WTA 25k Santa Margherita di Pula, Wk. 18 Draw (Women's) - 2015

Click Here To Join The 25k Santa Margherita di Pula, Wk. 18 Discussion!


Share This...


25k Santa Margherita di Pula, Wk. 18 Event Details:

2015-04-27Clay
OutdoorItaly
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 25k Santa Margherita di Pula, Wk. 18 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FElise Mertens (2) (BEL)Yvonne Cavalle-Reimers (ESP)7-6(6) 6-4[H2H]
SFYvonne Cavalle-Reimers (ESP)Myrtille Georges (8) (FRA)6-1 2-6 6-2[H2H]
SFElise Mertens (2) (BEL)Mathilde Johansson (3) (FRA)6-3 6-3[H2H]
QFMyrtille Georges (8) (FRA)Laura Pous-Tio (1) (ESP)4-6 6-2 6-1[H2H]
QFYvonne Cavalle-Reimers (ESP)Maria Sakkari (7) (GRC)4-1 Retired[H2H]
QFMathilde Johansson (3) (FRA)Valeriya Strakhova (UKR)6-3 7-5[H2H]
QFElise Mertens (2) (BEL)Mihaela Buzarnescu (ROU)2-6 6-4 6-3[H2H]
R16Laura Pous-Tio (1) (ESP)Cristina Dinu (ROU)4-6 6-4 6-3[H2H]
R16Myrtille Georges (8) (FRA)Anna-Giulia Remondina (ITA)6-1 6-2[H2H]
R16Yvonne Cavalle-Reimers (ESP)Alice Matteucci (WC) (ITA)6-4 6-3[H2H]
R16Maria Sakkari (7) (GRC)Claudia Giovine (ITA)6-4 6-3[H2H]
R16Valeriya Strakhova (UKR)Montserrat Gonzalez (6) (PRY)2-6 6-4 6-2[H2H]
R16Mathilde Johansson (3) (FRA)Corinna Dentoni (ITA)6-2 6-0[H2H]
R16Mihaela Buzarnescu (ROU)Nastja Kolar (5) (SLO)6-2 6-0[H2H]
R16Elise Mertens (2) (BEL)Anne Schaefer (GER)6-1 3-6 7-6(4)[H2H]
R32Laura Pous-Tio (1) (ESP)Jasmine Paolini (ITA)6-3 4-6 6-2[H2H]
R32Cristina Dinu (ROU)Silvia Njiric (CRO)6-3 7-5[H2H]
R32Anna-Giulia Remondina (ITA)Jil TEICHMANN (SUI)6-0 7-5[H2H]
R32Myrtille Georges (8) (FRA)Diana Buzean (ROU)6-1 2-6 6-0[H2H]
R32Yvonne Cavalle-Reimers (ESP)Arantxa Rus (4) (NLD)6-2 4-6 6-3[H2H]
R32Alice Matteucci (WC) (ITA)Karolayne Alexandre Da Rosa (WC) (BRA)6-1 6-0[H2H]
R32Claudia Giovine (ITA)Sandra Zaniewska (POL)7-5 2-6 7-6(6)[H2H]
R32Maria Sakkari (7) (GRC)Gaia Sanesi (ITA)6-4 6-0[H2H]
R32Montserrat Gonzalez (6) (PRY)Nastassja Burnett (WC) (ITA)6-3 6-2[H2H]
R32Valeriya Strakhova (UKR)Alize Lim (FRA)6-1 2-0 Retired[H2H]
R32Corinna Dentoni (ITA)Yuenu Li (WC) (CHN)6-1 6-1[H2H]
R32Mathilde Johansson (3) (FRA)Fiona Ferro (FRA)6-0 6-3[H2H]
R32Nastja Kolar (5) (SLO)Alexandra Cadantu (ROU)6-4 7-5[H2H]
R32Mihaela Buzarnescu (ROU)Despina Papamichail (GRC)7-5 6-4[H2H]
R32Anne Schaefer (GER)Anna Klasen (GER)6-3 6-2[H2H]
R32Elise Mertens (2) (BEL)Martina Di Giuseppe (ITA)6-1 6-4[H2H]
Women's Doubles
FNastja Kolar (2) (SLO)
Despina Papamichail (GRC)
Diana Buzean (3) (ROU)
Alice Matteucci (ITA)
6-1 1-6 [10-8]
SFDiana Buzean (3) (ROU)
Alice Matteucci (ITA)
Mihaela Buzarnescu (ROU)
Alexandra Cadantu (ROU)
3-6 7-6(6) 10-5
SFNastja Kolar (2) (SLO)
Despina Papamichail (GRC)
Anna Klasen (4) (GER)
Charlotte Klasen (GER)
6-3 6-0
QFMihaela Buzarnescu (ROU)
Alexandra Cadantu (ROU)
Elise Mertens (1) (BEL)
Arantxa Rus (NLD)
WO
QFDiana Buzean (3) (ROU)
Alice Matteucci (ITA)
Agata Baranska (POL)
Sandra Zaniewska (POL)
5-7 6-3 10-4
QFAnna Klasen (4) (GER)
Charlotte Klasen (GER)
Myrtille Georges (FRA)
Silvia Njiric (CRO)
6-4 6-0
QFNastja Kolar (2) (SLO)
Despina Papamichail (GRC)
Maria Marfutina ()
Valeriya Strakhova (UKR)
6-4 6-2
R16Elise Mertens (1) (BEL)
Arantxa Rus (NLD)
Bye
R16Mihaela Buzarnescu (ROU)
Alexandra Cadantu (ROU)
Yuenu Li (CHN)
Mirabelle Njoze (GBR)
6-2 6-4
R16Diana Buzean (3) (ROU)
Alice Matteucci (ITA)
Bye
R16Agata Baranska (POL)
Sandra Zaniewska (POL)
Cristina Dinu (ROU)
Montserrat Gonzalez (PRY)
5-7 6-2 10-8
R16Myrtille Georges (FRA)
Silvia Njiric (CRO)
Chiara Pusceddu (ITA)
Sarah Stoerbrauck (ITA)
6-0 6-1
R16Undecided
Anna Klasen (4) (GER)
Charlotte Klasen (GER)
Bye
R16Undecided
Maria Marfutina ()
Valeriya Strakhova (UKR)
Bye
R16Undecided
Nastja Kolar (2) (SLO)
Despina Papamichail (GRC)
Bye
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Martina Di Giuseppe (ITA)Irina Maria Bara (1) (ROU)6-2 1-1 Retired[H2H]
Q1Anna-Giulia Remondina (9) (ITA)Marina Shamayko (2) ()6-2 7-6(3)[H2H]
Q1Cristina Dinu (3) (ROU)Karin Kennel (16) (SUI)6-4 6-0[H2H]
Q1Anna Klasen (4) (GER)Charlotte Klasen (14) (GER)6-2 6-1[H2H]
Q1Yvonne Cavalle-Reimers (5) (ESP)Jade Suvrijn (15) (FRA)6-2 7-6(3)[H2H]
Q1Corinna Dentoni (6) (ITA)Alice Balducci (10) (ITA)6-4 6-3[H2H]
Q1Claudia Giovine (7) (ITA)Maria Marfutina (11) ()6-7(5) 6-1 6-1[H2H]
Q1Jil TEICHMANN (8) (SUI)Anna Korzeniak (POL)6-1 6-3[H2H]
Q2Irina Maria Bara (1) (ROU)ByeBye[H2H]
Q2Martina Di Giuseppe (ITA)Cristiana Ferrando (13) (ITA)6-4 7-5[H2H]
Q2Marina Shamayko (2) ()ByeBye[H2H]
Q2Anna-Giulia Remondina (9) (ITA)Oliwia Szymczuch (POL)6-1 6-0[H2H]
Q2Cristina Dinu (3) (ROU)ByeBye[H2H]
Q2Karin Kennel (16) (SUI)Christina Shakovets (GER)6-3 6-4[H2H]
Q2Anna Klasen (4) (GER)ByeBye[H2H]
Q2Charlotte Klasen (14) (GER)Jessica Pieri (ITA)7-5 6-3[H2H]
Q2Yvonne Cavalle-Reimers (5) (ESP)ByeBye[H2H]
Q2Jade Suvrijn (15) (FRA)Chiara Pusceddu (ITA)6-1 6-1[H2H]
Q2Corinna Dentoni (6) (ITA)ByeBye[H2H]
Q2Alice Balducci (10) (ITA)Mirabelle Njoze (GBR)6-3 6-0[H2H]
Q2Claudia Giovine (7) (ITA)ByeBye[H2H]
Q2Maria Marfutina (11) ()Sarah Stoerbrauck (ITA)6-0 6-0[H2H]
Q2Jil TEICHMANN (8) (SUI)Beatrice Lombardo (ITA)7-5 4-0 Retired[H2H]
Q2Anna Korzeniak (POL)Francesca Stephenson (12) (GBR)7-5 6-1[H2H]