WTA Bratislava Draw (Women's) - 2000

Click Here To Join The Bratislava Discussion!


Share This...


Bratislava Event Details:

2000-10-23Hard
OutdoorBratislava, Slovak Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Bratislava draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FDaja Bedanova (6WC) (CZE)Miriam Oremans (NLD)6-1 5-7 6-3[H2H]
SFMiriam Oremans (NLD)Denisa Chladkova (4) (CZE)6-4 6-0[H2H]
SFDaja Bedanova (6WC) (CZE)Karina Habsudova (SVK)2-6 6-4 6-4[H2H]
QFMiriam Oremans (NLD)Anne-Gaelle Sidot (1) (FRA)4-6 7-6(2) 7-6(6)[H2H]
QFDenisa Chladkova (4) (CZE)Sylvia Plischke (5) (AUT)7-6(2) 6-3[H2H]
QFDaja Bedanova (6WC) (CZE)Justine Henin (3) (BEL)6-3 5-7 6-4[H2H]
QFKarina Habsudova (SVK)Henrieta Nagyova (SVK)6-4 0-6 6-3[H2H]
R16Anne-Gaelle Sidot (1) (FRA)Cristina Torrens Valero (ESP)6-3 3-6 6-2[H2H]
R16Miriam Oremans (NLD)Adriana Gersi (9) (CZE)2-6 6-4 6-2[H2H]
R16Denisa Chladkova (4) (CZE)Katarina Srebotnik (SLO)6-4 6-3[H2H]
R16Sylvia Plischke (5) (AUT)Stanislava Hrozenska (LL) (SVK)6-3 6-2[H2H]
R16Daja Bedanova (6WC) (CZE)Els Callens (BEL)6-1 7-6(4)[H2H]
R16Justine Henin (3) (BEL)Martina Sucha (Q) (SVK)6-1 6-4[H2H]
R16Henrieta Nagyova (SVK)Olga Barabanschikova (8) (BLR)6-1 7-6(1)[H2H]
R16Karina Habsudova (SVK)Anne Kremer (2) (LUX)3-6 7-5 6-4[H2H]
R32Anne-Gaelle Sidot (1) (FRA)Emmanuelle Gagliardi (SUI)6-3 6-4[H2H]
R32Cristina Torrens Valero (ESP)Kristie Boogert (NLD)6-4 6-1[H2H]
R32Miriam Oremans (NLD)Meike Babel (GER)6-0 6-0[H2H]
R32Adriana Gersi (9) (CZE)Lubomira Bacheva (BUL)6-3 6-1[H2H]
R32Denisa Chladkova (4) (CZE)Radka Bobkova (CZE)7-5 6-3[H2H]
R32Katarina Srebotnik (SLO)Nina Duebbers (LL) (GER)6-3 6-3[H2H]
R32Stanislava Hrozenska (LL) (SVK)Petra Mandula (HUN)6-4 7-5[H2H]
R32Sylvia Plischke (5) (AUT)Iva Majoli (Q) (CRO)6-2 3-6 6-4[H2H]
R32Daja Bedanova (6WC) (CZE)Alena Vaskova (Q) (CZE)6-3 6-3[H2H]
R32Els Callens (BEL)Hannah Collin (Q) (GBR)6-2 6-3[H2H]
R32Martina Sucha (Q) (SVK)Sandra Kleinova (CZE)6-4 6-1[H2H]
R32Justine Henin (3) (BEL)Magdalena Kucerova (LL) (GER)6-1 7-5[H2H]
R32Olga Barabanschikova (8) (BLR)Giulia Casoni (ITA)5-0 Retired[H2H]
R32Henrieta Nagyova (SVK)Patricia Wartusch (AUT)6-4 6-4[H2H]
R32Karina Habsudova (SVK)Emilie Loit (FRA)6-1 6-1[H2H]
R32Anne Kremer (2) (LUX)Daniela Hantuchova (WC) (SVK)3-6 6-3 6-3[H2H]
Women's Doubles
FKarina Habsudova (SVK)
Daniela Hantuchova (SVK)
Petra Mandula (3) (HUN)
Patricia Wartusch (AUT)
WO
SFPetra Mandula (3) (HUN)
Patricia Wartusch (AUT)
Kristie Boogert (1) (NLD)
Miriam Oremans (NLD)
6-3 6-3
SFKarina Habsudova (SVK)
Daniela Hantuchova (SVK)
Henrieta Nagyova (SVK)
Sylvia Plischke (AUT)
7-6(4) 6-4
QFKristie Boogert (1) (NLD)
Miriam Oremans (NLD)
Radka Bobkova (CZE)
Katerina Siskova (CZE)
6-3 6-4
QFPetra Mandula (3) (HUN)
Patricia Wartusch (AUT)
Eva Fislova (WC) (SVK)
Lubomira Kurhajcova (SVK)
6-4 6-4
QFKarina Habsudova (SVK)
Daniela Hantuchova (SVK)
Lubomira Bacheva (4) (BUL)
Cristina Torrens Valero (ESP)
4-6 7-6(5) 6-3
QFHenrieta Nagyova (SVK)
Sylvia Plischke (AUT)
Anne Kremer (LUX)
Caroline Schneider (GER)
4-6 7-5 7-5
R16Kristie Boogert (1) (NLD)
Miriam Oremans (NLD)
Eva Martincova (CZE)
Alena Vaskova (CZE)
6-4 6-1
R16Radka Bobkova (CZE)
Katerina Siskova (CZE)
Magdalena Kucerova (GER)
Maja Palaversic-Cooper-Smith ()
6-1 7-6(5)
R16Petra Mandula (3) (HUN)
Patricia Wartusch (AUT)
Alena Paulenkova (Q) (SVK)
Martina Sucha (SVK)
4-6 6-3 7-5
R16Eva Fislova (WC) (SVK)
Lubomira Kurhajcova (SVK)
Olga Barabanschikova (BLR)
Visnja Vuletic (SRB)
6-1 6-1
R16Karina Habsudova (SVK)
Daniela Hantuchova (SVK)
Olga Vymetalkova (CZE)
Gabriela Chmelinova (CZE)
6-1 6-1
R16Lubomira Bacheva (4) (BUL)
Cristina Torrens Valero (ESP)
Michaela Pastikova (CZE)
Jasmin Woehr (GER)
6-2 Retired
R16Anne Kremer (LUX)
Caroline Schneider (GER)
Maja Matevzic (SLO)
Syna Schreiber (GER)
7-6(2) 6-3
R16Henrieta Nagyova (SVK)
Sylvia Plischke (AUT)
Lenka Dlhopolcova (LL) (SVK)
Stanislava Hrozenska (SVK)
6-4 6-2
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Alena Vaskova (5) (CZE)Lubomira Kurhajcova (WC) (SVK)2-6 6-4 6-2[H2H]
Q1Martina Sucha (3) (SVK)Stanislava Hrozenska (SVK)2-6 7-6(4) 6-0[H2H]
Q1Hannah Collin (GBR)Nina Duebbers (GER)7-6(4) 6-0[H2H]
Q1Iva Majoli (2WC) (CRO)Magdalena Kucerova (GER)6-0 7-6(0)[H2H]
Q2Lubomira Kurhajcova (WC) (SVK)Klara Zakopalova (9) (CZE)7-5 6-1[H2H]
Q2Alena Vaskova (5) (CZE)Evelyn Fauth (AUT)6-4 7-6(4)[H2H]
Q2Martina Sucha (3) (SVK)Lenka Dlhopolcova (WC) (SVK)6-3 6-2[H2H]
Q2Stanislava Hrozenska (SVK)Zuzana Ondraskova (CZE)6-4 2-6 7-5[H2H]
Q2Hannah Collin (GBR)Michaela Pastikova (6) (CZE)2-6 7-5 6-3[H2H]
Q2Nina Duebbers (GER)Eva Martincova (CZE)6-3 1-0 Retired[H2H]
Q2Magdalena Kucerova (GER)Adriana Jerabek (GER)6-4 6-2[H2H]
Q2Iva Majoli (2WC) (CRO)Olga Vymetalkova (CZE)6-4 7-5[H2H]
Q3Klara Zakopalova (9) (CZE)Anna Bielen-Zarska (POL)3-6 6-3 6-2[H2H]
Q3Lubomira Kurhajcova (WC) (SVK)Lucie Ahl (GBR)6-3 6-2[H2H]
Q3Evelyn Fauth (AUT)Jasmin Woehr (GER)6-1 6-2[H2H]
Q3Alena Vaskova (5) (CZE)Karin Kschwendt (AUT)6-0 Retired[H2H]
Q3Martina Sucha (3) (SVK)Syna Schreiber (GER)6-0 6-0[H2H]
Q3Lenka Dlhopolcova (WC) (SVK)Eva Fislova (WC) (SVK)6-0 6-4[H2H]
Q3Stanislava Hrozenska (SVK)Antonella Serra Zanetti (ITA)6-1 6-2[H2H]
Q3Zuzana Ondraskova (CZE)Maja Matevzic (8) (SLO)7-6(8) 6-2[H2H]
Q3Michaela Pastikova (6) (CZE)Dominika Nociarova (A) (SVK)7-5 6-4[H2H]
Q3Hannah Collin (GBR)Zuzana Hejdova (CZE)6-2 6-4[H2H]
Q3Eva Martincova (CZE)Renata Kucerova (CZE)6-3 6-4[H2H]
Q3Nina Duebbers (GER)Greta Arn (4) (HUN)7-5 7-6(1)[H2H]
Q3Adriana Jerabek (GER)Marion Maruska (7) (AUT)6-3 6-2[H2H]
Q3Magdalena Kucerova (GER)Katerina Siskova (CZE)6-3 7-5[H2H]
Q3Olga Vymetalkova (CZE)Jana Hlavackova (CZE)6-1 6-1[H2H]
Q3Iva Majoli (2WC) (CRO)Maja Palaversic-Cooper-Smith ()6-1 6-1[H2H]
Women's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Alena Paulenkova (1) (SVK)
Martina Sucha (SVK)
Lenka Dlhopolcova (WC) (SVK)
Stanislava Hrozenska (SVK)
6-1 6-1
Q2Alena Paulenkova (1) (SVK)
Martina Sucha (SVK)
Katarina Basternakova (SVK)
Radomira Zrubakova (SVK)
8-0
Q2Lenka Dlhopolcova (WC) (SVK)
Stanislava Hrozenska (SVK)
Barbora Blahutiakova (2) (SVK)
Hannah Collin (GBR)
8-3