WTA 50k Zlin, Wk. 24 Draw (Women's) - 2007

Click Here To Join The 50k Zlin, Wk. 24 Discussion!


Share This...


50k Zlin, Wk. 24 Event Details:

2007-06-11Clay
OutdoorZlin, Czech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 50k Zlin, Wk. 24 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FKlara Zakopalova (3) (CZE)Petra Kvitova (3) (CZE)6-4 6-1[H2H]
SFKlara Zakopalova (CZE)Lucie Hradecka (CZE)6-4 6-4[H2H]
SFPetra Kvitova (Q) (CZE)Eva Hrdinova (Q) (CZE)6-1 7-5[H2H]
QFLucie Hradecka (LL) (CZE)Anastasija Sevastova (LL) (LVA)6-2 6-3[H2H]
QFKlara Zakopalova (3) (CZE)Danica Krstajic (3) (MNE)6-3 4-6 7-5[H2H]
QFPetra Kvitova (CZE)Angelika Roesch (GER)6-0 5-7 6-0[H2H]
QFEva Hrdinova (Q) (CZE)Tereza Hladikova (Q) (CZE)7-5 6-2[H2H]
R16Anastasija Sevastova (LVA)Michaela Pastikova (CZE)6-4 6-0[H2H]
R16Lucie Hradecka (CZE)Dia Evtimova (BUL)6-3 6-3[H2H]
R16Klara Zakopalova (3) (CZE)Vojislava Lukic (3) (SRB)6-1 6-1[H2H]
R16Danica Krstajic (MNE)Margit Ruutel (EST)6-2 6-4[H2H]
R16Angelika Roesch (GER)Anna Korzeniak (POL)6-4 7-6(4)[H2H]
R16Petra Kvitova (Q) (CZE)Hana Sromova (Q) (CZE)6-0 6-3[H2H]
R16Tereza Hladikova (Q) (CZE)Lenka Tvaroskova (Q) (SVK)7-5 2-1 Retired[H2H]
R16Eva Hrdinova (WC) (CZE)Renata Voracova (WC) (CZE)6-3 4-6 7-5[H2H]
R32Michaela Pastikova (1) (CZE)Zuzana Ondraskova (1) (CZE)3-6 6-3 6-1[H2H]
R32Anastasija Sevastova (WC) (LVA)Alena Nogolova (WC) (CZE)6-2 6-2[H2H]
R32Lucie Hradecka (CZE)Mihaela Buzarnescu (ROU)6-1 6-1[H2H]
R32Dia Evtimova (BUL)Joanna Sakowicz-Kostecka (POL)6-2 6-4[H2H]
R32Klara Zakopalova (3) (CZE)Lina Stanciute (3) (LAT)6-1 6-3[H2H]
R32Vojislava Lukic (SRB)Magdalena Rybarikova (SVK)6-2 6-3[H2H]
R32Danica Krstajic (MNE)Andrea Hlavackova (CZE)6-4 6-4[H2H]
R32Margit Ruutel (EST)Masa Zec-Peskiric (SLO)6-3 7-5[H2H]
R32Angelika Roesch (5) (GER)Viktoria Kutuzova (5) (UKR)6-2 7-6(7)[H2H]
R32Anna Korzeniak (POL)Vanessa Henke (GER)6-4 6-2[H2H]
R32Petra Kvitova (Q) (CZE)Anna Lapushchenkova (Q) ()3-6 6-3 6-4[H2H]
R32Hana Sromova (CZE)Eugenia Grebenyuk (RUS)6-3 6-1[H2H]
R32Tereza Hladikova (LL) (CZE)Eva Pigova (LL) (CZE)6-4 6-4[H2H]
R32Lenka Tvaroskova (SVK)Sandra Kleinova (CZE)7-5 6-3[H2H]
R32Eva Hrdinova (CZE)Jana Juricova (SVK)5-7 7-6(5) 7-6(5)[H2H]
R32Renata Voracova (WC) (CZE)Katerina Vankova (WC) (CZE)7-5 6-4[H2H]
Women's Doubles
FLucie Hradecka (1) (CZE)
Renata Voracova (CZE)
Michaela Pastikova (1) (CZE)
Hana Sromova (CZE)
6-2 2-6 6-4
SFLucie Hradecka (1) (CZE)
Renata Voracova (CZE)
Iveta Gerlova (1) (CZE)
Lucie Kriegsmannova (CZE)
6-0 5-7 6-2
SFMichaela Pastikova (3) (CZE)
Hana Sromova (CZE)
Vanessa Henke (3) (GER)
Eva Hrdinova (CZE)
7-5 2-6 6-4
QFLucie Hradecka (1) (CZE)
Renata Voracova (CZE)
Sandra Kleinova (1) (CZE)
Klara Zakopalova (CZE)
6-1 6-2
QFIveta Gerlova (4) (CZE)
Lucie Kriegsmannova (CZE)
Karolina Kosinska (4) (POL)
Lenka Tvaroskova (SVK)
6-4 6-0
QFVanessa Henke (GER)
Eva Hrdinova (CZE)
Petra Kvitova (CZE)
Katerina Vankova (CZE)
3-6 6-3 6-3
QFMichaela Pastikova (CZE)
Hana Sromova (CZE)
Hana Birnerova (CZE)
Andrea Hlavackova (CZE)
6-3 6-3
R16Lucie Hradecka (1) (CZE)
Renata Voracova (CZE)
Bye
R16Sandra Kleinova (CZE)
Klara Zakopalova (CZE)
Yuliya Hnateyko (UKR)
Viktoria Kutuzova (UKR)
7-6(4) 7-5
R16Karolina Kosinska (4) (POL)
Lenka Tvaroskova (SVK)
Tereza Hladikova (4) (CZE)
Alena Nogolova (CZE)
6-4 6-3
R16Iveta Gerlova (CZE)
Lucie Kriegsmannova (CZE)
Neda Kozic (SRB)
Vojislava Lukic (SRB)
5-7 6-4 7-5
R16Petra Kvitova (CZE)
Katerina Vankova (CZE)
Veronika Kapshay (UKR)
Anna Lapushchenkova ()
6-1 6-3
R16Vanessa Henke (GER)
Eva Hrdinova (CZE)
Barbora Matusova (CZE)
Zora Vlckova (CZE)
3-6 6-3 6-3
R16Hana Birnerova (CZE)
Andrea Hlavackova (CZE)
Danica Krstajic (MNE)
Aleksandra Srndovic (SWE)
6-3 6-2
R16Michaela Pastikova (CZE)
Hana Sromova (CZE)
Bye
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Tereza Hladikova (1) (CZE)Anastasija Sevastova (1) (LVA)7-6(5) 6-1[H2H]
Q1Petra Kvitova (2) (CZE)Veronika Kapshay (2) (UKR)2-6 6-3 6-1[H2H]
Q1Lenka Tvaroskova (SVK)Anamaria-Alexandra Sere (ROU)6-2 6-0[H2H]
Q1Anna Korzeniak (4) (POL)Eva Pigova (4) (CZE)6-4 6-1[H2H]
Q2Anastasija Sevastova (1) (LVA)Palma Kiraly (1) (HUN)2-6 7-5 6-2[H2H]
Q2Tereza Hladikova (CZE)Lenka Wienerova (SVK)6-1 6-4[H2H]
Q2Petra Kvitova (2) (CZE)Aleksandra Srndovic (2) (SWE)6-2 6-2[H2H]
Q2Veronika Kapshay (UKR)Natasa Zoric (SRB)6-4 6-4[H2H]
Q2Anamaria-Alexandra Sere (ROU)Ana Savic (CRO)6-1 6-3[H2H]
Q2Lenka Tvaroskova (SVK)Natalia Kolat (POL)6-2 6-1[H2H]
Q2Anna Korzeniak (4) (POL)Klaudia Malenovska (4) (SVK)6-3 6-4[H2H]
Q2Eva Pigova (WC) (CZE)Lubomira Kurhajcova (WC) (SVK)6-4 2-6 7-6(7)[H2H]
Q3Anastasija Sevastova (1) (LVA)Andrea Berkova (1) (CZE)6-4 6-1[H2H]
Q3Palma Kiraly (HUN)Martina Babakova (SVK)7-6(2) 6-3[H2H]
Q3Lenka Wienerova (SVK)Lucie Kriegsmannova (CZE)6-2 6-2[H2H]
Q3Tereza Hladikova (CZE)Anna Bartenstein (AUT)6-1 6-4[H2H]
Q3Petra Kvitova (2) (CZE)Hana Birnerova (2) (CZE)6-2 6-1[H2H]
Q3Aleksandra Srndovic (SWE)Farida Karaieva (UKR)7-5 6-3[H2H]
Q3Natasa Zoric (SRB)Dominika Kanakova (CZE)2-6 6-3 6-1[H2H]
Q3Veronika Kapshay (UKR)Karolina Kosinska (POL)5-7 6-3 6-3[H2H]
Q3Ana Savic (3) (CRO)Galyna Kosyk (3) (UKR)6-2 2-6 6-1[H2H]
Q3Anamaria-Alexandra Sere (ROU)Sona Novakova (CZE)4-6 6-2 6-2[H2H]
Q3Natalia Kolat (POL)Neda Kozic (SRB)6-3 6-2[H2H]
Q3Lenka Tvaroskova (WC) (SVK)Veronika Sigutova (WC) (CZE)6-2 6-3[H2H]
Q3Anna Korzeniak (4) (POL)Iveta Gerlova (4) (CZE)6-3 6-3[H2H]
Q3Klaudia Malenovska (SVK)Darina Sedenkova (CZE)6-1 7-6(4)[H2H]
Q3Eva Pigova (WC) (CZE)Justyna Jegiolka (WC) (POL)6-3 7-5[H2H]
Q3Lubomira Kurhajcova (SVK)Ekaterina Shulaeva (CAN)7-6(3) 6-4[H2H]