WTA 50k Saint Raphael, Wk. 42 Draw (Women's) - 2010

Click Here To Join The 50k Saint Raphael, Wk. 42 Discussion!


Share This...


50k Saint Raphael, Wk. 42 Event Details:

2010-10-18Hard
OutdoorSaint Raphael, France
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 50k Saint Raphael, Wk. 42 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FAlison Riske (USA)Urszula Radwanska (POL)6-4 6-2[H2H]
SFUrszula Radwanska (5) (POL)Laura Pous-Tio (5) (ESP)6-4 6-4[H2H]
SFAlison Riske (8) (USA)Tatjana Malek (8) ()6-4 3-6 6-3[H2H]
QFLaura Pous-Tio (ESP)Claire Feuerstein (FRA)6-1 6-3[H2H]
QFUrszula Radwanska (POL)Karolina Sprem (CRO)6-3 6-3[H2H]
QFTatjana Malek (8) ()Stephanie Foretz (8) (FRA)6-3 6-1[H2H]
QFAlison Riske (7) (USA)Vesna Manasieva (7) (RUS)4-6 7-6(7) 6-0[H2H]
R16Claire Feuerstein (1) (FRA)Sandra Zahlavova (1) (CZE)6-4 1-6 6-3[H2H]
R16Laura Pous-Tio (ESP)Cagla Buyukakcay (TUR)1-6 6-3 7-5[H2H]
R16Urszula Radwanska (4) (POL)Jelena Dokic (4) (AUS)5-7 2-0 Retired[H2H]
R16Karolina Sprem (CRO)Estrella Cabeza Candela (ESP)6-2 6-2[H2H]
R16Tatjana Malek (8) ()Julia Schruff (8) (GER)6-1 7-5[H2H]
R16Stephanie Foretz (FRA)Silvia Soler-Espinosa (ESP)7-5 6-1[H2H]
R16Alison Riske (7) (USA)Annika Beck (7) (GER)6-1 6-3[H2H]
R16Vesna Manasieva (RUS)Rika Fujiwara (JPN)6-1 6-1[H2H]
R32Sandra Zahlavova (1) (CZE)Anna Korzeniak (1) (POL)6-3 6-1[H2H]
R32Claire Feuerstein (FRA)Julie Coin (FRA)6-3 6-1[H2H]
R32Cagla Buyukakcay (WC) (TUR)Yulia Fedossova (WC) (FRA)6-0 6-3[H2H]
R32Laura Pous-Tio (Q) (ESP)Giulia Gatto-Monticone (Q) (ITA)6-1 6-3[H2H]
R32Jelena Dokic (4) (AUS)Eva Birnerova (4) (CZE)2-6 6-1 6-2[H2H]
R32Urszula Radwanska (POL)Laura Thorpe (FRA)6-0 6-1[H2H]
R32Estrella Cabeza Candela (ESP)Beatriz Garcia Vidagany (ESP)6-1 7-5[H2H]
R32Karolina Sprem (Q) (CRO)Ani Mijacika (Q) (CRO)2-6 6-2 6-4[H2H]
R32Tatjana Malek (8) ()Tetyana Arefyeva (8) (UKR)7-6(3) 6-2[H2H]
R32Julia Schruff (GER)Stephanie Cohen-Aloro (FRA)7-6(6) 4-6 6-3[H2H]
R32Silvia Soler-Espinosa (ESP)Severine Beltrame (FRA)6-3 6-0[H2H]
R32Stephanie Foretz (FRA)Pauline Parmentier (FRA)7-6(4) 6-3[H2H]
R32Alison Riske (7) (USA)Anais Laurendon (7) (FRA)6-3 6-2[H2H]
R32Annika Beck (WC) (GER)Alize Lim (WC) (FRA)6-0 6-7(4) 7-6(4)[H2H]
R32Rika Fujiwara (WC) (JPN)Selima Sfar (WC) (TUN)6-3 3-0 Retired[H2H]
R32Vesna Manasieva (RUS)Simona Halep (ROU)6-3 6-0[H2H]
Women's Doubles
FSandra Klemenschits (1) (AUT)
Tatjana Malek ()
Estrella Cabeza Candela (1) (ESP)
Laura Pous-Tio (ESP)
6-2 6-4
SFSandra Klemenschits (1) (AUT)
Tatjana Malek ()
Claire Feuerstein (1) (FRA)
Vesna Manasieva (RUS)
6-3 6-4
SFEstrella Cabeza Candela (4) (ESP)
Laura Pous-Tio (ESP)
Severine Beltrame (4) (FRA)
Pauline Parmentier (FRA)
3-6 7-6(5) [10-5]
QFSandra Klemenschits (1) (AUT)
Tatjana Malek ()
Anais Laurendon (1) (FRA)
Laura Thorpe (FRA)
6-4 3-6 [10-8]
QFClaire Feuerstein (3) (FRA)
Vesna Manasieva (RUS)
Cagla Buyukakcay (3) (TUR)
Paula Ormaechea (ARG)
7-5 7-6(3)
QFEstrella Cabeza Candela (ESP)
Laura Pous-Tio (ESP)
Julie Coin (FRA)
Alize Lim (FRA)
5-7 7-6(6) [10-3]
QFSeverine Beltrame (FRA)
Pauline Parmentier (FRA)
Stephanie Cohen-Aloro (FRA)
Selima Sfar (TUN)
WO
R16Sandra Klemenschits (1) (AUT)
Tatjana Malek ()
Bye
R16Anais Laurendon (FRA)
Laura Thorpe (FRA)
Ema Burgic (BIH)
Claudia Coppola (ITA)
6-2 6-0
R16Claire Feuerstein (3) (FRA)
Vesna Manasieva (RUS)
Bye
R16Cagla Buyukakcay (TUR)
Paula Ormaechea (ARG)
Leticia Costas (ESP)
Ines Ferrer-Suarez (ESP)
6-4 6-3
R16Julie Coin (FRA)
Alize Lim (FRA)
Fernanda Faria (BRA)
Paula Cristina Goncalves (BRA)
4-6 6-4 [10-6]
R16Estrella Cabeza Candela (ESP)
Laura Pous-Tio (ESP)
Bye
R16Severine Beltrame (FRA)
Pauline Parmentier (FRA)
Bye
R16Stephanie Cohen-Aloro (FRA)
Selima Sfar (TUN)
Bye
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Tetyana Arefyeva (UKR)Paula Cristina Goncalves (BRA)6-3 6-3[H2H]
Q1Annika Beck (GER)Mailen Auroux (ARG)6-4 6-2[H2H]
Q1Giulia Gatto-Monticone (3) (ITA)Paula Ormaechea (3) (ARG)6-3 6-7(7) 6-2[H2H]
Q1Ani Mijacika (4) (CRO)Anna Korzeniak (4) (POL)7-5 6-7(4) 6-3[H2H]
Q2Tetyana Arefyeva (1) (UKR)Leticia Costas (1) (ESP)6-1 5-7 6-3[H2H]
Q2Paula Cristina Goncalves (BRA)Ines Ferrer-Suarez (ESP)6-2 6-4[H2H]
Q2Annika Beck (GER)Patrycja Sanduska (POL)6-4 6-2[H2H]
Q2Mailen Auroux (ARG)Anne Schaefer (GER)2-6 6-1 6-2[H2H]
Q2Giulia Gatto-Monticone (3) (ITA)Patricia Chirea (3) (ROU)6-1 7-6(1)[H2H]
Q2Paula Ormaechea (ARG)Martina Caregaro (ITA)6-2 6-0[H2H]
Q2Anna Korzeniak (4) (POL)Elixane Lechemia (4) (FRA)2-6 6-4 6-4[H2H]
Q2Ani Mijacika (CRO)Marina Melnikova ()6-2 6-4[H2H]
Q3Leticia Costas (1) (ESP)Katell Lechevaistrier (1) (FRA)6-0 6-0[H2H]
Q3Tetyana Arefyeva (UKR)Amandine Cazeaux (FRA)6-3 6-1[H2H]
Q3Ines Ferrer-Suarez (ESP)Lara Arruabarrena (ESP)6-3 6-4[H2H]
Q3Paula Cristina Goncalves (BRA)Tadeja Majeric (SLO)3-1 Retired[H2H]
Q3Patrycja Sanduska (2) (POL)Margalita Chakhnashvili (2) (GEO)6-4 6-3[H2H]
Q3Annika Beck (WC) (GER)Fanny Fracassi (WC) (FRA)7-5 6-2[H2H]
Q3Anne Schaefer (GER)Gioia Barbieri (ITA)6-4 6-3[H2H]
Q3Mailen Auroux (ARG)Cindy Chala (FRA)7-5 6-1[H2H]
Q3Giulia Gatto-Monticone (3) (ITA)Michaela Honcova (3) (SVK)6-2 6-3[H2H]
Q3Patricia Chirea (WC) (ROU)Jessica Ginier (WC) (FRA)6-4 1-6 6-2[H2H]
Q3Martina Caregaro (ITA)Natalia Orlova ()3-1 Retired[H2H]
Q3Paula Ormaechea (WC) (ARG)Sybille Gauvain (WC) (FRA)6-4 6-1[H2H]
Q3Anna Korzeniak (4) (POL)Ema Burgic (4) (BIH)6-2 6-3[H2H]
Q3Elixane Lechemia (FRA)Fernanda Faria (BRA)6-2 6-2[H2H]
Q3Marina Melnikova (WC) ()Alix Collombon (WC) (FRA)6-4 6-4[H2H]
Q3Ani Mijacika (CRO)Sofia Kvatsabaia (GEO)6-1 6-3[H2H]