WTA 15k Prague, Wk. 36 Draw (Women's) - 2018

Click Here To Join The 15k Prague, Wk. 36 Discussion!


Share This...


15k Prague, Wk. 36 Event Details:

2018-09-03Clay
OutdoorCzech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 15k Prague, Wk. 36 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FJulyette Steur (5) (_Ge)Magdalena Pantuckova (2) (CZE)7-6(5) 7-6(3)[H2H]
SFMagdalena Pantuckova (2) (CZE)Nikola Tomanova (WC) (CZE)4-6 6-1 6-4[H2H]
SFJulyette Steur (5) (_Ge)Katerina Vankova (7) (CZE)6-0 2-0 ret.[H2H]
QFJulyette Steur (5) (_Ge)Johana Markova (4) (CZE)7-5 6-0[H2H]
QFMagdalena Pantuckova (2) (CZE)Gabriela Nicole Tatarus (ROU)7-5 6-2[H2H]
QFNikola Tomanova (WC) (CZE)Gabriela Pantuckova (3) (CZE)6-3 6-4[H2H]
QFKaterina Vankova (7) (CZE)Petra Januskova (CAN)6-2 6-4[H2H]
R16Petra Januskova (CAN)Petra Sedlackova (q) (CZE)6-0 6-3[H2H]
R16Magdalena Pantuckova (2) (CZE)Joanna Zawadzka (POL)6-4 6-3[H2H]
R16Gabriela Nicole Tatarus (ROU)Nicole Gadient ()6-4 6-4[H2H]
R16Gabriela Pantuckova (3) (CZE)Aneta Laboutkova (SE) (CZE)6-2 6-2[H2H]
R16Nikola Tomanova (WC) (CZE)Oona Orpana (FIN)7-6(8) 6-0[H2H]
R16Julyette Steur (5) (_Ge)Jana Jablonovska (SVK)6-2 6-4[H2H]
R16Johana Markova (4) (CZE)Carole Monnet (q) (FRA)def.[H2H]
R16Katerina Vankova (7) (CZE)Katerina Filip (q) (SWE)6-2 6-3[H2H]
R32Gabriela Pantuckova (3) (CZE)Karolina Szmit (q) (USA)6-3 6-2[H2H]
R32Nikola Tomanova (WC) (CZE)Yuliya Lysa (6q) (UKR)6-1 6-4[H2H]
R32Oona Orpana (FIN)Karolina Berankova (CZE)7-6(5) 6-2[H2H]
R32Nicole Gadient ()Karolina Kubanova (CZE)6-2 6-3[H2H]
R32Joanna Zawadzka (POL)Adriana Sosnovschi (MDA)6-0 6-2[H2H]
R32Katerina Filip (q) (SWE)Anna Ukolova (RUS)7-6(4) 3-6 6-1[H2H]
R32Carole Monnet (q) (FRA)Monika Svobodova (q) (CZE)6-3 7-5[H2H]
R32Magdalena Pantuckova (2) (CZE)Tereza Jankovska (q) (CZE)4-6 6-0 6-1[H2H]
R32Petra Januskova (CAN)Karolina Vlckova (WC) ()7-6(6) 6-0[H2H]
R32Julyette Steur (5) (_Ge)Sonja Krtenova (WC) (CZE)6-1 6-0[H2H]
R32Johana Markova (4) (CZE)Alise Cernecka (LAT)6-2 6-4[H2H]
R32Jana Jablonovska (SVK)Pernilla Mendesova (CZE)6-3 6-4[H2H]
R32Aneta Laboutkova (SE) (CZE)Marketa Petruzelova (q) (CZE)4-6 6-3 6-4[H2H]
R32Gabriela Nicole Tatarus (ROU)Anette Munozova (8) (SWE)7-6(5) 6-0[H2H]
R32Katerina Vankova (7) (CZE)Denisa Hindova (WC) (CZE)6-2 6-0[H2H]
R32Petra Sedlackova (q) (CZE)Anastasia Detiuc (1) (MDA)6-3 1-0 ret.[H2H]
Women's Doubles
FKarolina Kubanova (CZE)
Nikola Tomanova (CZE)
Petra Januskova (CAN)
Julyette Steur (_Ge)
4-6 6-3 10-7
SFPetra Januskova (CAN)
Julyette Steur (_Ge)
Karolina Berankova (CZE)
Martina Pradova (CZE)
6-1 6-3
SFKarolina Kubanova (CZE)
Nikola Tomanova (CZE)
Radka Buzkova (CZE)
Aneta Laboutkova (CZE)
6-2 2-6 16-14
QFPetra Januskova (CAN)
Julyette Steur (_Ge)
Katerina Filip (SWE)
Yuliya Lysa (UKR)
6-2 6-4
QFKarolina Berankova (CZE)
Martina Pradova (CZE)
Alise Cernecka (LAT)
Oona Orpana (FIN)
6-4 6-3
QFKarolina Kubanova (CZE)
Nikola Tomanova (CZE)
Denisa Pospisilova (CZE)
Karolina Vlckova ()
6-2 6-1
QFRadka Buzkova (CZE)
Aneta Laboutkova (CZE)
Jana Jablonovska (SVK)
Anna Ukolova (RUS)
7-5 6-3
R16Petra Januskova (CAN)
Julyette Steur (_Ge)
Sonja Krtenova (CZE)
Marketa Petruzelova (CZE)
6-2 6-1
R16Katerina Filip (SWE)
Yuliya Lysa (UKR)
Johana Markova (CZE)
Natalie Suk (USA)
w/o
R16Alise Cernecka (LAT)
Oona Orpana (FIN)
Adriana Sosnovschi (MDA)
Joanna Zawadzka (POL)
6-4 6-1
R16Denisa Pospisilova (CZE)
Karolina Vlckova ()
Emma Erin Kiernan (ARG)
Kristina Kozakova ()
6-1 6-2
R16Karolina Kubanova (CZE)
Nikola Tomanova (CZE)
Anette Munozova (SWE)
Gabriela Nicole Tatarus (ROU)
3-6 7-5 10-8
R16Radka Buzkova (CZE)
Aneta Laboutkova (CZE)
Anastasia Mozgaleva ()
Alena Nikishina ()
6-1 6-1
R16Karolina Berankova (CZE)
Martina Pradova (CZE)
Nicole Gadient ()
Regina Husak ()
6-3 6-2
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Katerina Filip (q) (SWE)Zdena Safarova ()6-3 6-1[H2H]
Q1Carole Monnet (q) (FRA)Martina Pradova (CZE)6-0 6-3[H2H]
Q1Karolina Szmit (q) (USA)Regina Husak ()6-3 6-2[H2H]
Q1Monika Svobodova (q) (CZE)Alena Nikishina ()6-4 2-6 6-3[H2H]
Q1Yuliya Lysa (6q) (UKR)Klara Hajkova (CZE)5-7 6-1 6-4[H2H]
Q1Petra Sedlackova (q) (CZE)Anna Martemyanova ()6-4 6-3[H2H]
Q1Marketa Petruzelova (q) (CZE)Karolina Jaskiewicz (POL)6-0 6-1[H2H]
Q1Tereza Jankovska (q) (CZE)Michaela Kucharova (2001) ()5-7 6-1 6-2[H2H]
Q2Regina Husak ()Sofie Uzdina (RUS)6-0 6-1[H2H]
Q2Martina Pradova (CZE)Kristyna Bedrnova ()6-3 7-5[H2H]
Q2Carole Monnet (q) (FRA)Barbora Palcatova (SVK)6-2 6-4[H2H]
Q2Zdena Safarova ()Andrea Nova ()6-3 7-5[H2H]
Q2Katerina Filip (q) (SWE)Viktoria Pavlovets ()6-0 6-1[H2H]
Q2Klara Hajkova (CZE)Denisa Pospisilova (CZE)6-2 7-6(2)[H2H]
Q2Yuliya Lysa (6q) (UKR)Anastasia Pavlinets ()6-0 6-0[H2H]
Q2Petra Sedlackova (q) (CZE)Radka Buzkova (CZE)6-4 6-2[H2H]
Q2Anna Martemyanova ()Valentina Cvackova (CZE)6-1 6-2[H2H]
Q2Karolina Jaskiewicz (POL)Alexandra Vasilyeva ()6-3 6-1[H2H]
Q2Tereza Jankovska (q) (CZE)Marcelina PODLINSKA (POL)6-2 6-2[H2H]
Q2Karolina Szmit (q) (USA)Emma Erin Kiernan (ARG)6-2 6-0[H2H]
Q2Marketa Petruzelova (q) (CZE)Giorgie Jones (AUS)6-3 6-0[H2H]
Q2Michaela Kucharova (2001) ()Katerina Brozova (CZE)6-4 6-3[H2H]
Q2Monika Svobodova (q) (CZE)Perla Nieuwboer (NLD)6-3 6-2[H2H]
Q2Alena Nikishina ()Tereza Polanska (CZE)6-4 6-3[H2H]
Q3Alena Nikishina ()Zuzana Bohatova ()6-4 6-0[H2H]
Q3Sofie Uzdina (RUS)Agnieszka Niemczewska ()6-0 6-0[H2H]
Q3Martina Pradova (CZE)Anastasia Mozgaleva ()7-5 6-4[H2H]
Q3Barbora Palcatova (SVK)Sarah Pospischill ()6-2 6-0[H2H]
Q3Andrea Nova ()Caroline Ancicka ()6-3 6-3[H2H]
Q3Viktoria Pavlovets ()Barbora Kohoutova ()7-6(4) 6-2[H2H]
Q3Katerina Brozova (CZE)Yarden Akler (ISR)6-1 6-2[H2H]
Q3Emma Erin Kiernan (ARG)Kristina Kozakova ()2-6 7-5 6-3[H2H]
Q3Radka Buzkova (CZE)Nikola Novotna (CZE)7-5 6-4[H2H]
Q3Anna Martemyanova ()Alisa Grachova (UKR)6-0 6-1[H2H]
Q3Perla Nieuwboer (NLD)Lucie Petruzelova ()7-5 6-1[H2H]
Q3Tereza Jankovska (q) (CZE)Kristyna Mamicova (CZE)6-1 6-0[H2H]
Q3Karolina Jaskiewicz (POL)Barbora Pokorna (CZE)6-3 6-1[H2H]
Q3Giorgie Jones (AUS)Annick Verhaar (NLD)6-2 6-1[H2H]
Q3Denisa Pospisilova (CZE)Magdalena Zajda (POL)6-1 6-2[H2H]