WTA Sopot Draw (Women's) - 2002

Click Here To Join The Sopot Discussion!


Share This...


Sopot Event Details:

2002-07-22Clay
OutdoorSopot, Poland
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Sopot draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FDinara Safina (Q) ()Henrieta Nagyova (6) (SVK)6-3 4-0 Retired[H2H]
SFHenrieta Nagyova (6) (SVK)Tathiana Garbin (ITA)2-6 7-5 7-6(2)[H2H]
SFDinara Safina (Q) ()Vera Zvonareva (RUS)6-3 6-2[H2H]
QFHenrieta Nagyova (6) (SVK)Barbara Rittner (GER)7-5 7-5[H2H]
QFTathiana Garbin (ITA)Arantxa Sanchez Vicario (3) (ESP)6-1 6-1[H2H]
QFVera Zvonareva (RUS)Virginia Ruano Pascual (ESP)2-6 6-4 7-5[H2H]
QFDinara Safina (Q) ()Magui Serna (8) (ESP)6-1 5-7 6-3[H2H]
R16Barbara Rittner (GER)Silvia Farina Elia (1) (ITA)6-4 2-6 6-3[H2H]
R16Henrieta Nagyova (6) (SVK)Anca Barna (GER)6-4 6-2[H2H]
R16Arantxa Sanchez Vicario (3) (ESP)Maria Goloviznina (Q) ()7-5 6-2[H2H]
R16Tathiana Garbin (ITA)Joanna Sakowicz-Kostecka (WC) (POL)6-4 6-2[H2H]
R16Vera Zvonareva (RUS)Flavia Pennetta (Q) (ITA)6-3 6-1[H2H]
R16Virginia Ruano Pascual (ESP)Martina Sucha (4) (SVK)6-4 6-3[H2H]
R16Magui Serna (8) (ESP)Jana Kandarr (LL) (GER)4-6 6-2 6-3[H2H]
R16Dinara Safina (Q) ()Patty Schnyder (2) (SUI)6-1 6-1[H2H]
R32Silvia Farina Elia (1) (ITA)ByeBye[H2H]
R32Barbara Rittner (GER)Gala Leon Garcia (ESP)6-2 0-6 6-3[H2H]
R32Anca Barna (GER)Magdalena Grzybowska (WC) (POL)6-2 4-6 6-3[H2H]
R32Henrieta Nagyova (6) (SVK)Eugenia Kulikovskaya (RUS)4-6 7-6(3) 6-1[H2H]
R32Arantxa Sanchez Vicario (3) (ESP)Marta Marrero (ESP)6-3 6-1[H2H]
R32Maria Goloviznina (Q) ()Jelena Kostanic Tosic (CRO)6-2 2-6 7-6(2)[H2H]
R32Tathiana Garbin (ITA)Martina Muller (GER)6-4 6-3[H2H]
R32Joanna Sakowicz-Kostecka (WC) (POL)Cristina Torrens Valero (5) (ESP)6-2 7-6(8)[H2H]
R32Vera Zvonareva (RUS)Maja Matevzic (7) (SLO)6-3 6-2[H2H]
R32Flavia Pennetta (Q) (ITA)Tatiana Poutchek (BLR)7-5 6-3[H2H]
R32Virginia Ruano Pascual (ESP)Svetlana Kuznetsova (Q) (RUS)6-2 6-7(7) 6-1[H2H]
R32Martina Sucha (4) (SVK)Angeles Montolio (ESP)1-6 7-6(4) 6-3[H2H]
R32Magui Serna (8) (ESP)Silvija Talaja (CRO)6-0 2-6 6-2[H2H]
R32Jana Kandarr (LL) (GER)Mariana Diaz-Oliva (WC) (ARG)7-5 6-4[H2H]
R32Dinara Safina (Q) ()Asa Svensson (SWE)6-3 6-1[H2H]
R32Patty Schnyder (2) (SUI)ByeBye[H2H]
Women's Doubles
FSvetlana Kuznetsova (4) (RUS)
Arantxa Sanchez Vicario (ESP)
Eugenia Kulikovskaya (RUS)
Ekaterina Sysoeva ()
6-2 6-2
SFSvetlana Kuznetsova (4) (RUS)
Arantxa Sanchez Vicario (ESP)
Silvia Farina Elia (1) (ITA)
Asa Svensson (SWE)
6-7(2) 6-2 6-2
SFEugenia Kulikovskaya (RUS)
Ekaterina Sysoeva ()
Marta Domachowska (WC) (POL)
Klaudia Jans (POL)
3-6 7-5 6-1
QFSilvia Farina Elia (1) (ITA)
Asa Svensson (SWE)
Yuliya Beygelzimer (UKR)
Anna Zaporozhanova (UKR)
6-1 7-6(6)
QFSvetlana Kuznetsova (4) (RUS)
Arantxa Sanchez Vicario (ESP)
Jelena Kostanic Tosic (CRO)
Henrieta Nagyova (SVK)
6-2 6-0
QFEugenia Kulikovskaya (RUS)
Ekaterina Sysoeva ()
Tatiana Poutchek (3) (BLR)
Anastasia Rodionova (AUS)
7-5 6-0
QFMarta Domachowska (WC) (POL)
Klaudia Jans (POL)
Catherine Barclay (AUS)
Martina Muller (GER)
7-5 6-1
R16Silvia Farina Elia (1) (ITA)
Asa Svensson (SWE)
Andrea Glass (GER)
Andreea Ehritt-Vanc (ROU)
6-3 6-3
R16Yuliya Beygelzimer (UKR)
Anna Zaporozhanova (UKR)
Liga Dekmeijere (LVA)
Tathiana Garbin (ITA)
1-6 6-4 7-6(2)
R16Svetlana Kuznetsova (4) (RUS)
Arantxa Sanchez Vicario (ESP)
Mariana Diaz-Oliva (ARG)
Maja Palaversic-Cooper-Smith ()
7-6(4) 6-2
R16Jelena Kostanic Tosic (CRO)
Henrieta Nagyova (SVK)
Maria Goloviznina ()
Vera Zvonareva (RUS)
7-6(4) 3-6 6-4
R16Eugenia Kulikovskaya (RUS)
Ekaterina Sysoeva ()
Anca Barna (GER)
Angelika Roesch (GER)
6-2 6-1
R16Tatiana Poutchek (3) (BLR)
Anastasia Rodionova (AUS)
Olga Brozda (Q) (POL)
Magdalena Tokarska (POL)
7-6(0) 6-1
R16Marta Domachowska (WC) (POL)
Klaudia Jans (POL)
Eva Martincova (CZE)
Lenka Nemeckova (CZE)
4-6 6-3 6-3
R16Catherine Barclay (AUS)
Martina Muller (GER)
Marta Marrero (2) (ESP)
Maria Jose Martinez Sanchez (ESP)
6-4 5-7 6-1
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Flavia Pennetta (7) (ITA)Alona Bondarenko (UKR)7-6(10) 6-2[H2H]
Q1Svetlana Kuznetsova (6) (RUS)Vera Dushevina (WC) ()6-2 6-2[H2H]
Q1Dinara Safina ()Stephanie Gehrlein (GER)6-2 6-1[H2H]
Q1Maria Goloviznina (9) ()Jana Kandarr (5) (GER)6-2 7-5[H2H]
Q2Alona Bondarenko (UKR)Liga Dekmeijere (LVA)6-4 6-3[H2H]
Q2Flavia Pennetta (7) (ITA)Eva Martincova (CZE)6-3 6-4[H2H]
Q2Vera Dushevina (WC) ()Ekaterina Sysoeva ()5-7 6-1 6-3[H2H]
Q2Svetlana Kuznetsova (6) (RUS)Anastasia Rodionova (AUS)4-6 7-5 6-3[H2H]
Q2Stephanie Gehrlein (GER)Monika Schneider (WC) (POL)2-6 7-5 6-3[H2H]
Q2Dinara Safina ()Lenka Nemeckova (CZE)6-0 6-3[H2H]
Q2Maria Goloviznina (9) ()Katarzyna Straczy (POL)6-4 6-4[H2H]
Q2Jana Kandarr (5) (GER)Marta Domachowska (WC) (POL)6-1 6-3[H2H]
Q3Alona Bondarenko (UKR)Klaudia Jans (A) (POL)6-2 2-6 7-5[H2H]
Q3Liga Dekmeijere (LVA)Jenny Belobrajdic (AUS)5-7 6-3 6-2[H2H]
Q3Eva Martincova (CZE)Helena Ejeson (A) (SWE)6-4 6-3[H2H]
Q3Flavia Pennetta (7) (ITA)Julia Schruff (GER)3-6 6-3 6-0[H2H]
Q3Ekaterina Sysoeva ()Ludmila Cervanova (2) (SVK)6-1 6-1[H2H]
Q3Vera Dushevina (WC) ()Valeria Bondarenko (A) (UKR)6-0 6-3[H2H]
Q3Anastasia Rodionova (AUS)Maja Palaversic-Cooper-Smith ()6-4 7-5[H2H]
Q3Svetlana Kuznetsova (6) (RUS)Maria Jose Martinez Sanchez (ESP)6-3 6-7(5) 6-4[H2H]
Q3Stephanie Gehrlein (GER)Wioletta Kaczmarek (A) (POL)6-0 6-2[H2H]
Q3Monika Schneider (WC) (POL)Raluca Sandu ()6-0 6-0[H2H]
Q3Dinara Safina ()Laura Dell'Angelo (ITA)6-3 6-4[H2H]
Q3Lenka Nemeckova (CZE)Lubomira Kurhajcova (8) (SVK)6-4 6-3[H2H]
Q3Maria Goloviznina (9) ()Andreea Ehritt-Vanc (ROU)6-2 6-1[H2H]
Q3Katarzyna Straczy (POL)Jaslyn Hewitt (WC) (AUS)6-3 6-3[H2H]
Q3Marta Domachowska (WC) (POL)Andrea Glass (GER)6-1 4-6 6-0[H2H]
Q3Jana Kandarr (5) (GER)Anna Zaporozhanova (UKR)7-5 6-0[H2H]
Women's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Olga Brozda (WC) (POL)
Magdalena Tokarska (POL)
Flavia Pennetta (1) (ITA)
Raluca Sandu ()
7-5 6-1
Q2Flavia Pennetta (1) (ITA)
Raluca Sandu ()
Alona Bondarenko (UKR)
Valeria Bondarenko (UKR)
8-6
Q2Olga Brozda (WC) (POL)
Magdalena Tokarska (POL)
Helena Ejeson (2) (SWE)
Jaslyn Hewitt (AUS)
9-8(3)