WTA 25k Olomouc, Wk. 33 Draw (Women's) - 2010

Click Here To Join The 25k Olomouc, Wk. 33 Discussion!


Share This...


25k Olomouc, Wk. 33 Event Details:

2010-08-16Clay
OutdoorOlomouc, Czech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 25k Olomouc, Wk. 33 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FPatricia Mayr-Achleitner (1) (AUT)Julia Mayr (1) (ITA)6-2 6-4[H2H]
SFPatricia Mayr-Achleitner (1) (AUT)Andreja Klepac (1) (SLO)6-3 3-6 6-4[H2H]
SFJulia Mayr (3) (ITA)Michaela Pochabova (3) (SVK)6-2 6-1[H2H]
QFPatricia Mayr-Achleitner (1) (AUT)Sheng-Nan Sun (1) (CHN)6-1 6-2[H2H]
QFAndreja Klepac (LL) (SLO)Nastassja Burnett (LL) (ITA)6-3 6-3[H2H]
QFJulia Mayr (7) (ITA)Aleksandra Krunic (7) (SRB)6-1 6-2[H2H]
QFMichaela Pochabova (5) (SVK)Jing-Jing Lu (5) (CHN)6-3 6-4[H2H]
R16Patricia Mayr-Achleitner (1) (AUT)Reka-Luca Jani (1) (HUN)6-2 3-6 6-3[H2H]
R16Sheng-Nan Sun (CHN)Madalina Gojnea (ROU)WO[H2H]
R16Nastassja Burnett (LL) (ITA)Leticia Costas (LL) (ESP)6-3 7-5[H2H]
R16Andreja Klepac (Q) (SLO)Iveta Gerlova (Q) (CZE)6-3 6-4[H2H]
R16Aleksandra Krunic (7) (SRB)Petra Rohanova (7) (CZE)6-1 6-2[H2H]
R16Julia Mayr (Q) (ITA)Agnes Szatmari (Q) (ROU)6-1 6-3[H2H]
R16Jing-Jing Lu (5) (CHN)Elise Tamaela (5) (NLD)7-6(0) 6-4[H2H]
R16Michaela Pochabova (SVK)Elitsa Kostova (BUL)6-4 6-2[H2H]
R32Patricia Mayr-Achleitner (1) (AUT)Oxana Lyubtsova (1) (UKR)6-4 6-2[H2H]
R32Reka-Luca Jani (HUN)Nicola Geuer (GER)7-6(6) 6-3[H2H]
R32Madalina Gojnea (ROU)Stephanie Vongsouthi (FRA)6-3 6-1[H2H]
R32Sheng-Nan Sun (Q) (CHN)Ines Ferrer-Suarez (Q) (ESP)6-4 6-4[H2H]
R32Nastassja Burnett (4) (ITA)Irina Buryachok (4) (UKR)7-6(5) 6-2[H2H]
R32Leticia Costas (ESP)Tadeja Majeric (SLO)6-3 6-2[H2H]
R32Iveta Gerlova (Q) (CZE)Karolina Kosinska (Q) (POL)6-3 7-6(0)[H2H]
R32Andreja Klepac (Q) (SLO)Lenka Wienerova (Q) (SVK)5-7 7-5 6-1[H2H]
R32Aleksandra Krunic (7) (SRB)Katerina Kaminkova (7) (CZE)6-1 6-3[H2H]
R32Petra Rohanova (LL) (CZE)Sandra Soler-Sola (LL) (ESP)6-1 2-1 Retired[H2H]
R32Agnes Szatmari (SR) (ROU)Maria Abramovic (SR) (CRO)4-1 Retired[H2H]
R32Julia Mayr (WC) (ITA)Fabienne Vincon (WC) ()6-0 6-0[H2H]
R32Jing-Jing Lu (5) (CHN)Alina Yanovskaya (5) (RUS)6-2 6-2[H2H]
R32Elise Tamaela (NLD)Anna Korzeniak (POL)6-4 1-6 6-0[H2H]
R32Michaela Pochabova (SVK)Evelyn Mayr (ITA)6-4 6-4[H2H]
R32Elitsa Kostova (Q) (BUL)Lenka Jurikova (Q) (SVK)4-1 Retired[H2H]
Women's Doubles
FSandra Klemenschits (AUT)
Patricia Mayr-Achleitner (AUT)
Iveta Gerlova (CZE)
Lucie Kriegsmannova (CZE)
6-3 6-1
SFIveta Gerlova (CZE)
Lucie Kriegsmannova (CZE)
Leticia Costas (ESP)
Ines Ferrer-Suarez (ESP)
7-6(4) 7-6(3)
SFSandra Klemenschits (3) (AUT)
Patricia Mayr-Achleitner (AUT)
Karolina Kosinska (3) (POL)
Lenka Wienerova (SVK)
7-6(6) 6-0
QFIveta Gerlova (1) (CZE)
Lucie Kriegsmannova (CZE)
Jing-Jing Lu (1) (CHN)
Sheng-Nan Sun (CHN)
6-4 6-2
QFLeticia Costas (4) (ESP)
Ines Ferrer-Suarez (ESP)
Martina Gerlova (4) (CZE)
Tereza Vancurova (CZE)
6-3 6-1
QFKarolina Kosinska (POL)
Lenka Wienerova (SVK)
Andreja Klepac (SLO)
Tadeja Majeric (SLO)
6-3 6-1
QFSandra Klemenschits (AUT)
Patricia Mayr-Achleitner (AUT)
Evelyn Mayr (ITA)
Julia Mayr (ITA)
6-2 6-3
R16Jing-Jing Lu (1) (CHN)
Sheng-Nan Sun (CHN)
Michaela Pastikova (1) (CZE)
Alina Yanovskaya (RUS)
6-0 6-1
R16Iveta Gerlova (CZE)
Lucie Kriegsmannova (CZE)
Chen Liang (CHN)
Agnes Szatmari (ROU)
6-3 6-2
R16Leticia Costas (4) (ESP)
Ines Ferrer-Suarez (ESP)
Simona Dobra (4) (CZE)
Tereza Hladikova (CZE)
4-6 6-3 [10-7]
R16Martina Gerlova (CZE)
Tereza Vancurova (CZE)
Gabriela Markova (CZE)
Fabienne Vincon ()
6-0 6-0
R16Andreja Klepac (SLO)
Tadeja Majeric (SLO)
Maria Abramovic (CRO)
Madalina Gojnea (ROU)
4-5 Retired
R16Karolina Kosinska (POL)
Lenka Wienerova (SVK)
Katerina Kaminkova (CZE)
Marketa Placha (CZE)
6-0 6-0
R16Evelyn Mayr (ITA)
Julia Mayr (ITA)
Hana Birnerova (CZE)
Michaela Pochabova (SVK)
6-2 6-4
R16Sandra Klemenschits (AUT)
Patricia Mayr-Achleitner (AUT)
Martina Borecka (CZE)
Reka-Luca Jani (HUN)
6-1 6-3
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Andreja Klepac (1) (SLO)Evelyn Mayr (1) (ITA)3-6 6-2 6-1[H2H]
Q1Elitsa Kostova (2) (BUL)Zuzana Luknarova (2) (SVK)6-2 6-1[H2H]
Q1Elise Tamaela (3) (NLD)Nastassja Burnett (3) (ITA)6-3 6-2[H2H]
Q1Karolina Kosinska (4) (POL)Veronika Zavodska (4) (CZE)6-3 3-6 6-0[H2H]
Q1Reka-Luca Jani (5) (HUN)Sandra Soler-Sola (5) (ESP)2-6 6-2 6-0[H2H]
Q1Ines Ferrer-Suarez (6) (ESP)Katerina Siskova (6) (CZE)6-4 6-1[H2H]
Q1Agnes Szatmari (7) (ROU)Lucie Kriegsmannova (7) (CZE)6-1 6-3[H2H]
Q1Iveta Gerlova (8) (CZE)Chen Liang (8) (CHN)6-4 6-2[H2H]
Q2Evelyn Mayr (1) (ITA)Tereza Bekerova (1) (CZE)2-6 7-5 6-1[H2H]
Q2Andreja Klepac (SLO)Tereza Martincova (CZE)6-4 6-3[H2H]
Q2Elitsa Kostova (2) (BUL)Simona Dobra (2) (CZE)6-4 6-3[H2H]
Q2Zuzana Luknarova (SVK)Pavla Smidova (CZE)6-1 4-6 6-4[H2H]
Q2Elise Tamaela (3) (NLD)Martina Borecka (3) (CZE)7-6(3) 6-1[H2H]
Q2Nastassja Burnett (ITA)Veronika Ovcacikova (CZE)6-1 6-0[H2H]
Q2Karolina Kosinska (4) (POL)Gabriela Pantuckova (4) (CZE)6-2 7-6(5)[H2H]
Q2Veronika Zavodska (CZE)Paula Kania (POL)6-3 5-7 6-4[H2H]
Q2Reka-Luca Jani (5) (HUN)Gabriela Markova (5) (CZE)6-1 6-0[H2H]
Q2Sandra Soler-Sola (WC) (ESP)Vanda Lukacs (WC) (HUN)6-1 6-3[H2H]
Q2Ines Ferrer-Suarez (6) (ESP)Gabriela Horackova (6) (CZE)6-2 6-3[H2H]
Q2Katerina Siskova (WC) (CZE)Tereza Hladikova (WC) (CZE)6-0 7-5[H2H]
Q2Agnes Szatmari (7) (ROU)Laura Svatikova (7) (SVK)6-3 6-2[H2H]
Q2Lucie Kriegsmannova (CZE)Dana Machalkova (CZE)6-1 6-0[H2H]
Q2Iveta Gerlova (8) (CZE)Katarina Marackova (8) (SVK)6-3 5-7 6-1[H2H]
Q2Chen Liang (CHN)Aneta Dvorakova (CZE)3-6 6-2 6-1[H2H]
Q3Evelyn Mayr (1) (ITA)ByeBye[H2H]
Q3Tereza Bekerova (CZE)Carolin Habich ()6-4 6-2[H2H]
Q3Tereza Martincova (CZE)Tereza Malikova (CZE)6-3 3-6 7-6(5)[H2H]
Q3Andreja Klepac (SLO)Georgina Garcia-Perez (ESP)6-0 6-1[H2H]
Q3Elitsa Kostova (2) (BUL)ByeBye[H2H]
Q3Simona Dobra (CZE)Katarzyna Kawa (POL)7-5 4-6 6-2[H2H]
Q3Pavla Smidova (CZE)Viktoria Malova (SVK)6-1 3-6 6-2[H2H]
Q3Zuzana Luknarova (SVK)Jana Urbanova (SVK)6-1 6-2[H2H]
Q3Elise Tamaela (3) (NLD)ByeBye[H2H]
Q3Martina Borecka (CZE)Veronika Golanova (CZE)6-2 6-2[H2H]
Q3Veronika Ovcacikova (CZE)Jana Vahalikova (CZE)6-1 6-2[H2H]
Q3Nastassja Burnett (ITA)Klara Dohnalova (CZE)7-5 6-1[H2H]
Q3Karolina Kosinska (4) (POL)ByeBye[H2H]
Q3Gabriela Pantuckova (CZE)Ivana Kubickova (CZE)6-7(5) 6-4 7-5[H2H]
Q3Veronika Zavodska (CZE)Nikola Polcerova (SVK)6-2 6-0[H2H]
Q3Paula Kania (POL)Dominika Nociarova (SVK)6-4 6-4[H2H]
Q3Reka-Luca Jani (5) (HUN)ByeBye[H2H]
Q3Gabriela Markova (CZE)Dominika Krsakova (SVK)7-5 6-3[H2H]
Q3Vanda Lukacs (WC) (HUN)Tereza Vancurova (WC) (CZE)6-2 6-3[H2H]
Q3Sandra Soler-Sola (WC) (ESP)Yuliya Lysa (WC) (UKR)6-3 3-6 6-4[H2H]
Q3Ines Ferrer-Suarez (6) (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Gabriela Horackova (CZE)Petra Kostelnikova (CZE)6-2 6-3[H2H]
Q3Katerina Siskova (WC) (CZE)Katarina Gabrisova (WC) (SVK)6-0 6-0[H2H]
Q3Tereza Hladikova (CZE)Kristyna Hancarova (CZE)6-3 6-1[H2H]
Q3Agnes Szatmari (7) (ROU)Nikola Horakova (7) (CZE)2-6 6-4 6-3[H2H]
Q3Laura Svatikova (SVK)Regina Husak ()6-4 6-2[H2H]
Q3Dana Machalkova (CZE)Alexandra Gracova (SVK)6-2 6-2[H2H]
Q3Lucie Kriegsmannova (CZE)Diana Sumova (CZE)6-3 6-0[H2H]
Q3Iveta Gerlova (8) (CZE)Petra Pochabova (8) (SVK)6-0 6-4[H2H]
Q3Katarina Marackova (SVK)Musangu Muchunga ()6-1 6-1[H2H]
Q3Aneta Dvorakova (CZE)Nikola Cernikova (CZE)6-0 6-0[H2H]
Q3Chen Liang (CHN)Marketa Placha (CZE)3-6 6-0 6-2[H2H]