WTA 50k Istanbul, Wk. 17 Draw (Women's) - 2015

Click Here To Join The 50k Istanbul, Wk. 17 Discussion!


Share This...


50k Istanbul, Wk. 17 Event Details:

2015-04-20Hard
OutdoorTurkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 50k Istanbul, Wk. 17 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FShahar Peer (3) (ISR)Kristyna Pliskova (4) (CZE)1-6 7-6(4) 7-5[H2H]
SFKristyna Pliskova (4) (CZE)Margarita Gasparyan (6) ()7-6(12) 7-5[H2H]
SFShahar Peer (3) (ISR)Anett Kontaveit (EST)7-5 6-4[H2H]
QFMargarita Gasparyan (6) ()Donna Vekic (1) (CRO)2-6 6-4 7-6(6)[H2H]
QFKristyna Pliskova (4) (CZE)Ekaterina Bychkova (8) (RUS)6-1 6-4[H2H]
QFShahar Peer (3) (ISR)Olga Govortsova (5) (BLR)6-4 6-1[H2H]
QFAnett Kontaveit (EST)Tereza Mrdeza (CRO)6-2 7-5[H2H]
R16Donna Vekic (1) (CRO)Ayla Aksu (WC) (TUR)7-6(3) 4-6 6-1[H2H]
R16Margarita Gasparyan (6) ()Lyudmyla Kichenok (UKR)4-6 7-6(5) 6-1[H2H]
R16Kristyna Pliskova (4) (CZE)Nina Zander (GER)6-3 6-3[H2H]
R16Ekaterina Bychkova (8) (RUS)Pemra Ozgen (TUR)5-7 6-3 7-6(1)[H2H]
R16Olga Govortsova (5) (BLR)Ipek Soylu (WC) (TUR)6-3 6-2[H2H]
R16Shahar Peer (3) (ISR)Jana Fett (CRO)1-6 6-0 6-2[H2H]
R16Anett Kontaveit (EST)Naomi Broady (GBR)6-2 7-6(4)[H2H]
R16Tereza Mrdeza (CRO)Elitsa Kostova (BUL)6-4 6-1[H2H]
R32Donna Vekic (1) (CRO)Valeria Savinykh ()6-1 7-5[H2H]
R32Ayla Aksu (WC) (TUR)Andrea Hlavackova (CZE)6-3 6-1[H2H]
R32Lyudmyla Kichenok (UKR)Adrijana Lekaj (CRO)7-6(3) 6-2[H2H]
R32Margarita Gasparyan (6) ()Renata Voracova (CZE)6-3 6-3[H2H]
R32Kristyna Pliskova (4) (CZE)Basak Eraydin (WC) (TUR)6-1 6-1[H2H]
R32Nina Zander (GER)Julie Coin (FRA)6-1 6-3[H2H]
R32Pemra Ozgen (TUR)Melis Sezer (WC) (TUR)6-4 7-5[H2H]
R32Ekaterina Bychkova (8) (RUS)Anastasiya Vasylyeva (UKR)6-3 4-6 6-4[H2H]
R32Olga Govortsova (5) (BLR)Ana Vrljic (CRO)2-6 6-3 6-3[H2H]
R32Ipek Soylu (WC) (TUR)Nadiia Kichenok (UKR)3-6 6-2 6-2[H2H]
R32Jana Fett (CRO)Marta Sirotkina ()7-6(8) 6-3[H2H]
R32Shahar Peer (3) (ISR)Indy De Vroome (NLD)6-2 6-2[H2H]
R32Anett Kontaveit (EST)Aliaksandra Sasnovich (7) (BLR)6-2 6-4[H2H]
R32Naomi Broady (GBR)Sofia Shapatava (GEO)6-1 6-4[H2H]
R32Tereza Mrdeza (CRO)Ysaline Bonaventure (BEL)6-4 6-2[H2H]
R32Elitsa Kostova (BUL)An-Sophie Mestach (2) (BEL)6-3 4-6 6-4[H2H]
Women's Doubles
FLyudmyla Kichenok (1) (UKR)
Nadiia Kichenok (UKR)
Valentyna Ivakhnenko (UKR)
Polina Monova (RUS)
6-4 6-3
SFLyudmyla Kichenok (1) (UKR)
Nadiia Kichenok (UKR)
Lidziya Marozava (BLR)
Aliaksandra Sasnovich (BLR)
6-4 6-2
SFValentyna Ivakhnenko (UKR)
Polina Monova (RUS)
Pemra Ozgen (TUR)
Ipek Soylu (TUR)
7-5 6-4
QFLyudmyla Kichenok (1) (UKR)
Nadiia Kichenok (UKR)
Olga Doroshina ()
Sandra Klemenschits (AUT)
6-4 6-3
QFLidziya Marozava (BLR)
Aliaksandra Sasnovich (BLR)
Naomi Broady (GBR)
Ekaterina Bychkova (RUS)
6-3 6-4
QFValentyna Ivakhnenko (UKR)
Polina Monova (RUS)
Julie Coin (4) (FRA)
Ana Vrljic (CRO)
7-6(5) 7-6(0)
QFPemra Ozgen (TUR)
Ipek Soylu (TUR)
Natela Dzalamidze ()
Elitsa Kostova (BUL)
6-2 6-0
R16Lyudmyla Kichenok (1) (UKR)
Nadiia Kichenok (UKR)
Irem Talya Koken (WC) (TUR)
Seven Oral (TUR)
6-2 6-0
R16Olga Doroshina ()
Sandra Klemenschits (AUT)
Basak Eraydin (WC) (TUR)
Isabella Shinikova (BUL)
6-3 7-6(4)
R16Lidziya Marozava (BLR)
Aliaksandra Sasnovich (BLR)
Margarita Gasparyan (3) ()
Veronika Kudermetova ()
6-2 6-4
R16Naomi Broady (GBR)
Ekaterina Bychkova (RUS)
Alona Fomina (UKR)
Ekaterine Gorgodze (GEO)
6-4 6-7(4) 10-7
R16Valentyna Ivakhnenko (UKR)
Polina Monova (RUS)
Ayla Aksu (TUR)
Melis Sezer (TUR)
6-3 6-2
R16Julie Coin (4) (FRA)
Ana Vrljic (CRO)
Cemre Anil (WC) (TUR)
Agata Baranska (POL)
6-0 7-6(3)
R16Natela Dzalamidze ()
Elitsa Kostova (BUL)
Sofia Shapatava (GEO)
Anastasiya Vasylyeva (UKR)
7-5 4-6 14-12
R16Pemra Ozgen (TUR)
Ipek Soylu (TUR)
Tatiana Bua (2) (ARG)
Daniela Seguel (CHL)
6-1 6-4
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Jana Fett (7) (CRO)Lara Michel (1) (SUI)6-3 6-2[H2H]
Q1Valeria Savinykh (2) ()Natela Dzalamidze (5) ()0-6 7-5 6-1[H2H]
Q1Adrijana Lekaj (CRO)Rebecca Sramkova (3) (SVK)3-6 6-4 6-2[H2H]
Q1Nina Zander (GER)Doroteja Eric (SRB)6-2 6-4[H2H]
Q2Lara Michel (1) (SUI)Basak Akbas (TUR)6-0 6-3[H2H]
Q2Jana Fett (7) (CRO)Defne Olcay (WC) (TUN)6-0 6-0[H2H]
Q2Valeria Savinykh (2) ()Cemre Anil (TUR)4-6 6-1 6-3[H2H]
Q2Natela Dzalamidze (5) ()Alona Fomina (UKR)6-2 6-2[H2H]
Q2Rebecca Sramkova (3) (SVK)Isabella Shinikova (BUL)6-4 6-1[H2H]
Q2Adrijana Lekaj (CRO)Magdalena Frech (POL)6-2 6-2[H2H]
Q2Doroteja Eric (SRB)Valentyna Ivakhnenko (4) (UKR)6-2 4-6 6-2[H2H]
Q2Nina Zander (GER)Olga Doroshina ()6-1 7-6(6)[H2H]
Q3Lara Michel (1) (SUI)ByeBye[H2H]
Q3Basak Akbas (TUR)Seven Oral (TUR)6-0 6-2[H2H]
Q3Defne Olcay (WC) (TUN)Yasmin Gulman (WC) (TUN)6-4 6-0[H2H]
Q3Jana Fett (7) (CRO)Veronika Kudermetova ()6-3 7-5[H2H]
Q3Valeria Savinykh (2) ()Melis Bayraktaroglu (WC) (TUR)6-0 6-1[H2H]
Q3Cemre Anil (TUR)Irem Talya Koken (TUR)6-1 6-3[H2H]
Q3Alona Fomina (UKR)Petia Arshinkova (BUL)6-2 6-3[H2H]
Q3Natela Dzalamidze (5) ()Deniz Khazaniuk (ISR)4-6 6-2 6-2[H2H]
Q3Rebecca Sramkova (3) (SVK)Daniela Seguel (CHL)6-3 7-5[H2H]
Q3Isabella Shinikova (BUL)Lidziya Marozava (BLR)6-3 6-2[H2H]
Q3Adrijana Lekaj (CRO)Marina Kachar (SRB)7-6(5) 1-6 6-1[H2H]
Q3Magdalena Frech (POL)Ekaterine Gorgodze (6) (GEO)6-4 7-5[H2H]
Q3Valentyna Ivakhnenko (4) (UKR)Cristina Ene (ROU)4-6 6-4 6-4[H2H]
Q3Doroteja Eric (SRB)Doga Selen Takunyaci (TUR)6-1 6-2[H2H]
Q3Olga Doroshina ()Polina Monova (RUS)6-1 6-2[H2H]
Q3Nina Zander (GER)Pia Konig (8) (AUT)2-6 6-4 6-3[H2H]