WTA Knokke-Heist Draw (Women's) - 2000

Click Here To Join The Knokke-Heist Discussion!


Share This...


Knokke-Heist Event Details:

2000-07-17Clay
OutdoorKnokke-Heist, Belgium
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Knokke-Heist draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FAnna Smashnova (6) (ISR)Dominique Van Roost (1) (BEL)6-2 7-5[H2H]
SFDominique Van Roost (1) (BEL)Magui Serna (3) (ESP)6-3 6-0[H2H]
SFAnna Smashnova (6) (ISR)Marta Marrero (8) (ESP)6-3 6-1[H2H]
QFDominique Van Roost (1) (BEL)Dally Randriantefy (Q) (MDG)6-1 6-2[H2H]
QFMagui Serna (3) (ESP)Patricia Wartusch (AUT)6-0 Retired[H2H]
QFAnna Smashnova (6) (ISR)Sarah Pitkowski-Malcor (4) (FRA)6-1 6-1[H2H]
QFMarta Marrero (8) (ESP)Sabine Appelmans (2) (BEL)6-3 5-7 6-3[H2H]
R16Dominique Van Roost (1) (BEL)Anabel Medina Garrigues (Q) (ESP)6-1 6-4[H2H]
R16Dally Randriantefy (Q) (MDG)Sandra Kleinova (CZE)6-3 6-4[H2H]
R16Magui Serna (3) (ESP)Justine Henin (BEL)6-4 7-6(3)[H2H]
R16Patricia Wartusch (AUT)Els Callens (BEL)6-1 6-4[H2H]
R16Anna Smashnova (6) (ISR)Emmanuelle Gagliardi (SUI)6-2 6-2[H2H]
R16Sarah Pitkowski-Malcor (4) (FRA)Seda Noorlander (NLD)7-5 4-6 6-4[H2H]
R16Marta Marrero (8) (ESP)Laurence Courtois (BEL)3-6 7-5 6-1[H2H]
R16Sabine Appelmans (2) (BEL)Marlene Weingartner (GER)6-4 6-3[H2H]
R32Dominique Van Roost (1) (BEL)Meike Babel (SR) (GER)6-3 6-1[H2H]
R32Anabel Medina Garrigues (Q) (ESP)Hannah Collin (WC) (GBR)6-3 6-2[H2H]
R32Sandra Kleinova (CZE)Radka Bobkova (SR) (CZE)6-1 6-0[H2H]
R32Dally Randriantefy (Q) (MDG)Olga Barabanschikova (9) (BLR)6-3 6-4[H2H]
R32Magui Serna (3) (ESP)Emilie Loit (FRA)6-0 7-6(5)[H2H]
R32Justine Henin (BEL)Amanda Hopmans (NLD)6-3 1-2 Retired[H2H]
R32Patricia Wartusch (AUT)Scarlett Werner (WC) (GER)6-4 2-6 7-6(5)[H2H]
R32Els Callens (BEL)Rita Kuti Kis (5) (HUN)6-2 7-6(3)[H2H]
R32Anna Smashnova (6) (ISR)Pavlina Nola (NZL)6-3 6-2[H2H]
R32Emmanuelle Gagliardi (SUI)Andrea Glass (GER)2-6 7-5 7-5[H2H]
R32Seda Noorlander (NLD)Miroslava Vavrinec (SUI)6-4 6-3[H2H]
R32Sarah Pitkowski-Malcor (4) (FRA)Cristina Torrens Valero (ESP)6-2 2-6 6-0[H2H]
R32Marta Marrero (8) (ESP)Martina Sucha (Q) (SVK)6-3 6-4[H2H]
R32Laurence Courtois (BEL)Barbara Rittner (GER)4-6 6-3 7-5[H2H]
R32Marlene Weingartner (GER)Iroda Tulyaganova (Q) (UZB)6-4 6-2[H2H]
R32Sabine Appelmans (2) (BEL)Giulia Casoni (ITA)3-6 6-4 6-4[H2H]
Women's Doubles
FGiulia Casoni (4) (ITA)
Iroda Tulyaganova (UZB)
Catherine Barclay (AUS)
Eva Dyrberg (DNK)
2-6 6-4 6-4
SFCatherine Barclay (AUS)
Eva Dyrberg (DNK)
Tina Hergold (SLO)
Marketa Kochta (GER)
6-3 6-2
SFGiulia Casoni (4) (ITA)
Iroda Tulyaganova (UZB)
Meike Babel (GER)
Laurence Courtois (BEL)
6-1 6-1
QFTina Hergold (SLO)
Marketa Kochta (GER)
Emmanuelle Gagliardi (SUI)
Patricia Wartusch (AUT)
WO
QFCatherine Barclay (AUS)
Eva Dyrberg (DNK)
Amanda Hopmans (3) (NLD)
Cristina Torrens Valero (ESP)
6-1 3-6 6-3
QFGiulia Casoni (4) (ITA)
Iroda Tulyaganova (UZB)
Olga Barabanschikova (BLR)
Sarah Pitkowski-Malcor (FRA)
7-6(3) 6-2
QFMeike Babel (GER)
Laurence Courtois (BEL)
Radka Bobkova (CZE)
Mariam Ramon Climent (ESP)
7-5 2-6 6-2
R16Tina Hergold (SLO)
Marketa Kochta (GER)
Sabine Appelmans (1) (BEL)
Barbara Rittner (GER)
2-6 6-2 6-1
R16Emmanuelle Gagliardi (SUI)
Patricia Wartusch (AUT)
Greta Arn (Q) (HUN)
Caroline Schneider (GER)
6-3 6-2
R16Amanda Hopmans (3) (NLD)
Cristina Torrens Valero (ESP)
Virag Csurgo (HUN)
Rita Kuti Kis (HUN)
6-2 6-3
R16Catherine Barclay (AUS)
Eva Dyrberg (DNK)
Debby Haak (NLD)
Andrea Van Den Hurk (NLD)
6-3 6-4
R16Olga Barabanschikova (BLR)
Sarah Pitkowski-Malcor (FRA)
Hannah Collin (WC) (GBR)
Eleni Daniilidou (GRC)
4-6 6-2 6-3
R16Giulia Casoni (4) (ITA)
Iroda Tulyaganova (UZB)
Yvette Basting (NLD)
Flavia Pennetta (ITA)
6-3 6-7(2) 6-1
R16Radka Bobkova (CZE)
Mariam Ramon Climent (ESP)
Marta Marrero (ESP)
Seda Noorlander (NLD)
7-5 4-6 6-4
R16Meike Babel (GER)
Laurence Courtois (BEL)
Emilie Loit (2) (FRA)
Eva Martincova (CZE)
5-7 6-4 6-4
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Martina Sucha (6) (SVK)Francesca Schiavone (1) (ITA)4-6 6-2 7-5[H2H]
Q1Anabel Medina Garrigues (ESP)Nuria Llagostera Vives (3) (ESP)6-1 6-2[H2H]
Q1Dally Randriantefy (MDG)Evelyn Fauth (AUT)6-4 6-1[H2H]
Q1Iroda Tulyaganova (2) (UZB)Samantha Reeves (7) (USA)2-6 6-4 6-2[H2H]
Q2Francesca Schiavone (1) (ITA)Lenka Nemeckova (CZE)5-7 7-5 6-4[H2H]
Q2Martina Sucha (6) (SVK)Sybille Bammer (AUT)6-7(3) 7-5 7-5[H2H]
Q2Nuria Llagostera Vives (3) (ESP)Julia Gandia-Gomez (WC) (ESP)6-2 6-0[H2H]
Q2Anabel Medina Garrigues (ESP)Mariam Ramon Climent (8) (ESP)6-1 6-2[H2H]
Q2Evelyn Fauth (AUT)Eva Martincova (CZE)6-3 2-6 6-3[H2H]
Q2Dally Randriantefy (MDG)Marketa Kochta (GER)6-3 6-2[H2H]
Q2Samantha Reeves (7) (USA)Flavia Pennetta (ITA)6-1 6-1[H2H]
Q2Iroda Tulyaganova (2) (UZB)Greta Arn (HUN)6-1 6-4[H2H]
Q3Francesca Schiavone (1) (ITA)Nicole Seitenbecher (GER)6-1 6-1[H2H]
Q3Lenka Nemeckova (CZE)Natalie Dittmann (AUS)6-0 6-0[H2H]
Q3Sybille Bammer (AUT)Zuzana Hejdova (CZE)6-3 6-3[H2H]
Q3Martina Sucha (6) (SVK)Eleni Daniilidou (GRC)6-1 6-3[H2H]
Q3Nuria Llagostera Vives (3) (ESP)Catherine Barclay (AUS)6-4 6-4[H2H]
Q3Julia Gandia-Gomez (WC) (ESP)Nele Landrieux (WC) (BEL)6-0 7-5[H2H]
Q3Anabel Medina Garrigues (ESP)Tina Hergold (SLO)6-3 6-3[H2H]
Q3Mariam Ramon Climent (8) (ESP)Michelle Gerards (WC) (NLD)6-7(4) 6-2 6-3[H2H]
Q3Evelyn Fauth (AUT)Yvette Basting (5) (NLD)6-1 6-0[H2H]
Q3Eva Martincova (CZE)Julia Babilon (GER)6-1 6-3[H2H]
Q3Dally Randriantefy (MDG)Caroline Schneider (GER)6-1 6-0[H2H]
Q3Marketa Kochta (GER)Eva Dyrberg (4) (DNK)6-2 6-2[H2H]
Q3Samantha Reeves (7) (USA)Andrea Van Den Hurk (NLD)6-3 6-2[H2H]
Q3Flavia Pennetta (ITA)Claudine Schaul (WC) (LUX)2-6 7-5 6-4[H2H]
Q3Greta Arn (HUN)Evy Last (WC) (BEL)6-1 6-2[H2H]
Q3Iroda Tulyaganova (2) (UZB)Elke Clijsters (BEL)6-3 6-3[H2H]
Women's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Greta Arn (1) (HUN)
Caroline Schneider (GER)
Evelyn Fauth (AUT)
Miroslava Vavrinec (SUI)
5-7 6-3 6-0
Q2Greta Arn (1) (HUN)
Caroline Schneider (GER)
Andrea Glass (GER)
Scarlett Werner (GER)
8-4
Q2Evelyn Fauth (AUT)
Miroslava Vavrinec (SUI)
Nuria Llagostera Vives (2) (ESP)
Francesca Schiavone (ITA)
8-6