WTA 15k Tampere, Wk. 30 Draw (Women's) - 2018

Click Here To Join The 15k Tampere, Wk. 30 Discussion!


Share This...


15k Tampere, Wk. 30 Event Details:

2018-07-23Clay
OutdoorFinland
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 15k Tampere, Wk. 30 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FFrancesca Jones (1) (GBR)Bojana Marinkovic (2) (SRB)6-2 7-6(2)[H2H]
SFBojana Marinkovic (2) (SRB)Oona Orpana (WC) (FIN)6-1 6-3[H2H]
SFFrancesca Jones (1) (GBR)Camila Giangreco Campiz (3) (PRY)6-3 4-6 6-3[H2H]
QFFrancesca Jones (1) (GBR)Polina Bakhmutkina (5) (RUS)6-2 6-0[H2H]
QFBojana Marinkovic (2) (SRB)Ekaterina Shalimova (RUS)6-2 7-5[H2H]
QFCamila Giangreco Campiz (3) (PRY)Elena Malygina (_ES)7-5 6-2[H2H]
QFOona Orpana (WC) (FIN)Anna Ukolova (RUS)6-3 6-2[H2H]
R16Bojana Marinkovic (2) (SRB)Alisa Axyanova (q) (RUS)6-1 6-1[H2H]
R16Elena Malygina (_ES)Maileen Nuudi (q) (_ES)6-0 6-2[H2H]
R16Francesca Jones (1) (GBR)Maria Toma (ROU)6-1 6-2[H2H]
R16Ekaterina Shalimova (RUS)Svetlana Iansitova (q) (RUS)6-0 6-4[H2H]
R16Camila Giangreco Campiz (3) (PRY)Ella Haavisto (WC) (FIN)6-1 6-2[H2H]
R16Oona Orpana (WC) (FIN)Marina Yudanov (4) (SWE)7-6(1) 6-4[H2H]
R16Polina Bakhmutkina (5) (RUS)Ana LANTIGUA DE LA Nuez (q) (ESP)6-3 7-5[H2H]
R16Anna Ukolova (RUS)Liisa Vehvilainen (WC) (FIN)6-2 6-3[H2H]
R32Ella Haavisto (WC) (FIN)Sofia Dmitrieva (RUS)6-7(7) 7-5 6-1[H2H]
R32Elena Malygina (_ES)Angelina Zhuravleva (6) ()6-2 7-6(8)[H2H]
R32Camila Giangreco Campiz (3) (PRY)Katriin Saar (WC) (_ES)6-4 4-6 6-2[H2H]
R32Marina Yudanov (4) (SWE)Elina Vikhryanova (RUS)6-1 6-1[H2H]
R32Maria Toma (ROU)Anda Ghinga (q) ()6-2 4-6 6-1[H2H]
R32Ana LANTIGUA DE LA Nuez (q) (ESP)Yarden Akler (ISR)6-2 6-3[H2H]
R32Liisa Vehvilainen (WC) (FIN)Milka-Emilia Pasanen (FIN)6-1 7-5[H2H]
R32Svetlana Iansitova (q) (RUS)Irina Lapustina (LAT)6-0 6-1[H2H]
R32Ekaterina Shalimova (RUS)Paula Baranano (7) (ARG)6-2 6-2[H2H]
R32Alisa Axyanova (q) (RUS)Emilia Hartman (q) ()6-2 6-0[H2H]
R32Polina Bakhmutkina (5) (RUS)Irina Kuzmina (q) ()6-3 6-1[H2H]
R32Maileen Nuudi (q) (_ES)Monica Malinen (FIN)6-2 7-6(3)[H2H]
R32Anna Ukolova (RUS)Angelique Svinos (8) (AUS)7-5 6-2[H2H]
R32Francesca Jones (1) (GBR)Piia Suomalainen (FIN)6-1 6-3[H2H]
R32Oona Orpana (WC) (FIN)Maria Tanasescu ()6-2 6-4[H2H]
R32Bojana Marinkovic (2) (SRB)Mariella Minetti (q) (FIN)6-4 6-1[H2H]
Women's Doubles
FCamila Giangreco Campiz (PRY)
Bojana Marinkovic (SRB)
Polina Bakhmutkina (RUS)
Elena Malygina (_ES)
1-6 6-4 10-7
SFCamila Giangreco Campiz (PRY)
Bojana Marinkovic (SRB)
Maileen Nuudi (_ES)
Angelina Zhuravleva ()
6-1 6-4
SFPolina Bakhmutkina (RUS)
Elena Malygina (_ES)
Ksenia Kolesnikova (RUS)
Ekaterina Shalimova (RUS)
6-1 6-3
QFKsenia Kolesnikova (RUS)
Ekaterina Shalimova (RUS)
Paula Baranano (ARG)
Sofia Dmitrieva (RUS)
6-3 6-1
QFCamila Giangreco Campiz (PRY)
Bojana Marinkovic (SRB)
Venla Ahti (FIN)
Ella Haavisto (FIN)
6-4 7-5
QFMaileen Nuudi (_ES)
Angelina Zhuravleva ()
Anna Ukolova (RUS)
Elina Vikhryanova (RUS)
6-2 6-2
QFPolina Bakhmutkina (RUS)
Elena Malygina (_ES)
Yarden Akler (ISR)
Angelique Svinos (AUS)
6-2 6-4
R16Polina Bakhmutkina (RUS)
Elena Malygina (_ES)
Svetlana Iansitova (RUS)
Irina Lapustina (LAT)
6-2 6-3
R16Yarden Akler (ISR)
Angelique Svinos (AUS)
Emma Eerola (FIN)
Emilia Hartman ()
6-0 6-1
R16Paula Baranano (ARG)
Sofia Dmitrieva (RUS)
Peppi Ramstedt (FIN)
Emilia Salo (FIN)
6-3 6-0
R16Ksenia Kolesnikova (RUS)
Ekaterina Shalimova (RUS)
Alisa Axyanova (RUS)
Alexsandra Zhazhelo (RUS)
6-2 6-4
R16Anna Ukolova (RUS)
Elina Vikhryanova (RUS)
Monica Malinen (FIN)
Milka-Emilia Pasanen (FIN)
5-7 7-5 10-5
R16Maileen Nuudi (_ES)
Angelina Zhuravleva ()
Cecilia Johansen (FIN)
Liisa Vehvilainen (FIN)
6-1 6-0
R16Venla Ahti (FIN)
Ella Haavisto (FIN)
Lotta Heiskanen (FIN)
Martina Minetti ()
6-4 7-6(3)
R16Camila Giangreco Campiz (PRY)
Bojana Marinkovic (SRB)
Mariella Minetti (FIN)
Jacquline NYLANDER Altelius (SWE)
6-2 6-3
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Emilia Hartman (q) ()Dasha Borodatova ()6-2 6-0[H2H]
Q1Svetlana Iansitova (q) (RUS)Ksenia Kolesnikova (RUS)6-0 6-0[H2H]
Q1Anda Ghinga (q) ()Maria Fernanda Morales (SWE)6-1 6-0[H2H]
Q1Maileen Nuudi (q) (_ES)Cecilia Johansen (FIN)6-0 6-0[H2H]
Q1Mariella Minetti (q) (FIN)Julie Ball (GBR)6-7(1) 6-3 6-3[H2H]
Q1Ana LANTIGUA DE LA Nuez (q) (ESP)Peppi Ramstedt (FIN)6-3 6-2[H2H]
Q1Alisa Axyanova (q) (RUS)Jacquline NYLANDER Altelius (SWE)6-4 6-2[H2H]
Q1Irina Kuzmina (q) ()Andreia Beberechi (ROU)6-4 7-6(2)[H2H]
Q3Ksenia Kolesnikova (RUS)Anet Angelika Koskel ()6-3 2-6 6-4[H2H]
Q3Irina Kuzmina (q) ()Johanna Ranta-Aho (FIN)6-2 6-1[H2H]
Q3Cecilia Johansen (FIN)Alexiina Ahonkivi (FIN)6-1 6-1[H2H]
Q3Svetlana Iansitova (q) (RUS)Martina Minetti ()6-1 6-0[H2H]
Q3Anda Ghinga (q) ()Alexsandra Zhazhelo (RUS)7-5 6-1[H2H]
Q3Maileen Nuudi (q) (_ES)Venla Ahti (FIN)7-5 7-6(1)[H2H]
Q3Julie Ball (GBR)Pauline Wuarin (SUI)6-1 6-1[H2H]
Q3Mariella Minetti (q) (FIN)Suvi Sarkinen ()6-1 6-2[H2H]
Q3Alisa Axyanova (q) (RUS)Emma Eerola (FIN)6-2 6-0[H2H]
Q3Andreia Beberechi (ROU)Lotta Heiskanen (FIN)6-2 6-0[H2H]
Q3Ana LANTIGUA DE LA Nuez (q) (ESP)Emilia Salo (FIN)6-1 6-4[H2H]
Q3Peppi Ramstedt (FIN)Sofiya Chekhlystova (_ES)6-2 3-6 7-5[H2H]
Q3Jacquline NYLANDER Altelius (SWE)Vilena Petrova ()6-4 4-6 6-1[H2H]
Q3Dasha Borodatova ()Jasmin Makela ()6-3 7-6(3)[H2H]