WTA 50k Saint Gaudens, Wk. 20 Draw (Women's) - 2007

Click Here To Join The 50k Saint Gaudens, Wk. 20 Discussion!


Share This...


50k Saint Gaudens, Wk. 20 Event Details:

2007-05-14Clay
OutdoorSaint Gaudens, France
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 50k Saint Gaudens, Wk. 20 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FTatiana Perebiynis (7) (UKR)Petra Cetkovska (7) (CZE)5-7 7-5 7-5[H2H]
SFPetra Cetkovska (1) (CZE)Jorgelina Cravero (1) (ARG)7-6(5) 6-2[H2H]
SFTatiana Perebiynis (UKR)Lioudmila Skavronskaia ()6-3 4-6 6-3[H2H]
QFJorgelina Cravero (1) (ARG)Meng Yuan (1) (CHN)7-5 6-3[H2H]
QFPetra Cetkovska (SE) (CZE)Mariya Koryttseva (SE) (UKR)6-4 6-3[H2H]
QFTatiana Perebiynis (UKR)Evgeniya Rodina (RUS)6-1 6-0[H2H]
QFLioudmila Skavronskaia ()Pauline Parmentier (FRA)7-6(4) 6-1[H2H]
R16Jorgelina Cravero (1) (ARG)Ksenia Milevskaya (1) (BLR)6-2 6-1[H2H]
R16Meng Yuan (Q) (CHN)Audrey Bergot (Q) (FRA)7-6(5) 7-6(6)[H2H]
R16Mariya Koryttseva (3) (UKR)Viktoria Kutuzova (3) (UKR)1-6 6-0 7-5[H2H]
R16Petra Cetkovska (CZE)Violette Huck (FRA)6-2 7-6(3)[H2H]
R16Tatiana Perebiynis (6) (UKR)Lilia Osterloh (6) (USA)6-2 6-1[H2H]
R16Evgeniya Rodina (RUS)Joanna Sakowicz-Kostecka (POL)7-5 6-0[H2H]
R16Lioudmila Skavronskaia (8) ()Olivia Sanchez (8) (FRA)6-2 7-6(5)[H2H]
R16Pauline Parmentier (FRA)Laurene Fayol (FRA)6-1 6-2[H2H]
R32Jorgelina Cravero (1) (ARG)Nadege Vergos (1) (FRA)7-6(3) 6-0[H2H]
R32Ksenia Milevskaya (Q) (BLR)Rebeca Bou-Nogueiro (Q) (ESP)6-1 5-7 6-4[H2H]
R32Audrey Bergot (Q) (FRA)Charlene Vanneste (Q) (FRA)6-1 6-1[H2H]
R32Meng Yuan (WC) (CHN)Anne-Laure Heitz (WC) (FRA)6-1 6-3[H2H]
R32Viktoria Kutuzova (3) (UKR)Michaela Pastikova (3) (CZE)6-3 6-2[H2H]
R32Mariya Koryttseva (WC) (UKR)Gracia Radovanovic (WC) (FRA)6-1 6-0[H2H]
R32Violette Huck (Q) (FRA)Olivia Crouchent (Q) (FRA)6-0 1-0 Retired[H2H]
R32Petra Cetkovska (CZE)Yevheniia Savranska (UKR)6-2 6-4[H2H]
R32Lilia Osterloh (6) (USA)Virginie Pichet (6) (FRA)1-6 6-2 6-4[H2H]
R32Tatiana Perebiynis (UKR)Iryna Kuryanovich (BLR)5-7 6-4 6-0[H2H]
R32Joanna Sakowicz-Kostecka (LL) (POL)Monika Krauze (LL) (POL)7-5 6-3[H2H]
R32Evgeniya Rodina (RUS)Margalita Chakhnashvili (GEO)2-6 6-3 7-5[H2H]
R32Olivia Sanchez (8) (FRA)Amandine Hesse (8) (FRA)6-1 6-4[H2H]
R32Lioudmila Skavronskaia ()Akgul Amanmuradova (UZB)6-3 7-5[H2H]
R32Laurene Fayol (Q) (FRA)Salome Llaguno (Q) (ARG)6-0 6-4[H2H]
R32Pauline Parmentier (FRA)Darya Kustova (BLR)2-6 6-3 7-5[H2H]
Women's Doubles
FJorgelina Cravero (3) (ARG)
Darya Kustova (BLR)
Akgul Amanmuradova (3) (UZB)
Iryna Kuryanovich (BLR)
6-1 6-3
SFJorgelina Cravero (1) (ARG)
Darya Kustova (BLR)
Mariya Koryttseva (1) (UKR)
Evgeniya Rodina (RUS)
7-6(2) 6-0
SFAkgul Amanmuradova (4) (UZB)
Iryna Kuryanovich (BLR)
Petra Cetkovska (4) (CZE)
Michaela Pastikova (CZE)
6-2 6-1
QFMariya Koryttseva (1) (UKR)
Evgeniya Rodina (RUS)
Ksenia Milevskaya (1) (BLR)
Gracia Radovanovic (FRA)
WO
QFJorgelina Cravero (3) (ARG)
Darya Kustova (BLR)
Florence Haring (3) (FRA)
Violette Huck (FRA)
WO
QFAkgul Amanmuradova (UZB)
Iryna Kuryanovich (BLR)
Sophie Lefevre (FRA)
Lilia Osterloh (USA)
6-4 7-5
QFPetra Cetkovska (CZE)
Michaela Pastikova (CZE)
Viktoria Kutuzova (UKR)
Tatiana Perebiynis (UKR)
7-6(4) 7-5
R16Mariya Koryttseva (1) (UKR)
Evgeniya Rodina (RUS)
Bye
R16Ksenia Milevskaya (BLR)
Gracia Radovanovic (FRA)
Bye
R16Jorgelina Cravero (3) (ARG)
Darya Kustova (BLR)
Bye
R16Florence Haring (FRA)
Violette Huck (FRA)
Bye
R16Sophie Lefevre (FRA)
Lilia Osterloh (USA)
Pauline Parmentier (FRA)
Olivia Sanchez (FRA)
6-4 6-2
R16Akgul Amanmuradova (UZB)
Iryna Kuryanovich (BLR)
Bye
R16Viktoria Kutuzova (UKR)
Tatiana Perebiynis (UKR)
Yevheniia Savranska (UKR)
Meng Yuan (CHN)
6-4 6-1
R16Petra Cetkovska (CZE)
Michaela Pastikova (CZE)
Bye
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Rebeca Bou-Nogueiro (1) (ESP)Romina Sceats (1) (GBR)6-0 6-1[H2H]
Q1Salome Llaguno (2WC) (ARG)Sophie Lefevre (2WC) (FRA)7-6(3) 6-1[H2H]
Q1Olivia Crouchent (FRA)Monika Krauze (POL)6-3 6-7(5) 6-1[H2H]
Q1Audrey Bergot (4) (FRA)Charlene Vanneste (4) (FRA)5-0 Retired[H2H]
Q2Rebeca Bou-Nogueiro (1) (ESP)Pauline Audet (1) (FRA)6-0 6-1[H2H]
Q2Romina Sceats (GBR)Mireia Gonzalez-Bosch (ESP)6-4 7-5[H2H]
Q2Sophie Lefevre (2WC) (FRA)Mireia Recasens-Horta (2WC) (ESP)7-6(4) 6-3[H2H]
Q2Salome Llaguno (ARG)Laetitia Prat (FRA)6-2 4-6 6-2[H2H]
Q2Monika Krauze (3) (POL)Katerina Polunina (3) (UKR)6-3 2-0 Retired[H2H]
Q2Olivia Crouchent (FRA)Victoria Valls-Comamala (ESP)6-0 6-4[H2H]
Q2Audrey Bergot (4) (FRA)Charlotte Soubrie (4) (FRA)6-1 6-2[H2H]
Q2Charlene Vanneste (FRA)Eleonor Picot (FRA)6-1 6-4[H2H]
Q3Rebeca Bou-Nogueiro (1) (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Pauline Audet (FRA)Lise Marbach (FRA)6-1 7-6(3)[H2H]
Q3Romina Sceats (GBR)Valerie Verhamme (BEL)3-6 6-1 7-5[H2H]
Q3Mireia Gonzalez-Bosch (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Sophie Lefevre (2WC) (FRA)ByeBye[H2H]
Q3Mireia Recasens-Horta (ESP)Alexandra Reboul (FRA)3-6 6-1 6-4[H2H]
Q3Laetitia Prat (FRA)Benedetta Sabatini (ITA)6-2 6-2[H2H]
Q3Salome Llaguno (ARG)ByeBye[H2H]
Q3Katerina Polunina (3) (UKR)ByeBye[H2H]
Q3Monika Krauze (POL)Jenny Jullien (FRA)7-6(4) 6-1[H2H]
Q3Victoria Valls-Comamala (ESP)Anna Mydlowska (POL)4-3 Retired[H2H]
Q3Olivia Crouchent (FRA)Seheno Razafindramaso (MDG)6-2 6-3[H2H]
Q3Audrey Bergot (4) (FRA)ByeBye[H2H]
Q3Charlotte Soubrie (FRA)Anna Savitskaya ()6-3 6-0[H2H]
Q3Eleonor Picot (FRA)Alexandra Kudryavtseva (RUS)6-0 6-2[H2H]
Q3Charlene Vanneste (FRA)ByeBye[H2H]