WTA 50k, Minneapolis, Wk. 9 Draw (Women's) - 2002

Click Here To Join The 50k, Minneapolis, Wk. 9 Discussion!


Share This...


50k, Minneapolis, Wk. 9 Event Details:

2002-02-25Hard
OutdoorMinneapolis, MN, USA
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 50k, Minneapolis, Wk. 9 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FEls Callens (Q) (BEL)Stanislava Hrozenska (Q) (SVK)7-5 6-3[H2H]
SFStanislava Hrozenska (WC) (SVK)Laura Granville (WC) (USA)6-3 4-6 6-4[H2H]
SFEls Callens (BEL)Seda Noorlander (NLD)7-6(4) 5-2 Retired[H2H]
QFLaura Granville (WC) (USA)Iveta Benesova (WC) (CZE)6-7(1) 7-5 7-6(6)[H2H]
QFStanislava Hrozenska (Q) (SVK)Lenka Nemeckova (Q) (CZE)6-0 7-5[H2H]
QFEls Callens (8) (BEL)Shinobu Asagoe (8) (JPN)2-6 6-3 6-4[H2H]
QFSeda Noorlander (NLD)Maureen Drake (CAN)7-5 6-4[H2H]
R16Laura Granville (1) (USA)Zsofia Gubacsi (1) (HUN)6-1 6-4[H2H]
R16Iveta Benesova (CZE)Bryanne Stewart (AUS)6-4 7-5[H2H]
R16Stanislava Hrozenska (SVK)Evelyn Fauth (AUT)6-4 6-4[H2H]
R16Lenka Nemeckova (CZE)Maret Ani (EST)7-5 7-5[H2H]
R16Shinobu Asagoe (8) (JPN)Svetlana Krivencheva (8) (BUL)6-2 6-1[H2H]
R16Els Callens (BEL)Jelena Kostanic Tosic (CRO)6-3 7-6(5)[H2H]
R16Maureen Drake (CAN)Marie-Eve Pelletier (CAN)6-2 7-6(5)[H2H]
R16Seda Noorlander (WC) (NLD)Tara Snyder (WC) (USA)5-7 6-3 6-4[H2H]
R32Zsofia Gubacsi (1) (HUN)Stephanie Cohen-Aloro (1) (FRA)6-1 2-0 Retired[H2H]
R32Laura Granville (USA)Allison Bradshaw (USA)6-2 6-2[H2H]
R32Iveta Benesova (WC) (CZE)Whitney Deason (WC) (USA)7-5 6-2[H2H]
R32Bryanne Stewart (AUS)Tatiana Perebiynis (UKR)6-4 6-4[H2H]
R32Evelyn Fauth (4) (AUT)Saori Obata (4) (JPN)6-4 4-6 6-3[H2H]
R32Stanislava Hrozenska (SVK)Angelika Roesch (GER)7-6(4) 5-7 6-3[H2H]
R32Lenka Nemeckova (CZE)Camille Pin (FRA)7-5 6-3[H2H]
R32Maret Ani (Q) (EST)Mashona Washington (Q) (USA)6-3 7-6(4)[H2H]
R32Shinobu Asagoe (8) (JPN)Ansley Cargill (8) (USA)2-6 7-5 7-6(9)[H2H]
R32Svetlana Krivencheva (Q) (BUL)Patricia Wartusch (Q) (AUT)6-7(5) 6-3 7-5[H2H]
R32Els Callens (BEL)Amanda Hopmans (NLD)6-3 6-3[H2H]
R32Jelena Kostanic Tosic (CRO)Valentina Sassi (ITA)6-4 6-3[H2H]
R32Marie-Eve Pelletier (7) (CAN)Eugenia Kulikovskaya (7) (RUS)7-6(5) 6-3[H2H]
R32Maureen Drake (LL) (CAN)Vanessa Webb (LL) (CAN)6-1 4-6 6-3[H2H]
R32Tara Snyder (WC) (USA)Miho Saeki (WC) (JPN)6-3 6-2[H2H]
R32Seda Noorlander (NLD)Michaela Pastikova (CZE)7-6(6) 6-4[H2H]
Women's Doubles
FShinobu Asagoe (1) (JPN)
Els Callens (BEL)
Rika Hiraki (1) (JPN)
Nana Smith (JPN)
7-6(3) 7-6(3)
SFShinobu Asagoe (1) (JPN)
Els Callens (BEL)
Liga Dekmeijere (1) (LVA)
Michaela Pastikova (CZE)
7-5 6-1
SFRika Hiraki (JPN)
Nana Smith (JPN)
Valentina Sassi (ITA)
Bryanne Stewart (AUS)
6-4 6-1
QFShinobu Asagoe (1) (JPN)
Els Callens (BEL)
Iveta Benesova (1) (CZE)
Lubomira Kurhajcova (SVK)
6-0 6-2
QFLiga Dekmeijere (LVA)
Michaela Pastikova (CZE)
Catherine Barclay (AUS)
Christina Wheeler (AUS)
7-5 6-1
QFValentina Sassi (ITA)
Bryanne Stewart (AUS)
Lenka Nemeckova (CZE)
Vanessa Webb (CAN)
6-7(7) 6-1 6-2
QFRika Hiraki (JPN)
Nana Smith (JPN)
Marielle Hoogland (NLD)
Amanda Hopmans (NLD)
6-4 7-6(6)
R16Shinobu Asagoe (1) (JPN)
Els Callens (BEL)
Ashley Harkleroad (1) (USA)
Marie-Eve Pelletier (CAN)
7-6(3) 6-2
R16Iveta Benesova (CZE)
Lubomira Kurhajcova (SVK)
Kirstin Freye (GER)
Seda Noorlander (NLD)
6-3 6-1
R16Catherine Barclay (3) (AUS)
Christina Wheeler (AUS)
Jennifer Russell (3) (USA)
Natalie Grandin (RSA)
7-5 6-2
R16Liga Dekmeijere (Q) (LVA)
Michaela Pastikova (CZE)
Angelika Roesch (Q) (GER)
Patricia Wartusch (AUT)
6-3 6-4
R16Valentina Sassi (ITA)
Bryanne Stewart (AUS)
Maret Ani (EST)
Galina Fokina ()
4-6 6-4 6-4
R16Lenka Nemeckova (WC) (CZE)
Vanessa Webb (CAN)
Allison Bradshaw (WC) (USA)
Ansley Cargill (USA)
6-3 7-6(5)
R16Marielle Hoogland (NLD)
Amanda Hopmans (NLD)
Leanne Baker (NZL)
Nicole Rencken (RSA)
6-3 6-4
R16Rika Hiraki (JPN)
Nana Smith (JPN)
Eugenia Kulikovskaya (RUS)
Gabriela Volekova (SVK)
6-1 6-2
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Maret Ani (1) (EST)Vanessa Webb (1) (CAN)6-4 6-4[H2H]
Q1Stanislava Hrozenska (2) (SVK)Lubomira Kurhajcova (2) (SVK)6-2 6-3[H2H]
Q1Stephanie Cohen-Aloro (FRA)Eva Fislova (SVK)6-4 6-4[H2H]
Q1Svetlana Krivencheva (4) (BUL)Natalie Grandin (4) (RSA)5-7 6-2 6-2[H2H]
Q2Vanessa Webb (1) (CAN)Vanessa Henke (1) (GER)6-4 6-2[H2H]
Q2Maret Ani (EST)Christina Wheeler (AUS)3-6 6-2 6-1[H2H]
Q2Lubomira Kurhajcova (2) (SVK)Flavia Pennetta (2) (ITA)5-7 6-0 6-1[H2H]
Q2Stanislava Hrozenska (SVK)Gabriela Volekova (SVK)6-4 6-3[H2H]
Q2Stephanie Cohen-Aloro (FRA)Jennifer Russell (USA)6-4 6-1[H2H]
Q2Eva Fislova (SVK)Ashley Harkleroad (USA)7-6(2) 7-5[H2H]
Q2Svetlana Krivencheva (4) (BUL)Marielle Hoogland (4) (NLD)1-6 6-3 6-4[H2H]
Q2Natalie Grandin (RSA)Sophie Erre (FRA)6-3 3-0 Retired[H2H]
Q3Vanessa Webb (1) (CAN)Lea Ghirardi (1) (FRA)6-4 6-1[H2H]
Q3Vanessa Henke (GER)Antoaneta Pandjerova (BUL)6-1 4-6 6-4[H2H]
Q3Maret Ani (EST)Ashley Schellhas (USA)6-0 7-6(2)[H2H]
Q3Christina Wheeler (AUS)Nicole Rencken (RSA)6-4 7-6(3)[H2H]
Q3Lubomira Kurhajcova (2) (SVK)Laura Dell'Angelo (2) (ITA)6-4 6-2[H2H]
Q3Flavia Pennetta (ITA)Brandis Braverman (USA)6-3 4-6 6-1[H2H]
Q3Stanislava Hrozenska (SVK)Nana Smith (JPN)6-4 6-2[H2H]
Q3Gabriela Volekova (SVK)Melissa Middleton (USA)7-6(2) 2-0 Retired[H2H]
Q3Stephanie Cohen-Aloro (FRA)Rika Hiraki (JPN)4-6 6-4 6-4[H2H]
Q3Jennifer Russell (USA)Segolene Berger (FRA)4-6 6-3 7-6(5)[H2H]
Q3Ashley Harkleroad (USA)Petra Rampre (SLO)4-6 7-6(4) 6-2[H2H]
Q3Eva Fislova (WC) (SVK)Megan Tiegs (WC) (USA)6-1 6-0[H2H]
Q3Svetlana Krivencheva (4) (BUL)Nicole Melch (4) (AUT)7-5 6-3[H2H]
Q3Marielle Hoogland (NLD)Michelle Faucher (USA)4-6 6-2 6-3[H2H]
Q3Natalie Grandin (RSA)Katie McGlennen (USA)6-1 6-2[H2H]
Q3Sophie Erre (FRA)Galina Fokina ()6-2 2-6 6-4[H2H]
Women's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Liga Dekmeijere (1) (LVA)
Michaela Pastikova (CZE)
Eva Fislova (1) (SVK)
Stanislava Hrozenska (SVK)
4-1 5-4(3)
Q1Iveta Benesova (CZE)
Lubomira Kurhajcova (SVK)
Brandis Braverman (USA)
Tara Snyder (USA)
4-2 5-3
Q2Liga Dekmeijere (1) (LVA)
Michaela Pastikova (CZE)
Whitney Deason (1) (USA)
Sylvia Schenck (USA)
4-2 4-1
Q2Eva Fislova (SVK)
Stanislava Hrozenska (SVK)
Segolene Berger (FRA)
Lea Ghirardi (FRA)
4-1 4-0
Q2Iveta Benesova (2) (CZE)
Lubomira Kurhajcova (SVK)
Zsofia Gubacsi (2) (HUN)
Jelena Kostanic Tosic (CRO)
4-2 4-1
Q2Brandis Braverman (USA)
Tara Snyder (USA)
Nicole Melch (AUT)
Aneta Soukup (CAN)
4-1 4-1
Q3Liga Dekmeijere (1) (LVA)
Michaela Pastikova (CZE)
Bye
Q3Whitney Deason (USA)
Sylvia Schenck (USA)
Katie McGlennen (USA)
Raynie Theis (USA)
4-0 5-3
Q3Segolene Berger (FRA)
Lea Ghirardi (FRA)
Dimana Krastevitch (BUL)
Alison Nash (CAN)
1-4 4-0 4-1
Q3Eva Fislova (SVK)
Stanislava Hrozenska (SVK)
Bye
Q3Zsofia Gubacsi (2) (HUN)
Jelena Kostanic Tosic (CRO)
Bye
Q3Iveta Benesova (CZE)
Lubomira Kurhajcova (SVK)
Natalia Dziamidzenka (BLR)
Petra Rampre (SLO)
5-3 4-1
Q3Brandis Braverman (USA)
Tara Snyder (USA)
Bye
Q3Nicole Melch (AUT)
Aneta Soukup (CAN)
Bye