WTA 25k Opole, Wk. 47 Draw (Women's) - 2008

Click Here To Join The 25k Opole, Wk. 47 Discussion!


Share This...


25k Opole, Wk. 47 Event Details:

2008-11-17Carpet
IndoorOpole, Poland
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 25k Opole, Wk. 47 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FArantxa Rus (3) (NLD)Ana Vrljic (3) (CRO)4-6 7-5 6-3[H2H]
SFArantxa Rus (5) (NLD)Tereza Hladikova (5) (CZE)7-6(2) 6-3[H2H]
SFAna Vrljic (CRO)Lesia Tsurenko (UKR)6-4 6-3[H2H]
QFTereza Hladikova (1) (CZE)Oxana Lyubtsova (1) (UKR)7-6(6) 3-6 6-3[H2H]
QFArantxa Rus (3) (NLD)Darina Sedenkova (3) (CZE)6-2 6-3[H2H]
QFLesia Tsurenko (Q) (UKR)Stephanie Vongsouthi (Q) (FRA)7-5 6-1[H2H]
QFAna Vrljic (8) (CRO)Sandra Zahlavova (8) (CZE)6-4 7-6(5)[H2H]
R16Oxana Lyubtsova (1) (UKR)Anna Korzeniak (1) (POL)7-5 6-1[H2H]
R16Tereza Hladikova (WC) (CZE)Eva Pigova (WC) (CZE)6-1 6-3[H2H]
R16Arantxa Rus (3) (NLD)Ana Jovanovic (3) (SRB)6-1 6-4[H2H]
R16Darina Sedenkova (CZE)Olga Brozda (POL)6-7(6) 6-3 6-0[H2H]
R16Stephanie Vongsouthi (6) (FRA)Margalita Chakhnashvili (6) (GEO)6-4 7-6(5)[H2H]
R16Lesia Tsurenko (UKR)Michaela Pastikova (CZE)6-3 6-1[H2H]
R16Ana Vrljic (8) (CRO)Monika Kochanova (8) (SVK)7-5 7-6(7)[H2H]
R16Sandra Zahlavova (Q) (CZE)Katerina Vankova (Q) (CZE)6-4 6-2[H2H]
R32Oxana Lyubtsova (1) (UKR)Karolina Kosinska (1) (POL)3-6 6-3 6-2[H2H]
R32Anna Korzeniak (POL)Justine Ozga (GER)6-2 7-6(2)[H2H]
R32Eva Pigova (WC) (CZE)Kim-Alice Grajdek (WC) ()2-6 6-3 6-4[H2H]
R32Tereza Hladikova (CZE)Sandra Martinovic (BIH)6-7(3) 6-4 7-5[H2H]
R32Arantxa Rus (3) (NLD)Katarzyna Piter (3) (POL)6-3 1-6 6-1[H2H]
R32Ana Jovanovic (Q) (SRB)Irene Rehberger-Bescos (Q) (ESP)3-6 6-4 6-1[H2H]
R32Olga Brozda (POL)Sara Del Barrio-Aragon (ESP)6-0 6-3[H2H]
R32Darina Sedenkova (Q) (CZE)Lina Stanciute (Q) (LAT)6-2 6-4[H2H]
R32Margalita Chakhnashvili (6) (GEO)Alexandra Dulgheru (6) (ROU)4-6 7-6(4) 6-2[H2H]
R32Stephanie Vongsouthi (FRA)Ksenia Milevskaya (BLR)6-1 6-1[H2H]
R32Michaela Pastikova (WC) (CZE)Martina Kubicikova (WC) (CZE)6-1 6-1[H2H]
R32Lesia Tsurenko (UKR)Georgie Stoop (GBR)3-6 6-2 6-2[H2H]
R32Ana Vrljic (8) (CRO)Marlot Meddens (8) (NLD)6-3 6-0[H2H]
R32Monika Kochanova (SVK)Iveta Gerlova (CZE)7-5 3-6 7-5[H2H]
R32Katerina Vankova (Q) (CZE)Nikola Vajdova (Q) (SVK)6-4 4-6 6-1[H2H]
R32Sandra Zahlavova (CZE)Aniko Kapros (HUN)6-3 6-4[H2H]
Women's Doubles
FKarolina Kosinska (POL)
Aleksandra Rosolska (POL)
Katarzyna Piter (POL)
Arantxa Rus (NLD)
2-6 7-6(6) [10-7]
SFKatarzyna Piter (POL)
Arantxa Rus (NLD)
Margalita Chakhnashvili (GEO)
Lina Stanciute (LAT)
6-1 6-1
SFKarolina Kosinska (POL)
Aleksandra Rosolska (POL)
Simona Dobra (CZE)
Tereza Hladikova (CZE)
6-3 6-1
QFKatarzyna Piter (1) (POL)
Arantxa Rus (NLD)
Ksenia Milevskaya (1) (BLR)
Lesia Tsurenko (UKR)
6-2 6-2
QFMargalita Chakhnashvili (4) (GEO)
Lina Stanciute (LAT)
Sara Del Barrio-Aragon (4) (ESP)
Georgie Stoop (GBR)
2-6 6-4 [10-6]
QFKarolina Kosinska (POL)
Aleksandra Rosolska (POL)
Alexandra Dulgheru (ROU)
Irene Rehberger-Bescos (ESP)
7-6(3) 7-5
QFSimona Dobra (CZE)
Tereza Hladikova (CZE)
Hana Birnerova (CZE)
Darina Sedenkova (CZE)
2-6 7-6(1) [10-6]
R16Ksenia Milevskaya (1) (BLR)
Lesia Tsurenko (UKR)
Bye
R16Katarzyna Piter (POL)
Arantxa Rus (NLD)
Kim-Alice Grajdek ()
Aniko Kapros (HUN)
6-3 6-3
R16Sara Del Barrio-Aragon (4) (ESP)
Georgie Stoop (GBR)
Sandra Klemenschits (4) (AUT)
Sandra Martinovic (BIH)
7-6(7) 7-5
R16Margalita Chakhnashvili (GEO)
Lina Stanciute (LAT)
Marlot Meddens (NLD)
Justine Ozga (GER)
6-4 6-4
R16Alexandra Dulgheru (ROU)
Irene Rehberger-Bescos (ESP)
Monika Kochanova (SVK)
Dominika Nociarova (SVK)
WO
R16Karolina Kosinska (POL)
Aleksandra Rosolska (POL)
Iveta Gerlova (CZE)
Lucie Kriegsmannova (CZE)
6-4 6-7(2) [14-12]
R16Hana Birnerova (CZE)
Darina Sedenkova (CZE)
Olga Brozda (POL)
Sandra Zaniewska (POL)
6-1 3-6 [10-7]
R16Simona Dobra (CZE)
Tereza Hladikova (CZE)
Bye
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Marlot Meddens (1WC) (NLD)Simona Dobra (1WC) (CZE)6-7(1) 6-3 6-2[H2H]
Q1Stephanie Vongsouthi (2) (FRA)Pavla Smidova (2) (CZE)6-2 7-6(6)[H2H]
Q1Katerina Vankova (CZE)Martina Borecka (CZE)7-6(11) 7-6(3)[H2H]
Q1Darina Sedenkova (4) (CZE)Justine Ozga (4) (GER)7-5 3-6 7-6(3)[H2H]
Q1Irene Rehberger-Bescos (5) (ESP)Appollonia Melzani (5) (BEL)7-6(4) 3-6 6-3[H2H]
Q1Nikola Vajdova (6) (SVK)Lucie Kriegsmannova (6) (CZE)6-3 4-6 6-1[H2H]
Q1Karolina Kosinska (7) (POL)Aleksandra Grela (7) (POL)7-6(7) 6-1[H2H]
Q1Monika Kochanova (8) (SVK)Patricia Veresova (8) (SVK)6-2 4-6 6-1[H2H]
Q2Marlot Meddens (1WC) (NLD)Aleksandra Rosolska (1WC) (POL)6-4 6-2[H2H]
Q2Simona Dobra (WC) (CZE)Marta Smiechowska (WC) (POL)6-1 6-0[H2H]
Q2Stephanie Vongsouthi (2) (FRA)Sandra Zaniewska (2) (POL)6-4 6-0[H2H]
Q2Pavla Smidova (WC) (CZE)Katarzyna Kawa (WC) (POL)6-2 7-6(9)[H2H]
Q2Martina Borecka (3) (CZE)Stefania Boffa (3) (SUI)WO[H2H]
Q2Katerina Vankova (CZE)Petra Padalikova (CZE)6-4 6-2[H2H]
Q2Justine Ozga (4) (GER)Edyta Cieplucha (4) (POL)6-3 6-3[H2H]
Q2Darina Sedenkova (CZE)Eirini Georgatou (GRC)6-4 4-6 6-0[H2H]
Q2Irene Rehberger-Bescos (5) (ESP)Paula Kania (5) (POL)2-6 6-4 6-1[H2H]
Q2Appollonia Melzani (BEL)Barbara Krzesinska (POL)6-3 6-3[H2H]
Q2Nikola Vajdova (6) (SVK)Klaudia Malenovska (6) (SVK)6-3 6-2[H2H]
Q2Lucie Kriegsmannova (CZE)Karin Morgosova (SVK)6-2 6-1[H2H]
Q2Karolina Kosinska (7) (POL)Jana Jandova (7) (CZE)6-3 7-5[H2H]
Q2Aleksandra Grela (POL)Martina Darczuk (POL)6-0 6-2[H2H]
Q2Monika Kochanova (8) (SVK)Tereza Malikova (8) (CZE)6-2 6-1[H2H]
Q2Patricia Veresova (SVK)Dessislava Mladenova (BUL)6-2 6-3[H2H]