WTA 15k Braunschweig, Wk. 34 Draw (Women's) - 2014

Click Here To Join The 15k Braunschweig, Wk. 34 Discussion!


Share This...


15k Braunschweig, Wk. 34 Event Details:

2014-08-18Clay
OutdoorGermany
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 15k Braunschweig, Wk. 34 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FAntonia Lottner (GER)Conny Perrin (4) (SUI)6-3 6-3[H2H]
SFAntonia Lottner (GER)Olga Saez Larra (8) (ESP)6-4 6-1[H2H]
SFConny Perrin (4) (SUI)Pernilla Mendesova (CZE)6-1 6-1[H2H]
QFOlga Saez Larra (8) (ESP)Magdalena Frech (POL)6-2 6-3[H2H]
QFAntonia Lottner (GER)Polina Leykina (6) ()7-6(4) 6-1[H2H]
QFConny Perrin (4) (SUI)Petra Krejsova (CZE)7-5 1-6 6-1[H2H]
QFPernilla Mendesova (CZE)Charlotte Klasen (GER)4-6 7-5 6-0[H2H]
R16Magdalena Frech (POL)Ekaterina Alexandrova (1) (RUS)4-6 7-6(8) 6-3[H2H]
R16Olga Saez Larra (8) (ESP)Anna Gabric (WC) ()7-5 6-3[H2H]
R16Antonia Lottner (GER)Nina Zander (3) (GER)6-1 3-6 7-6(4)[H2H]
R16Polina Leykina (6) ()Victoria Bosio (ARG)4-6 6-3 6-4[H2H]
R16Petra Krejsova (CZE)Jade Suvrijn (7) (FRA)6-3 6-7(4) 6-1[H2H]
R16Conny Perrin (4) (SUI)Isabella Shinikova (BUL)6-3 3-6 6-3[H2H]
R16Charlotte Klasen (GER)Julia Stamatova (BUL)6-1 6-2[H2H]
R16Pernilla Mendesova (CZE)Anna Klasen (WC) (GER)1-6 6-3 6-3[H2H]
R32Ekaterina Alexandrova (1) (RUS)Vinja Lehmann (WC) ()6-2 6-0[H2H]
R32Magdalena Frech (POL)Despina Papamichail (GRC)6-4 3-6 7-5[H2H]
R32Anna Gabric (WC) ()Michaela Honcova (SVK)6-4 6-3[H2H]
R32Olga Saez Larra (8) (ESP)Jil Nora Engelmann ()6-1 6-0[H2H]
R32Nina Zander (3) (GER)Tamara Korpatsch (GER)5-7 6-0 7-5[H2H]
R32Antonia Lottner (GER)Martina Pradova (CZE)6-3 6-3[H2H]
R32Victoria Bosio (ARG)Petra Rohanova (CZE)6-4 7-6(2)[H2H]
R32Polina Leykina (6) ()Ines Ferrer-Suarez (ESP)7-5 1-6 7-5[H2H]
R32Jade Suvrijn (7) (FRA)Alice Matteucci (ITA)6-4 6-2[H2H]
R32Petra Krejsova (CZE)Agata Baranska (POL)6-4 6-3[H2H]
R32Isabella Shinikova (BUL)Natsumi Chimura (JPN)6-2 7-6(9)[H2H]
R32Conny Perrin (4) (SUI)Jasmine Paolini (ITA)7-5 7-5[H2H]
R32Charlotte Klasen (GER)Ekaterine Gorgodze (5) (GEO)6-4 4-6 6-3[H2H]
R32Julia Stamatova (BUL)Diana Bogoliy (UKR)6-2 5-7 6-4[H2H]
R32Pernilla Mendesova (CZE)Katharina Lehnert (WC) (PHL)6-0 6-3[H2H]
R32Anna Klasen (WC) (GER)Chanel Simmonds (2) (RSA)6-4 6-2[H2H]
Women's Doubles
FConny Perrin (1) (SUI)
Chanel Simmonds (RSA)
Polina Leykina (2) ()
Isabella Shinikova (BUL)
6-3 6-0
SFConny Perrin (1) (SUI)
Chanel Simmonds (RSA)
Ines Ferrer-Suarez (3) (ESP)
Despina Papamichail (GRC)
6-1 7-5
SFPolina Leykina (2) ()
Isabella Shinikova (BUL)
Diana Bogoliy (4) (UKR)
Alice Matteucci (ITA)
6-3 3-6 10-5
QFConny Perrin (1) (SUI)
Chanel Simmonds (RSA)
Agata Baranska (POL)
Victoria Bosio (ARG)
3-6 6-3 10-8
QFInes Ferrer-Suarez (3) (ESP)
Despina Papamichail (GRC)
Anna Klasen (GER)
Charlotte Klasen (GER)
6-7(4) 6-4 10-6
QFDiana Bogoliy (4) (UKR)
Alice Matteucci (ITA)
Natsumi Chimura (JPN)
Katharina Lehnert (PHL)
6-3 6-4
QFPolina Leykina (2) ()
Isabella Shinikova (BUL)
Tamara Korpatsch (GER)
Martina Pradova (CZE)
6-1 6-4
R16Conny Perrin (1) (SUI)
Chanel Simmonds (RSA)
Bye
R16Undecided
Agata Baranska (POL)
Victoria Bosio (ARG)
Bye
R16Ines Ferrer-Suarez (3) (ESP)
Despina Papamichail (GRC)
Bye
R16Anna Klasen (GER)
Charlotte Klasen (GER)
Anna Gabric ()
Lena Rueffer ()
6-1 6-4
R16Natsumi Chimura (JPN)
Katharina Lehnert (PHL)
Vinja Lehmann (WC) ()
Majlena Pedersen ()
3-6 6-0 10-8
R16Undecided
Diana Bogoliy (4) (UKR)
Alice Matteucci (ITA)
Bye
R16Tamara Korpatsch (GER)
Martina Pradova (CZE)
Bye
R16Undecided
Polina Leykina (2) ()
Isabella Shinikova (BUL)
Bye
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Julia Stamatova (1) (BUL)Marina Hruba (CZE)5-7 6-2 6-3[H2H]
Q1Antonia Lottner (2) (GER)Andrea Kulova (CZE)6-0 6-3[H2H]
Q1Magdalena Frech (3) (POL)Janna Hildebrand ()6-1 1-6 6-2[H2H]
Q1Tamara Korpatsch (4) (GER)Kim Janine Gefeller (WC) ()6-1 6-1[H2H]
Q1Petra Rohanova (5) (CZE)Katharina Hering ()7-5 6-3[H2H]
Q1Charlotte Klasen (6) (GER)Martina Pradova (11) (CZE)6-4 6-0[H2H]
Q1Natsumi Chimura (7) (JPN)Jil Nora Engelmann (9) ()6-4 3-6 6-4[H2H]
Q1Agata Baranska (10) (POL)Diana Bogoliy (8) (UKR)7-6(5) 6-4[H2H]
Q2Julia Stamatova (1) (BUL)Leonie Deffland ()6-0 6-3[H2H]
Q2Marina Hruba (CZE)Lea Sophie Golmann ()6-0 6-0[H2H]
Q2Antonia Lottner (2) (GER)Majlena Pedersen (WC) ()6-4 6-0[H2H]
Q2Andrea Kulova (CZE)Tatjana Stoll ()6-7(4) 6-4 7-5[H2H]
Q2Magdalena Frech (3) (POL)Ksenia Kolesnikova (RUS)6-0 6-1[H2H]
Q2Janna Hildebrand ()Jennifer Wacker ()6-2 6-2[H2H]
Q2Tamara Korpatsch (4) (GER)Imke Schluenzen ()6-2 6-1[H2H]
Q2Kim Janine Gefeller (WC) ()Xiuyuan Li (CHN)6-1 6-3[H2H]
Q2Petra Rohanova (5) (CZE)Lena Rueffer ()6-3 6-3[H2H]
Q2Katharina Hering ()Samantha Brdys ()6-0 6-1[H2H]
Q2Charlotte Klasen (6) (GER)Katharina Hobgarski (GER)6-3 6-1[H2H]
Q2Martina Pradova (11) (CZE)Marlene Herrmann (WC) ()6-1 6-0[H2H]
Q2Natsumi Chimura (7) (JPN)Christina Oberger ()6-1 6-1[H2H]
Q2Jil Nora Engelmann (9) ()Madeline Bosnjak ()6-2 5-7 7-6(1)[H2H]
Q2Diana Bogoliy (8) (UKR)Nina-Isabella Scholten ()7-6(4) 6-4[H2H]
Q2Agata Baranska (10) (POL)Semira Simon ()6-1 6-2[H2H]
Q3Julia Stamatova (1) (BUL)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedLeonie Deffland ()Bye[H2H]
Q3Marina Hruba (CZE)Hannah Seizer ()6-4 6-1[H2H]
Q3UndecidedLea Sophie Golmann ()Bye[H2H]
Q3Antonia Lottner (2) (GER)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedMajlena Pedersen (WC) ()Bye[H2H]
Q3Tatjana Stoll ()Juliane Triebe ()6-1 6-2[H2H]
Q3UndecidedAndrea Kulova (CZE)Bye[H2H]
Q3Magdalena Frech (3) (POL)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedKsenia Kolesnikova (RUS)Bye[H2H]
Q3Janna Hildebrand ()Lisa-Marie Maetschke ()6-2 6-4[H2H]
Q3UndecidedJennifer Wacker ()Bye[H2H]
Q3Tamara Korpatsch (4) (GER)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedImke Schluenzen ()Bye[H2H]
Q3Kim Janine Gefeller (WC) ()Tanja Winkler ()6-2 6-1[H2H]
Q3UndecidedXiuyuan Li (CHN)Bye[H2H]
Q3Petra Rohanova (5) (CZE)ByeBye[H2H]
Q3Lena Rueffer ()Nina Sronipah ()6-2 6-1[H2H]
Q3Samantha Brdys ()ByeBye[H2H]
Q3UndecidedKatharina Hering ()Bye[H2H]
Q3Charlotte Klasen (6) (GER)ByeBye[H2H]
Q3Katharina Hobgarski (GER)Carina Litfin ()6-2 6-4[H2H]
Q3Marlene Herrmann (WC) ()ByeBye[H2H]
Q3UndecidedMartina Pradova (11) (CZE)Bye[H2H]
Q3Natsumi Chimura (7) (JPN)ByeBye[H2H]
Q3Christina Oberger ()Carolin Jung ()6-3 6-0[H2H]
Q3Madeline Bosnjak ()ByeBye[H2H]
Q3UndecidedJil Nora Engelmann (9) ()Bye[H2H]
Q3Diana Bogoliy (8) (UKR)ByeBye[H2H]
Q3Nina-Isabella Scholten ()Julia Jung ()6-3 6-2[H2H]
Q3Semira Simon ()ByeBye[H2H]
Q3UndecidedAgata Baranska (10) (POL)Bye[H2H]