WTA 15k Gimcheon, Wk. 23 Draw (Women's) - 2017

Click Here To Join The 15k Gimcheon, Wk. 23 Discussion!


Share This...


15k Gimcheon, Wk. 23 Event Details:

2017-06-05Hard
OutdoorKorea, Rep.
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 15k Gimcheon, Wk. 23 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FSunam Jeong (1) (KOR)Ji-Hee Choi (2) ()6-3 3-6 6-2[H2H]
SFSunam Jeong (1) (KOR)Sang Hee Park (8) (KOR)6-1 6-3[H2H]
SFJi-Hee Choi (2) ()Patcharin Cheapchandej (THA)6-0 6-2[H2H]
QFSunam Jeong (1) (KOR)So-Ra Lee (5) ()6-2 6-4[H2H]
QFSang Hee Park (8) (KOR)Hanna Chang (3) (USA)6-3 6-7(9) 6-2[H2H]
QFPatcharin Cheapchandej (THA)Suzy Larkin (GBR)7-5 6-3[H2H]
QFJi-Hee Choi (2) ()Prerna Bhambri (IND)6-0 6-4[H2H]
R16Sunam Jeong (1) (KOR)Andrea Renee Villarreal (MEX)6-2 6-3[H2H]
R16So-Ra Lee (5) ()Joanna Carswell (NZL)6-1 6-3[H2H]
R16Hanna Chang (3) (USA)Min-Hwa Yu (WC) ()6-2 7-6(5)[H2H]
R16Sang Hee Park (8) (KOR)Varunya Wongteanchai (THA)6-0 6-0[H2H]
R16Patcharin Cheapchandej (THA)Dabin Kim ()6-1 1-6 7-5[H2H]
R16Suzy Larkin (GBR)Seung-Yeon Hong (4) ()7-5 6-3[H2H]
R16Prerna Bhambri (IND)Yeong Won Jeong ()6-1 6-2[H2H]
R16Ji-Hee Choi (2) ()Aiko Yoshitomi (JPN)6-1 6-2[H2H]
R32Sunam Jeong (1) (KOR)Se Jin Lee (KOR)6-1 6-2[H2H]
R32Andrea Renee Villarreal (MEX)You-Na Sul (KOR)5-7 6-3 7-5[H2H]
R32Joanna Carswell (NZL)Dayeon Back (KOR)4-6 7-6(6) 7-5[H2H]
R32So-Ra Lee (5) ()Eun Se Jang (KOR)6-2 6-1[H2H]
R32Hanna Chang (3) (USA)Yukina Saigo (JPN)6-0 3-6 6-4[H2H]
R32Min-Hwa Yu (WC) ()Su Yeon Chun (WC) (KOR)6-2 6-1[H2H]
R32Varunya Wongteanchai (THA)Sri Vaishnavi Peddi Reddy (IND)6-3 6-4[H2H]
R32Sang Hee Park (8) (KOR)Eunhye Lee (WC) (KOR)6-2 6-0[H2H]
R32Patcharin Cheapchandej (THA)Mizuno Kijima (6) (JPN)5-7 6-2 7-6(3)[H2H]
R32Dabin Kim ()Ju-Eun Kim (WC) ()6-1 6-2[H2H]
R32Suzy Larkin (GBR)Sari Baba (JPN)6-2 6-1[H2H]
R32Seung-Yeon Hong (4) ()Se-Hyun Kim (KOR)7-5 6-4[H2H]
R32Prerna Bhambri (IND)Nudnida Luangnam (7) (THA)6-3 6-0[H2H]
R32Yeong Won Jeong ()Jin Ju Lee (KOR)4-6 6-2 6-4[H2H]
R32Aiko Yoshitomi (JPN)Hyejin Lee (KOR)7-5 6-1[H2H]
R32Ji-Hee Choi (2) ()Sung-Hee Han ()6-2 6-1[H2H]
Women's Doubles
FSung-Hee Han (2) ()
Seung-Yeon Hong ()
Dabin Kim ()
So-Ra Lee ()
3-6 6-4 [10-5]
SFDabin Kim ()
So-Ra Lee ()
So Hee Jung (4) (KOR)
Sang Hee Park (KOR)
3-6 6-4 10-8
SFSung-Hee Han (2) ()
Seung-Yeon Hong ()
Seo-Kyung Kang ()
Min-Hwa Yu ()
6-3 1-6 10-8
QFDabin Kim ()
So-Ra Lee ()
Sinhee Kim (WC) (KOR)
Se Jin Lee (KOR)
7-5 6-1
QFSo Hee Jung (4) (KOR)
Sang Hee Park (KOR)
Sari Baba (JPN)
Ho Ching Wu (HKG)
6-4 6-2
QFSeo-Kyung Kang ()
Min-Hwa Yu ()
Patcharin Cheapchandej (THA)
Anna Iakovleva (RUS)
6-2 6-4
QFSung-Hee Han (2) ()
Seung-Yeon Hong ()
Suzy Larkin (GBR)
Yuqi Sheng (CHN)
6-2 6-2
R16Sinhee Kim (WC) (KOR)
Se Jin Lee (KOR)
Nudnida Luangnam (1) (THA)
Varunya Wongteanchai (THA)
6-3 3-6 10-8
R16Dabin Kim ()
So-Ra Lee ()
Minami Akiyama (JPN)
Prerna Bhambri (IND)
6-3 6-1
R16So Hee Jung (4) (KOR)
Sang Hee Park (KOR)
Jawairiah Noordin ()
Theiviya Selvarajoo ()
6-1 5-7 10-4
R16Sari Baba (JPN)
Ho Ching Wu (HKG)
Yu Jin Ahn (WC) (KOR)
Soyeon Park (KOR)
6-3 6-3
R16Patcharin Cheapchandej (THA)
Anna Iakovleva (RUS)
Hae-Jin Jeong (WC) (KOR)
Ye-Ji Mun (KOR)
7-6(4) 4-6 10-6
R16Seo-Kyung Kang ()
Min-Hwa Yu ()
Yukina Saigo (3) (JPN)
Aiko Yoshitomi (JPN)
7-6(3) 5-7 10-7
R16Suzy Larkin (GBR)
Yuqi Sheng (CHN)
Yeong Won Jeong ()
Se-Hyun Kim (KOR)
6-2 6-3
R16Sung-Hee Han (2) ()
Seung-Yeon Hong ()
Hyun-Hui Hong (KOR)
Mi-Ok Kim ()
7-6(4) 1-6 10-8
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Sari Baba (1) (JPN)Jeongyun Lee (KOR)6-2 6-3[H2H]
Q1Dayeon Back (KOR)Sung Hee Kim (12) (KOR)6-2 6-3[H2H]
Q1Jin Ju Lee (3) (KOR)Sujin Yoon (KOR)6-2 6-2[H2H]
Q1Se Jin Lee (KOR)Sinhee Kim (KOR)6-3 6-2[H2H]
Q1Se-Hyun Kim (11) (KOR)Yuqi Sheng (5) (CHN)6-1 6-1[H2H]
Q1You-Na Sul (6) (KOR)Minami Akiyama (15) (JPN)7-5 6-4[H2H]
Q1Hyejin Lee (KOR)Lavinia Tananta (7) (IDN)7-6(3) 4-6 6-4[H2H]
Q1Eun Se Jang (KOR)Na-Young Lee (KOR)6-1 3-6 6-2[H2H]
Q2Sari Baba (1) (JPN)Seunghyun Lee (KOR)6-0 6-2[H2H]
Q2Jeongyun Lee (KOR)Eunji Oh (KOR)6-1 7-5[H2H]
Q2Dayeon Back (KOR)Hyojung Yea (2) (KOR)6-1 6-2[H2H]
Q2Sung Hee Kim (12) (KOR)Ka Man Carina Ma (HKG)6-3 6-4[H2H]
Q2Jin Ju Lee (3) (KOR)Xiangruyi Ji (CHN)6-3 6-1[H2H]
Q2Sujin Yoon (KOR)Theiviya Selvarajoo ()6-2 3-6 6-3[H2H]
Q2Se Jin Lee (KOR)Yu Jin Ahn (4) (KOR)6-1 6-4[H2H]
Q2Sinhee Kim (KOR)Chin-Wei Chan (14) ()6-4 6-3[H2H]
Q2Yuqi Sheng (5) (CHN)Cherry Kim (KOR)6-2 6-4[H2H]
Q2Se-Hyun Kim (11) (KOR)Seung Hee Han (KOR)6-1 6-4[H2H]
Q2You-Na Sul (6) (KOR)Ji Yun Yun (KOR)6-4 6-4[H2H]
Q2Minami Akiyama (15) (JPN)Hae-Jin Jeong (KOR)6-0 6-2[H2H]
Q2Lavinia Tananta (7) (IDN)Han-Bit Lee (KOR)6-2 7-5[H2H]
Q2Hyejin Lee (KOR)Ryeong Gyeong Park (KOR)6-2 6-3[H2H]
Q2Eun Se Jang (KOR)Oleksandra Piskun (8) (UKR)3-6 6-0 6-3[H2H]
Q2Na-Young Lee (KOR)Yexin Ma (9) (CHN)6-2 7-6(3)[H2H]
Q3Sari Baba (1) (JPN)ByeBye[H2H]
Q3Seunghyun Lee (KOR)Dabin Oh (KOR)6-7(4) 6-1 6-3[H2H]
Q3Eunji Oh (KOR)Thitirat Kanaphuet (THA)6-7(2) 6-2 6-0[H2H]
Q3Jeongyun Lee (KOR)Anna Iakovleva (RUS)6-3 6-0[H2H]
Q3Hyojung Yea (2) (KOR)ByeBye[H2H]
Q3Dayeon Back (KOR)Eunseo Youn (KOR)6-1 6-1[H2H]
Q3Ka Man Carina Ma (HKG)Sangbong Bark (KOR)6-2 6-2[H2H]
Q3Sung Hee Kim (12) (KOR)Do Hee Bae (KOR)7-6(3) 6-4[H2H]
Q3Jin Ju Lee (3) (KOR)ByeBye[H2H]
Q3Xiangruyi Ji (CHN)Eun Ji Ju (KOR)6-1 6-0[H2H]
Q3Theiviya Selvarajoo ()Ashmitha Easwaramurthi (IND)6-3 4-6 6-3[H2H]
Q3Sujin Yoon (KOR)Mi Jeong Kwon (10) (KOR)2-6 6-2 6-4[H2H]
Q3Yu Jin Ahn (4) (KOR)ByeBye[H2H]
Q3Se Jin Lee (KOR)Ye-Ji Mun (KOR)7-5 7-5[H2H]
Q3Sinhee Kim (KOR)So Hee Jung (KOR)6-4 6-4[H2H]
Q3Chin-Wei Chan (14) ()Yubean Lee (KOR)6-1 6-0[H2H]
Q3Yuqi Sheng (5) (CHN)ByeBye[H2H]
Q3Cherry Kim (KOR)Subin Park (KOR)6-2 7-6(4)[H2H]
Q3Seung Hee Han (KOR)Hyojin Kong (KOR)6-1 3-6 6-2[H2H]
Q3Se-Hyun Kim (11) (KOR)Eunji Lim (KOR)6-3 6-2[H2H]
Q3You-Na Sul (6) (KOR)ByeBye[H2H]
Q3Ji Yun Yun (KOR)Eunji Lee (KOR)6-1 6-0[H2H]
Q3Hae-Jin Jeong (KOR)Soyeon Park (KOR)6-2 7-5[H2H]
Q3Minami Akiyama (15) (JPN)Jae Young Jo (KOR)6-0 6-2[H2H]
Q3Lavinia Tananta (7) (IDN)Da Bin Jun (KOR)6-3 6-0[H2H]
Q3Han-Bit Lee (KOR)Dohee Lee (KOR)6-4 3-6 6-2[H2H]
Q3Ryeong Gyeong Park (KOR)Hoyeon Nor (KOR)3-6 6-3 7-6(3)[H2H]
Q3Hyejin Lee (KOR)Ho Ching Wu (13) (HKG)6-2 2-6 6-2[H2H]
Q3Oleksandra Piskun (8) (UKR)Jawairiah Noordin ()6-2 4-6 6-4[H2H]
Q3Eun Se Jang (KOR)Chae Hyun Sim (KOR)6-2 6-3[H2H]
Q3Na-Young Lee (KOR)Han Byeol Lee (KOR)4-6 6-4 6-2[H2H]
Q3Yexin Ma (9) (CHN)Soomin Kim (KOR)6-1 4-6 6-2[H2H]