WTA 10k Zielona Gora, Wk. 20 Draw (Women's) - 2015

Click Here To Join The 10k Zielona Gora, Wk. 20 Discussion!


Share This...


10k Zielona Gora, Wk. 20 Event Details:

2015-05-11Clay
OutdoorPoland
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 10k Zielona Gora, Wk. 20 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FMarketa Vondrousova (CZE)Natela Dzalamidze (1) ()6-3 6-3[H2H]
SFNatela Dzalamidze (1) ()Tereza Malikova (8) (CZE)6-2 4-6 6-4[H2H]
SFMarketa Vondrousova (CZE)Miriam Kolodziejova (CZE)7-5 7-6(3)[H2H]
QFNatela Dzalamidze (1) ()Natalia Siedliska (POL)4-1 Retired[H2H]
QFTereza Malikova (8) (CZE)Marcelina PODLINSKA (POL)6-2 6-1[H2H]
QFMiriam Kolodziejova (CZE)Sofia Kvatsabaia (4) (GEO)6-1 1-0 Retired[H2H]
QFMarketa Vondrousova (CZE)Barbara Bonic (5) (SRB)6-2 6-3[H2H]
R16Natela Dzalamidze (1) ()Nadiya Kolb (UKR)6-3 6-3[H2H]
R16Natalia Siedliska (POL)Olga Brozda (WC) (POL)6-2 6-4[H2H]
R16Marcelina PODLINSKA (POL)Anna Korzeniak (POL)2-6 6-1 6-4[H2H]
R16Tereza Malikova (8) (CZE)Natalie Proese (GER)6-2 6-0[H2H]
R16Miriam Kolodziejova (CZE)Zuzanna Maciejewska (POL)7-5 6-2[H2H]
R16Sofia Kvatsabaia (4) (GEO)Bojana Marinkovic (SRB)7-5 6-2[H2H]
R16Barbara Bonic (5) (SRB)Oliwia Szymczuch (POL)4-6 6-3 6-3[H2H]
R16Marketa Vondrousova (CZE)Martina Borecka (2) (CZE)3-6 6-1 6-3[H2H]
R32Natela Dzalamidze (1) ()Jil Nora Engelmann ()6-3 6-3[H2H]
R32Nadiya Kolb (UKR)Natasha Fourouclas (RSA)7-6(3) 6-4[H2H]
R32Olga Brozda (WC) (POL)Sandra Jamrichova (SVK)6-1 6-2[H2H]
R32Natalia Siedliska (POL)Karolina Muchova (6) (CZE)6-4 6-4[H2H]
R32Anna Korzeniak (POL)Margarita Lazareva (3) ()6-3 7-5[H2H]
R32Marcelina PODLINSKA (POL)Sofia Smagina (RUS)6-2 7-6(2)[H2H]
R32Natalie Proese (GER)Aleksandra Rojek (WC) (POL)6-1 6-1[H2H]
R32Tereza Malikova (8) (CZE)Adriana Sosnovschi (MDA)6-1 6-3[H2H]
R32Miriam Kolodziejova (CZE)Diana Sumova (7) (CZE)7-6(4) 6-2[H2H]
R32Zuzanna Maciejewska (POL)Aneta Kladivova (CZE)6-0 6-2[H2H]
R32Bojana Marinkovic (SRB)Adrianna Sosnowska (WC) (POL)6-3 6-3[H2H]
R32Sofia Kvatsabaia (4) (GEO)Elzbieta Iwaniuk (POL)6-4 6-2[H2H]
R32Barbara Bonic (5) (SRB)Weronika Jasmina Forys (POL)6-3 6-1[H2H]
R32Oliwia Szymczuch (POL)Joanna Skrzypczynska (WC) (POL)6-0 6-2[H2H]
R32Marketa Vondrousova (CZE)Nina Holanova (CZE)6-1 6-2[H2H]
R32Martina Borecka (2) (CZE)Roksana Lukasiak (POL)6-2 6-0[H2H]
Women's Doubles
FMiriam Kolodziejova (CZE)
Marketa Vondrousova (CZE)
Natela Dzalamidze (1) ()
Margarita Lazareva ()
6-2 6-2
SFNatela Dzalamidze (1) ()
Margarita Lazareva ()
Barbara Bonic (3) (SRB)
Bojana Marinkovic (SRB)
1-0 Retired
SFMiriam Kolodziejova (CZE)
Marketa Vondrousova (CZE)
Maryna Kolb (2) (UKR)
Nadiya Kolb (UKR)
6-3 6-1
QFNatela Dzalamidze (1) ()
Margarita Lazareva ()
Marcelina PODLINSKA (POL)
Zuzanna WILK (POL)
6-2 6-3
QFBarbara Bonic (3) (SRB)
Bojana Marinkovic (SRB)
Aleksandra Buczynska (POL)
Patrycja Polanska (POL)
6-2 6-2
QFMiriam Kolodziejova (CZE)
Marketa Vondrousova (CZE)
Olga Brozda (POL)
Veronika Domagala (POL)
6-4 6-4
QFMaryna Kolb (2) (UKR)
Nadiya Kolb (UKR)
Aleksandra Rojek (POL)
Karolina Silwanowicz (POL)
6-2 6-1
R16Natela Dzalamidze (1) ()
Margarita Lazareva ()
Marta Galka (POL)
Roksana Lukasiak (POL)
6-1 6-1
R16Marcelina PODLINSKA (POL)
Zuzanna WILK (POL)
Sofia Smagina (RUS)
Yulia Sokolovskaya (RUS)
6-1 7-6(4)
R16Barbara Bonic (3) (SRB)
Bojana Marinkovic (SRB)
Tatiana Perebiynis (UKR)
Adriana Sosnovschi (MDA)
4-2 Retired
R16Aleksandra Buczynska (POL)
Patrycja Polanska (POL)
Adrianna Sosnowska (POL)
Karolina Szmit (USA)
7-5 6-3
R16Miriam Kolodziejova (CZE)
Marketa Vondrousova (CZE)
Agata Borgman (POL)
Ksenia Kolesnikova (RUS)
6-0 6-0
R16Olga Brozda (POL)
Veronika Domagala (POL)
Oliwia Szymczuch (POL)
Klaudia Wira (POL)
6-2 6-2
R16Aleksandra Rojek (POL)
Karolina Silwanowicz (POL)
Joanna Dobrowolska (POL)
Elzbieta Iwaniuk (POL)
1-6 6-3 10-7
R16Maryna Kolb (2) (UKR)
Nadiya Kolb (UKR)
Marta Dyba (POL)
Joanna Skrzypczynska (POL)
6-0 6-0
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Miriam Kolodziejova (CZE)Joanna Dobrowolska (POL)6-1 6-2[H2H]
Q1Adriana Sosnovschi (2) (MDA)Ksenia Kolesnikova (RUS)3-6 6-2 6-1[H2H]
Q1Weronika Jasmina Forys (WC) (POL)Tatiana Perebiynis (UKR)4-6 6-3 6-4[H2H]
Q1Aneta Kladivova (CZE)Daniela Vismane (LAT)6-4 6-3[H2H]
Q1Roksana Lukasiak (POL)Paulina Jastrzebska (POL)6-1 6-0[H2H]
Q1Marcelina PODLINSKA (POL)Ribana Roth ()7-5 6-1[H2H]
Q1Sandra Jamrichova (SVK)Monika Stanikova (SVK)2-6 6-1 6-4[H2H]
Q1Elzbieta Iwaniuk (POL)Tereza Koplova (CZE)6-4 6-2[H2H]
Q2Joanna Dobrowolska (POL)Natalie Novotna (1) (CZE)6-1 0-6 6-2[H2H]
Q2Miriam Kolodziejova (CZE)Ieva Druteikaite (LTU)6-0 6-1[H2H]
Q2Adriana Sosnovschi (2) (MDA)Agata Borgman (WC) (POL)6-2 6-2[H2H]
Q2Ksenia Kolesnikova (RUS)Izabela Kunat (POL)6-3 4-6 6-3[H2H]
Q2Weronika Jasmina Forys (WC) (POL)Zuzanna WILK (POL)6-4 6-1[H2H]
Q2Tatiana Perebiynis (UKR)Valerie Riegraf ()6-2 6-0[H2H]
Q2Daniela Vismane (LAT)Marta Galka (POL)6-1 6-0[H2H]
Q2Aneta Kladivova (CZE)Maya Milosevic (AUS)6-3 6-3[H2H]
Q2Paulina Jastrzebska (POL)Klaudia Wira (POL)6-4 6-1[H2H]
Q2Roksana Lukasiak (POL)Nikola Dolakova (SVK)6-2 7-5[H2H]
Q2Marcelina PODLINSKA (POL)Aleksandra Kulesza (POL)6-0 Retired[H2H]
Q2Ribana Roth ()Karolina Szmit (USA)6-1 6-1[H2H]
Q2Monika Stanikova (SVK)Katerina Filip (SWE)6-4 6-2[H2H]
Q2Sandra Jamrichova (SVK)Karolina Silwanowicz (POL)7-5 6-1[H2H]
Q2Tereza Koplova (CZE)Klara Silka (WC) (POL)6-4 6-2[H2H]
Q2Elzbieta Iwaniuk (POL)Aleksandra Buczynska (POL)6-3 7-5[H2H]
Q3Natalie Novotna (1) (CZE)ByeBye[H2H]
Q3Joanna Dobrowolska (POL)Katarzyna Wysoczanska (POL)6-4 6-2[H2H]
Q3Miriam Kolodziejova (CZE)Gabriela Andrea Knutson (CZE)6-3 6-1[H2H]
Q3UndecidedIeva Druteikaite (LTU)Bye[H2H]
Q3Adriana Sosnovschi (2) (MDA)ByeBye[H2H]
Q3Agata Borgman (WC) (POL)Patrycja Polanska (POL)6-3 0-6 7-5[H2H]
Q3Izabela Kunat (POL)Samantha Brdys ()6-1 6-2[H2H]
Q3UndecidedKsenia Kolesnikova (RUS)Bye[H2H]
Q3Zuzanna WILK (POL)ByeBye[H2H]
Q3Weronika Jasmina Forys (WC) (POL)Alicja Sierzputowska (POL)6-2 7-5[H2H]
Q3Tatiana Perebiynis (UKR)Veronika Vlkovska (CZE)1-6 7-6(4) 6-0[H2H]
Q3UndecidedValerie Riegraf ()Bye[H2H]
Q3Daniela Vismane (LAT)Barbora Kosejkova (CZE)6-4 6-0[H2H]
Q3Marta Galka (POL)Jasmina Kostek (POL)6-4 6-1[H2H]
Q3Maya Milosevic (AUS)Klaudia Wrobel (POL)6-0 6-2[H2H]
Q3UndecidedAneta Kladivova (CZE)Bye[H2H]
Q3Paulina Jastrzebska (POL)ByeBye[H2H]
Q3Klaudia Wira (POL)Anna Szyperska (POL)6-2 6-0[H2H]
Q3Roksana Lukasiak (POL)Bela Simonova (CZE)6-2 6-0[H2H]
Q3UndecidedNikola Dolakova (SVK)Bye[H2H]
Q3Aleksandra Kulesza (POL)ByeBye[H2H]
Q3Marcelina PODLINSKA (POL)Petra Melounova (CZE)6-3 6-0[H2H]
Q3Karolina Szmit (USA)Olga Terletska (UKR)6-2 6-3[H2H]
Q3UndecidedRibana Roth ()Bye[H2H]
Q3Monika Stanikova (SVK)ByeBye[H2H]
Q3Katerina Filip (SWE)Joanna Zawadzka (POL)0-6 2-1 Retired[H2H]
Q3Karolina Silwanowicz (POL)Lisa-Marie Maetschke ()6-3 6-2[H2H]
Q3UndecidedSandra Jamrichova (SVK)Bye[H2H]
Q3Klara Silka (WC) (POL)ByeBye[H2H]
Q3Tereza Koplova (CZE)Marta Dyba (POL)6-2 6-0[H2H]
Q3Elzbieta Iwaniuk (POL)Yulia Sokolovskaya (RUS)6-3 6-3[H2H]
Q3UndecidedAleksandra Buczynska (POL)Bye[H2H]