WTA 50k Trabzon, Wk. 37 Draw (Women's) - 2013

Click Here To Join The 50k Trabzon, Wk. 37 Discussion!


Share This...


50k Trabzon, Wk. 37 Event Details:

2013-09-09Hard
OutdoorTrabzon, Turkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 50k Trabzon, Wk. 37 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FAnna-Lena Friedsam (GER)Yuliya Beygelzimer (UKR)4-6 6-3 6-3[H2H]
SFAnna-Lena Friedsam (GER)Dalila Jakupovic (SLO)7-5 7-6(2)[H2H]
SFYuliya Beygelzimer (5) (UKR)Aleksandra Krunic (5) (SRB)6-3 6-3[H2H]
QFAnna-Lena Friedsam (GER)Oksana Kalashnikova (GEO)6-3 6-1[H2H]
QFDalila Jakupovic (SLO)An-Sophie Mestach (BEL)6-4 7-6(0)[H2H]
QFAleksandra Krunic (5) (SRB)Ekaterina Bychkova (5) (RUS)2-6 6-2 6-1[H2H]
QFYuliya Beygelzimer (UKR)Andreea Mitu (ROU)7-6(8) 4-6 6-3[H2H]
R16Oksana Kalashnikova (1) (GEO)Dinah Pfizenmaier (1) (GER)7-6(3) 6-4[H2H]
R16Anna-Lena Friedsam (GER)Marina Shamayko ()6-3 6-4[H2H]
R16Dalila Jakupovic (SLO)Oyku Boz (TUR)6-0 6-0[H2H]
R16An-Sophie Mestach (BEL)Melis Sezer (TUR)6-3 6-1[H2H]
R16Aleksandra Krunic (5) (SRB)Ekaterina Yashina (5) ()6-1 6-2[H2H]
R16Ekaterina Bychkova (RUS)Maria-Elena Camerin (ITA)4-6 6-3 6-2[H2H]
R16Yuliya Beygelzimer (7) (UKR)Olga Savchuk (7) (UKR)6-3 6-2[H2H]
R16Andreea Mitu (ROU)Kristyna Pliskova (CZE)4-6 6-3 6-4[H2H]
R32Dinah Pfizenmaier (1) (GER)Pemra Ozgen (1) (TUR)6-4 4-6 6-2[H2H]
R32Oksana Kalashnikova (GEO)Basak Eraydin (TUR)6-3 4-6 6-0[H2H]
R32Anna-Lena Friedsam (GER)Ana Vrljic (CRO)6-3 6-3[H2H]
R32Marina Shamayko (Q) ()Stephanie Foretz Gacon (Q) (FRA)2-6 6-2 6-4[H2H]
R32Dalila Jakupovic (4) (SLO)Magda Linette (4) (POL)6-4 1-6 6-3[H2H]
R32Oyku Boz (WC) (TUR)Cemre Anil (WC) (TUR)5-7 7-6(11) 6-4[H2H]
R32Melis Sezer (TUR)Ani Amiraghyan (ARM)6-2 6-1[H2H]
R32An-Sophie Mestach (BEL)Naomi Broady (GBR)3-6 7-6(4) 6-3[H2H]
R32Aleksandra Krunic (5) (SRB)Yagmur Akdemir (5) (TUR)6-0 6-0[H2H]
R32Ekaterina Yashina (WC) ()Deniz Paykoc (WC) (TUR)6-2 6-0[H2H]
R32Maria-Elena Camerin (Q) (ITA)Shakhlo Saidova (Q) ()7-6(6) 6-3[H2H]
R32Ekaterina Bychkova (RUS)Tereza Smitkova (CZE)3-6 6-3 6-4[H2H]
R32Olga Savchuk (7) (UKR)Ana Savic (7) (CRO)7-5 6-1[H2H]
R32Yuliya Beygelzimer (Q) (UKR)Ekaterine Gorgodze (Q) (GEO)6-3 6-2[H2H]
R32Andreea Mitu (ROU)Angelica Moratelli (ITA)6-1 6-0[H2H]
R32Kristyna Pliskova (Q) (CZE)Petra Krejsova (Q) (CZE)1-1 Retired[H2H]
Women's Doubles
FOksana Kalashnikova (1) (GEO)
Aleksandra Krunic (SRB)
Ani Amiraghyan (1) (ARM)
Dalila Jakupovic (SLO)
6-2 6-1
SFOksana Kalashnikova (1) (GEO)
Aleksandra Krunic (SRB)
Magda Linette (1) (POL)
Pemra Ozgen (TUR)
6-1 6-1
SFAni Amiraghyan (ARM)
Dalila Jakupovic (SLO)
Stephanie Foretz Gacon (FRA)
Emily Webley-Smith (GBR)
6-3 6-3
QFOksana Kalashnikova (1) (GEO)
Aleksandra Krunic (SRB)
Ekaterina Bychkova (1) (RUS)
Marina Shamayko ()
6-1 4-6 [10-6]
QFMagda Linette (4) (POL)
Pemra Ozgen (TUR)
Natalia Orlova (4) ()
Iulia Truca (ROU)
6-1 6-4
QFAni Amiraghyan (ARM)
Dalila Jakupovic (SLO)
Claudia Coppola (ITA)
Angelica Moratelli (ITA)
6-1 6-1
QFStephanie Foretz Gacon (FRA)
Emily Webley-Smith (GBR)
Basak Eraydin (TUR)
Anja Prislan (SLO)
6-7(4) 6-2 [10-7]
R16Oksana Kalashnikova (1) (GEO)
Aleksandra Krunic (SRB)
Yagmur Akdemir (1) (TUR)
Cemre Anil (TUR)
WO
R16Ekaterina Bychkova (RUS)
Marina Shamayko ()
Andreea Mitu (ROU)
Ana Savic (CRO)
6-3 6-4
R16Magda Linette (4) (POL)
Pemra Ozgen (TUR)
Ekaterine Gorgodze (4) (GEO)
Sofia Kvatsabaia (GEO)
7-5 6-1
R16Natalia Orlova ()
Iulia Truca (ROU)
Petra Krejsova (CZE)
Tereza Smitkova (CZE)
2-0 Retired
R16Ani Amiraghyan (ARM)
Dalila Jakupovic (SLO)
Melis Sezer (TUR)
Ekaterina Yashina ()
6-4 6-3
R16Claudia Coppola (ITA)
Angelica Moratelli (ITA)
Samantha Murray (GBR)
Ana Vrljic (CRO)
WO
R16Basak Eraydin (TUR)
Anja Prislan (SLO)
Naomi Broady (GBR)
Jasmin Steinherr (GER)
6-3 6-4
R16Stephanie Foretz Gacon (FRA)
Emily Webley-Smith (GBR)
Alona Fomina (UKR)
Christina Shakovets (GER)
3-6 6-1 [10-5]
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Marina Shamayko (1WC) ()Carla Forte (1WC) (BRA)6-7(2) 6-3 6-3[H2H]
Q1Ekaterine Gorgodze (2) (GEO)Ani Amiraghyan (2) (ARM)6-2 6-1[H2H]
Q1Shakhlo Saidova (3) ()Emily Webley-Smith (3) (GBR)7-6(3) 1-6 6-4[H2H]
Q1Petra Krejsova (4) (CZE)Ekaterina Yashina (4) ()6-1 6-1[H2H]
Q2Marina Shamayko (1WC) ()Silvia Njiric (1WC) (CRO)6-2 6-2[H2H]
Q2Carla Forte (BRA)Alona Fomina (UKR)0-6 7-6(10) 6-4[H2H]
Q2Ani Amiraghyan (2) (ARM)Nadezda Gorbachkova (2) ()6-3 6-2[H2H]
Q2Ekaterine Gorgodze (GEO)Anja Prislan (SLO)7-5 6-4[H2H]
Q2Emily Webley-Smith (3) (GBR)Mariam Bolkvadze (3) (GEO)6-0 6-0[H2H]
Q2Shakhlo Saidova ()Claudia Coppola (ITA)6-4 6-2[H2H]
Q2Petra Krejsova (4) (CZE)Natalia Orlova (4) ()6-3 6-3[H2H]
Q2Ekaterina Yashina ()Jasmin Steinherr (GER)6-2 6-2[H2H]
Q3Marina Shamayko (1WC) ()ByeBye[H2H]
Q3Silvia Njiric (CRO)Sofie Uzdina (RUS)6-0 6-2[H2H]
Q3Alona Fomina (UKR)Nikol Pruidze (RUS)6-0 6-2[H2H]
Q3Carla Forte (BRA)ByeBye[H2H]
Q3Ani Amiraghyan (2) (ARM)ByeBye[H2H]
Q3Nadezda Gorbachkova ()Viktoryia Mun (BLR)7-6(1) 7-5[H2H]
Q3Anja Prislan (SLO)Oleksandra Korashvili (UKR)6-2 7-6(3)[H2H]
Q3Ekaterine Gorgodze (GEO)ByeBye[H2H]
Q3Emily Webley-Smith (3) (GBR)ByeBye[H2H]
Q3Mariam Bolkvadze (GEO)Tamari Chalaganidze (GEO)6-2 6-1[H2H]
Q3Claudia Coppola (ITA)Antonina Rafikova (RUS)6-0 6-2[H2H]
Q3Shakhlo Saidova ()Sofia Kvatsabaia (GEO)6-2 6-3[H2H]
Q3Petra Krejsova (4) (CZE)ByeBye[H2H]
Q3Natalia Orlova (WC) ()Christina Shakovets (WC) (GER)6-1 Retired[H2H]
Q3Jasmin Steinherr (GER)Iulia Truca (ROU)6-3 6-0[H2H]
Q3Ekaterina Yashina ()ByeBye[H2H]