WTA 10k Yerevan, Wk. 41 Draw (Women's) - 2011

Click Here To Join The 10k Yerevan, Wk. 41 Discussion!


Share This...


10k Yerevan, Wk. 41 Event Details:

2011-10-10Clay
OutdoorYerevan, Armenia
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 10k Yerevan, Wk. 41 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FAnna Schmiedlova (8) (SVK)Tatia Mikadze (8) (GEO)6-4 6-3[H2H]
SFAnna Schmiedlova (8) (SVK)Anastasiya Vasylyeva (8) (UKR)6-2 6-1[H2H]
SFTatia Mikadze (4Q) (GEO)Olga Ianchuk (4Q) (UKR)6-3 6-4[H2H]
QFAnna Schmiedlova (1) (SVK)Anastasia Grymalska (1) (ITA)6-2 6-3[H2H]
QFAnastasiya Vasylyeva (3) (UKR)Vaszilisza Bulgakova (3) (HUN)6-3 7-5[H2H]
QFTatia Mikadze (6) (GEO)Ani Amiraghyan (6) (ARM)4-6 6-4 6-2[H2H]
QFOlga Ianchuk (7) (UKR)Elizaveta Ianchuk (7) (UKR)6-3 6-4[H2H]
R16Anastasia Grymalska (1) (ITA)Teona Tatishvili (1) (GEO)6-0 6-1[H2H]
R16Anna Schmiedlova (SVK)Ani Gogvadze (GEO)6-0 6-1[H2H]
R16Anastasiya Vasylyeva (3) (UKR)Oleksandra Piskun (3) (UKR)6-4 6-1[H2H]
R16Vaszilisza Bulgakova (WC) (HUN)Ofelya Poghosyan (WC) (ARM)6-1 6-2[H2H]
R16Ani Amiraghyan (6) (ARM)Elena Maltseva (6) ()6-0 6-1[H2H]
R16Tatia Mikadze (GEO)Karolina Cechova (CZE)6-2 7-5[H2H]
R16Olga Ianchuk (7) (UKR)Dariya Berezhnaya (7) (KAZ)6-0 6-0[H2H]
R16Elizaveta Ianchuk (UKR)Nune Khachatryan (ARM)6-3 6-0[H2H]
R32Anastasia Grymalska (1) (ITA)Evgeniya Svintsova (1) ()5-7 6-2 6-2[H2H]
R32Teona Tatishvili (Q) (GEO)Antonina Rafikova (Q) (RUS)6-1 2-0 Retired[H2H]
R32Ani Gogvadze (Q) (GEO)Adeyinka Elisabeth Thompson (Q) ()6-1 6-1[H2H]
R32Anna Schmiedlova (SVK)Tamari Chalaganidze (GEO)6-0 6-0[H2H]
R32Anastasiya Vasylyeva (3) (UKR)Seda Vardanyan (3) (ARM)6-1 6-0[H2H]
R32Oleksandra Piskun (UKR)Mukhabbat Saidova ()WO[H2H]
R32Ofelya Poghosyan (WC) (ARM)Mariami Dolashvili (WC) (UKR)6-3 6-2[H2H]
R32Vaszilisza Bulgakova (HUN)Mariami Kurasbediani (GEO)6-1 6-2[H2H]
R32Ani Amiraghyan (6) (ARM)Aleksandra Treskunova (6) (RUS)6-1 6-1[H2H]
R32Elena Maltseva ()Mariami Skhirtladze (GEO)6-3 6-0[H2H]
R32Karolina Cechova (CZE)Suzanna Grigoryan (RUS)6-4 6-2[H2H]
R32Tatia Mikadze (GEO)Natia Gegia (GEO)6-4 6-4[H2H]
R32Olga Ianchuk (7) (UKR)Tamara Pichkhadze (7) (RUS)WO[H2H]
R32Dariya Berezhnaya (KAZ)Inna Volkovich (KGZ)6-1 6-3[H2H]
R32Nune Khachatryan (ARM)Barbare Eristavi (GEO)6-4 6-3[H2H]
R32Elizaveta Ianchuk (UKR)Babilina Machaidze (GEO)6-2 6-0[H2H]
Women's Doubles
FAnastasia Grymalska (1) (ITA)
Anastasiya Vasylyeva (UKR)
Ani Amiraghyan (1) (ARM)
Tatia Mikadze (GEO)
6-3 6-3
SFAnastasia Grymalska (1) (ITA)
Anastasiya Vasylyeva (UKR)
Dariya Berezhnaya (1) (KAZ)
Natia Gegia (GEO)
4-6 6-3 [10-3]
SFAni Amiraghyan (3) (ARM)
Tatia Mikadze (GEO)
Elizaveta Ianchuk (3) (UKR)
Olga Ianchuk (UKR)
6-2 3-2 Retired
QFAnastasia Grymalska (1) (ITA)
Anastasiya Vasylyeva (UKR)
Vaszilisza Bulgakova (1) (HUN)
Suzanna Grigoryan (RUS)
6-4 4-6 [10-6]
QFDariya Berezhnaya (4) (KAZ)
Natia Gegia (GEO)
Antonina Rafikova (4) (RUS)
Inna Volkovich (KGZ)
6-0 6-0
QFAni Amiraghyan (ARM)
Tatia Mikadze (GEO)
Ani Gogvadze (GEO)
Babilina Machaidze (GEO)
6-0 6-1
QFElizaveta Ianchuk (UKR)
Olga Ianchuk (UKR)
Karolina Cechova (CZE)
Anna Schmiedlova (SVK)
7-6(4) 6-4
R16Anastasia Grymalska (1) (ITA)
Anastasiya Vasylyeva (UKR)
Bye
R16Vaszilisza Bulgakova (HUN)
Suzanna Grigoryan (RUS)
Mariami Dolashvili (UKR)
Aleksandra Treskunova (RUS)
6-3 6-2
R16Dariya Berezhnaya (4) (KAZ)
Natia Gegia (GEO)
Nune Khachatryan (4) (ARM)
Ofelya Poghosyan (ARM)
7-5 6-2
R16Antonina Rafikova (RUS)
Inna Volkovich (KGZ)
Mariami Kurasbediani (GEO)
Mariami Skhirtladze (GEO)
6-4 6-3
R16Ani Gogvadze (GEO)
Babilina Machaidze (GEO)
Teona Tatishvili (GEO)
Adeyinka Elisabeth Thompson ()
6-2 7-5
R16Ani Amiraghyan (ARM)
Tatia Mikadze (GEO)
Tamari Chalaganidze (GEO)
Barbare Eristavi (GEO)
6-0 6-1
R16Karolina Cechova (CZE)
Anna Schmiedlova (SVK)
Elena Maltseva ()
Evgeniya Svintsova ()
6-4 5-7 [10-7]
R16Elizaveta Ianchuk (UKR)
Olga Ianchuk (UKR)
Bye
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Tatia Mikadze (1) (GEO)ByeBye[H2H]
Q1Mariami Dolashvili (UKR)ByeBye[H2H]
Q1Suzanna Grigoryan (RUS)ByeBye[H2H]
Q1Antonina Rafikova (RUS)ByeBye[H2H]
Q1Teona Tatishvili (GEO)ByeBye[H2H]
Q1Adeyinka Elisabeth Thompson ()ByeBye[H2H]