WTA 50k Olomouc, Wk. 28 Draw (Women's) - 2016

Click Here To Join The 50k Olomouc, Wk. 28 Discussion!


Share This...


50k Olomouc, Wk. 28 Event Details:

2016-07-11Clay
OutdoorCzech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 50k Olomouc, Wk. 28 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FElizaveta Kulichkova (1) (RUS)Ekaterina Alexandrova (4) (RUS)4-6 6-2 6-1[H2H]
SFElizaveta Kulichkova (1) (RUS)Anastasia Grymalska (ITA)6-2 6-4[H2H]
SFEkaterina Alexandrova (4) (RUS)Gabriela Pantuckova (CZE)6-1 3-6 6-1[H2H]
QFElizaveta Kulichkova (1) (RUS)Tena Lukas (7) (CRO)6-3 7-6(5)[H2H]
QFAnastasia Grymalska (ITA)Pernilla Mendesova (CZE)2-6 7-6(5) 6-3[H2H]
QFEkaterina Alexandrova (4) (RUS)Fanni Stollar (HUN)6-3 6-4[H2H]
QFGabriela Pantuckova (CZE)Karolina Muchova (6) (CZE)WO[H2H]
R16Elizaveta Kulichkova (1) (RUS)Vendula Zovincova (CZE)6-4 6-3[H2H]
R16Tena Lukas (7) (CRO)Anastasia Pribylova ()6-3 6-3[H2H]
R16Anastasia Grymalska (ITA)Pia Konig (AUT)6-3 6-1[H2H]
R16Pernilla Mendesova (CZE)Ema Burgic Bucko (BIH)2-6 7-5 6-3[H2H]
R16Fanni Stollar (HUN)Tereza Smitkova (5) (CZE)6-3 7-5[H2H]
R16Ekaterina Alexandrova (4) (RUS)Magdalena Pantuckova (WC) (CZE)6-2 6-3[H2H]
R16Karolina Muchova (6) (CZE)Silvia Njiric (CRO)6-4 6-3[H2H]
R16Gabriela Pantuckova (CZE)Petra Cetkovska (2) (CZE)7-6(6) 6-0[H2H]
R32Elizaveta Kulichkova (1) (RUS)Anastasiya Shoshyna (UKR)7-5 6-4[H2H]
R32Vendula Zovincova (CZE)Lenka Jurikova (SVK)2-6 6-2 6-1[H2H]
R32Anastasia Pribylova ()Katerina Vankova (CZE)6-0 6-2[H2H]
R32Tena Lukas (7) (CRO)Agnes Bukta (HUN)7-6(2) 7-5[H2H]
R32Anastasia Grymalska (ITA)Myrtille Georges (3) (FRA)6-3 6-3[H2H]
R32Pia Konig (AUT)Anastasiya Vasylyeva (UKR)7-5 6-2[H2H]
R32Pernilla Mendesova (CZE)Ekaterina Makarova (WC) (RUS)6-1 6-1[H2H]
R32Ema Burgic Bucko (BIH)Katarzyna Kawa (8) (POL)2-6 7-6(5) 6-4[H2H]
R32Tereza Smitkova (5) (CZE)Lisa-Maria Moser (AUT)6-2 6-1[H2H]
R32Fanni Stollar (HUN)Barbora Miklova (WC) (CZE)6-2 6-1[H2H]
R32Magdalena Pantuckova (WC) (CZE)Anna Siskova (WC) (CZE)4-6 6-4 6-1[H2H]
R32Ekaterina Alexandrova (4) (RUS)Alexandra Perper (MDA)6-2 7-6(3)[H2H]
R32Karolina Muchova (6) (CZE)Tereza Malikova (CZE)6-1 6-1[H2H]
R32Silvia Njiric (CRO)Katharina Lehnert (PHL)6-4 7-6(5)[H2H]
R32Gabriela Pantuckova (CZE)Magdalena Frech (POL)7-6(3) 6-2[H2H]
R32Petra Cetkovska (2) (CZE)Alena Tarasova ()6-2 6-3[H2H]
Women's Doubles
FEma Burgic Bucko (BIH)
Jasmina Tinjic (BIH)
Katharina Lehnert (PHL)
Anastasiya Shoshyna (UKR)
7-5 6-3
SFEma Burgic Bucko (BIH)
Jasmina Tinjic (BIH)
Magdalena Frech (POL)
Pernilla Mendesova (CZE)
6-4 6-2
SFKatharina Lehnert (PHL)
Anastasiya Shoshyna (UKR)
Agnes Bukta (HUN)
Lenka Jurikova (SVK)
6-4 6-2
QFMagdalena Frech (POL)
Pernilla Mendesova (CZE)
Nikola Breckova (WC) (CZE)
Anna Siskova (CZE)
7-6(7) 6-2
QFEma Burgic Bucko (BIH)
Jasmina Tinjic (BIH)
Tena Lukas (4) (CRO)
Silvia Njiric (CRO)
5-7 6-4 10-6
QFKatharina Lehnert (PHL)
Anastasiya Shoshyna (UKR)
Tereza Malikova (CZE)
Karolina Muchova (CZE)
6-0 7-6(4)
QFAgnes Bukta (HUN)
Lenka Jurikova (SVK)
Alexandra Perper (MDA)
Anastasia Pribylova ()
6-4 6-1
R16Magdalena Frech (POL)
Pernilla Mendesova (CZE)
Alona Fomina (1) (UKR)
Anastasiya Vasylyeva (UKR)
7-5 6-3
R16Nikola Breckova (WC) (CZE)
Anna Siskova (CZE)
Ekaterina Makarova (WC) (RUS)
Eva Rutarova (CZE)
6-4 6-4
R16Tena Lukas (4) (CRO)
Silvia Njiric (CRO)
Kristyna Hrabalova (CZE)
Nikola Tomanova (CZE)
6-4 6-4
R16Ema Burgic Bucko (BIH)
Jasmina Tinjic (BIH)
Sabina Machalova (CZE)
Anna Slovakova (CZE)
6-2 6-2
R16Katharina Lehnert (PHL)
Anastasiya Shoshyna (UKR)
Natalie Cvackova (WC) (CZE)
Barbora Miklova (CZE)
6-2 7-6(3)
R16Tereza Malikova (CZE)
Karolina Muchova (CZE)
Anastasia Grymalska (3) (ITA)
Alena Tarasova ()
4-6 7-5 10-7
R16Alexandra Perper (MDA)
Anastasia Pribylova ()
Pia Konig (AUT)
Diana Sumova (CZE)
6-4 6-2
R16Agnes Bukta (HUN)
Lenka Jurikova (SVK)
Katerina Kramperova (2) (CZE)
Cornelia Lister (SWE)
6-4 7-6(8)
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Vendula Zovincova (8) (CZE)Karolina Cechova (CZE)6-0 6-4[H2H]
Q1Agnes Bukta (5) (HUN)Marina Kachar (2) (SRB)6-3 6-4[H2H]
Q1Pernilla Mendesova (3) (CZE)Karolina Novotna (CZE)6-3 6-4[H2H]
Q1Lisa-Maria Moser (4) (AUT)Yana Morderger (7) (GER)1-6 6-2 3-0 Retired[H2H]
Q2Karolina Cechova (CZE)Cornelia Lister (1) (SWE)6-3 2-6 7-6(6)[H2H]
Q2Vendula Zovincova (8) (CZE)Katerina Kramperova (CZE)6-1 6-0[H2H]
Q2Marina Kachar (2) (SRB)Eva Rutarova (CZE)6-2 6-4[H2H]
Q2Agnes Bukta (5) (HUN)Ludmila Kareisova (WC) (CZE)6-2 6-2[H2H]
Q2Pernilla Mendesova (3) (CZE)Martina Colmegna (ITA)6-4 6-2[H2H]
Q2Karolina Novotna (CZE)Diana Sumova (6) (CZE)6-3 6-4[H2H]
Q2Lisa-Maria Moser (4) (AUT)Tayisiya Morderger (GER)6-4 6-7(6) 6-3[H2H]
Q2Yana Morderger (7) (GER)Katarzyna Kubicz (WC) (POL)2-6 6-1 6-4[H2H]
Q3Cornelia Lister (1) (SWE)Tereza Kolarova (CZE)6-3 6-4[H2H]
Q3Karolina Cechova (CZE)Barbora Kollarova (WC) (SVK)6-4 6-3[H2H]
Q3Katerina Kramperova (CZE)Natalie Cvackova (WC) (CZE)6-3 6-4[H2H]
Q3Vendula Zovincova (8) (CZE)Anna Slovakova (CZE)6-1 6-3[H2H]
Q3Marina Kachar (2) (SRB)Sabina Machalova (CZE)6-1 6-2[H2H]
Q3Eva Rutarova (CZE)Nicole Rottmann (AUT)6-3 7-5[H2H]
Q3Ludmila Kareisova (WC) (CZE)Diana Cabrera (WC) (_EC)6-2 6-2[H2H]
Q3Agnes Bukta (5) (HUN)Miriam Kolodziejova (CZE)1-6 6-0 6-0[H2H]
Q3Pernilla Mendesova (3) (CZE)Jasmina Tinjic (BIH)6-0 6-1[H2H]
Q3Martina Colmegna (ITA)Simona Heinova (CZE)6-2 3-6 6-4[H2H]
Q3Karolina Novotna (CZE)Magdalena Zajda (POL)6-0 6-2[H2H]
Q3Diana Sumova (6) (CZE)Nikola Tomanova (CZE)6-3 6-3[H2H]
Q3Lisa-Maria Moser (4) (AUT)Aneta Kladivova (CZE)6-1 6-2[H2H]
Q3Tayisiya Morderger (GER)Nikola Breckova (WC) (CZE)6-1 6-1[H2H]
Q3Katarzyna Kubicz (WC) (POL)Ivana Kopsova (SVK)6-1 6-3[H2H]
Q3Yana Morderger (7) (GER)Kristyna Hrabalova (CZE)6-2 6-1[H2H]