WTA 10k Wahlstedt, Wk. 33 Draw (Women's) - 2006

Click Here To Join The 10k Wahlstedt, Wk. 33 Discussion!


Share This...


10k Wahlstedt, Wk. 33 Event Details:

2006-08-14Clay
OutdoorWahlstedt, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 10k Wahlstedt, Wk. 33 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FJulia Goerges (7) (GER)Maria Geznenge (7) (GER)6-3 6-2[H2H]
SFJulia Goerges (1) (GER)Laura Siegemund (1) (GER)6-1 1-6 6-3[H2H]
SFMaria Geznenge (3) (GER)Anna Gerasimou (3) (GRC)4-6 6-2 6-0[H2H]
QFLaura Siegemund (1) (GER)Elisa Peth (1) (GER)6-4 6-3[H2H]
QFJulia Goerges (4) (GER)Leonie Mekel (4) (NLD)6-3 6-3[H2H]
QFAnna Gerasimou (6) (GRC)Neda Kozic (6) (SRB)6-2 6-4[H2H]
QFMaria Geznenge (WC) (GER)Mara Nowak (WC) (GER)7-5 2-6 7-6(6)[H2H]
R16Laura Siegemund (1) (GER)Iris Khanna (1) (AUT)6-1 6-2[H2H]
R16Elisa Peth (Q) (GER)Lindsay Cox (Q) (GBR)6-3 6-4[H2H]
R16Leonie Mekel (4) (NLD)Martina Babakova (4) (SVK)6-1 6-1[H2H]
R16Julia Goerges (GER)Sladana Stankovic (SRB)6-3 6-3[H2H]
R16Neda Kozic (6) (SRB)Raluca Ciulei (6) (ROU)6-3 6-1[H2H]
R16Anna Gerasimou (GRC)Anastasia Revzina ()6-0 7-6(5)[H2H]
R16Mara Nowak (8) (GER)Laura Haberkorn (8) (GER)6-1 6-1[H2H]
R16Maria Geznenge (GER)Julia Paetow (GER)6-3 6-1[H2H]
R32Laura Siegemund (1) (GER)Jolanta Twarowska (1) (POL)6-3 6-0[H2H]
R32Iris Khanna (Q) (AUT)Franziska Klotz (Q) (AUT)6-4 6-4[H2H]
R32Elisa Peth (GER)Vanessa Wellauer (SUI)7-6(7) 4-6 6-2[H2H]
R32Lindsay Cox (GBR)Melisa Cabrera-Handt (ESP)7-5 6-2[H2H]
R32Leonie Mekel (4) (NLD)Katharina Brown (4) (GBR)6-4 6-4[H2H]
R32Martina Babakova (SVK)Melissa Berry (GBR)3-6 6-2 6-2[H2H]
R32Sladana Stankovic (WC) (SRB)Laura Sadria (WC) ()0-6 6-3 6-0[H2H]
R32Julia Goerges (GER)Alexandra Kiesl ()1-6 7-6(5) 6-3[H2H]
R32Neda Kozic (6) (SRB)Anja-Vanessa Peter (6) ()6-2 7-5[H2H]
R32Raluca Ciulei (ROU)Jana Albers ()6-3 7-5[H2H]
R32Anastasia Revzina (WC) ()Mariella Greschik (WC) ()6-1 7-5[H2H]
R32Anna Gerasimou (GRC)Dominice Ripoll (GER)6-4 5-7 6-2[H2H]
R32Laura Haberkorn (8) (GER)Nicola Geuer (8) (GER)6-3 7-5[H2H]
R32Mara Nowak (WC) (GER)Maxi Ehmer (WC) (GER)4-6 6-3 6-0[H2H]
R32Julia Paetow (GER)Tina Trautmann ()6-1 6-4[H2H]
R32Maria Geznenge (GER)Marcella Koek (NLD)6-4 6-2[H2H]
Women's Doubles
FJulia Goerges (3) (GER)
Laura Siegemund (GER)
Raluca Ciulei (3) (ROU)
Neda Kozic (SRB)
6-1 6-3
SFJulia Goerges (1) (GER)
Laura Siegemund (GER)
Melissa Berry (1) (GBR)
Lindsay Cox (GBR)
6-4 6-4
SFRaluca Ciulei (4) (ROU)
Neda Kozic (SRB)
Martina Babakova (4) (SVK)
Vanessa Wellauer (SUI)
7-5 7-5
QFMelissa Berry (1) (GBR)
Lindsay Cox (GBR)
Edita Milos (1) ()
Anja-Vanessa Peter ()
6-1 6-2
QFJulia Goerges (3) (GER)
Laura Siegemund (GER)
Marcella Koek (3) (NLD)
Leonie Mekel (NLD)
6-0 6-2
QFMartina Babakova (SVK)
Vanessa Wellauer (SUI)
Jana Albers ()
Alexandra Kiesl ()
7-5 6-1
QFRaluca Ciulei (ROU)
Neda Kozic (SRB)
Franziska Klotz (AUT)
Elisa Peth (GER)
6-4 6-4
R16Melissa Berry (1) (GBR)
Lindsay Cox (GBR)
Bye
R16Edita Milos ()
Anja-Vanessa Peter ()
Tina Trautmann ()
Agatha Zmijak ()
6-4 1-6 6-3
R16Julia Goerges (3) (GER)
Laura Siegemund (GER)
Bye
R16Marcella Koek (NLD)
Leonie Mekel (NLD)
Laura Haberkorn (GER)
Anastasia Revzina ()
6-3 7-5
R16Jana Albers ()
Alexandra Kiesl ()
Melisa Cabrera-Handt (ESP)
Katharina Jacob ()
6-4 6-4
R16Martina Babakova (SVK)
Vanessa Wellauer (SUI)
Bye
R16Franziska Klotz (AUT)
Elisa Peth (GER)
Mara Nowak (GER)
Julia Paetow (GER)
6-4 6-1
R16Raluca Ciulei (ROU)
Neda Kozic (SRB)
Bye
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Jolanta Twarowska (1) (POL)Edita Milos (1) ()4-6 6-3 6-2[H2H]
Q1Jana Albers (2) ()Lenka Danielova (2) (CZE)7-6(4) 6-2[H2H]
Q1Franziska Klotz (3) (AUT)Sabrina Baumgarten (3) (GER)6-1 6-1[H2H]
Q1Anja-Vanessa Peter (4) ()Agatha Zmijak (4) ()6-1 6-1[H2H]
Q1Tina Trautmann (5) ()Anja Poglajen (5) (SLO)6-3 7-6(5)[H2H]
Q1Maxi Ehmer (6) (GER)Mirella Ramic (6) (BIH)6-2 6-0[H2H]
Q1Iris Khanna (AUT)Katharina Jacob ()6-1 6-7(4) 6-4[H2H]
Q1Elisa Peth (GER)Julia Wais ()6-4 7-6(5)[H2H]
Q2Edita Milos (1) ()ByeBye[H2H]
Q2Jolanta Twarowska (POL)Inna Kuzmenko ()6-1 1-6 6-1[H2H]
Q2Lenka Danielova (2) (CZE)ByeBye[H2H]
Q2Jana Albers ()Kim Stierli (SUI)6-1 6-2[H2H]
Q2Franziska Klotz (3) (AUT)ByeBye[H2H]
Q2Sabrina Baumgarten (WC) (GER)Nadja Barz (WC) ()6-0 6-1[H2H]
Q2Anja-Vanessa Peter (4) ()ByeBye[H2H]
Q2Agatha Zmijak (WC) ()Ksenia Sidorova (WC) (RUS)3-6 6-1 6-2[H2H]
Q2Anja Poglajen (5) (SLO)Dominika Wojtal (5) (POL)7-5 6-3[H2H]
Q2Tina Trautmann ()Melanie Oosterhof (GER)6-4 6-4[H2H]
Q2Maxi Ehmer (6) (GER)Bianca Koch (6) (GER)6-1 6-1[H2H]
Q2Mirella Ramic (BIH)Monique Wochatz ()6-0 6-2[H2H]
Q2Katharina Jacob ()Jasmin Heckel ()6-4 6-4[H2H]
Q2Iris Khanna (AUT)Svenja Stephan ()6-1 6-4[H2H]
Q2Elisa Peth (GER)Frederike Putthoff ()7-5 3-6 7-6(8)[H2H]
Q2Julia Wais ()Jennifer Woyke ()6-4 2-6 6-2[H2H]