WTA 50k Andrezieux-Boutheon, Wk. 4 Draw (Women's) - 2016

Click Here To Join The 50k Andrezieux-Boutheon, Wk. 4 Discussion!


Share This...


50k Andrezieux-Boutheon, Wk. 4 Event Details:

2016-01-25Hard
IndoorFrance
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 50k Andrezieux-Boutheon, Wk. 4 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FStefanie Voegele (2) (SUI)An-Sophie Mestach (BEL)6-1 6-2[H2H]
SFAn-Sophie Mestach (BEL)Anna Blinkova (RUS)3-6 7-5 7-6(5)[H2H]
SFStefanie Voegele (2) (SUI)Oceane Dodin (7) (FRA)5-2 Retired[H2H]
QFAn-Sophie Mestach (BEL)Amandine Hesse (FRA)6-2 6-3[H2H]
QFAnna Blinkova (RUS)Petra Martic (8) (CRO)6-4 6-4[H2H]
QFOceane Dodin (7) (FRA)Tereza Smitkova (4) (CZE)2-6 6-2 6-1[H2H]
QFStefanie Voegele (2) (SUI)Viktorija Golubic (SUI)6-2 2-6 6-4[H2H]
R16An-Sophie Mestach (BEL)Polina Leykina ()6-2 6-4[H2H]
R16Amandine Hesse (FRA)Virginie Razzano (FRA)6-4 6-4[H2H]
R16Anna Blinkova (RUS)Myrtille Georges (WC) (FRA)2-6 6-0 6-2[H2H]
R16Petra Martic (8) (CRO)Ekaterina Alexandrova (RUS)6-3 6-3[H2H]
R16Oceane Dodin (7) (FRA)Arantxa Rus (NLD)6-7(10) 6-2 7-5[H2H]
R16Tereza Smitkova (4) (CZE)Caroline Romeo (WC) (FRA)7-6(3) 6-0[H2H]
R16Viktorija Golubic (SUI)Cagla Buyukakcay (5) (TUR)6-3 6-3[H2H]
R16Stefanie Voegele (2) (SUI)Amra Sadikovic (SUI)6-1 6-7(14) 7-6(3)[H2H]
R32An-Sophie Mestach (BEL)Andreea Mitu (1) (ROU)6-2 6-4[H2H]
R32Polina Leykina ()Dalila Jakupovic (SLO)6-2 6-2[H2H]
R32Amandine Hesse (FRA)Silvia Soler-Espinosa (ESP)6-3 6-4[H2H]
R32Virginie Razzano (FRA)Maryna Zanevska (6) (UKR)3-6 6-2 6-4[H2H]
R32Myrtille Georges (WC) (FRA)Romina Oprandi (3) (SUI)4-6 6-2 6-4[H2H]
R32Anna Blinkova (RUS)Ipek Soylu (TUR)3-6 6-4 7-5[H2H]
R32Ekaterina Alexandrova (RUS)Tereza Martincova (CZE)2-6 6-4 6-4[H2H]
R32Petra Martic (8) (CRO)Stephanie Foretz (FRA)6-4 6-1[H2H]
R32Oceane Dodin (7) (FRA)Sara Sorribes Tormo (ESP)7-5 7-6(4)[H2H]
R32Arantxa Rus (NLD)Sherazad Reix (WC) (FRA)6-0 6-4[H2H]
R32Caroline Romeo (WC) (FRA)Carla Touly (WC) (FRA)6-2 6-4[H2H]
R32Tereza Smitkova (4) (CZE)Alberta Brianti (ITA)4-6 6-3 7-6(9)[H2H]
R32Cagla Buyukakcay (5) (TUR)Alize Lim (FRA)6-2 6-1[H2H]
R32Viktorija Golubic (SUI)Cindy Burger (NLD)6-3 6-4[H2H]
R32Amra Sadikovic (SUI)Lesley Kerkhove (NLD)1-6 6-3 6-1[H2H]
R32Stefanie Voegele (2) (SUI)Elise Mertens (BEL)6-1 6-4[H2H]
Women's Doubles
FElise Mertens (1) (BEL)
An-Sophie Mestach (BEL)
Viktorija Golubic (3) (SUI)
Xenia Knoll (SUI)
6-4 3-6 [10-7]
SFElise Mertens (1) (BEL)
An-Sophie Mestach (BEL)
Carolin Daniels (4) (GER)
Lidziya Marozava (BLR)
6-2 6-1
SFViktorija Golubic (3) (SUI)
Xenia Knoll (SUI)
Alize Lim (FRA)
Andreea Mitu (ROU)
7-6(3) 5-7 10-4
QFElise Mertens (1) (BEL)
An-Sophie Mestach (BEL)
Petra Martic (CRO)
Ana Vrljic (CRO)
6-2 6-2
QFCarolin Daniels (4) (GER)
Lidziya Marozava (BLR)
Cindy Burger (NLD)
Ekaterina Yashina ()
6-4 3-6 10-2
QFViktorija Golubic (3) (SUI)
Xenia Knoll (SUI)
Cagla Buyukakcay (TUR)
Ipek Soylu (TUR)
6-4 6-4
QFAlize Lim (FRA)
Andreea Mitu (ROU)
Myrtille Georges (WC) (FRA)
Isabella Shinikova (BUL)
6-2 6-4
R16Elise Mertens (1) (BEL)
An-Sophie Mestach (BEL)
Georgina Garcia-Perez (ESP)
Polina Leykina ()
6-4 6-4
R16Petra Martic (CRO)
Ana Vrljic (CRO)
Sandra Klemenschits (AUT)
Antonia Lottner (GER)
3-6 6-4 10-3
R16Carolin Daniels (4) (GER)
Lidziya Marozava (BLR)
Lesley Kerkhove (NLD)
Arantxa Rus (NLD)
6-4 6-3
R16Cindy Burger (NLD)
Ekaterina Yashina ()
Dalila Jakupovic (SLO)
Pemra Ozgen (TUR)
6-7(1) 7-5 10-6
R16Cagla Buyukakcay (TUR)
Ipek Soylu (TUR)
Caroline Romeo (WC) (FRA)
Carla Touly (FRA)
6-3 6-4
R16Viktorija Golubic (3) (SUI)
Xenia Knoll (SUI)
Manon Arcangioli (WC) (FRA)
Sherazad Reix (FRA)
3-6 6-2 10-5
R16Myrtille Georges (WC) (FRA)
Isabella Shinikova (BUL)
Valentyna Ivakhnenko (UKR)
Sofia Shapatava (GEO)
6-0 6-2
R16Alize Lim (FRA)
Andreea Mitu (ROU)
Stephanie Foretz (2) (FRA)
Amandine Hesse (FRA)
6-4 6-1
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Ekaterina Alexandrova (RUS)Sofia Shapatava (1) (GEO)6-4 6-2[H2H]
Q1Dalila Jakupovic (2) (SLO)Carolin Daniels (GER)7-5 6-0[H2H]
Q1Alberta Brianti (ITA)Tara Moore (GBR)6-4 2-6 7-5[H2H]
Q1Arantxa Rus (NLD)Valentyna Ivakhnenko (5) (UKR)6-3 6-2[H2H]
Q2Sofia Shapatava (1) (GEO)Georgia Brescia (ITA)4-6 6-4 7-6(5)[H2H]
Q2Ekaterina Alexandrova (RUS)Greet Minnen (BEL)6-2 6-3[H2H]
Q2Dalila Jakupovic (2) (SLO)Georgina Garcia-Perez (ESP)6-3 6-3[H2H]
Q2Carolin Daniels (GER)Tena Lukas (6) (CRO)3-6 6-4 6-1[H2H]
Q2Tara Moore (GBR)Manon Arcangioli (FRA)7-6(2) 7-6(0)[H2H]
Q2Alberta Brianti (ITA)Sara Cakarevic (WC) (FRA)6-2 6-4[H2H]
Q2Arantxa Rus (NLD)Martina Caregaro (4) (ITA)6-2 6-0[H2H]
Q2Valentyna Ivakhnenko (5) (UKR)Xenia Knoll (SUI)7-6(3) 5-7 7-6(1)[H2H]
Q3Sofia Shapatava (1) (GEO)Nastassja Burnett (ITA)7-6(5) 7-6(6)[H2H]
Q3Georgia Brescia (ITA)Emmanuelle Salas (WC) (FRA)6-1 7-5[H2H]
Q3Greet Minnen (BEL)Tamara Korpatsch (GER)6-1 4-6 6-1[H2H]
Q3Ekaterina Alexandrova (RUS)Isabella Shinikova (7) (BUL)4-6 7-6(3) 7-6(1)[H2H]
Q3Dalila Jakupovic (2) (SLO)Mathilde Armitano (WC) (FRA)6-2 6-4[H2H]
Q3Georgina Garcia-Perez (ESP)Charlene Favier (WC) (FRA)6-2 6-1[H2H]
Q3Carolin Daniels (GER)Olga Saez Larra (ESP)7-5 3-6 6-1[H2H]
Q3Tena Lukas (6) (CRO)Elixane Lechemia (WC) (FRA)6-1 6-4[H2H]
Q3Manon Arcangioli (FRA)Ana Vrljic (3) (CRO)6-7(6) 6-2 6-3[H2H]
Q3Tara Moore (GBR)Michaela Honcova (SVK)6-2 7-5[H2H]
Q3Alberta Brianti (ITA)Claire Feuerstein (WC) (FRA)7-5 6-3[H2H]
Q3Sara Cakarevic (WC) (FRA)Antonia Lottner (8) (GER)6-4 6-1[H2H]
Q3Martina Caregaro (4) (ITA)Polina Vinogradova ()6-3 6-2[H2H]
Q3Arantxa Rus (NLD)Tessah Andrianjafitrimo (FRA)6-3 6-0[H2H]
Q3Xenia Knoll (SUI)Pemra Ozgen (TUR)6-2 6-2[H2H]
Q3Valentyna Ivakhnenko (5) (UKR)Quirine Lemoine (NLD)6-2 3-6 6-1[H2H]