WTA Karlovy Vary Draw (Women's) - 1996

Click Here To Join The Karlovy Vary Discussion!


Share This...


Karlovy Vary Event Details:

1996-09-10Clay
OutdoorKarlovy Vary, Czech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Karlovy Vary draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FRuxandra Dragomir-Ilie (5) (ROU)Patty Schnyder (SUI)6-2 3-6 6-4[H2H]
SFPatty Schnyder (SUI)Lenka Cenkova (WC) (CZE)5-7 7-6 7-6[H2H]
SFRuxandra Dragomir-Ilie (5) (ROU)Katarina Studenikova (4) (SVK)4-6 6-2 6-3[H2H]
QFPatty Schnyder (SUI)Flora Perfetti (ITA)7-6 6-2[H2H]
QFLenka Cenkova (WC) (CZE)Henrieta Nagyova (9) (SVK)6-2 6-2[H2H]
QFKatarina Studenikova (4) (SVK)Emmanuelle Gagliardi (Q) (SUI)6-0 6-7 6-4[H2H]
QFRuxandra Dragomir-Ilie (5) (ROU)Silvija Talaja (CRO)6-2 7-6[H2H]
R16Patty Schnyder (SUI)Barbara Paulus (1) (AUT)3-6 7-6 6-4[H2H]
R16Flora Perfetti (ITA)Radka Bobkova (CZE)8-1 6-0[H2H]
R16Lenka Cenkova (WC) (CZE)Janette Husarova (SVK)7-5 6-1[H2H]
R16Henrieta Nagyova (9) (SVK)Katarzyna Nowak (POL)6-1 6-4[H2H]
R16Emmanuelle Gagliardi (Q) (SUI)Sabine Hack (7) (GER)6-4 7-6[H2H]
R16Katarina Studenikova (4) (SVK)Sandra Dopfer (AUT)6-2 6-1[H2H]
R16Ruxandra Dragomir-Ilie (5) (ROU)Denisa Chladkova (WC) (CZE)7-5 6-0[H2H]
R16Silvija Talaja (CRO)Karina Habsudova (2) (SVK)6-3 6-0[H2H]
R32Barbara Paulus (1) (AUT)Katerina Maleeva (BUL)6-4 6-3[H2H]
R32Patty Schnyder (SUI)Maria Sanchez Lorenzo (ESP)6-3 4-6 6-1[H2H]
R32Radka Bobkova (CZE)Mariana Diaz-Oliva (Q) (ARG)4-6 6-4 6-4[H2H]
R32Flora Perfetti (ITA)Silvia Farina Elia (8) (ITA)6-4 6-1[H2H]
R32Janette Husarova (SVK)Helena Sukova (3) (CZE)6-3 6-3[H2H]
R32Lenka Cenkova (WC) (CZE)Leila Meskhi (GEO)6-1 6-0[H2H]
R32Katarzyna Nowak (POL)Veronika Martinek (GER)6-2 2-6 6-3[H2H]
R32Henrieta Nagyova (9) (SVK)Cristina Torrens Valero (ESP)4-6 7-5 6-4[H2H]
R32Sabine Hack (7) (GER)Katerina Kroupova (CZE)6-3 6-3[H2H]
R32Emmanuelle Gagliardi (Q) (SUI)Sandra Kleinova (CZE)6-7 6-1 7-6[H2H]
R32Sandra Dopfer (AUT)Petra Langrova (CZE)6-2 6-4[H2H]
R32Katarina Studenikova (4) (SVK)Elena Pampoulova ()6-2 6-3[H2H]
R32Ruxandra Dragomir-Ilie (5) (ROU)Sarah Pitkowski-Malcor (FRA)6-7 6-4 6-3[H2H]
R32Denisa Chladkova (WC) (CZE)Sandra Cecchini (ITA)6-3 1-0 Retired[H2H]
R32Silvija Talaja (CRO)Bettina Fulco-Villella (Q) (ARG)6-1 6-3[H2H]
R32Karina Habsudova (2) (SVK)Andrea Glass (GER)6-4 7-6[H2H]
Women's Doubles
FKarina Habsudova (WC) (SVK)
Helena Sukova (CZE)
Eva Martincova (2) (CZE)
Elena Pampoulova ()
3-6 6-3 6-2
SFKarina Habsudova (WC) (SVK)
Helena Sukova (CZE)
Ruxandra Dragomir-Ilie (5) (ROU)
Silvia Farina Elia (ITA)
6-4 6-3
SFEva Martincova (2) (CZE)
Elena Pampoulova ()
Veronika Martinek (GER)
Caroline Schneider (GER)
6-0 3-6 6-3
QFRuxandra Dragomir-Ilie (5) (ROU)
Silvia Farina Elia (ITA)
Angeles Montolio (ESP)
Maria Sanchez Lorenzo (ESP)
6-3 4-6 6-2
QFKarina Habsudova (WC) (SVK)
Helena Sukova (CZE)
Virag Csurgo (HUN)
Flora Perfetti (ITA)
6-3 6-3
QFVeronika Martinek (GER)
Caroline Schneider (GER)
Wiltrud Probst (4) (GER)
Patty Schnyder (SUI)
7-6 2-6 6-3
QFEva Martincova (2) (CZE)
Elena Pampoulova ()
Janette Husarova (SVK)
Katarina Studenikova (SVK)
4-6 6-3 6-1
R16Ruxandra Dragomir-Ilie (5) (ROU)
Silvia Farina Elia (ITA)
Katerina Kroupova (CZE)
Petra Langrova (CZE)
6-4 6-4
R16Angeles Montolio (ESP)
Maria Sanchez Lorenzo (ESP)
Lenka Cenkova (CZE)
Adriana Gersi (CZE)
6-3 6-4
R16Karina Habsudova (WC) (SVK)
Helena Sukova (CZE)
Denisa Krajcovicova (3) (SVK)
Radomira Zrubakova (SVK)
6-4 3-6 6-2
R16Virag Csurgo (HUN)
Flora Perfetti (ITA)
Jitka Schonfeldova (Q) (CZE)
Alena Vaskova (CZE)
6-2 3-6 6-4
R16Veronika Martinek (GER)
Caroline Schneider (GER)
Olga Vymetalkova (Q) (CZE)
Jana Macurova (CZE)
6-2 6-4
R16Wiltrud Probst (4) (GER)
Patty Schnyder (SUI)
Tatiana Panova ()
Sarah Pitkowski-Malcor (FRA)
6-2 6-3
R16Janette Husarova (SVK)
Katarina Studenikova (SVK)
Leila Meskhi (GEO)
Henrieta Nagyova (SVK)
6-4 6-3
R16Eva Martincova (2) (CZE)
Elena Pampoulova ()
Radka Bobkova (CZE)
Denisa Chladkova (CZE)
6-2 6-3
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Emmanuelle Gagliardi (7) (SUI)Eva Martincova (CZE)2-6 7-6 6-3[H2H]
Q1Bettina Fulco-Villella (3) (ARG)Fabiola Zuluaga (6) (COL)6-1 6-2[H2H]
Q1Katerina Kroupova (8) (CZE)Alena Vaskova (CZE)6-2 6-2[H2H]
Q1Mariana Diaz-Oliva (ARG)Veronika Martinek (5) (GER)2-6 6-3 6-1[H2H]
Q2Eva Martincova (CZE)Angeles Montolio (1) (ESP)7-5 6-4[H2H]
Q2Emmanuelle Gagliardi (7) (SUI)Jana Ondrouchova (WC) (CZE)4-6 6-3 7-6[H2H]
Q2Bettina Fulco-Villella (3) (ARG)Anna Bielen-Zarska (POL)6-3 6-7 7-5[H2H]
Q2Fabiola Zuluaga (6) (COL)Silke Meier (GER)6-1 6-2[H2H]
Q2Katerina Kroupova (8) (CZE)Jana Nejedly (CAN)6-0 6-1[H2H]
Q2Alena Vaskova (CZE)Wiltrud Probst (4) (GER)7-5 6-3[H2H]
Q2Veronika Martinek (5) (GER)Radka Pelikanova (CZE)6-4 6-2[H2H]
Q2Mariana Diaz-Oliva (ARG)Angelica Gavaldon (9) (MEX)6-2 3-6 6-2[H2H]
Q3Angeles Montolio (1) (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Eva Martincova (CZE)Tatiana Panova ()3-6 6-4 6-3[H2H]
Q3Jana Ondrouchova (WC) (CZE)Mariam Ramon Climent (ESP)7-5 6-4[H2H]
Q3Emmanuelle Gagliardi (7) (SUI)Libuse Prusova (CZE)6-2 6-1[H2H]
Q3Bettina Fulco-Villella (3) (ARG)ByeBye[H2H]
Q3Anna Bielen-Zarska (POL)Jitka Schonfeldova (WC) (CZE)6-3 2-6 6-2[H2H]
Q3Silke Meier (GER)Jana Macurova (CZE)6-4 7-6[H2H]
Q3Fabiola Zuluaga (6) (COL)ByeBye[H2H]
Q3Katerina Kroupova (8) (CZE)Petra Navratilova (WC) (CZE)6-1 6-0[H2H]
Q3Jana Nejedly (CAN)Sabine Haas (GER)6-3 6-3[H2H]
Q3Alena Vaskova (CZE)Julia Lutrova ()6-2 6-0[H2H]
Q3Wiltrud Probst (4) (GER)ByeBye[H2H]
Q3Veronika Martinek (5) (GER)ByeBye[H2H]
Q3Radka Pelikanova (CZE)Katrin Kilsch (GER)6-0 7-6[H2H]
Q3Mariana Diaz-Oliva (ARG)Jana Pospisilova (CZE)6-3 4-6 6-3[H2H]
Q3Angelica Gavaldon (9) (MEX)ByeBye[H2H]
Women's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Jitka Schonfeldova (CZE)
Alena Vaskova (CZE)
Mariana Diaz-Oliva (1) (ARG)
Julia Lutrova ()
8-3
Q1Olga Vymetalkova (2) (CZE)
Jana Macurova (CZE)
Emmanuelle Gagliardi (SUI)
Fabiola Zuluaga (COL)
8-4
Q2Mariana Diaz-Oliva (1) (ARG)
Julia Lutrova ()
Bye
Q2Jitka Schonfeldova (CZE)
Alena Vaskova (CZE)
Sandra Kleinova (CZE)
Jana Ondrouchova (CZE)
8-6
Q2Emmanuelle Gagliardi (SUI)
Fabiola Zuluaga (COL)
Angelica Gavaldon (MEX)
Jana Nejedly (CAN)
8-2
Q2Olga Vymetalkova (2) (CZE)
Jana Macurova (CZE)
Bye