WTA 50k Madrid, Wk. 40 Draw (Women's) - 2010

Click Here To Join The 50k Madrid, Wk. 40 Discussion!


Share This...


50k Madrid, Wk. 40 Event Details:

2010-10-04Clay
OutdoorMadrid, Spain
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 50k Madrid, Wk. 40 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FElena Bogdan (ROU)Leticia Costas (ESP)6-4 6-2[H2H]
SFLeticia Costas (ESP)Anna-Giulia Remondina (ITA)6-4 1-6 6-4[H2H]
SFElena Bogdan (ROU)Julia Schruff (GER)6-7(5) 6-4 1-0 Retired[H2H]
QFAnna-Giulia Remondina (Q) (ITA)Elora Dabija (Q) (ROU)5-7 6-2 6-3[H2H]
QFLeticia Costas (ESP)Aleksandra Krunic (SRB)6-1 6-0[H2H]
QFElena Bogdan (SR) (ROU)Eva Fernandez-Brugues (SR) (ESP)4-6 6-3 6-4[H2H]
QFJulia Schruff (Q) (GER)Conny Perrin (Q) (SUI)6-0 7-6(3)[H2H]
R16Elora Dabija (Q) (ROU)Mihaela Buzarnescu (Q) (ROU)2-6 6-2 6-2[H2H]
R16Anna-Giulia Remondina (ITA)Irina-Camelia Begu (ROU)6-3 3-6 6-3[H2H]
R16Leticia Costas (4) (ESP)Raluca Olaru (4) (ROU)6-4 6-1[H2H]
R16Aleksandra Krunic (SRB)Cagla Buyukakcay (TUR)6-3 6-1[H2H]
R16Eva Fernandez-Brugues (SR) (ESP)Giulia Gatto-Monticone (SR) (ITA)6-4 6-1[H2H]
R16Elena Bogdan (ROU)Julia Cohen (USA)6-4 6-1[H2H]
R16Conny Perrin (Q) (SUI)Julia Babilon (Q) (GER)6-2 6-4[H2H]
R16Julia Schruff (GER)Silvia Soler-Espinosa (ESP)6-3 4-6 7-6(1)[H2H]
R32Elora Dabija (1) (ROU)Anna Floris (1) (ITA)6-3 7-5[H2H]
R32Mihaela Buzarnescu (Q) (ROU)Maria-Teresa Torro-Flor (Q) (ESP)6-4 1-6 6-1[H2H]
R32Anna-Giulia Remondina (ITA)Bianca Botto (PER)3-6 6-3 6-4[H2H]
R32Irina-Camelia Begu (WC) (ROU)Carmen Lopez-Blanco (WC) (ESP)6-2 6-1[H2H]
R32Raluca Olaru (4) (ROU)Oxana Lyubtsova (4) (UKR)6-2 7-6(5)[H2H]
R32Leticia Costas (LL) (ESP)Yera Campos-Molina (LL) (ESP)6-2 6-3[H2H]
R32Aleksandra Krunic (SRB)Estrella Cabeza Candela (ESP)6-2 7-6(2)[H2H]
R32Cagla Buyukakcay (WC) (TUR)Alejandra Starkova (WC) (ESP)6-0 6-1[H2H]
R32Eva Fernandez-Brugues (8) (ESP)Dia Evtimova (8) (BUL)7-6(4) 7-6(5)[H2H]
R32Giulia Gatto-Monticone (ITA)Eloisa-Maria Compostizo-De Andres (ESP)6-0 6-0[H2H]
R32Elena Bogdan (ROU)Rocio De La Torre-Sanchez (ESP)6-2 6-1[H2H]
R32Julia Cohen (USA)Sarah Gronert (GER)6-2 6-3[H2H]
R32Julia Babilon (7) (GER)Claire De Gubernatis (7) (FRA)7-5 6-3[H2H]
R32Conny Perrin (Q) (SUI)Silvia Garcia Jimenez (Q) (ESP)6-1 6-2[H2H]
R32Julia Schruff (GER)Paula Ormaechea (ARG)7-6(2) 4-6 7-5[H2H]
R32Silvia Soler-Espinosa (ESP)Lenka Wienerova (SVK)6-2 6-3[H2H]
Women's Doubles
FLara Arruabarrena (1) (ESP)
Maria-Teresa Torro-Flor (ESP)
Irina-Camelia Begu (1) (ROU)
Elena Bogdan (ROU)
6-4 7-5
SFIrina-Camelia Begu (1) (ROU)
Elena Bogdan (ROU)
Julia Schruff (1) (GER)
Lenka Wienerova (SVK)
6-1 6-3
SFLara Arruabarrena (ESP)
Maria-Teresa Torro-Flor (ESP)
Julia Cohen (USA)
Elora Dabija (ROU)
3-6 7-5 [10-8]
QFIrina-Camelia Begu (1) (ROU)
Elena Bogdan (ROU)
Julia Babilon (1) (GER)
Paula Ormaechea (ARG)
6-2 6-4
QFJulia Schruff (4) (GER)
Lenka Wienerova (SVK)
Leticia Costas (4) (ESP)
Eva Fernandez-Brugues (ESP)
6-3 6-0
QFLara Arruabarrena (ESP)
Maria-Teresa Torro-Flor (ESP)
Anna Floris (ITA)
Anna-Giulia Remondina (ITA)
6-2 6-2
QFJulia Cohen (USA)
Elora Dabija (ROU)
Bianca Botto (PER)
Cagla Buyukakcay (TUR)
7-5 6-1
R16Irina-Camelia Begu (1) (ROU)
Elena Bogdan (ROU)
Bye
R16Julia Babilon (GER)
Paula Ormaechea (ARG)
Mihaela Buzarnescu (ROU)
Marina Shamayko ()
6-1 6-3
R16Julia Schruff (4) (GER)
Lenka Wienerova (SVK)
Maria Martin Lozano (4) (ESP)
Patricia Quintana Cerezo (ESP)
6-1 6-0
R16Leticia Costas (ESP)
Eva Fernandez-Brugues (ESP)
Silvia Garcia Jimenez (ESP)
Carmen Lopez-Blanco (ESP)
6-2 6-0
R16Anna Floris (ITA)
Anna-Giulia Remondina (ITA)
Benedetta Davato (ITA)
Giulia Gatto-Monticone (ITA)
4-6 6-4 [10-8]
R16Lara Arruabarrena (ESP)
Maria-Teresa Torro-Flor (ESP)
Estrella Cabeza Candela (ESP)
Silvia Soler-Espinosa (ESP)
6-2 6-2
R16Julia Cohen (USA)
Elora Dabija (ROU)
Elena Cerezo Codina (ESP)
Alejandra Starkova (ESP)
6-1 6-3
R16Bianca Botto (PER)
Cagla Buyukakcay (TUR)
Bye
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Conny Perrin (SUI)Maria Joao Koehler (PRT)7-6(5) 6-1[H2H]
Q1Elora Dabija (2) (ROU)Yera Campos-Molina (2) (ESP)7-5 6-1[H2H]
Q1Julia Babilon (GER)Marina Shamayko ()2-6 7-5 6-1[H2H]
Q1Mihaela Buzarnescu (4) (ROU)Lara Arruabarrena (4) (ESP)6-3 6-1[H2H]
Q2Conny Perrin (1) (SUI)Nanuli Pipiya (1) ()6-2 6-3[H2H]
Q2Maria Joao Koehler (PRT)Benedetta Davato (ITA)6-3 6-2[H2H]
Q2Yera Campos-Molina (2) (ESP)Nastassja Burnett (2) (ITA)6-1 6-1[H2H]
Q2Elora Dabija (ROU)Garbine Muguruza (ESP)1-6 4-1 Retired[H2H]
Q2Julia Babilon (GER)Sina Haas (GER)6-4 6-4[H2H]
Q2Marina Shamayko ()Lucia Paz-Monteagudo (ESP)6-3 6-4[H2H]
Q2Lara Arruabarrena (4) (ESP)Paola Cigui (4) (ITA)6-3 6-3[H2H]
Q2Mihaela Buzarnescu (ROU)Paula Rincon Otero (ESP)6-2 6-1[H2H]
Q3Nanuli Pipiya (1) ()Karin Knapp (1) (ITA)6-3 6-2[H2H]
Q3Conny Perrin (SUI)Georgina Garcia-Perez (ESP)6-3 6-4[H2H]
Q3Benedetta Davato (ITA)Maria Martin Lozano (ESP)6-0 6-0[H2H]
Q3Maria Joao Koehler (PRT)Sheila Solsona-Carcasona (ESP)6-3 6-2[H2H]
Q3Yera Campos-Molina (2) (ESP)Clara Perez-Marcos (2) (ESP)6-3 6-2[H2H]
Q3Nastassja Burnett (ITA)Pilar Dominguez-Lopez (ESP)6-4 6-2[H2H]
Q3Elora Dabija (ROU)Patricia Quintana Cerezo (ESP)6-0 6-1[H2H]
Q3Garbine Muguruza (WC) (ESP)Sandra Segura Mandarino (WC) (ESP)6-0 6-0[H2H]
Q3Sina Haas (3) (GER)Scarlett Werner (3) (GER)7-6(3) 7-6(2)[H2H]
Q3Julia Babilon (GER)Mervana Jugic-Salkic (BIH)7-5 2-0 Retired[H2H]
Q3Lucia Paz-Monteagudo (ESP)Isabel Rapisarda-Calvo (ESP)6-3 6-4[H2H]
Q3Marina Shamayko ()Diana Stomlega (ROU)6-2 6-0[H2H]
Q3Lara Arruabarrena (4) (ESP)Veronica Saucedo (4) (ARG)6-2 6-3[H2H]
Q3Paola Cigui (ITA)Carolina Prats-Millan (ESP)6-3 6-2[H2H]
Q3Paula Rincon Otero (ESP)Patricia Chirea (ROU)4-6 7-6(9) 6-2[H2H]
Q3Mihaela Buzarnescu (ROU)Eden D'oliveira ()6-0 6-0[H2H]