WTA 50k+H Mestre, Wk. 38 Draw (Women's) - 2009

Click Here To Join The 50k+H Mestre, Wk. 38 Discussion!


Share This...


50k+H Mestre, Wk. 38 Event Details:

2009-09-14Clay
OutdoorMestre, Italy
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 50k+H Mestre, Wk. 38 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FKarolina Sprem (7) (CRO)Yvonne Meusburger (7) (AUT)2-6 6-2 6-4[H2H]
SFYvonne Meusburger (AUT)Zuzana Ondraskova (CZE)4-6 6-4 6-3[H2H]
SFKarolina Sprem (6) (CRO)Ekaterina Bychkova (6) (RUS)4-6 6-3 6-3[H2H]
QFZuzana Ondraskova (CZE)Sharon Fichman (CAN)6-2 7-6(5)[H2H]
QFYvonne Meusburger (AUT)Romina Oprandi (SUI)4-6 6-4 6-2[H2H]
QFKarolina Sprem (6) (CRO)Kristina Kucova (6) (SVK)6-1 6-3[H2H]
QFEkaterina Bychkova (5) (RUS)Darya Kustova (5) (BLR)7-5 3-6 7-6(4)[H2H]
R16Zuzana Ondraskova (CZE)Neuza Silva (PRT)6-0 6-2[H2H]
R16Sharon Fichman (CAN)Ekaterina Ivanova ()3-6 7-5 6-2[H2H]
R16Romina Oprandi (SUI)Silvia Soler-Espinosa (ESP)6-2 6-3[H2H]
R16Yvonne Meusburger (AUT)Mariana Duque-Marino (COL)7-6(3) 1-6 6-3[H2H]
R16Karolina Sprem (6) (CRO)Arina Rodionova (6) ()6-3 6-1[H2H]
R16Kristina Kucova (Q) (SVK)Marta Marrero (Q) (ESP)7-5 6-3[H2H]
R16Ekaterina Bychkova (5) (RUS)Eleni Daniilidou (5) (GRC)6-4 6-0[H2H]
R16Darya Kustova (BLR)Renata Voracova (CZE)2-6 6-4 7-5[H2H]
R32Zuzana Ondraskova (1) (CZE)Kristina Barrois (1) (GER)6-2 6-7(2) 6-3[H2H]
R32Neuza Silva (Q) (PRT)Federica Di Sarra (Q) (ITA)7-5 6-0[H2H]
R32Sharon Fichman (CAN)Elora Dabija (ROU)6-1 6-0[H2H]
R32Ekaterina Ivanova ()Ksenia Pervak (KAZ)6-1 2-6 6-2[H2H]
R32Silvia Soler-Espinosa (3) (ESP)Edina Gallovits (3) (ROU)4-6 7-6(2) 6-2[H2H]
R32Romina Oprandi (SUI)Laura Siegemund (GER)6-1 6-0[H2H]
R32Mariana Duque-Marino (COL)Claire Feuerstein (FRA)1-6 7-6(5) 6-2[H2H]
R32Yvonne Meusburger (WC) (AUT)Evelyn Mayr (WC) (ITA)6-3 2-1 Retired[H2H]
R32Karolina Sprem (6) (CRO)Paola Cigui (6) (ITA)6-1 6-3[H2H]
R32Arina Rodionova ()Jessica Moore (AUS)6-7(9) 6-4 6-3[H2H]
R32Marta Marrero (WC) (ESP)Andreja Klepac (WC) (SLO)7-6(5) 6-2[H2H]
R32Kristina Kucova (WC) (SVK)Julia Mayr (WC) (ITA)3-6 6-4 7-6(4)[H2H]
R32Ekaterina Bychkova (5) (RUS)Anna Floris (5) (ITA)6-3 6-2[H2H]
R32Eleni Daniilidou (GRC)Irina-Camelia Begu (ROU)6-0 6-1[H2H]
R32Renata Voracova (CZE)Catalina Castano (COL)6-3 6-0[H2H]
R32Darya Kustova (BLR)Rosana De Los Rios ()6-1 6-3[H2H]
Women's Doubles
FSandra Klemenschits (AUT)
Romina Oprandi (SUI)
Kristina Barrois (GER)
Yvonne Meusburger (AUT)
6-4 6-1
SFSandra Klemenschits (1) (AUT)
Romina Oprandi (SUI)
Andreja Klepac (1) (SLO)
Aurelie Vedy (FRA)
6-7(7) 6-1 [11-9]
SFKristina Barrois (3) (GER)
Yvonne Meusburger (AUT)
Eleni Daniilidou (3) (GRC)
Jasmin Woehr (GER)
0-6 7-5 [10-8]
QFAndreja Klepac (1) (SLO)
Aurelie Vedy (FRA)
Elora Dabija (1) (ROU)
Alexia Virgili (ITA)
6-2 6-2
QFSandra Klemenschits (AUT)
Romina Oprandi (SUI)
Edina Gallovits (ROU)
Jessica Moore (AUS)
7-5 6-1
QFKristina Barrois (GER)
Yvonne Meusburger (AUT)
Ekaterina Ivanova ()
Arina Rodionova ()
6-3 6-2
QFEleni Daniilidou (GRC)
Jasmin Woehr (GER)
Catalina Castano (COL)
Nicole Clerico (ITA)
6-4 6-1
R16Andreja Klepac (1) (SLO)
Aurelie Vedy (FRA)
Bye
R16Elora Dabija (ROU)
Alexia Virgili (ITA)
Mariagiovanna Nanti (ITA)
Giulia Squadrin (ITA)
6-2 6-1
R16Edina Gallovits (4) (ROU)
Jessica Moore (AUS)
Irina-Camelia Begu (4) (ROU)
Ekaterina Bychkova (RUS)
4-6 6-4 [11-9]
R16Sandra Klemenschits (AUT)
Romina Oprandi (SUI)
Ana Bezjak ()
Kristina Beznakova (SVK)
6-0 6-1
R16Ekaterina Ivanova ()
Arina Rodionova ()
Kika Hogendoorn (NLD)
Manana Shapakidze (GEO)
7-5 7-6(1)
R16Kristina Barrois (GER)
Yvonne Meusburger (AUT)
Bye
R16Catalina Castano (COL)
Nicole Clerico (ITA)
Evelyn Mayr (ITA)
Julia Mayr (ITA)
6-4 6-2
R16Eleni Daniilidou (GRC)
Jasmin Woehr (GER)
Bye
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Marta Marrero (ESP)Martina Trevisan (ITA)6-0 6-7(4) 6-1[H2H]
Q1Elora Dabija (2) (ROU)Nicole Clerico (2) (ITA)7-5 6-1[H2H]
Q1Paola Cigui (3) (ITA)Tadeja Majeric (3) (SLO)7-6(2) 2-0 Retired[H2H]
Q1Federica Di Sarra (4WC) (ITA)Nastassja Burnett (4WC) (ITA)6-3 7-5[H2H]
Q2Marta Marrero (1) (ESP)Natalia Orlova (1) ()3-6 6-3 6-1[H2H]
Q2Martina Trevisan (WC) (ITA)Sonia Sandano (WC) (ITA)6-3 6-1[H2H]
Q2Elora Dabija (2) (ROU)Ekaterina Dranets (2) ()6-0 6-0[H2H]
Q2Nicole Clerico (ITA)Lara Michel (SUI)6-3 6-3[H2H]
Q2Tadeja Majeric (3) (SLO)Indire Akiki (3) (CRO)6-4 3-6 7-6(4)[H2H]
Q2Paola Cigui (ITA)Alice Balducci (ITA)5-7 7-6(3) 6-3[H2H]
Q2Federica Di Sarra (4WC) (ITA)Martina Parmigiani (4WC) (ITA)6-1 6-2[H2H]
Q2Nastassja Burnett (ITA)Alexia Virgili (ITA)6-0 7-6(4)[H2H]
Q3Natalia Orlova (1) ()Dorotea Kraljevic (1) ()6-2 6-0[H2H]
Q3Marta Marrero (ESP)Sandra Volk (SLO)6-1 6-1[H2H]
Q3Sonia Sandano (WC) (ITA)Aleksandra Romanova (WC) (RUS)6-2 6-3[H2H]
Q3Martina Trevisan (ITA)Aurelie Vedy (FRA)7-5 6-4[H2H]
Q3Elora Dabija (2) (ROU)Kim Stierli (2) (SUI)6-1 6-0[H2H]
Q3Ekaterina Dranets ()Aimee Gibson (GBR)6-2 7-6(5)[H2H]
Q3Lara Michel (SUI)Claudia Coppola (ITA)6-1 6-0[H2H]
Q3Nicole Clerico (ITA)Chiara Mendo (ITA)6-3 6-1[H2H]
Q3Tadeja Majeric (3) (SLO)Alessia Bertoia (3) (ITA)5-7 6-1 6-4[H2H]
Q3Indire Akiki (CRO)Giulia Gasparri (ITA)7-5 6-0[H2H]
Q3Alice Balducci (ITA)Manana Shapakidze (GEO)2-6 7-6(6) 7-6(2)[H2H]
Q3Paola Cigui (ITA)Paula Natalia Orlini Campos (ARG)6-1 6-1[H2H]
Q3Federica Di Sarra (4WC) (ITA)Stefania Chieppa (4WC) (ITA)6-4 6-3[H2H]
Q3Martina Parmigiani (WC) (ITA)Giulia Squadrin (WC) (ITA)6-4 4-6 6-2[H2H]
Q3Alexia Virgili (ITA)Anna Zaja (GER)6-1 6-4[H2H]
Q3Nastassja Burnett (ITA)Alice Moroni (ITA)3-6 6-0 6-3[H2H]