WTA 50k Olomouc, Wk. 29 Draw (Women's) - 2015

Click Here To Join The 50k Olomouc, Wk. 29 Discussion!


Share This...


50k Olomouc, Wk. 29 Event Details:

2015-07-13Clay
OutdoorCzech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 50k Olomouc, Wk. 29 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FBarbora Krejcikova (1) (CZE)Petra Cetkovska (3) (CZE)3-6 6-4 7-6(5)[H2H]
SFBarbora Krejcikova (1) (CZE)Pernilla Mendesova (CZE)3-6 7-6(4) 6-3[H2H]
SFPetra Cetkovska (3) (CZE)Ekaterina Alexandrova (RUS)2-6 7-6(5) 7-5[H2H]
QFBarbora Krejcikova (1) (CZE)Elizaveta Ianchuk (UKR)6-2 7-6(7)[H2H]
QFPernilla Mendesova (CZE)Karolina Muchova (CZE)6-4 6-4[H2H]
QFPetra Cetkovska (3) (CZE)Akgul Amanmuradova (6) (UZB)7-6(3) 6-0[H2H]
QFEkaterina Alexandrova (RUS)Sofia Shapatava (GEO)5-7 6-0 6-1[H2H]
R16Barbora Krejcikova (1) (CZE)Giulia Gatto-Monticone (ITA)6-1 6-3[H2H]
R16Elizaveta Ianchuk (UKR)Cindy Burger (5) (NLD)7-6(5) 6-2[H2H]
R16Pernilla Mendesova (CZE)Myrtille Georges (FRA)6-3 4-6 6-3[H2H]
R16Karolina Muchova (CZE)Gabriela Pantuckova (CZE)6-3 7-5[H2H]
R16Akgul Amanmuradova (6) (UZB)Jesika Maleckova (WC) (CZE)6-3 6-4[H2H]
R16Petra Cetkovska (3) (CZE)Irina Ramialison (FRA)6-4 1-6 7-5[H2H]
R16Sofia Shapatava (GEO)Katerina Vankova (7) (CZE)6-3 6-1[H2H]
R16Ekaterina Alexandrova (RUS)Barbora Stefkova (CZE)6-2 2-6 7-5[H2H]
R32Barbora Krejcikova (1) (CZE)Pia Konig (AUT)6-3 6-1[H2H]
R32Giulia Gatto-Monticone (ITA)Lenka Kuncikova (CZE)6-2 7-6(2)[H2H]
R32Elizaveta Ianchuk (UKR)Martina Borecka (CZE)6-3 6-3[H2H]
R32Cindy Burger (5) (NLD)Adrijana Lekaj (CRO)6-1 7-5[H2H]
R32Pernilla Mendesova (CZE)Elitsa Kostova (4) (BUL)6-2 6-1[H2H]
R32Myrtille Georges (FRA)Petra Rohanova (WC) (CZE)6-1 6-2[H2H]
R32Karolina Muchova (CZE)Olga Ianchuk (UKR)4-6 6-2 6-4[H2H]
R32Gabriela Pantuckova (CZE)Jana Fett (8) (CRO)7-6(5) 4-6 6-4[H2H]
R32Akgul Amanmuradova (6) (UZB)Lenka Wienerova (WC) (SVK)6-3 6-4[H2H]
R32Jesika Maleckova (WC) (CZE)Chloe Paquet (FRA)6-4 6-0[H2H]
R32Irina Ramialison (FRA)Tereza Malikova (WC) (CZE)6-3 6-3[H2H]
R32Petra Cetkovska (3) (CZE)Rebecca Sramkova (SVK)4-6 6-4 6-2[H2H]
R32Katerina Vankova (7) (CZE)Zuzana Zalabska (CZE)6-2 6-2[H2H]
R32Sofia Shapatava (GEO)Ema Mikulcic (CRO)6-2 6-1[H2H]
R32Barbora Stefkova (CZE)Petra Uberalova (SVK)6-3 6-3[H2H]
R32Ekaterina Alexandrova (RUS)Jelena Ostapenko (2) (LVA)7-5 3-2 Retired[H2H]
Women's Doubles
FLenka Kuncikova (3) (CZE)
Karolina Stuchla (CZE)
Cindy Burger (NLD)
Katerina Vankova (CZE)
1-6 6-4 [12-10]
SFLenka Kuncikova (3) (CZE)
Karolina Stuchla (CZE)
Pia Konig (AUT)
Adrijana Lekaj (CRO)
6-2 6-4
SFCindy Burger (NLD)
Katerina Vankova (CZE)
Veronika Domagala (WC) (POL)
Tereza Malikova (CZE)
6-4 5-7 12-10
QFPia Konig (AUT)
Adrijana Lekaj (CRO)
Martina Borecka (CZE)
Jesika Maleckova (CZE)
2-6 7-5 10-4
QFLenka Kuncikova (3) (CZE)
Karolina Stuchla (CZE)
Elizaveta Ianchuk (UKR)
Olga Ianchuk (UKR)
6-3 6-4
QFVeronika Domagala (WC) (POL)
Tereza Malikova (CZE)
Karolina Muchova (CZE)
Barbora Stefkova (CZE)
1-6 7-6(2) 10-5
QFCindy Burger (NLD)
Katerina Vankova (CZE)
Lenka Wienerova (SVK)
Karolina Wlodarczak (AUS)
6-3 6-0
R16Pia Konig (AUT)
Adrijana Lekaj (CRO)
Barbora Krejcikova (1) (CZE)
Jelena Ostapenko (LVA)
7-6(8) 5-7 11-9
R16Martina Borecka (CZE)
Jesika Maleckova (CZE)
Chloe Paquet (FRA)
Irina Ramialison (FRA)
6-2 6-1
R16Lenka Kuncikova (3) (CZE)
Karolina Stuchla (CZE)
Jana Fett (CRO)
Elitsa Kostova (BUL)
7-6(3) 7-5
R16Elizaveta Ianchuk (UKR)
Olga Ianchuk (UKR)
Veronika Raimrova (WC) (CZE)
Anastasia Ushakova (RUS)
6-1 7-5
R16Veronika Domagala (WC) (POL)
Tereza Malikova (CZE)
Barbora Kollarova (WC) (SVK)
Anna Siskova (CZE)
6-2 6-0
R16Karolina Muchova (CZE)
Barbora Stefkova (CZE)
Magdalena Frech (4) (POL)
Sofia Shapatava (GEO)
6-4 6-3
R16Lenka Wienerova (SVK)
Karolina Wlodarczak (AUS)
Kristyna Hrabalova (CZE)
Pernilla Mendesova (CZE)
6-4 6-1
R16Cindy Burger (NLD)
Katerina Vankova (CZE)
Petra Cetkovska (2) (CZE)
Katerina Kramperova (CZE)
3-6 7-5 10-5
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Karolina Muchova (CZE)Anastasia Pribylova (5) ()6-4 6-2[H2H]
Q1Lenka Kuncikova (CZE)Georgina Garcia-Perez (2) (ESP)6-1 7-6(4)[H2H]
Q1Zuzana Zalabska (CZE)Adrijana Lekaj (3) (CRO)6-1 6-1[H2H]
Q1Petra Uberalova (6) (SVK)Natalia Vajdova (SVK)4-6 6-1 6-4[H2H]
Q2Karolina Muchova (CZE)Anastasiya Komardina (1) ()1-6 7-6(3) 6-4[H2H]
Q2Anastasia Pribylova (5) ()Barbora Miklova (WC) (CZE)6-4 6-4[H2H]
Q2Georgina Garcia-Perez (2) (ESP)Vendula Zovincova (CZE)6-4 6-3[H2H]
Q2Lenka Kuncikova (CZE)Katarina Stresnakova (SVK)6-2 6-0[H2H]
Q2Adrijana Lekaj (3) (CRO)Karolina Stuchla (CZE)7-5 6-0[H2H]
Q2Zuzana Zalabska (CZE)Karolina Novotna (WC) (CZE)6-2 6-2[H2H]
Q2Natalia Vajdova (SVK)Magdalena Frech (4) (POL)7-6(4) 6-2[H2H]
Q2Petra Uberalova (6) (SVK)Anna Vrbenska (CZE)6-3 6-4[H2H]
Q3Anastasiya Komardina (1) ()Marina Hruba (CZE)6-4 6-1[H2H]
Q3Karolina Muchova (CZE)Tereza Kolarova (WC) (CZE)6-2 6-2[H2H]
Q3Barbora Miklova (WC) (CZE)Janina Toljan (AUT)3-6 7-5 6-4[H2H]
Q3Anastasia Pribylova (5) ()Magdalena Pantuckova (CZE)6-4 6-1[H2H]
Q3Georgina Garcia-Perez (2) (ESP)Nikola Horakova (CZE)6-0 6-2[H2H]
Q3Vendula Zovincova (CZE)Karolina Cechova (CZE)6-4 6-1[H2H]
Q3Katarina Stresnakova (SVK)Lenka Jurikova (SVK)6-1 3-0 Retired[H2H]
Q3Lenka Kuncikova (CZE)Kristina Schmiedlova (7) (SVK)6-3 6-2[H2H]
Q3Adrijana Lekaj (3) (CRO)Kristyna Hrabalova (CZE)7-5 6-3[H2H]
Q3Karolina Stuchla (CZE)Anastasia Ushakova (WC) (RUS)6-3 6-2[H2H]
Q3Karolina Novotna (WC) (CZE)Marie Mayerova (CZE)4-1 Retired[H2H]
Q3Zuzana Zalabska (CZE)Katerina Kramperova (8) (CZE)7-6(3) 6-3[H2H]
Q3Magdalena Frech (4) (POL)Dominika Paterova (CZE)6-1 6-2[H2H]
Q3Natalia Vajdova (SVK)Veronika Bencova (WC) (CZE)6-0 6-0[H2H]
Q3Anna Vrbenska (CZE)Veronika Raimrova (WC) (CZE)6-1 6-3[H2H]
Q3Petra Uberalova (6) (SVK)Anna Pribylova (RUS)6-2 6-0[H2H]