WTA 25k Leipzig, Wk. 33 Draw (Women's) - 2018

Click Here To Join The 25k Leipzig, Wk. 33 Discussion!


Share This...


25k Leipzig, Wk. 33 Event Details:

2018-08-13Clay
OutdoorGermany
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 25k Leipzig, Wk. 33 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FVarvara Flink (4) ()Julia Grabher (2) (AUT)6-3 6-2[H2H]
SFJulia Grabher (2) (AUT)Barbara Haas (3) (AUT)6-2 6-3[H2H]
SFVarvara Flink (4) ()Valeriya Strakhova (UKR)6-3 6-1[H2H]
QFJulia Grabher (2) (AUT)Isabella Shinikova (6) (BUL)6-3 6-4[H2H]
QFValeriya Strakhova (UKR)Johana Markova (q) (CZE)7-5 2-6 6-2[H2H]
QFBarbara Haas (3) (AUT)Miriam Kolodziejova (CZE)6-2 6-0[H2H]
QFVarvara Flink (4) ()Anastasia Zarycka (_Cz)6-4 3-6 6-3[H2H]
R16Julia Grabher (2) (AUT)Jesika Maleckova (CZE)6-4 7-5[H2H]
R16Valeriya Strakhova (UKR)Jule Niemeier (WC) (_GE)6-2 5-7 7-6(2)[H2H]
R16Barbara Haas (3) (AUT)Raluca Georgiana Serban (ROU)6-2 6-4[H2H]
R16Varvara Flink (4) ()Helene Scholsen (q) (BEL)6-4 6-1[H2H]
R16Isabella Shinikova (6) (BUL)Daniela Vismane (q) (LAT)7-6(9) 6-1[H2H]
R16Miriam Kolodziejova (CZE)Maria Herazo Gonzalez (COL)7-5 6-2[H2H]
R16Anastasia Zarycka (_Cz)Lena Rueffer (q) ()6-3 6-1[H2H]
R16Johana Markova (q) (CZE)Ivana Jorovic (1) (SRB)1-6 7-6(5) 6-4[H2H]
R32Jesika Maleckova (CZE)Vivian Heisen (q) (GER)6-1 6-1[H2H]
R32Lena Rueffer (q) ()Polina Leykina ()7-6(4) 6-2[H2H]
R32Barbara Haas (3) (AUT)Lucrezia Stefanini (q) (ITA)7-6(4) 6-3[H2H]
R32Ivana Jorovic (1) (SRB)Romy Koelzer (q) ()7-6(1) 6-4[H2H]
R32Maria Herazo Gonzalez (COL)Caroline Werner (LL) (_Ge)6-3 6-2[H2H]
R32Johana Markova (q) (CZE)Lara Schmidt (WC) (_GE)6-2 4-6 6-0[H2H]
R32Julia Grabher (2) (AUT)Anna Klasen (WC) (GER)7-6(2) 6-4[H2H]
R32Raluca Georgiana Serban (ROU)Julia Wachaczyk (LL) (GER)4-6 6-3 6-4[H2H]
R32Valeriya Strakhova (UKR)Diana Marcinkevica (5) (LVA)6-2 6-2[H2H]
R32Anastasia Zarycka (_Cz)Cindy Burger (7) (NLD)7-5 6-2[H2H]
R32Jule Niemeier (WC) (_GE)Ganna Poznikhirenko (UKR)6-0 6-3[H2H]
R32Isabella Shinikova (6) (BUL)Angelina Wirges (WC) (_GE)6-4 6-4[H2H]
R32Miriam Kolodziejova (CZE)Monika Kilnarova (8) (CZE)6-4 6-1[H2H]
R32Helene Scholsen (q) (BEL)Cristina Dinu (ROU)6-4 6-1[H2H]
R32Varvara Flink (4) ()Marie Benoit (BEL)6-3 6-1[H2H]
R32Daniela Vismane (q) (LAT)Iva Primorac (q) (CRO)4-6 7-5 6-4[H2H]
Women's Doubles
FCristina Dinu (ROU)
Ganna Poznikhirenko (UKR)
Petra Krejsova (CZE)
Jesika Maleckova (CZE)
4-6 6-0 10-5
SFCristina Dinu (ROU)
Ganna Poznikhirenko (UKR)
Vivian Heisen (GER)
Lisa Ponomar (GER)
4-6 6-3 10-5
SFPetra Krejsova (CZE)
Jesika Maleckova (CZE)
Julia Wachaczyk (GER)
Anastasia Zarycka (_Cz)
6-2 6-4
QFPetra Krejsova (CZE)
Jesika Maleckova (CZE)
Anita Husaric (BIH)
Ivana Jorovic (SRB)
6-2 6-1
QFJulia Wachaczyk (GER)
Anastasia Zarycka (_Cz)
Polina Leykina ()
Isabella Shinikova (BUL)
7-6(3) 7-6(4)
QFVivian Heisen (GER)
Lisa Ponomar (GER)
Diana Marcinkevica (LVA)
Valeriya Strakhova (UKR)
6-0 7-5
QFCristina Dinu (ROU)
Ganna Poznikhirenko (UKR)
Albina Khabibulina (UZB)
Helene Scholsen (BEL)
6-2 3-6 10-8
R16Cristina Dinu (ROU)
Ganna Poznikhirenko (UKR)
Anna Klasen (GER)
Romy Koelzer ()
7-6(2) 6-3
R16Albina Khabibulina (UZB)
Helene Scholsen (BEL)
Luniuska Delgado ()
Rosa VICENS Mas (ESP)
6-2 4-6 10-1
R16Diana Marcinkevica (LVA)
Valeriya Strakhova (UKR)
Maria Herazo Gonzalez (COL)
Aymet Uzcategui ()
3-6 6-3 10-8
R16Vivian Heisen (GER)
Lisa Ponomar (GER)
Ksenia Palkina (KGZ)
Rosalie Van Der Hoek (NLD)
6-4 6-3
R16Polina Leykina ()
Isabella Shinikova (BUL)
Anette Munozova (SWE)
Marina Yudanov (SWE)
6-3 6-3
R16Julia Wachaczyk (GER)
Anastasia Zarycka (_Cz)
Alexandra Perper (MDA)
Caroline Werner (_Ge)
6-2 6-3
R16Anita Husaric (BIH)
Ivana Jorovic (SRB)
Dia Evtimova (BUL)
Magdalena Pantuckova (CZE)
6-4 3-6 10-6
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Iva Primorac (q) (CRO)Nina Potocnik ()6-7(2) 6-3 6-3[H2H]
Q1Johana Markova (q) (CZE)Albina Khabibulina (UZB)7-5 6-1[H2H]
Q1Romy Koelzer (q) ()Caroline Werner (LL) (_Ge)6-4 6-1[H2H]
Q1Daniela Vismane (q) (LAT)Stephanie Wagner (GER)1-6 7-6(3) 6-4[H2H]
Q1Lucrezia Stefanini (q) (ITA)Lisa Matviyenko (GER)6-3 6-2[H2H]
Q1Vivian Heisen (q) (GER)Rosa VICENS Mas (ESP)3-6 6-3 6-4[H2H]
Q1Lena Rueffer (q) ()Julia Wachaczyk (LL) (GER)6-3 6-4[H2H]
Q1Helene Scholsen (q) (BEL)Priscilla Heise (FRA)6-0 6-4[H2H]
Q2Albina Khabibulina (UZB)Magdalena Pantuckova (CZE)6-2 6-3[H2H]
Q2Johana Markova (q) (CZE)Miriam Bianca Bulgaru (ROU)7-6(1) 7-5[H2H]
Q2Iva Primorac (q) (CRO)Alexandra Perper (MDA)4-6 6-4 6-3[H2H]
Q2Nina Potocnik ()Lena Ruppert ()6-2 6-3[H2H]
Q2Daniela Vismane (q) (LAT)Petra Krejsova (CZE)6-7(3) 6-3 6-2[H2H]
Q2Stephanie Wagner (GER)Katarzyna Piter (POL)7-5 0-6 6-4[H2H]
Q2Caroline Werner (LL) (_Ge)Aneta Laboutkova (CZE)6-1 6-4[H2H]
Q2Lena Rueffer (q) ()Lisa Ponomar (GER)6-1 6-1[H2H]
Q2Vivian Heisen (q) (GER)Anna Gabric ()7-6(3) 6-3[H2H]
Q2Helene Scholsen (q) (BEL)Luniuska Delgado ()6-2 6-3[H2H]
Q2Julia Wachaczyk (LL) (GER)Katerina Filip (SWE)6-3 6-2[H2H]
Q2Priscilla Heise (FRA)Marina Yudanov (SWE)6-2 6-0[H2H]
Q2Romy Koelzer (q) ()Evgeniya Levashova (RUS)6-4 1-6 6-4[H2H]
Q2Lisa Matviyenko (GER)Dia Evtimova (BUL)6-1 3-6 6-2[H2H]
Q2Lucrezia Stefanini (q) (ITA)Alice Tubello (FRA)6-4 7-6(0)[H2H]
Q3Aneta Laboutkova (CZE)Andrea Fischer ()6-1 6-1[H2H]
Q3Albina Khabibulina (UZB)Katharina Hering ()3-6 6-3 6-4[H2H]
Q3Johana Markova (q) (CZE)Isabella Pfennig (_GE)6-0 6-1[H2H]
Q3Iva Primorac (q) (CRO)Alia Lex ()6-4 6-3[H2H]
Q3Lena Ruppert ()Rosalie Van Der Hoek (NLD)6-2 6-2[H2H]
Q3Daniela Vismane (q) (LAT)Anica Stabel ()6-1 6-4[H2H]
Q3Lisa Ponomar (GER)Aymet Uzcategui ()1-6 6-3 6-1[H2H]
Q3Katerina Filip (SWE)Carmen Schultheiss ()6-2 6-4[H2H]
Q3Rosa VICENS Mas (ESP)Anette Munozova (SWE)7-6(2) 6-2[H2H]
Q3Vivian Heisen (q) (GER)Gabriela Horackova (CZE)5-7 6-4 6-1[H2H]
Q3Alice Tubello (FRA)Lena Greiner (_GE)6-1 6-2[H2H]
Q3Dia Evtimova (BUL)Eleni Daniilidou (GRC)6-4 6-0[H2H]
Q3Evgeniya Levashova (RUS)Joana Eidukonyte (LAT)6-4 6-3[H2H]
Q3Marina Yudanov (SWE)Arina Gabriela Vasilescu (ROU)6-0 7-5[H2H]
Q3Luniuska Delgado ()Timea Jaruskova (SVK)3-6 6-4 6-2[H2H]
Q3Stephanie Wagner (GER)Chantal Sauvant (_GE)6-1 6-0[H2H]