Romania F17

Moderator: Moderators

Romania F17

Postby Steve G » Mon Aug 14, 2006 1:42 pm

Steve G
Site Admin
Site Admin
 
Posts: 9408
Joined: Thu May 13, 2004 12:14 pm
Location: Chicago, USA

Postby Guest » Tue Aug 22, 2006 2:32 pm

Steve got off one weak and ITF decided it's time to work :D :mrgreen: :D
Pretty well updated webpages for a Tuesday afternoon.:
http://www.itftennis.com/mens/tournamen ... 1100014135
so it's Ecuador...
http://www.itftennis.com/mens/tournamen ... 1100013887
Guest
 

Postby DavidD » Wed Aug 23, 2006 7:17 am

Romania F17 Qualifying
August 21-27, 2006

Singles
Seeds: (Cut:NR)
1. Carlos Gomez-Diaz
2. Guillermo Alcaide
3. Bertram Steinberger
4. Cristian Hodel
5. Paterne Mamata
6. Paul Ciorascu
7. Andrei Daescu
8. Dan Vasliescu
9. Vlad Marinescu
10. Cosmin Andreescu
11. Vladislav Klymenko
12. Mihai Puscasu
13. Victor Andrei Ion
14. Dragos Mirtea
15. Alexandru Carpen
16. Yuri Shirshov

First Round
Kamil Filali (MAR) d. (1)Carlos Gomez-Diaz (ESP) 6-4 7-5
Daniel Dumitriu (ROM) d. Dragos Ghoic (ROM) 1-6 6-1 6-2
Alexandru Frangulea (ROM) d. Beka Komakhidze (ROM) 6-4 6-0
(14)Dragos Mirtea (ROM) d. (WC)Thomas Bekkers (NED) wo
(2)Guillermo Alcaide (ESP) d. Cristian Dumitrascu (ROM) 6-1 6-1
Catalin Buzatu (ROM) d. Razvan Cojocaru (ROM) 6-4 6-1
Marius Raicea (ROM) d. Semon Ivanov (ROM) 6-1 6-0
Catalin Ciobanu (ROM) d. (13)Victor Andrei Ion (ROM) 6-1 6-3
(3)Bertram Steinberger (AUT) d. Valentin Mihai (ROM) 6-3 6-1
Rares Cuzdriorean (ROM) d. (WC)Cornel Mirciov (AUS) 6-0 6-1
Bogdan Becherescu (ROM) d. Senol Burghina (ROM) 6-2 7-6(1)
(11)Vladislav Klymenko (UKR) d. (WC)Cristian Tanase (ROM) 6-4 6-4
(4)Cristian Hodel (ROM) d. Damian Radulescu (ROM) 6-0 6-2
Adnan Al Mahmoud (ROM) d. Bogdan Buneci (ROM) 1-6 6-4 6-0
Tudorel Sandu (ROM) d. (WC)Fernando Tomas-Navarro (ESP) 6-1 6-0
Radu Albot (MDA) d. (16)Yuri Shirshov (RUS) 6-3 1-6 7-6(8)
(5)Paterne Mamata (FRA) d. Bogdan Andrii (ROM) 5-7 7-4 6-1
Mihai Maxer (ROM) d. Alexandru Cojanu (ROM) 2-6 7-6(5) 6-4
Mihai Ciulea (ROM) d. Dmitry Postrekhin (UKR) 6-4 6-4
Valentin Palas (ROM) d. (12)Mihai Puscasu 6-1 7-5
(6)Paul Ciorascu (ROM) d. (WC)Andrei Calina (ROM) 6-1 7-6(5)
(WC)Bogdan Ivascu (ROM) d. (WC)Alexander Katz (ISR) 6-2 6-0
Noufayl Nejdi (MAR) d. Vitali Akbarov (ISR) 6-0 6-2
(15)Alexandru Carpen (ROM) d. Oliver Zsok (ROM) 3-6 6-1 6-1
(7)Andrei Daescu (ROM) d. Andrei Guta (ROM) 6-1 6-0
Octavian Dinuta (ROM) d. Laurentiu Basarab (ROM) 4-6 6-4 6-3
Adrian Belei (ROM) d. Stefan Roates (ROM) 4-6 6-4 7-5
Alexandru Joitiu (ROM) d. (10)Cosmin Andreescu (ROM) 6-0 6-3
(8)Dan Vasliescu (ROM) d. Mihai Parvan (ROM) 6-4 6-4
Adrian Simon (ROM) d. Ciprian Popa (ROM) 6-2 4-6 6-4
Mihai Stoian (ROM) d. Octavian Avram (ROM) 6-1 6-2
Bogdan Nitescu (ROM) d. (9)Vlad Marinescu (ROM) 6-7(4) 6-2 6-3

Second Round
Kamil Filali (MAR) d. Daniel Dumitriu (ROM) 4-1 ret.
(14)Dragos Mirtea (ROM) d. Alexandru Frangulea (ROM) 6-2 6-2
(2)Guillermo Alcaide (ESP) d. Catalin Buzatu (ROM) 6-0 6-3
Catalin Ciobanu (ROM) d. Marius Raicea (ROM) d. 6-2 6-3
(3)Bertram Steinberger (AUT) d. Rares Cuzdriorean (ROM) 6-1 6-1
(11)Vladislav Klymenko (UKR) d. Bogdan Becherescu (ROM) 6-2 1-0 ret.
(4)Cristian Hodel (ROM) d. Adnan Al Mahmoud (ROM) 6-0 6-4
Radu Albot (MDA) d. Tudorel Sandu (ROM) 6-3 1-6 7-6(8)
(5)Paterne Mamata (FRA) d. Mihai Maxer (ROM) 6-1 3-6 7-6(3)
Valentin Palas (ROM) d. Mihai Ciulea (ROM) 7-5 3-6 6-4
(WC)Bogdan Ivascu (ROM) d. (6)Paul Ciorascu (ROM) 6-1 6-2
Noufayl Nejdi (MAR) d. (15)Alexandru Carpen (ROM) 6-4 6-1
(7)Andrei Daescu (ROM) d. Octavian Dinuta (ROM) 6-1 6-0
Alexandru Joitiu (ROM) d. Adrian Belei (ROM) 6-0 3-1 ret.
(8)Dan Vasliescu (ROM) d. Adrian Simon (ROM) 6-2 6-0
Mihai Stoian (ROM) d. Bogdan Nitescu (ROM) 6-3 7-6(8)

Qualifying Round
Kamil Filali (MAR) d. (14)Dragos Mirtea (ROM) 6-2 6-0
(2)Guillermo Alcaide (ESP) d. Catalin Ciobanu (ROM) 6-1 6-2
(11)Vladislav Klymenko (UKR) d. (3)Bertram Steinberger (AUT) 3-6 6-4 6-4
Radu Albot (MDA) d. (4)Cristian Hodel (ROM) 7-5 6-2
Valentin Palas (ROM) d. (5)Paterne Mamata (FRA) 7-6(5) 6-1
(WC)Bogdan Ivascu (ROM) d. Noufayl Nejdi (MAR) 7-6(4) 6-2
(7)Andrei Daescu (ROM) d. Alexandru Joitiu (ROM) 6-2 6-3
(8)Dan Vasliescu (ROM) d. Mihai Stoian (ROM) 6-2 6-3
DavidD
Forum Regular
Forum Regular
 
Posts: 45
Joined: Sun May 30, 2004 4:57 am
Location: Chapel Hill, USA

Postby Super-Fabio » Wed Aug 23, 2006 12:36 pm

First Round
(1)Victor Ionita (ROM) d. Adrian Gavrila (ROM) 6-3 6-2
Catalin Gard (ROM) d. (q)Bogdan Ivascu (ROM) 7-6(4) 6-0
Alexandru Lazar (ROM) d. (q)Radu Albot (MDA) 6-1 6-1
(LL)Bertram Steinberger (AUT) d. (6)Victor Anagnastopol (ROM) 6-4 6-4
(q)Vladyslav Klymenko (UKR) d. (4)Roman Borvanov (MDA) 6-3 3-6 6-3
Laurentiu Erlic (ROM) d. (WC)Stanislav Shvetsov (RUS) 6-1 6-2
Denis Molcianov (MDA) d. (LL)Chstian Hodel (ROM) 4-6 7-6(1) 6-4
(8)Artemon Apostu Efremov (ROM) d. (q)Dan Vasilescu (ROM) 7-6(2) 6-4
(7)Vjekoslav Skenderovic (CRO) d. (q)Guillermo Alcaide (ESP) 6-4 7-6(5)
(WC)Andrej Mlendea (ROM) d. (WC)Radu Ionescu (ROM) 6-1 6-1
Teodor Bolanu (ROM) d. (q)Valentin Palas (ROM) 6-4 6-4
(3)Jordanne Doble (FRA) d. (q)Kamil Filali (MAR) 7-6(1) 6-4
(5)Rabie Chaki (MAR) d. Ivan Sergeyev (UKR) 7-5 6-3
Victor Stanica (ROM) d. (q)Andrei Daescu (ROM) 1-6 6-3 6-1
Andremir Karanashev (RUS) d. (WC)Alexandru Dedu (ROM) 6-0 6-0
(2)Adrian Cruciat (ROM) d. Marius Zay (GER) 6-4 3-6 6-2
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby kid » Thu Aug 24, 2006 2:13 pm

Second Round

(1)Victor Ionita (ROM) d. Catalin Gard (ROM) 6-2 6-2
Alexandru Lazar (ROM) d. (LL)Bertram Steinberger (AUT) 6-3 6-2
Laurentiu Erlic (ROM) d. (q)Vladyslav Klymenko (UKR) 6-2 6-2
(8)Artemon Apostu Efremov (ROM) d. Denis Molcianov (MDA) 6-7(3) 6-2 6-1
(WC)Andrej Mlendea (ROM) d. (7)Vjekoslav Skenderovic (CRO) 6-4 7-6(2)
Teodor Bolanu (ROM) d. (3)Jordanne Doble (FRA) 6-3 0-6 6-3
Victor Stanica (ROM) d. (5)Rabie Chaki (MAR) 6-7(4) 6-1 6-0
(2)Adrian Cruciat (ROM) d. Andremir Karanashev (RUS) 6-4 6-4
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Postby Super-Fabio » Fri Aug 25, 2006 8:34 am

Quarterfinals
(1)Victor Ionita (ROM) d. Alexandru Lazar (ROM) 6-4 6-0
(8)Artemon Apostu Efremov (ROM) d. Laurentiu Erlic (ROM) 7-5 7-5
(WC)Andrej Mlendea (ROM) d. Teodor Bolanu (ROM) 6-2 6-2
Victor Stanica (ROM) d. (2)Adrian Cruciat (ROM) 7-5 6-1
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Fri Aug 25, 2006 8:44 am

First Round
Vladyslav Klymenko/Ivan Sergeyev (UKR) d. (1)Adrian Cruciat/Adrian Gavrila (ROM) 4-6 6-3 6-4
Alexandru Dexu/Mihai Maxer (ROM) d. Bogdan Andrii/Octavian Avram (ROM) 6-4 6-4
Alexandru Carpen/Alexandru Cojanu (ROM) d. (3)Catalin Gard/Marcel Miron (ROM) W/O
Paul Ciorascu/Alexandru Lazar (SWE/ROM) d. Andemir Karanashev/Denis Molcianov (RUS/UKR) 0-6 6-2 6-2
Radu Albot/Dragos Mirtea (MDA/ROM) d. Cosmin Andreescu/Victor Ion (ROM) 6-1 6-3
Andrei Daescu/Mihai Parvan (ROM) d. (4)Robie Chaki/Jordanne Doble (MAR/FRA) 7-6(0) 5-7 6-4
Victor Anagnastopol/Victor Stanica (ROM) d. Razvan Banica/Radu Ionescu (ROM) 6-2 6-7(7) 6-3
(2)Artemon Apostu Efremov/Andrei Mlendea (ROM) d. Christian Hodel/Mihai Stoiam (ROM) W/O
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Fri Aug 25, 2006 8:44 am

Quarterfinals
Vladyslav Klymenko/Ivan Sergeyev (UKR) d. Alexandru Dexu/Mihai Maxer (ROM) 6-1 6-1
Paul Ciorascu/Alexandru Lazar (SWE/ROM) d. Alexandru Carpen/Alexandru Cojanu (ROM) 7-6(5) 6-3
Radu Albot/Dragos Mirtea (MDA/ROM) d. Andrei Daescu/Mihai Parvan (ROM) 6-2 3-6 6-1
(2)Artemon Apostu Efremov/Andrei Mlendea (ROM) d. Victor Anagnastopol/Victor Stanica (ROM) 6-1 6-1
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Fri Aug 25, 2006 8:45 am

Semifinals
Paul Ciorascu/Alexandru Lazar (SWE/ROM) d. Vladyslav Klymenko/Ivan Sergeyev (UKR) 6-2 7-5
(2)Artemon Apostu Efremov/Andrei Mlendea (ROM) d. Radu Albot/Dragos Mirtea (MDA/ROM) 6-4 6-3
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Sat Aug 26, 2006 6:35 am

Semifinals
(1)Victor Ionita (ROM) d. (8)Artemon Apostu Efremov (ROM) 6-1 6-4
Victor Stanica (ROM) d. (WC)Andrej Mlendea (ROM) 6-3 6-2
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Sat Aug 26, 2006 6:36 am

Final
Paul Ciorascu/Alexandru Lazar (SWE/ROM) d. (2)Artemon Apostu Efremov/Andrei Mlendea (ROM) 7-5 6-4
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Sun Aug 27, 2006 2:02 pm

Final
(1)Victor Ionita (ROM) d. Victor Stanica (ROM) 6-1 6-1
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy


Return to Archive

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 1 guest

cron
Not able to open ./cache/data_global.php