WTA 60k Zagreb, Wk. 36 Draw (Women's) - 2018

Click Here To Join The 60k Zagreb, Wk. 36 Discussion!


Share This...


60k Zagreb, Wk. 36 Event Details:

2018-09-03Clay
OutdoorCroatia
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 60k Zagreb, Wk. 36 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FTereza Mrdeza (8) (CRO)Paula Ormaechea (q) (ARG)2-6 6-4 7-5[H2H]
SFPaula Ormaechea (q) (ARG)Olga Doroshina ()7-5 6-4[H2H]
SFTereza Mrdeza (8) (CRO)Alexandra Cadantu (ROU)6-2 5-1 ret.[H2H]
QFPaula Ormaechea (q) (ARG)Tena Lukas (CRO)7-5 5-7 6-1[H2H]
QFAlexandra Cadantu (ROU)Pemra Ozgen (TUR)6-2 6-3[H2H]
QFOlga Doroshina ()Kaja Juvan (SLO)6-1 0-6 6-3[H2H]
QFTereza Mrdeza (8) (CRO)Georgina Garcia-Perez (3) (ESP)6-3 6-3[H2H]
R16Tena Lukas (CRO)Elitsa Kostova (5) (BUL)1-6 6-2 6-3[H2H]
R16Georgina Garcia-Perez (3) (ESP)Bojana Jovanovski (WC) (SRB)1-6 6-3 7-5[H2H]
R16Paula Ormaechea (q) (ARG)Viktoriya Tomova (2) (BUL)5-7 6-2 6-4[H2H]
R16Tereza Mrdeza (8) (CRO)Ludmilla Samsonova ()4-6 6-3 6-4[H2H]
R16Kaja Juvan (SLO)Valentini Grammatikopoulou (4) (GRC)6-3 6-2[H2H]
R16Olga Doroshina ()Andrea Gamiz ()6-3 6-2[H2H]
R16Alexandra Cadantu (ROU)Anastasia Grymalska (ITA)6-2 6-2[H2H]
R16Pemra Ozgen (TUR)Jana Cepelova (7) (SVK)6-3 6-3[H2H]
R32Elitsa Kostova (5) (BUL)Agnes Bukta (q) (HUN)6-3 6-4[H2H]
R32Alexandra Cadantu (ROU)Sabina Sharipova (1) (UZB)6-1 6-3[H2H]
R32Georgina Garcia-Perez (3) (ESP)Rebecca Sramkova (SVK)1-6 7-6(5) 6-4[H2H]
R32Tereza Mrdeza (8) (CRO)Dalma Galfi (HUN)6-3 6-1[H2H]
R32Olga Doroshina ()Michaela Honcova (SVK)6-1 5-7 6-1[H2H]
R32Paula Ormaechea (q) (ARG)Angelica Moratelli (q) (ITA)7-5 6-1[H2H]
R32Andrea Gamiz ()Martina Di Giuseppe (6) (ITA)6-3 7-6(3)[H2H]
R32Kaja Juvan (SLO)Myrtille Georges (FRA)6-4 6-1[H2H]
R32Valentini Grammatikopoulou (4) (GRC)Lea Boskovic (WC) ()6-3 7-6(5)[H2H]
R32Jana Cepelova (7) (SVK)Daniela Seguel (CHL)4-6 7-5 4-1 ret.[H2H]
R32Anastasia Grymalska (ITA)Cindy Burger (NLD)6-4 6-3[H2H]
R32Bojana Jovanovski (WC) (SRB)Anita Husaric (WC) (BIH)7-5 6-4[H2H]
R32Ludmilla Samsonova ()Alexandra Panova (SR) (RUS)6-7(5) 6-3 7-6(5)[H2H]
R32Viktoriya Tomova (2) (BUL)Lina Gjorcheska (SR) ()7-5 6-2[H2H]
R32Tena Lukas (CRO)Silvia Njiric (WC) (CRO)7-5 7-5[H2H]
R32Pemra Ozgen (TUR)Cornelia Lister (q) (SWE)6-3 7-5[H2H]
Women's Doubles
FAndrea Gamiz ()
Aymet Uzcategui ()
Elena Bogdan (ROU)
Alexandra Cadantu (ROU)
6-3 6-4
SFElena Bogdan (ROU)
Alexandra Cadantu (ROU)
Dalma Galfi (HUN)
Reka-Luca Jani (HUN)
4-6 6-3 10-6
SFAndrea Gamiz ()
Aymet Uzcategui ()
Valentini Grammatikopoulou (GRC)
Ingrid Neel (USA)
w/o
QFValentini Grammatikopoulou (GRC)
Ingrid Neel (USA)
Georgina Garcia-Perez (ESP)
Paula Ormaechea (ARG)
7-6(4) 5-7 10-8
QFAndrea Gamiz ()
Aymet Uzcategui ()
Alena Fomina ()
Ekaterina Yashina ()
6-2 7-5
QFElena Bogdan (ROU)
Alexandra Cadantu (ROU)
Agnes Bukta (HUN)
Panna Udvardy (HUN)
3-6 6-1 10-7
QFDalma Galfi (HUN)
Reka-Luca Jani (HUN)
Petra Krejsova (CZE)
Jesika Maleckova (CZE)
6-3 6-0
R16Elena Bogdan (ROU)
Alexandra Cadantu (ROU)
Anita Husaric (BIH)
Pemra Ozgen (TUR)
7-5 6-1
R16Dalma Galfi (HUN)
Reka-Luca Jani (HUN)
Sviatlana Pirazhenka (BLR)
Julia Terziyska (BUL)
6-1 6-3
R16Agnes Bukta (HUN)
Panna Udvardy (HUN)
Olga Doroshina ()
Alexandra Panova (RUS)
6-4 6-1
R16Andrea Gamiz ()
Aymet Uzcategui ()
Myrtille Georges (FRA)
Silvia Njiric (CRO)
7-5 7-6(8)
R16Alena Fomina ()
Ekaterina Yashina ()
Lina Gjorcheska ()
Iva Primorac (CRO)
3-6 6-4 10-4
R16Georgina Garcia-Perez (ESP)
Paula Ormaechea (ARG)
Michaela Honcova (SVK)
Sabina Sharipova (UZB)
6-2 6-2
R16Valentini Grammatikopoulou (GRC)
Ingrid Neel (USA)
Cornelia Lister (SWE)
An-Sophie Mestach (BEL)
6-2 6-2
R16Petra Krejsova (CZE)
Jesika Maleckova (CZE)
Anastasia Grymalska (ITA)
Ilona Kremen (BLR)
3-6 6-4 10-3
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Paula Ormaechea (q) (ARG)Panna Udvardy (HUN)6-3 6-3[H2H]
Q1Agnes Bukta (q) (HUN)Iva Primorac (CRO)2-6 6-4 6-3[H2H]
Q1Cornelia Lister (q) (SWE)Dea Herdzelas (BIH)6-1 6-2[H2H]
Q1Angelica Moratelli (q) (ITA)Jesika Maleckova (CZE)6-7(7) 6-3 6-2[H2H]
Q2Jesika Maleckova (CZE)Mihaela Djakovic (_SR)6-3 6-2[H2H]
Q2Iva Primorac (CRO)Anna Bondar (HUN)6-1 6-7(3) 6-0[H2H]
Q2Dea Herdzelas (BIH)Nastja Kolar (SLO)7-5 0-6 7-6(3)[H2H]
Q2Cornelia Lister (q) (SWE)Sviatlana Pirazhenka (BLR)6-4 6-0[H2H]
Q2Paula Ormaechea (q) (ARG)Katja Milas (CRO)6-0 6-2[H2H]
Q2Panna Udvardy (HUN)Ani Mijacika (CRO)7-5 6-4[H2H]
Q2Angelica Moratelli (q) (ITA)Laura Svatikova (SVK)6-1 6-3[H2H]
Q2Agnes Bukta (q) (HUN)Nina Potocnik ()w/o[H2H]
Q3Mihaela Djakovic (_SR)Julia Terziyska (BUL)6-3 4-1 ret.[H2H]
Q3Angelica Moratelli (q) (ITA)Ingrid Neel (USA)6-3 3-6 7-5[H2H]
Q3Jesika Maleckova (CZE)Lucia Bronzetti (ITA)7-5 6-2[H2H]
Q3Nastja Kolar (SLO)Nina Ugrelidze ()6-3 6-1[H2H]
Q3Paula Ormaechea (q) (ARG)Reka-Luca Jani (HUN)6-2 6-1[H2H]
Q3Anna Bondar (HUN)Anna Ureke (RUS)6-3 6-4[H2H]
Q3Iva Primorac (CRO)Bojana Marinkovic (SRB)6-3 6-1[H2H]
Q3Agnes Bukta (q) (HUN)Alexandra Riley (USA)6-0 6-0[H2H]
Q3Nina Potocnik ()Ekaterina Yashina ()6-1 6-2[H2H]
Q3Ani Mijacika (CRO)Paula Kania (POL)6-1 7-5[H2H]
Q3Panna Udvardy (HUN)Julia Stamatova (BUL)6-1 6-4[H2H]
Q3Laura Svatikova (SVK)Petra Krejsova (CZE)6-1 6-1[H2H]
Q3Cornelia Lister (q) (SWE)Stefania Rubini (ITA)6-3 4-6 6-3[H2H]
Q3Katja Milas (CRO)Anamarija Spoljaric (_CR)6-0 6-1[H2H]
Q3Sviatlana Pirazhenka (BLR)Milica Bojic (BIH)6-3 6-4[H2H]
Q3Dea Herdzelas (BIH)Sofya Lansere (RUS)6-1 6-2[H2H]