WTA 25k Warsaw, Wk. 19 Draw (Women's) - 2007

Click Here To Join The 25k Warsaw, Wk. 19 Discussion!


Share This...


25k Warsaw, Wk. 19 Event Details:

2007-05-07Clay
OutdoorWarsaw, Poland
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 25k Warsaw, Wk. 19 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FViolette Huck (6) (FRA)Stanislava Hrozenska (6) (SVK)3-6 6-4 7-5[H2H]
SFStanislava Hrozenska (6) (SVK)Anna Korzeniak (6) (POL)6-3 6-3[H2H]
SFViolette Huck (7) (FRA)Arina Rodionova (7) ()6-3 6-1[H2H]
QFStanislava Hrozenska (1) (SVK)Margit Ruutel (1) (EST)7-5 6-3[H2H]
QFAnna Korzeniak (4) (POL)Sandra Martinovic (4) (BIH)6-2 1-6 6-3[H2H]
QFViolette Huck (7) (FRA)Danica Krstajic (7) (MNE)6-1 3-6 6-2[H2H]
QFArina Rodionova ()Darina Sedenkova (CZE)2-6 6-4 6-3[H2H]
R16Margit Ruutel (1) (EST)Tereza Hladikova (1) (CZE)6-4 6-7(2) 6-3[H2H]
R16Stanislava Hrozenska (SVK)Radana Holusova (CZE)6-3 6-2[H2H]
R16Sandra Martinovic (4) (BIH)Stella Menna (4) (ITA)6-3 4-6 6-4[H2H]
R16Anna Korzeniak (WC) (POL)Justyna Jegiolka (WC) (POL)6-3 6-2[H2H]
R16Violette Huck (7) (FRA)Anamaria-Alexandra Sere (7) (ROU)7-6(5) 6-4[H2H]
R16Danica Krstajic (MNE)Natalia Kolat (POL)7-6(4) 6-3[H2H]
R16Arina Rodionova (8) ()Anne Schaefer (8) (GER)2-6 7-5 6-1[H2H]
R16Darina Sedenkova (Q) (CZE)Karolina Kosinska (Q) (POL)6-1 6-1[H2H]
R32Margit Ruutel (1) (EST)Yuliya Hnateyko (1) (UKR)6-1 4-6 6-2[H2H]
R32Tereza Hladikova (CZE)Liga Dekmeijere (LVA)6-2 6-2[H2H]
R32Radana Holusova (CZE)Lenka Wienerova (SVK)6-0 6-4[H2H]
R32Stanislava Hrozenska (WC) (SVK)Monika Krauze (WC) (POL)6-1 6-2[H2H]
R32Sandra Martinovic (4) (BIH)Katarzyna Piter (4) (POL)6-3 0-6 6-3[H2H]
R32Stella Menna (ITA)Karolina Domanski (SWE)6-7(3) 6-4 6-1[H2H]
R32Justyna Jegiolka (WC) (POL)Julia Jagodzinska (WC) (POL)6-0 6-0[H2H]
R32Anna Korzeniak (POL)Laurene Fayol (FRA)6-4 3-6 6-1[H2H]
R32Violette Huck (7) (FRA)Josipa Bek (7) (CRO)6-1 6-1[H2H]
R32Anamaria-Alexandra Sere (LL) (ROU)Maya Pitenina (LL) (RUS)6-0 6-1[H2H]
R32Natalia Kolat (POL)Magda Linette (POL)6-3 6-2[H2H]
R32Danica Krstajic (MNE)Veronika Kapshay (UKR)6-1 6-4[H2H]
R32Anne Schaefer (8) (GER)Aleksandra Grela (8) (POL)6-0 6-4[H2H]
R32Arina Rodionova ()Olga Brozda (POL)6-4 4-6 6-3[H2H]
R32Darina Sedenkova (Q) (CZE)Kim-Alice Grajdek (Q) ()6-1 6-4[H2H]
R32Karolina Kosinska (POL)Eva Hrdinova (CZE)6-4 Retired[H2H]
Women's Doubles
FJosipa Bek (4) (CRO)
Sandra Martinovic (BIH)
Karolina Kosinska (4) (POL)
Arina Rodionova ()
6-3 2-6 6-3
SFJosipa Bek (CRO)
Sandra Martinovic (BIH)
Anna Niemiec (POL)
Aleksandra Rosolska (POL)
7-5 6-2
SFKarolina Kosinska (3) (POL)
Arina Rodionova ()
Olga Brozda (3) (POL)
Natalia Kolat (POL)
6-0 6-4
QFAnna Niemiec (1) (POL)
Aleksandra Rosolska (POL)
Eva Hrdinova (1) (CZE)
Stanislava Hrozenska (SVK)
WO
QFJosipa Bek (4) (CRO)
Sandra Martinovic (BIH)
Justyna Jegiolka (4) (POL)
Katarzyna Piter (POL)
1-6 6-2 6-0
QFKarolina Kosinska (POL)
Arina Rodionova ()
Yuliya Hnateyko (UKR)
Kateryna Yergina (UKR)
6-1 7-5
QFOlga Brozda (POL)
Natalia Kolat (POL)
Malou Ejdesgaard (DNK)
Kim-Alice Grajdek ()
6-0 6-3
R16Eva Hrdinova (1) (CZE)
Stanislava Hrozenska (SVK)
Bye
R16Anna Niemiec (POL)
Aleksandra Rosolska (POL)
Maya Pitenina (RUS)
Irina Smislova ()
6-2 6-4
R16Josipa Bek (4) (CRO)
Sandra Martinovic (BIH)
Bye
R16Justyna Jegiolka (POL)
Katarzyna Piter (POL)
Karolina Domanski (SWE)
Anamaria-Alexandra Sere (ROU)
7-5 6-3
R16Yuliya Hnateyko (UKR)
Kateryna Yergina (UKR)
Monika Krauze (POL)
Darina Sedenkova (CZE)
6-3 4-6 6-3
R16Karolina Kosinska (POL)
Arina Rodionova ()
Bye
R16Malou Ejdesgaard (DNK)
Kim-Alice Grajdek ()
Hanna Albowicz (POL)
Julia Jagodzinska (POL)
6-3 6-1
R16Olga Brozda (POL)
Natalia Kolat (POL)
Bye
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Tereza Hladikova (1) (CZE)Malou Ejdesgaard (1) (DNK)6-1 6-2[H2H]
Q1Darina Sedenkova (2) (CZE)Veronika Domagala (2) (POL)6-2 7-5[H2H]
Q1Josipa Bek (3) (CRO)Klaudia Gawlik (3) (POL)7-5 6-3[H2H]
Q1Aleksandra Grela (4) (POL)Marketa Havelkova (4) (CZE)6-2 7-6(3)[H2H]
Q1Kim-Alice Grajdek (5) ()Kateryna Yergina (5) (UKR)7-5 6-4[H2H]
Q1Yuliya Hnateyko (6) (UKR)Aleksandra Rosolska (6) (POL)6-4 7-5[H2H]
Q1Magda Linette (POL)Irina Smislova ()7-6(3) 4-6 6-3[H2H]
Q1Karolina Domanski (8) (SWE)Maya Pitenina (8) (RUS)6-3 6-0[H2H]
Q2Tereza Hladikova (1) (CZE)ByeBye[H2H]
Q2Malou Ejdesgaard (DNK)Harpreet Chandi (GBR)6-0 6-0[H2H]
Q2Darina Sedenkova (2) (CZE)ByeBye[H2H]
Q2Veronika Domagala (POL)Beata Wajdzik (POL)6-0 6-1[H2H]
Q2Josipa Bek (3) (CRO)ByeBye[H2H]
Q2Klaudia Gawlik (POL)Edyta Cieplucha (POL)6-0 6-4[H2H]
Q2Aleksandra Grela (4) (POL)ByeBye[H2H]
Q2Marketa Havelkova (CZE)Katarina Broosova (SVK)6-2 6-1[H2H]
Q2Kateryna Yergina (5) (UKR)ByeBye[H2H]
Q2Kim-Alice Grajdek ()Paula Kania (POL)6-1 6-1[H2H]
Q2Yuliya Hnateyko (6) (UKR)ByeBye[H2H]
Q2Aleksandra Rosolska (POL)Barbara Krzesinska (POL)6-1 6-2[H2H]
Q2Magda Linette (7) (POL)Hanna Kapustka (7) (POL)4-6 6-1 6-3[H2H]
Q2Irina Smislova ()Joanna Szymczyk (POL)6-3 6-3[H2H]
Q2Maya Pitenina (8) (RUS)Hanna Albowicz (8) (POL)6-2 6-0[H2H]
Q2Karolina Domanski (SWE)Anna Niemiec (POL)2-6 6-3 6-3[H2H]