WTA 50k Olomouc, Wk. 30 Draw (Women's) - 2011

Click Here To Join The 50k Olomouc, Wk. 30 Discussion!


Share This...


50k Olomouc, Wk. 30 Event Details:

2011-07-25Clay
OutdoorOlomouc, Czech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 50k Olomouc, Wk. 30 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FNastassja Burnett (Q) (ITA)Eva Birnerova (Q) (CZE)6-1 6-3[H2H]
SFNastassja Burnett (Q) (ITA)Yuliya Beygelzimer (Q) (UKR)6-3 6-4[H2H]
SFEva Birnerova (3) (CZE)Nastja Kolar (3) (SLO)6-2 6-3[H2H]
QFNastassja Burnett (Q) (ITA)Elitsa Kostova (Q) (BUL)5-7 7-6(3) 6-3[H2H]
QFYuliya Beygelzimer (4) (UKR)Renata Voracova (4) (CZE)6-4 6-4[H2H]
QFEva Birnerova (5) (CZE)Stefanie Voegele (5) (SUI)4-6 7-6(6) 6-4[H2H]
QFNastja Kolar (7) (SLO)Alexandra Cadantu (7) (ROU)7-5 6-2[H2H]
R16Nastassja Burnett (Q) (ITA)Reka-Luca Jani (Q) (HUN)3-6 6-4 6-1[H2H]
R16Elitsa Kostova (BUL)Kristyna Pliskova (CZE)6-4 6-3[H2H]
R16Renata Voracova (4) (CZE)Anna-Lena Groenefeld (4) (GER)6-3 6-0[H2H]
R16Yuliya Beygelzimer (UKR)Lenka Wienerova (SVK)6-4 6-2[H2H]
R16Stefanie Voegele (5) (SUI)Ana Vrljic (5) (CRO)1-6 7-6(3) 6-4[H2H]
R16Eva Birnerova (CZE)Laura Thorpe (FRA)6-1 6-0[H2H]
R16Alexandra Cadantu (7) (ROU)Beatriz Garcia Vidagany (7) (ESP)6-3 2-6 6-3[H2H]
R16Nastja Kolar (WC) (SLO)Yvonne Meusburger (WC) (AUT)6-2 5-7 7-6(3)[H2H]
R32Nastassja Burnett (1) (ITA)Sandra Zahlavova (1) (CZE)7-5 4-6 6-4[H2H]
R32Reka-Luca Jani (HUN)Stephanie Vogt (LIE)7-5 6-1[H2H]
R32Elitsa Kostova (BUL)Severine Beltrame (FRA)6-3 6-3[H2H]
R32Kristyna Pliskova (CZE)Elena Bogdan (ROU)6-3 6-3[H2H]
R32Renata Voracova (4) (CZE)Khristina Kazimova (4) (UKR)6-0 6-2[H2H]
R32Anna-Lena Groenefeld (GER)Masa Zec-Peskiric (SLO)6-3 6-4[H2H]
R32Lenka Wienerova (SVK)Magda Linette (POL)6-4 4-6 6-4[H2H]
R32Yuliya Beygelzimer (Q) (UKR)Nina Zander (Q) (GER)6-1 6-2[H2H]
R32Stefanie Voegele (5) (SUI)Karolina Pliskova (5) (CZE)6-2 6-3[H2H]
R32Ana Vrljic (CRO)Ekaterina Ivanova ()6-1 6-1[H2H]
R32Laura Thorpe (FRA)Martina Kubicikova (CZE)6-4 6-2[H2H]
R32Eva Birnerova (Q) (CZE)Audrey Bergot (Q) (FRA)6-3 7-6(2)[H2H]
R32Alexandra Cadantu (7) (ROU)Michaella Krajicek (7) (NLD)6-3 7-5[H2H]
R32Beatriz Garcia Vidagany (ESP)Dijana Banovec (CRO)6-3 6-2[H2H]
R32Nastja Kolar (WC) (SLO)Estrella Cabeza Candela (WC) (ESP)4-6 7-6(6) 6-4[H2H]
R32Yvonne Meusburger (WC) (AUT)Jara Ghadri (WC) ()6-1 6-0[H2H]
Women's Doubles
FMichaella Krajicek (1) (NLD)
Renata Voracova (CZE)
Yuliya Beygelzimer (1) (UKR)
Elena Bogdan (ROU)
7-5 6-4
SFMichaella Krajicek (1) (NLD)
Renata Voracova (CZE)
Alexandra Cadantu (1) (ROU)
Camelia-Elena Hristea (ROU)
6-3 6-1
SFYuliya Beygelzimer (UKR)
Elena Bogdan (ROU)
Estrella Cabeza Candela (ESP)
Beatriz Garcia Vidagany (ESP)
6-2 6-0
QFMichaella Krajicek (1) (NLD)
Renata Voracova (CZE)
Karolina Pliskova (1) (CZE)
Kristyna Pliskova (CZE)
6-4 3-6 [10-4]
QFAlexandra Cadantu (WC) (ROU)
Camelia-Elena Hristea (ROU)
Simona Dobra (WC) (CZE)
Khristina Kazimova (UKR)
6-1 6-2
QFEstrella Cabeza Candela (ESP)
Beatriz Garcia Vidagany (ESP)
Ekaterina Ivanova ()
Elitsa Kostova (BUL)
6-7(4) 7-6(2) [10-6]
QFYuliya Beygelzimer (UKR)
Elena Bogdan (ROU)
Romana Caroline Tabak (SVK)
Stefanie Voegele (SUI)
6-4 6-2
R16Michaella Krajicek (1) (NLD)
Renata Voracova (CZE)
Severine Beltrame (1) (FRA)
Eva Hrdinova (CZE)
6-1 6-4
R16Karolina Pliskova (WC) (CZE)
Kristyna Pliskova (CZE)
Darina Sedenkova (WC) (CZE)
Katerina Siskova (CZE)
2-6 6-4 [10-4]
R16Simona Dobra (3) (CZE)
Khristina Kazimova (UKR)
Yvonne Meusburger (3) (AUT)
Stephanie Vogt (LIE)
6-4 5-7 [10-5]
R16Alexandra Cadantu (ROU)
Camelia-Elena Hristea (ROU)
Reka-Luca Jani (HUN)
Masa Zec-Peskiric (SLO)
7-5 3-6 [12-10]
R16Estrella Cabeza Candela (ESP)
Beatriz Garcia Vidagany (ESP)
Ana Vrljic (CRO)
Lenka Wienerova (SVK)
6-3 6-3
R16Ekaterina Ivanova ()
Elitsa Kostova (BUL)
Audrey Bergot (FRA)
Nastassja Burnett (ITA)
4-6 6-2 [10-5]
R16Romana Caroline Tabak (SVK)
Stefanie Voegele (SUI)
Martina Borecka (CZE)
Martina Kubicikova (CZE)
6-1 6-3
R16Yuliya Beygelzimer (WC) (UKR)
Elena Bogdan (ROU)
Jana Jandova (WC) (CZE)
Gabriela Markova (CZE)
6-0 6-2
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Audrey Bergot (1) (FRA)Jana Jandova (1) (CZE)7-6(3) 6-4[H2H]
Q1Nastassja Burnett (ITA)Indire Akiki (CRO)6-2 6-2[H2H]
Q1Dijana Banovec (3) (CRO)Lyudmyla Kichenok (3) (UKR)6-2 7-5[H2H]
Q1Nina Zander (4) (GER)Zuzana Zalabska (4) (CZE)7-6(8) 2-6 6-0[H2H]
Q2Audrey Bergot (1) (FRA)Gabriela Pantuckova (1) (CZE)6-1 6-0[H2H]
Q2Jana Jandova (CZE)Ingrid-Alexandra Radu (ROU)6-3 6-2[H2H]
Q2Indire Akiki (2) (CRO)Michaela Pochabova (2) (SVK)5-3 Retired[H2H]
Q2Nastassja Burnett (ITA)Katerina Klapkova (CZE)7-6(2) 6-3[H2H]
Q2Lyudmyla Kichenok (3) (UKR)Vivien Juhaszova (3) (SVK)6-4 6-2[H2H]
Q2Dijana Banovec (CRO)Romana Caroline Tabak (SVK)6-2 6-4[H2H]
Q2Nina Zander (4) (GER)Camelia-Elena Hristea (4) (ROU)6-2 7-6(4)[H2H]
Q2Zuzana Zalabska (CZE)Simona Dobra (CZE)1-6 6-4 6-2[H2H]
Q3Audrey Bergot (1) (FRA)ByeBye[H2H]
Q3Gabriela Pantuckova (WC) (CZE)Michaela Bezdickova (WC) (CZE)6-2 6-2[H2H]
Q3Jana Jandova (CZE)Kristyna Hancarova (CZE)6-2 6-1[H2H]
Q3Ingrid-Alexandra Radu (ROU)Nadya Kolb (UKR)7-5 6-0[H2H]
Q3Michaela Pochabova (2) (SVK)ByeBye[H2H]
Q3Indire Akiki (WC) (CRO)Barbora Stefkova (WC) (CZE)6-4 6-3[H2H]
Q3Katerina Klapkova (CZE)Jana Vahalikova (CZE)6-1 6-2[H2H]
Q3Nastassja Burnett (WC) (ITA)Gabriela Markova (WC) (CZE)6-2 6-2[H2H]
Q3Lyudmyla Kichenok (3) (UKR)Martina Borecka (3) (CZE)6-4 6-0[H2H]
Q3Vivien Juhaszova (WC) (SVK)Sandra Honigova (WC) (CZE)6-3 7-6(5)[H2H]
Q3Romana Caroline Tabak (SVK)Andrea Martinovska (CZE)6-2 6-1[H2H]
Q3Dijana Banovec (CRO)Petra Krejsova (CZE)6-3 6-3[H2H]
Q3Nina Zander (4) (GER)Laura Svatikova (4) (SVK)6-2 6-2[H2H]
Q3Camelia-Elena Hristea (ROU)Martina Pradova (CZE)6-2 6-3[H2H]
Q3Simona Dobra (CZE)Karin Morgosova (SVK)5-7 6-3 6-3[H2H]
Q3Zuzana Zalabska (WC) (CZE)Barbora Trestikova (WC) (CZE)6-3 6-0[H2H]