WTA 50k Ankara, Wk. 51 Draw (Women's) - 2014

Click Here To Join The 50k Ankara, Wk. 51 Discussion!


Share This...


50k Ankara, Wk. 51 Event Details:

2014-12-15Hard
OutdoorAnkara, Turkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 50k Ankara, Wk. 51 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FAleksandra Krunic (1) (SRB)Akgul Amanmuradova (1) (UZB)3-6 6-2 7-6(6)[H2H]
SFAleksandra Krunic (1) (SRB)Valentyna Ivakhnenko (1) (UKR)6-4 6-4[H2H]
SFAkgul Amanmuradova (8) (UZB)Yuliya Beygelzimer (8) (UKR)1-6 7-6(1) 6-2[H2H]
QFAleksandra Krunic (1) (SRB)Gioia Barbieri (1) (ITA)6-1 6-1[H2H]
QFValentyna Ivakhnenko (UKR)Julie Coin (FRA)6-4 6-7(2) 6-2[H2H]
QFYuliya Beygelzimer (8) (UKR)Cagla Buyukakcay (8) (TUR)6-2 7-6(4)[H2H]
QFAkgul Amanmuradova (SR) (UZB)Ysaline Bonaventure (SR) (BEL)6-7(4) 6-4 6-4[H2H]
R16Aleksandra Krunic (1) (SRB)Anhelina Kalinina (1) (UKR)6-4 6-3[H2H]
R16Gioia Barbieri (ITA)Marina Melnikova ()7-5 7-5[H2H]
R16Julie Coin (4) (FRA)Kateryna Kozlova (4) (UKR)6-4 6-4[H2H]
R16Valentyna Ivakhnenko (UKR)Sabina Sharipova (UZB)6-3 6-3[H2H]
R16Yuliya Beygelzimer (8) (UKR)Jana Fett (8) (CRO)6-3 6-3[H2H]
R16Cagla Buyukakcay (TUR)Ekaterina Alexandrova (RUS)6-3 6-7(4) 6-3[H2H]
R16Akgul Amanmuradova (SR) (UZB)Patricia Maria Tig (SR) (ROU)7-5 7-6(4)[H2H]
R16Ysaline Bonaventure (BEL)Evgeniya Rodina (RUS)6-3 6-7(3) 6-2[H2H]
R32Aleksandra Krunic (1) (SRB)Amandine Hesse (1) (FRA)6-1 6-7(4) 6-3[H2H]
R32Anhelina Kalinina (UKR)Marta Sirotkina ()6-3 6-2[H2H]
R32Gioia Barbieri (ITA)Polina Vinogradova ()6-0 6-2[H2H]
R32Marina Melnikova ()Olga Ianchuk (UKR)6-4 7-5[H2H]
R32Kateryna Kozlova (4) (UKR)Anna Shkudun (4) (UKR)6-3 7-5[H2H]
R32Julie Coin (WC) (FRA)Ipek Soylu (WC) (TUR)3-6 6-4 7-6(3)[H2H]
R32Sabina Sharipova (WC) (UZB)Inci Ogut (WC) (TUR)6-2 6-3[H2H]
R32Valentyna Ivakhnenko (Q) (UKR)Rebecca Peterson (Q) (SWE)6-1 6-2[H2H]
R32Yuliya Beygelzimer (8) (UKR)Irem Kaftan (8) (TUR)6-1 6-0[H2H]
R32Jana Fett (CRO)Nastja Kolar (SLO)3-6 6-2 7-6(3)[H2H]
R32Ekaterina Alexandrova (RUS)Basak Eraydin (TUR)6-7(5) 6-4 7-6(4)[H2H]
R32Cagla Buyukakcay (TUR)Dia Evtimova (BUL)6-1 6-1[H2H]
R32Akgul Amanmuradova (6) (UZB)Oceane Dodin (6) (FRA)6-3 3-6 6-3[H2H]
R32Patricia Maria Tig (ROU)Anastasia Grymalska (ITA)6-1 6-2[H2H]
R32Ysaline Bonaventure (BEL)Elizaveta Ianchuk (UKR)6-2 2-6 7-5[H2H]
R32Evgeniya Rodina (RUS)Elitsa Kostova (BUL)6-7(7) 6-4 6-0[H2H]
Women's Doubles
FEkaterine Gorgodze (GEO)
Nastja Kolar (SLO)
Oleksandra Korashvili (UKR)
Elitsa Kostova (BUL)
6-4 7-6(5)
SFEkaterine Gorgodze (WC) (GEO)
Nastja Kolar (SLO)
Ayla Aksu (WC) (TUR)
Ipek Soylu (TUR)
6-4 4-6 [13-11]
SFOleksandra Korashvili (UKR)
Elitsa Kostova (BUL)
Diana Buzean (ROU)
Reka-Luca Jani (HUN)
1-6 7-6(1) [10-5]
QFAyla Aksu (1) (TUR)
Ipek Soylu (TUR)
Aleksandra Krunic (1) (SRB)
Evgeniya Rodina (RUS)
7-5 6-3
QFEkaterine Gorgodze (GEO)
Nastja Kolar (SLO)
Melis Sezer (TUR)
Isabella Shinikova (BUL)
6-4 2-6 [10-8]
QFOleksandra Korashvili (UKR)
Elitsa Kostova (BUL)
Jelena Ostapenko (LVA)
Rebecca Peterson (SWE)
7-6(4) 1-6 [10-3]
QFDiana Buzean (ROU)
Reka-Luca Jani (HUN)
Basak Eraydin (TUR)
Sabina Sharipova (UZB)
6-2 6-3
R16Aleksandra Krunic (1) (SRB)
Evgeniya Rodina (RUS)
Olga Ianchuk (1) (UKR)
Valentyna Ivakhnenko (UKR)
6-4 6-4
R16Ayla Aksu (WC) (TUR)
Ipek Soylu (TUR)
Akgul Amanmuradova (WC) (UZB)
Marta Sirotkina ()
6-4 6-4
R16Ekaterine Gorgodze (4) (GEO)
Nastja Kolar (SLO)
Lidziya Marozava (4) (BLR)
Marina Melnikova ()
3-6 6-1 [10-6]
R16Melis Sezer (WC) (TUR)
Isabella Shinikova (BUL)
Anastasia Grymalska (WC) (ITA)
Dilara Yurtkuran (TUR)
7-6(1) 7-5
R16Oleksandra Korashvili (UKR)
Elitsa Kostova (BUL)
Dia Evtimova (BUL)
Sandra Klemenschits (AUT)
6-2 6-3
R16Jelena Ostapenko (LVA)
Rebecca Peterson (SWE)
Julie Coin (FRA)
Amandine Hesse (FRA)
6-1 6-3
R16Basak Eraydin (TUR)
Sabina Sharipova (UZB)
Esen Kokce (TUR)
Sofia Kvatsabaia (GEO)
6-1 6-1
R16Diana Buzean (ROU)
Reka-Luca Jani (HUN)
Yuliya Beygelzimer (UKR)
Cagla Buyukakcay (TUR)
7-5 6-3
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Elizaveta Ianchuk (1) (UKR)Jelena Ostapenko (1) (LVA)0-6 6-3 6-2[H2H]
Q1Anna Shkudun (2) (UKR)Reka-Luca Jani (2) (HUN)6-4 6-3[H2H]
Q1Valentyna Ivakhnenko (UKR)Mayya Katsitadze ()6-1 6-4[H2H]
Q1Jana Fett (CRO)Jasmina Tinjic (BIH)6-1 6-3[H2H]
Q2Jelena Ostapenko (1) (LVA)Melis Sezer (1) (TUR)6-4 6-0[H2H]
Q2Elizaveta Ianchuk (UKR)Linda Prenkovic (GER)6-3 6-1[H2H]
Q2Reka-Luca Jani (2) (HUN)Lidziya Marozava (2) (BLR)6-4 6-3[H2H]
Q2Anna Shkudun (UKR)Ayla Aksu (TUR)7-6(3) 4-6 6-3[H2H]
Q2Valentyna Ivakhnenko (UKR)Ekaterina Yashina ()6-2 6-4[H2H]
Q2Mayya Katsitadze ()Amy Bowtell (IRL)6-4 3-6 6-3[H2H]
Q2Jana Fett (CRO)Oleksandra Korashvili (UKR)6-2 6-4[H2H]
Q2Jasmina Tinjic (BIH)Anastasia Rudakova ()6-2 6-4[H2H]
Q3Jelena Ostapenko (1) (LVA)Sofia Kvatsabaia (1) (GEO)6-3 6-0[H2H]
Q3Melis Sezer (TUR)Muge Topsel (TUR)6-2 6-1[H2H]
Q3Linda Prenkovic (WC) (GER)Irem Talya Koken (WC) (TUR)6-3 6-1[H2H]
Q3Elizaveta Ianchuk (UKR)Tena Lukas (CRO)6-3 6-4[H2H]
Q3Reka-Luca Jani (2) (HUN)Erem Akyurt (2) (TUR)6-0 6-0[H2H]
Q3Lidziya Marozava (BLR)Esen Kokce (TUR)6-3 6-4[H2H]
Q3Ayla Aksu (TUR)Muazzez Demirci (TUR)6-4 6-1[H2H]
Q3Anna Shkudun (UKR)Adrijana Lekaj (CRO)7-6(5) 6-2[H2H]
Q3Valentyna Ivakhnenko (3) (UKR)Tara Moore (3) (GBR)3-6 7-5 6-4[H2H]
Q3Ekaterina Yashina ()Ioana Loredana Rosca (ROU)6-2 2-6 6-0[H2H]
Q3Mayya Katsitadze ()Isabella Shinikova (BUL)2-6 6-2 6-1[H2H]
Q3Amy Bowtell (WC) (IRL)Cemre Anil (WC) (TUR)6-1 6-3[H2H]
Q3Jana Fett (4) (CRO)Viktoriya Tomova (4) (BUL)4-6 6-1 6-1[H2H]
Q3Oleksandra Korashvili (UKR)Deniz Paykoc (TUR)6-3 6-0[H2H]
Q3Jasmina Tinjic (BIH)Nicoleta-Catalina Dascalu (ROU)6-3 7-6(7)[H2H]
Q3Anastasia Rudakova ()Ekaterine Gorgodze (GEO)4-6 6-3 6-1[H2H]