WTA 50k Ankara, Wk. 51 Draw (Women's) - 2016

Click Here To Join The 50k Ankara, Wk. 51 Discussion!


Share This...


50k Ankara, Wk. 51 Event Details:

2016-12-19Hard
IndoorTurkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 50k Ankara, Wk. 51 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FIvana Jorovic (4) (SRB)Vitalia Diatchenko (RUS)6-4 7-5[H2H]
SFIvana Jorovic (4) (SRB)Aryna Sabalenka (1) (BLR)7-5 6-7(2) 7-6(4)[H2H]
SFVitalia Diatchenko (RUS)Alexandra Cadantu (ROU)5-0 Retired[H2H]
QFAryna Sabalenka (1) (BLR)Mihaela Buzarnescu (ROU)7-6(9) 6-4[H2H]
QFIvana Jorovic (4) (SRB)Maria Marfutina ()7-6(3) 6-0[H2H]
QFVitalia Diatchenko (RUS)Paula Kania (POL)6-2 6-1[H2H]
QFAlexandra Cadantu (ROU)Elitsa Kostova (2) (BUL)6-4 1-6 6-2[H2H]
R16Aryna Sabalenka (1) (BLR)Ekaterine Gorgodze (GEO)6-1 6-1[H2H]
R16Mihaela Buzarnescu (ROU)Ayla Aksu (WC) (TUR)7-5 6-3[H2H]
R16Ivana Jorovic (4) (SRB)Veronika Kudermetova ()6-3 7-6(9)[H2H]
R16Maria Marfutina ()Ipek Soylu (5) (TUR)6-7(6) 4-1 Retired[H2H]
R16Paula Kania (POL)Susanne Celik (6) (SWE)WO[H2H]
R16Vitalia Diatchenko (RUS)Sabina Sharipova (3) (UZB)6-3 7-5[H2H]
R16Alexandra Cadantu (ROU)Anna Blinkova (8) (RUS)4-6 6-4 6-2[H2H]
R16Elitsa Kostova (2) (BUL)Sofia Shapatava (GEO)6-7(2) 6-4 6-4[H2H]
R32Aryna Sabalenka (1) (BLR)Selin Ovunc (WC) (_TU)6-2 6-2[H2H]
R32Ekaterine Gorgodze (GEO)Ana Vrljic (CRO)6-3 6-2[H2H]
R32Mihaela Buzarnescu (ROU)Ganna Poznikhirenko (UKR)6-4 6-1[H2H]
R32Ayla Aksu (WC) (TUR)Viktoria Kamenskaya (7) (RUS)3-6 6-3 6-3[H2H]
R32Ivana Jorovic (4) (SRB)Magdalena Frech (POL)6-3 6-3[H2H]
R32Veronika Kudermetova ()Ekaterina Yashina ()7-5 6-0[H2H]
R32Maria Marfutina ()Ipek Oz (WC) (TUR)6-2 6-3[H2H]
R32Ipek Soylu (5) (TUR)Polina Leykina ()7-5 7-6(1)[H2H]
R32Susanne Celik (6) (SWE)Marina Melnikova ()1-6 6-4 6-2[H2H]
R32Paula Kania (POL)Raluca Georgiana Serban (ROU)6-3 0-6 6-4[H2H]
R32Vitalia Diatchenko (RUS)Karolina Muchova (CZE)7-6(5) 7-5[H2H]
R32Sabina Sharipova (3) (UZB)Berfu Cengiz (WC) (TUR)3-6 7-6(6) 6-3[H2H]
R32Anna Blinkova (8) (RUS)Cristina Dinu (ROU)7-6(7) 7-6(4)[H2H]
R32Alexandra Cadantu (ROU)Anastasiya Komardina ()6-1 6-4[H2H]
R32Sofia Shapatava (GEO)Barbora Krejcikova (CZE)6-2 6-3[H2H]
R32Elitsa Kostova (2) (BUL)Aleksandrina Naydenova (BUL)6-7(1) 7-5 7-5[H2H]
Women's Doubles
FAnna Blinkova (RUS)
Lidziya Marozava (BLR)
Sabina Sharipova (UZB)
Ekaterina Yashina ()
4-6 6-3 [11-9]
SFAnna Blinkova (RUS)
Lidziya Marozava (BLR)
Elitsa Kostova (BUL)
Cornelia Lister (SWE)
WO
SFSabina Sharipova (UZB)
Ekaterina Yashina ()
Alona Fomina (UKR)
Ekaterine Gorgodze (GEO)
6-3 7-6(4)
QFElitsa Kostova (BUL)
Cornelia Lister (SWE)
Paula Kania (1) (POL)
Marina Melnikova ()
7-5 6-3
QFAnna Blinkova (RUS)
Lidziya Marozava (BLR)
Alexandra Cadantu (3) (ROU)
Anastasiya Komardina ()
6-2 6-2
QFAlona Fomina (UKR)
Ekaterine Gorgodze (GEO)
Melis Sezer (4) (TUR)
Ipek Soylu (TUR)
WO
QFSabina Sharipova (UZB)
Ekaterina Yashina ()
Veronika Kudermetova (2) ()
Aleksandrina Naydenova (BUL)
7-5 3-6 10-6
R16Paula Kania (1) (POL)
Marina Melnikova ()
Ayla Aksu (TUR)
Basak Eraydin (TUR)
6-4 7-6(5)
R16Elitsa Kostova (BUL)
Cornelia Lister (SWE)
Ipek Oz (WC) (TUR)
Irem Soylu (TUN)
6-2 6-0
R16Alexandra Cadantu (3) (ROU)
Anastasiya Komardina ()
Anita Husaric (BIH)
Ivana Jorovic (SRB)
6-3 6-2
R16Anna Blinkova (RUS)
Lidziya Marozava (BLR)
Barbara Bonic (SRB)
Dea Herdzelas (BIH)
6-2 6-3
R16Alona Fomina (UKR)
Ekaterine Gorgodze (GEO)
Berfu Cengiz (WC) (TUR)
Selin Ovunc (_TU)
6-3 6-2
R16Melis Sezer (4) (TUR)
Ipek Soylu (TUR)
Basak Akbas (WC) (TUR)
Deniz Paykoc (TUR)
6-1 6-1
R16Sabina Sharipova (UZB)
Ekaterina Yashina ()
Vlada Ekshibarova (UZB)
Maria Marfutina ()
6-4 6-3
R16Veronika Kudermetova (2) ()
Aleksandrina Naydenova (BUL)
Elena Bogdan (ROU)
Mihaela Buzarnescu (ROU)
6-1 6-2
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Raluca Georgiana Serban (ROU)Ekaterina Yashina ()4-6 6-2 6-0[H2H]
Q1Ana Vrljic (CRO)Laura Sainsbury (GBR)6-1 6-2[H2H]
Q1Ganna Poznikhirenko (UKR)Pemra Ozgen (3) (TUR)2-6 6-3 6-3[H2H]
Q1Mihaela Buzarnescu (6) (ROU)Maria Marfutina (4) ()6-4 6-4[H2H]
Q2Ekaterina Yashina ()Basak Eraydin (1) (TUR)6-3 2-6 6-4[H2H]
Q2Raluca Georgiana Serban (ROU)Cemre Anil (TUR)6-3 6-4[H2H]
Q2Ana Vrljic (CRO)Weronika Jasmina Forys (POL)6-4 6-0[H2H]
Q2Laura Sainsbury (GBR)Cornelia Lister (SWE)3-6 7-5 7-5[H2H]
Q2Pemra Ozgen (3) (TUR)Ilay Yoruk (_TU)6-3 6-1[H2H]
Q2Ganna Poznikhirenko (UKR)Alona Fomina (UKR)7-6(3) 3-6 6-0[H2H]
Q2Maria Marfutina (4) ()Vlada Ekshibarova (UZB)0-6 7-6(5) 6-4[H2H]
Q2Mihaela Buzarnescu (6) (ROU)Ekin Ercetin (WC) (_TU)3-0 Retired[H2H]
Q3Basak Eraydin (1) (TUR)Lidziya Marozava (BLR)6-1 7-6(4)[H2H]
Q3Ekaterina Yashina ()Zeynep Naz Ozturk (WC) (_TU)5-7 6-3 6-3[H2H]
Q3Cemre Anil (TUR)Inci Ogut (TUR)6-0 2-0 Retired[H2H]
Q3Raluca Georgiana Serban (ROU)Karen Barritza (5) (DEN)7-5 6-3[H2H]
Q3Ana Vrljic (CRO)Jaqueline Adina Cristian (2) (ROU)6-3 6-0[H2H]
Q3Weronika Jasmina Forys (POL)Vasilisa Aponasenko (RUS)6-1 6-2[H2H]
Q3Laura Sainsbury (GBR)Barbara Bonic (SRB)1-6 6-3 6-0[H2H]
Q3Cornelia Lister (SWE)Melis Sezer (8) (TUR)6-2 6-3[H2H]
Q3Pemra Ozgen (3) (TUR)Jacqueline Cabaj Awad (SWE)7-5 7-6(6)[H2H]
Q3Ilay Yoruk (_TU)Elena Bogdan (ROU)7-6(4) 6-2[H2H]
Q3Ganna Poznikhirenko (UKR)Zeynep Erman (WC) (_TU)6-4 6-0[H2H]
Q3Alona Fomina (UKR)Dea Herdzelas (7) (BIH)3-6 6-3 6-4[H2H]
Q3Maria Marfutina (4) ()Ebru Zeynep Yazgan (WC) (TUN)6-4 6-3[H2H]
Q3Vlada Ekshibarova (UZB)Azradeniz Comlek (WC) (_TU)6-3 6-2[H2H]
Q3Ekin Ercetin (WC) (_TU)Irem Kaftan (WC) (TUR)6-3 6-3[H2H]
Q3Mihaela Buzarnescu (6) (ROU)Miriam Bianca Bulgaru (ROU)6-2 6-3[H2H]