WTA 25k Braunschweig, Wk. 24 Draw (Women's) - 2016

Click Here To Join The 25k Braunschweig, Wk. 24 Discussion!


Share This...


25k Braunschweig, Wk. 24 Event Details:

2016-06-13Clay
OutdoorGermany
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 25k Braunschweig, Wk. 24 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FNina Stojanovic (4) (SRB)Ekaterine Gorgodze (GEO)6-4 6-3[H2H]
SFNina Stojanovic (4) (SRB)Anne Schaefer (1) (GER)6-4 6-1[H2H]
SFEkaterine Gorgodze (GEO)Shilin Xu (3) (CHN)0-6 6-4 6-3[H2H]
QFAnne Schaefer (1) (GER)Julia Grabher (AUT)6-3 6-1[H2H]
QFNina Stojanovic (4) (SRB)Tamara Korpatsch (GER)6-4 6-0[H2H]
QFShilin Xu (3) (CHN)Marie Bouzkova (8) (CZE)5-1 Retired[H2H]
QFEkaterine Gorgodze (GEO)Patty Schnyder (SUI)3-6 6-4 7-5[H2H]
R16Anne Schaefer (1) (GER)Cristiana Ferrando (ITA)6-1 6-3[H2H]
R16Julia Grabher (AUT)Katharina Gerlach (WC) (GER)6-2 6-1[H2H]
R16Nina Stojanovic (4) (SRB)Giulia Gatto-Monticone (ITA)6-1 6-4[H2H]
R16Tamara Korpatsch (GER)Tena Lukas (7) (CRO)6-4 3-1 Retired[H2H]
R16Marie Bouzkova (8) (CZE)Daiana Negreanu (ROU)7-6(4) 6-4[H2H]
R16Shilin Xu (3) (CHN)Katarzyna Piter (POL)6-4 6-2[H2H]
R16Ekaterine Gorgodze (GEO)Martina Caregaro (ITA)4-6 6-3 6-4[H2H]
R16Patty Schnyder (SUI)Bernarda Pera (2) (USA)5-1 Retired[H2H]
R32Anne Schaefer (1) (GER)Andrea Gamiz ()4-6 6-4 6-4[H2H]
R32Cristiana Ferrando (ITA)Dia Evtimova (BUL)6-1 6-0[H2H]
R32Julia Grabher (AUT)Emma Laine (FIN)6-2 6-3[H2H]
R32Katharina Gerlach (WC) (GER)Victoria Rodriguez (5) (MEX)4-6 6-4 7-5[H2H]
R32Nina Stojanovic (4) (SRB)Katharina Lehnert (WC) (PHL)6-7(4) 6-3 6-1[H2H]
R32Giulia Gatto-Monticone (ITA)Karen Barritza (DEN)6-4 6-2[H2H]
R32Tamara Korpatsch (GER)Katharina Hobgarski (WC) (GER)7-6(5) 6-3[H2H]
R32Tena Lukas (7) (CRO)Sofia Kvatsabaia (GEO)6-0 6-2[H2H]
R32Marie Bouzkova (8) (CZE)Marie Benoit (BEL)6-1 6-2[H2H]
R32Daiana Negreanu (ROU)Vivian Heisen (GER)7-5 6-7(5) 6-3[H2H]
R32Katarzyna Piter (POL)Marcela Zacarias (MEX)7-5 6-1[H2H]
R32Shilin Xu (3) (CHN)Anna Klasen (WC) (GER)6-3 6-4[H2H]
R32Martina Caregaro (ITA)Ana Vrljic (6) (CRO)6-4 6-2[H2H]
R32Ekaterine Gorgodze (GEO)Lisa Matviyenko (GER)6-4 2-6 7-5[H2H]
R32Patty Schnyder (SUI)Akgul Amanmuradova (UZB)6-1 6-3[H2H]
R32Bernarda Pera (2) (USA)Sofiya Kovalets (UKR)6-4 6-2[H2H]
Women's Doubles
FKatharina Gerlach (GER)
Katharina Hobgarski (GER)
Anita Husaric (BIH)
Nina Stojanovic (SRB)
6-4 6-3
SFKatharina Gerlach (GER)
Katharina Hobgarski (GER)
Andrea Gamiz (1) ()
Pemra Ozgen (TUR)
6-3 6-1
SFAnita Husaric (BIH)
Nina Stojanovic (SRB)
Nicola Geuer (2) (GER)
Anne Schaefer (GER)
6-4 7-6(4)
QFAndrea Gamiz (1) ()
Pemra Ozgen (TUR)
Marie Benoit (BEL)
Kimberley Zimmermann (BEL)
6-0 3-6 10-2
QFKatharina Gerlach (GER)
Katharina Hobgarski (GER)
Ekaterine Gorgodze (GEO)
Sofia Kvatsabaia (GEO)
6-3 4-6 10-2
QFAnita Husaric (BIH)
Nina Stojanovic (SRB)
Tatiana Bua (ARG)
Daiana Negreanu (ROU)
6-3 6-0
QFNicola Geuer (2) (GER)
Anne Schaefer (GER)
Anna Klasen (GER)
Sandra Klemenschits (AUT)
3-6 7-6(7) 10-5
R16Andrea Gamiz (1) ()
Pemra Ozgen (TUR)
Bye
R16Marie Benoit (BEL)
Kimberley Zimmermann (BEL)
Ana Vrljic (CRO)
Marcela Zacarias (MEX)
6-4 7-6(5)
R16Ekaterine Gorgodze (GEO)
Sofia Kvatsabaia (GEO)
Tena Lukas (4) (CRO)
Bernarda Pera (USA)
1-6 6-2 10-7
R16Katharina Gerlach (GER)
Katharina Hobgarski (GER)
Vivian Heisen (GER)
Katharina Lehnert (PHL)
6-3 5-7 10-5
R16Anita Husaric (BIH)
Nina Stojanovic (SRB)
Kim-Alice Grajdek ()
Victoria Rodriguez (MEX)
6-3 6-0
R16Tatiana Bua (ARG)
Daiana Negreanu (ROU)
Emma Laine (3) (FIN)
Shilin Xu (CHN)
2-6 6-0 15-13
R16Anna Klasen (GER)
Sandra Klemenschits (AUT)
Martina Caregaro (ITA)
Cristiana Ferrando (ITA)
6-4 6-3
R16Nicola Geuer (2) (GER)
Anne Schaefer (GER)
Akgul Amanmuradova (UZB)
Alona Fomina (UKR)
6-3 1-6 10-5
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Akgul Amanmuradova (1) (UZB)Merle Herold (_GE)6-0 6-2[H2H]
Q1Patty Schnyder (2) (SUI)Tatjana Stoll (WC) ()6-1 6-1[H2H]
Q1Karen Barritza (3) (DEN)Sandra Honigova (CZE)6-1 7-6(0)[H2H]
Q1Sofiya Kovalets (4) (UKR)Majlena Pedersen ()6-3 6-2[H2H]
Q1Sofia Kvatsabaia (5) (GEO)Kimberley Zimmermann (9) (BEL)6-4 6-3[H2H]
Q1Lisa Matviyenko (11) (GER)Daiana Negreanu (6) (ROU)6-1 2-6 6-4[H2H]
Q1Vivian Heisen (7) (GER)Alona Fomina (10) (UKR)6-4 6-4[H2H]
Q1Emma Laine (8) (FIN)Laura Bente (WC) (_GE)6-3 6-1[H2H]
Q2Akgul Amanmuradova (1) (UZB)ByeBye[H2H]
Q2Merle Herold (_GE)Ana Jocelijn CAVERO Roeper (NLD)6-2 6-1[H2H]
Q2Patty Schnyder (2) (SUI)ByeBye[H2H]
Q2Tatjana Stoll (WC) ()Duda Ewa (WC) (POL)6-0 6-0[H2H]
Q2Karen Barritza (3) (DEN)ByeBye[H2H]
Q2Sandra Honigova (CZE)Julia Rados (GER)6-7(5) 6-4 6-2[H2H]
Q2Sofiya Kovalets (4) (UKR)ByeBye[H2H]
Q2Majlena Pedersen ()Sophie Tihomirnova (WC) (_GE)6-0 6-4[H2H]
Q2Sofia Kvatsabaia (5) (GEO)ByeBye[H2H]
Q2UndecidedKimberley Zimmermann (9) (BEL)Bye[H2H]
Q2Daiana Negreanu (6) (ROU)ByeBye[H2H]
Q2Lisa Matviyenko (11) (GER)Lena Greiner (_GE)6-1 6-1[H2H]
Q2Vivian Heisen (7) (GER)ByeBye[H2H]
Q2Alona Fomina (10) (UKR)Chanel Janssen (NLD)6-1 6-1[H2H]
Q2Emma Laine (8) (FIN)ByeBye[H2H]
Q2Laura Bente (WC) (_GE)Kim-Alice Grajdek (12) ()7-6(8) 1-0 Retired[H2H]