine/Janko Tipsarevic (RUS/SCG) 6-2 6-3
Ti Chen/Oh-Hee Kwon (TPE/KOR) d. (WC)Maxim Filippov/Vladimir Voltchkov (KAZ/BLR) 6-2 6-4
Rohan Bopanna/Aisam Qureshi (IND/PAK) d. (3)Dacian Craciun/Vasilis Mazarakis (ROM/GRE) 6-1 6-2
Pavel Ivanov/Sergei Krotiouk (RUS) d. Sergei Bubka, Jr./Karan Rastogi (UKR/IND) 2-6 6-4 11-9 [Ivanov/Krotoiuk replaces Ledovskikh/Sitak]
Diego Alvarez/Tomislav Peric (ARG/CRO) d. Michail Elgin/Denis Matsukevitch (RUS) 7-5 7-6(4)
(4)Nicolas Renavand/Nicolas Tourte (FRA) d. (WC)Marsel Khamdamov/Dilshod Saidmukhamedov (UZB) 6-1 6-2
Victor Bruthans/Kamil Capkovic (SVK) d. (WC)Sarvar Ikramov/Vaja Uzakov (UZB) 6-7(4) 6-3 10-6
(2)Murad Inoyatov/Denis Istomin (UZB) d. Kyu-Tae Im/Sun-Yong Kim (1987) (KOR) 6-3 6-7(5) 10-2
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Wed Aug 23, 2006 12:10 pm

Second Round
(1)Janko Tipsarevic (SCG) d. (Q)Ti Chen (TPE) 6-2 6-2
(6)Nicolas Tourte (FRA) d. Victor Bruthans (SVK) 7-5 6-1
Kamil Capkovic (SVK) d. (3)Denis Istomin (UZB) 6-3 5-3 ret.
Paul Baccanello (AUS) d. Tomislav Peric (CRO) 6-3 6-0
(5)Mikhail Ledosvkikh (RUS) d. (Q)Sergei Demekhine (RUS) 5-7 7-6(4) 6-4
(4)Dacian Craciun (ROM) d. Woong-Sun Jun (KOR) 6-1 4-6 6-4
(7)Gouichi Motomura (JPN) d. Aisam Qureshi (PAK) 6-3 5-7 6-2
(Q)Rohan Bopanna (IND) d. Orest Tereschuk (UKR) 6-3 4-6 6-2
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Wed Aug 23, 2006 12:12 pm

Quarterfinals
(1)Frank Moser/Orest Tereshchuk (GER/UKR) d. Ti Chen/Oh-Hee Kwon (TPE/KOR) 7-5 7-6(7)
Rohan Bopanna/Aisam Qureshi (IND/PAK) d. Pavel Ivanov/Sergei Krotiouk (RUS) 6-4 6-2
(4)Nicolas Renavand/Nicolas Tourte (FRA) d. Diego Alvarez/Tomislav Peric (ARG/CRO) 6-1 6-3
Victor Bruthans/Kamil Capkovic (SVK) d. (2)Murad Inoyatov/Denis Istomin (UZB) 6-2 6-1
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Fri Aug 25, 2006 4:23 am

Quaterfinals
(1)Janko Tipsarevic (SCG) d. (6)Nicolas Tourte (FRA) 6-2 6-3
Paul Baccanello (AUS) d. Kamil Capkovic (SVK) 6-3 6-2
(5)Mikhail Ledovskikh (RUS) d. (4)Dacian Craciun (ROM) 7-5 7-6(3)
(q)Rohan Bopanna (IND) d. (7)Gouichi Motomura (JPN) 6-4 4-6 6-3

Semifinals
(1)Janko Tipsarevic (SCG) d. Paul Baccanello (AUS) 3-6 6-3 6-4
(q)Rohan Bopanna (IND) d. (5)Mikhail Ledovskikh (RUS) 6-1 6-2
Last edited by Super-Fabio on Sat Aug 26, 2006 4:56 am, edited 1 time in total.
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Fri Aug 25, 2006 4:23 am

Semifinals
Rohan Bopanna/Aisam Qureshi (IND/PAK) d. (1)Frank Moser/Orest Tereshchuk (GER/UKR) 6-3 7-6(4)
(4)Nicolas Renavand/Nicolas Tourte (FRA) d. Victor Bruthans/Kamil Capkovic (SVK) 7-6(5) 6-2

Finals
(4)Nicolas Renavand/Nicolas Tourte (FRA) d. Rohan Bopanna/Aisam Qureshi (IND/PAK) 2-6 6-3 10-8
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Sat Aug 26, 2006 4:57 am

Final
(1)Janko Tipsarevic (SCG) d. (q)Rohan Bopanna (IND) 6-2 6-4
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy


Return to Archive

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 1 guest

cron
Not able to open ./cache/data_global.php