WTA 50k Palm Beach Gardens, Wk. 49 Draw (Women's) - 2004

Click Here To Join The 50k Palm Beach Gardens, Wk. 49 Discussion!


Share This...


50k Palm Beach Gardens, Wk. 49 Event Details:

2004-11-29Clay
OutdoorPalm Beach Gardens, USA
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 50k Palm Beach Gardens, Wk. 49 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FSesil Karatantcheva (KAZ)Sania Mirza (IND)3-6 6-2 7-5[H2H]
SFSania Mirza (1) (IND)Anna-Lena Groenefeld (1) (GER)6-1 3-6 6-1[H2H]
SFSesil Karatantcheva (3) (KAZ)Edina Gallovits (3) (ROU)6-1 6-2[H2H]
QFAnna-Lena Groenefeld (1) (GER)Melinda Czink (1) (HUN)6-3 6-1[H2H]
QFSania Mirza (IND)Milagros Sequera ()6-3 6-2[H2H]
QFSesil Karatantcheva (7) (KAZ)Shikha Uberoi (7) (IND)6-2 4-6 6-2[H2H]
QFEdina Gallovits (8) (ROU)Lilia Osterloh (8) (USA)6-1 6-4[H2H]
R16Anna-Lena Groenefeld (1) (GER)Kateryna Bondarenko (1) (UKR)6-3 6-0[H2H]
R16Melinda Czink (HUN)Erica Krauth (ARG)6-7(4) 6-3 6-3[H2H]
R16Sania Mirza (LL) (IND)Mandy Minella (LL) (LUX)6-3 6-4[H2H]
R16Milagros Sequera ()Ivana Abramovic (CRO)6-1 6-1[H2H]
R16Shikha Uberoi (7) (IND)Lenka Tvaroskova (7) (SVK)6-4 6-2[H2H]
R16Sesil Karatantcheva (KAZ)Olga Puchkova ()6-0 6-0[H2H]
R16Edina Gallovits (8) (ROU)Neha Uberoi (8) (USA)6-4 6-2[H2H]
R16Lilia Osterloh (WC) (USA)Megan Falcon (WC) (USA)7-5 6-2[H2H]
R32Anna-Lena Groenefeld (1) (GER)Frederica Piedade (1) (PRT)6-7(2) 6-4 6-2[H2H]
R32Kateryna Bondarenko (UKR)Tiffany Dabek (USA)6-3 6-3[H2H]
R32Erica Krauth (ARG)Jessica Lehnhoff (USA)6-3 6-3[H2H]
R32Melinda Czink (Q) (HUN)Salome Devidze (Q) (GEO)6-2 6-4[H2H]
R32Mandy Minella (4) (LUX)Kelly Mccain (4) (USA)5-7 6-0 6-4[H2H]
R32Sania Mirza (IND)Milangela Morales (USA)6-4 6-2[H2H]
R32Ivana Abramovic (CRO)Ruxandra Dragomir-Ilie (ROU)6-7(4) 6-3 6-4[H2H]
R32Milagros Sequera (Q) ()Petra Rampre (Q) (SLO)6-2 6-1[H2H]
R32Shikha Uberoi (7) (IND)Gaelle Widmer (7) (SUI)7-6(4) 5-7 7-5[H2H]
R32Lenka Tvaroskova (SVK)Olga Vymetalkova (CZE)6-3 6-2[H2H]
R32Olga Puchkova ()Samantha Reeves (USA)4-6 6-3 6-1[H2H]
R32Sesil Karatantcheva (Q) (KAZ)Ekaterina Afinogenova (Q) ()6-1 6-2[H2H]
R32Edina Gallovits (8) (ROU)Maria-Vanina Garcia-Sokol (8) (ARG)3-6 6-2 6-1[H2H]
R32Neha Uberoi (LL) (USA)Christina Wheeler (LL) (AUS)6-0 6-3[H2H]
R32Megan Falcon (USA)Varvara Lepchenko (USA)6-2 Retired[H2H]
R32Lilia Osterloh (WC) (USA)Carly Gullickson (WC) (USA)6-3 6-4[H2H]
Women's Doubles
FLiga Dekmeijere (LVA)
Nana Smith (JPN)
Kelly Mccain (USA)
Kaysie Smashey (USA)
6-3 6-2
SFKelly Mccain (USA)
Kaysie Smashey (USA)
Olga Vymetalkova (CZE)
Vladimira Uhlirova (CZE)
7-5 2-6 6-3
SFLiga Dekmeijere (4) (LVA)
Nana Smith (JPN)
Daniela Klemenschits (4) (AUT)
Sandra Klemenschits (AUT)
6-3 6-0
QFOlga Vymetalkova (CZE)
Vladimira Uhlirova (CZE)
Carly Gullickson (USA)
Lilia Osterloh (USA)
2-6 6-4 6-0
QFKelly Mccain (3) (USA)
Kaysie Smashey (USA)
Erica Krauth (3) (ARG)
Jessica Lehnhoff (USA)
5-7 7-6(4) 6-3
QFLiga Dekmeijere (Q) (LVA)
Nana Smith (JPN)
Anna Bastrikova (Q) ()
Salome Devidze (GEO)
6-4 6-1
QFDaniela Klemenschits (AUT)
Sandra Klemenschits (AUT)
Ruxandra Dragomir-Ilie (ROU)
Samantha Reeves (USA)
6-2 6-2
R16Olga Vymetalkova (1) (CZE)
Vladimira Uhlirova (CZE)
Janet Lee (1) ()
Christina Wheeler (AUS)
7-6(7) 6-2
R16Carly Gullickson (Q) (USA)
Lilia Osterloh (USA)
Stacia Fonseca (Q) (USA)
Svetlana Krivencheva (BUL)
4-6 7-6(5) 6-4
R16Erica Krauth (3) (ARG)
Jessica Lehnhoff (USA)
Kateryna Bondarenko (3) (UKR)
Valeria Bondarenko (UKR)
5-7 6-4 7-5
R16Kelly Mccain (WC) (USA)
Kaysie Smashey (USA)
Neha Uberoi (WC) (USA)
Shikha Uberoi (IND)
2-6 6-4 6-4
R16Anna Bastrikova (WC) ()
Salome Devidze (GEO)
Kristina Brandi (WC) (PRI)
Kim Grant (RSA)
7-5 6-2
R16Liga Dekmeijere (WC) (LVA)
Nana Smith (JPN)
Audra Cohen (WC) (USA)
Suzanna Mansour (USA)
4-6 6-0 6-2
R16Daniela Klemenschits (AUT)
Sandra Klemenschits (AUT)
Ivana Abramovic (CRO)
Melinda Czink (HUN)
6-1 6-4
R16Ruxandra Dragomir-Ilie (ROU)
Samantha Reeves (USA)
Sania Mirza (IND)
Petra Rampre (SLO)
6-4 6-2
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Salome Devidze (1) (GEO)Kateryna Bondarenko (1) (UKR)7-6(3) 6-1[H2H]
Q1Petra Rampre (SLO)Alexa Glatch (USA)4-6 6-0 6-3[H2H]
Q1Ekaterina Afinogenova (3) ()Christina Wheeler (3) (AUS)6-3 6-0[H2H]
Q1Neha Uberoi (4) (USA)Mandy Minella (4) (LUX)6-1 6-4[H2H]
Q2Salome Devidze (1) (GEO)Bei'er Ko (1) ()6-4 6-4[H2H]
Q2Kateryna Bondarenko (UKR)Sandra Klemenschits (AUT)6-0 6-2[H2H]
Q2Petra Rampre (SLO)Alexandra Mueller (USA)6-4 5-7 6-1[H2H]
Q2Alexa Glatch (USA)Dimana Krastevitch (BUL)6-4 6-1[H2H]
Q2Christina Wheeler (3) (AUS)Jennifer Elie (3) (USA)6-3 6-2[H2H]
Q2Ekaterina Afinogenova (WC) ()Audra Cohen (WC) (USA)6-4 6-4[H2H]
Q2Neha Uberoi (4) (USA)Svetlana Krivencheva (4) (BUL)7-6(5) 6-2[H2H]
Q2Mandy Minella (LUX)Aleksandra Wozniak (CAN)6-4 7-5[H2H]
Q3Salome Devidze (1) (GEO)Erica Biro (1) (CAN)3-6 6-3 6-1[H2H]
Q3Bei'er Ko ()Jessica Fernandez (MEX)3-6 6-1 7-5[H2H]
Q3Sandra Klemenschits (AUT)Ahsha Rolle (USA)6-3 6-4[H2H]
Q3Kateryna Bondarenko (UKR)Maria-Jose Lopez-Herrera (MEX)6-0 6-1[H2H]
Q3Petra Rampre (2) (SLO)Janet Lee (2) ()6-3 6-4[H2H]
Q3Alexandra Mueller (WC) (USA)Suzanna Mansour (WC) (USA)6-1 6-0[H2H]
Q3Alexa Glatch (USA)Kaysie Smashey (USA)6-4 6-4[H2H]
Q3Dimana Krastevitch (WC) (BUL)Paula Zabala (WC) (COL)7-5 6-4[H2H]
Q3Christina Wheeler (3) (AUS)Christina Fusano (3) (USA)6-1 6-1[H2H]
Q3Jennifer Elie (USA)Natalia Dziamidzenka (BLR)7-5 3-6 6-1[H2H]
Q3Audra Cohen (WC) (USA)Liga Dekmeijere (WC) (LVA)3-6 7-5 6-3[H2H]
Q3Ekaterina Afinogenova ()Anna Bastrikova ()6-1 7-5[H2H]
Q3Neha Uberoi (4) (USA)Jennifer Tuchband (4) (USA)6-2 6-3[H2H]
Q3Svetlana Krivencheva (BUL)Stacia Fonseca (USA)6-4 2-6 7-5[H2H]
Q3Aleksandra Wozniak (WC) (CAN)Mariana Correa (WC) (ECU)1-6 7-6(2) 6-1[H2H]
Q3Mandy Minella (LUX)Anzela Zguna (LVA)6-3 6-1[H2H]
Women's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Stacia Fonseca (1) (USA)
Svetlana Krivencheva (BUL)
Dimana Krastevitch (1) (BUL)
Frederica Piedade (PRT)
4-0 4-2
Q1Anna Bastrikova (2) ()
Salome Devidze (GEO)
Tetiana Luzhanska (2) (USA)
Aneta Soukup (CAN)
4-1 1-4 5-4(2)
Q2Dimana Krastevitch (1) (BUL)
Frederica Piedade (PRT)
Tiya Rolle (1) (USA)
Tinesta Rowe (JAM)
4-0 5-4(5)
Q2Stacia Fonseca (USA)
Svetlana Krivencheva (BUL)
Lauren Barnikow (USA)
Christina Fusano (USA)
2-4 5-3 4-1
Q2Tetiana Luzhanska (2) (USA)
Aneta Soukup (CAN)
Erica Biro (2) (CAN)
Aleke Tsoubanos (USA)
4-2 2-4 4-1
Q2Anna Bastrikova ()
Salome Devidze (GEO)
Tiffany Dabek (USA)
Dominique Van Boekel (NLD)
4-1 4-0