WTA 25k Essen, Wk. 24 Draw (Women's) - 2018

Click Here To Join The 25k Essen, Wk. 24 Discussion!


Share This...


25k Essen, Wk. 24 Event Details:

2018-06-11Clay
OutdoorGermany
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 25k Essen, Wk. 24 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FMandy Minella (8) (LUX)Cindy Burger (NLD)7-5 4-6 6-4[H2H]
SFMandy Minella (8) (LUX)Lena Rueffer (q) ()3-6 6-3 6-3[H2H]
SFCindy Burger (NLD)Pemra Ozgen (TUR)6-4 6-2[H2H]
QFMandy Minella (8) (LUX)Basak Eraydin (4) (TUR)6-0 6-1[H2H]
QFCindy Burger (NLD)Kimberley Zimmermann (BEL)6-4 6-3[H2H]
QFPemra Ozgen (TUR)Nathaly Kurata (q) (BRA)7-6(2) 6-3[H2H]
QFLena Rueffer (q) ()Yuki Naito (q) (JPN)3-6 6-1 6-0[H2H]
R16Nathaly Kurata (q) (BRA)Olga Ianchuk (3) (UKR)7-5 2-6 6-3[H2H]
R16Pemra Ozgen (TUR)Karen Barritza (q) (DEN)6-4 2-6 6-4[H2H]
R16Mandy Minella (8) (LUX)Dasha Ivanova (LL) (USA)6-0 7-5[H2H]
R16Lena Rueffer (q) ()Ana Vrljic (WC) (CRO)5-7 6-4 6-4[H2H]
R16Basak Eraydin (4) (TUR)Mina Hodzic (WC) (_GE)6-1 7-5[H2H]
R16Kimberley Zimmermann (BEL)Patty Schnyder (1) (SUI)7-5 4-6 6-2[H2H]
R16Yuki Naito (q) (JPN)Ekaterine Gorgodze (5) (GEO)6-2 6-4[H2H]
R16Cindy Burger (NLD)Polina Leykina ()7-6(0) 6-0[H2H]
R32Lena Rueffer (q) ()Chiara Scholl (2) (USA)6-1 6-4[H2H]
R32Cindy Burger (NLD)Lucie Hradecka (CZE)6-2 6-1[H2H]
R32Polina Leykina ()Chanel Simmonds (7) (RSA)6-4 6-1[H2H]
R32Basak Eraydin (4) (TUR)Viktoria Kamenskaya (RUS)7-5 6-2[H2H]
R32Ekaterine Gorgodze (5) (GEO)Katharina Gerlach (WC) (GER)6-0 1-6 6-1[H2H]
R32Mina Hodzic (WC) (_GE)Simona Waltert (JE) (SUI)6-0 5-7 6-3[H2H]
R32Yuki Naito (q) (JPN)Chantal Sauvant (LL) (_GE)6-1 6-3[H2H]
R32Ana Vrljic (WC) (CRO)Anna Gabric (q) ()3-6 6-4 6-4[H2H]
R32Patty Schnyder (1) (SUI)Isabella Shinikova (BUL)6-4 6-1[H2H]
R32Nathaly Kurata (q) (BRA)Sandra Samir (q) (EGY)6-3 7-5[H2H]
R32Mandy Minella (8) (LUX)Barbara Gatica (q) ()6-0 6-2[H2H]
R32Olga Ianchuk (3) (UKR)Anastasia Detiuc (q) (MDA)0-6 6-3 6-2[H2H]
R32Karen Barritza (q) (DEN)Katharina Hobgarski (GER)6-1 3-6 6-4[H2H]
R32Dasha Ivanova (LL) (USA)Despina Papamichail (GRC)0-6 6-3 7-5[H2H]
R32Pemra Ozgen (TUR)Diana Marcinkevica (6) (LVA)6-4 6-2[H2H]
R32Kimberley Zimmermann (BEL)Michele Erkens (WC) ()6-2 6-2[H2H]
Women's Doubles
FKatharina Gerlach (GER)
Julia Wachaczyk (GER)
Diana Marcinkevica (LVA)
Chanel Simmonds (RSA)
6-4 2-6 10-6
SFDiana Marcinkevica (LVA)
Chanel Simmonds (RSA)
Anita Husaric (BIH)
Emma Laine (FIN)
6-3 7-5
SFKatharina Gerlach (GER)
Julia Wachaczyk (GER)
Pemra Ozgen (TUR)
Despina Papamichail (GRC)
7-5 7-6(6)
QFAnita Husaric (BIH)
Emma Laine (FIN)
Michele Erkens ()
Simona Waltert (SUI)
6-7(1) 7-5 10-8
QFDiana Marcinkevica (LVA)
Chanel Simmonds (RSA)
Sandra Samir (EGY)
Isabella Shinikova (BUL)
4-6 6-1 10-8
QFPemra Ozgen (TUR)
Despina Papamichail (GRC)
Romy Koelzer ()
Lena Rueffer ()
7-6(3) 6-4
QFKatharina Gerlach (GER)
Julia Wachaczyk (GER)
Basak Eraydin (TUR)
Chiara Scholl (USA)
6-4 4-6 10-5
R16Diana Marcinkevica (LVA)
Chanel Simmonds (RSA)
Kseniia Bekker (RUS)
Anastasia Detiuc (MDA)
6-4 7-5
R16Katharina Gerlach (GER)
Julia Wachaczyk (GER)
Anna Gabric ()
Ana Vrljic (CRO)
6-3 5-7 10-1
R16Basak Eraydin (TUR)
Chiara Scholl (USA)
Albina Khabibulina (UZB)
Lisa Ponomar (GER)
6-3 2-6 10-3
R16Romy Koelzer ()
Lena Rueffer ()
Radina Rakic (AUT)
Anna Schubries (GER)
6-0 6-1
R16Pemra Ozgen (TUR)
Despina Papamichail (GRC)
Nathaly Kurata (BRA)
Eduarda Piai (BRA)
6-0 6-1
R16Michele Erkens ()
Simona Waltert (SUI)
Nicole Ballach ()
Linda Puppendahl (_GE)
6-3 7-5
R16Anita Husaric (BIH)
Emma Laine (FIN)
Barbara Gatica ()
Rebeca Pereira (BRA)
6-4 6-4
R16Sandra Samir (EGY)
Isabella Shinikova (BUL)
Karen Barritza (DEN)
Polina Leykina ()
6-1 6-7(5) 11-9
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Nathaly Kurata (q) (BRA)Greetje Minnen (BEL)7-6(5) 6-4[H2H]
Q1Lena Rueffer (q) ()Diane Parry (FRA)6-3 6-2[H2H]
Q1Sandra Samir (q) (EGY)Chantal Sauvant (LL) (_GE)6-4 4-6 6-0[H2H]
Q1Anastasia Detiuc (q) (MDA)Dasha Ivanova (LL) (USA)6-4 6-0[H2H]
Q1Barbara Gatica (q) ()Eduarda Piai (BRA)6-2 6-2[H2H]
Q1Karen Barritza (q) (DEN)Katharina Jacob ()6-1 6-0[H2H]
Q1Anna Gabric (q) ()Linda Puppendahl (_GE)6-1 6-3[H2H]
Q1Yuki Naito (q) (JPN)Anastasia Kulikova (RUS)6-3 4-6 6-1[H2H]
Q2Anastasia Detiuc (q) (MDA)Nataliya Pogribnyak (UKR)6-3 6-0[H2H]
Q2Diane Parry (FRA)Katerina Filip (SWE)6-2 6-0[H2H]
Q2Lena Rueffer (q) ()Dainah Cameron (NLD)6-3 6-1[H2H]
Q2Greetje Minnen (BEL)Jennifer Wacker ()6-1 6-2[H2H]
Q2Nathaly Kurata (q) (BRA)Marie Villet (FRA)6-0 6-2[H2H]
Q2Chantal Sauvant (LL) (_GE)Natasha Fourouclas (RSA)7-5 6-1[H2H]
Q2Sandra Samir (q) (EGY)Zoi Meers (BEL)6-0 6-1[H2H]
Q2Dasha Ivanova (LL) (USA)Chiara Tomasetti ()6-3 6-2[H2H]
Q2Barbara Gatica (q) ()Eleanor Millard ()6-2 6-0[H2H]
Q2Yuki Naito (q) (JPN)Ida Jarlskog (SWE)6-1 6-1[H2H]
Q2Katharina Jacob ()Fiona Ganz (SUI)6-4 6-2[H2H]
Q2Linda Puppendahl (_GE)Suzan Lamens (NLD)6-4 6-4[H2H]
Q2Anastasia Kulikova (RUS)Diana Martynov ()6-1 4-6 6-3[H2H]
Q2Karen Barritza (q) (DEN)Selina Dal (_GE)6-2 6-1[H2H]
Q2Anna Gabric (q) ()Carmen Schultheiss ()6-2 5-7 6-1[H2H]
Q2Eduarda Piai (BRA)Pauline Wuarin (SUI)6-2 6-1[H2H]
Q3Nataliya Pogribnyak (UKR)Chanel Janssen (NLD)6-2 6-2[H2H]
Q3Katerina Filip (SWE)Noma Akugue Noha ()6-1 6-1[H2H]
Q3Diane Parry (FRA)Nicole Ballach ()6-1 6-1[H2H]
Q3Dainah Cameron (NLD)Patricia Boentgen ()6-0 6-3[H2H]
Q3Jennifer Wacker ()Anastasia Veselova (RUS)4-6 6-2 7-5[H2H]
Q3Marie Villet (FRA)Leonie Schuknecht ()6-1 6-2[H2H]
Q3Chantal Sauvant (LL) (_GE)Rebeca Pereira (BRA)6-3 6-0[H2H]
Q3Natasha Fourouclas (RSA)Ana-Lena Toto ()6-2 6-2[H2H]
Q3Chiara Tomasetti ()Arevik Tumanyan (ARM)6-2 7-5[H2H]
Q3Eleanor Millard ()Melissa Boyden ()def.[H2H]
Q3Yuki Naito (q) (JPN)Annelou Nab (NLD)7-5 7-5[H2H]
Q3Katharina Jacob ()Carolina Bulatovic (_GE)6-0 7-6(4)[H2H]
Q3Linda Puppendahl (_GE)Laura Boehner (_GE)6-2 6-2[H2H]
Q3Diana Martynov ()Michelle Van Mol ()6-0 6-2[H2H]
Q3Fiona Ganz (SUI)Laure Line Glaude (BEL)6-3 6-3[H2H]
Q3Selina Dal (_GE)Gina Marie Dittmann ()6-3 6-7(2) 6-1[H2H]
Q3Carmen Schultheiss ()Radina Rakic (AUT)6-1 6-1[H2H]
Q3Pauline Wuarin (SUI)Anna Schubries (GER)2-6 6-2 6-2[H2H]
Q3Zoi Meers (BEL)Jana Leder ()7-6(5) 6-0[H2H]