WTA 10k Velenje, Wk. 21 Draw (Women's) - 2011

Click Here To Join The 10k Velenje, Wk. 21 Discussion!


Share This...


10k Velenje, Wk. 21 Event Details:

2011-05-23Clay
OutdoorVelenje, Slovenia
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 10k Velenje, Wk. 21 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FScarlett Werner (8) (GER)Silvia Njiric (8) (CRO)6-2 6-2[H2H]
SFSilvia Njiric (1) (CRO)Dia Evtimova (1) (BUL)6-4 5-7 6-1[H2H]
SFScarlett Werner (GER)Karin Morgosova (SVK)6-0 6-2[H2H]
QFDia Evtimova (1) (BUL)Martina Borecka (1) (CZE)6-2 6-2[H2H]
QFSilvia Njiric (3) (CRO)Carolina Pillot (3) (ITA)6-4 6-3[H2H]
QFKarin Morgosova (SVK)Isabel Rapisarda-Calvo (ESP)6-4 6-4[H2H]
QFScarlett Werner (GER)Milana Spremo (SRB)6-4 2-6 6-4[H2H]
R16Dia Evtimova (1) (BUL)Viktorija Golubic (1) (SUI)6-1 6-2[H2H]
R16Martina Borecka (CZE)Myriam Casanova (SUI)6-3 6-3[H2H]
R16Carolina Pillot (3) (ITA)Maria Abramovic (3) (CRO)6-3 3-6 6-3[H2H]
R16Silvia Njiric (Q) (CRO)Marina Kachar (Q) (SRB)7-5 7-6(3)[H2H]
R16Karin Morgosova (SVK)Tereza Hejlova (CZE)6-2 6-4[H2H]
R16Isabel Rapisarda-Calvo (ESP)Jana Jandova (CZE)7-6(2) 6-4[H2H]
R16Milana Spremo (SRB)Dunja Stamenkovic (SRB)6-0 6-3[H2H]
R16Scarlett Werner (Q) (GER)Antonela Susak (Q) (CRO)6-2 6-0[H2H]
R32Dia Evtimova (1) (BUL)Dejana Raickovic (1) (GER)6-1 6-0[H2H]
R32Viktorija Golubic (SE) (SUI)Mateja Kraljevic (SE) ()6-3 6-4[H2H]
R32Myriam Casanova (SUI)Azra Hadzic (AUS)6-1 6-1[H2H]
R32Martina Borecka (CZE)Martina Kubicikova (CZE)6-4 7-6(4)[H2H]
R32Carolina Pillot (3) (ITA)Tjasa Srimpf (3) (SLO)6-3 3-6 6-3[H2H]
R32Maria Abramovic (CRO)Mojca Fijavz ()6-1 6-3[H2H]
R32Marina Kachar (Q) (SRB)Jasmina Kajtazovic (Q) (BIH)6-2 6-1[H2H]
R32Silvia Njiric (WC) (CRO)Janine Koleta (WC) ()6-0 6-0[H2H]
R32Karin Morgosova (6) (SVK)Iveta Gerlova (6) (CZE)7-6(6) 3-6 7-6(6)[H2H]
R32Tereza Hejlova (Q) (CZE)Katarzyna Kawa (Q) (POL)6-3 7-5[H2H]
R32Jana Jandova (WC) (CZE)Nika Kovac (WC) ()2-6 6-1 6-2[H2H]
R32Isabel Rapisarda-Calvo (ESP)Anja Prislan (SLO)6-3 6-1[H2H]
R32Milana Spremo (5) (SRB)Janina Toljan (5) (AUT)5-7 6-3 6-1[H2H]
R32Dunja Stamenkovic (Q) (SRB)Elizabeta Bauer (Q) (SRB)6-2 6-0[H2H]
R32Antonela Susak (Q) (CRO)Katarina Marackova (Q) (SVK)7-5 6-1[H2H]
R32Scarlett Werner (GER)Polona Rebersak (SLO)4-6 6-1 6-3[H2H]
Women's Doubles
FMaria Abramovic (1) (CRO)
Scarlett Werner (GER)
Dejana Raickovic (1) (GER)
Dalia Zafirova (BUL)
6-4 6-4
SFMaria Abramovic (1) (CRO)
Scarlett Werner (GER)
Nikola Horakova (1) (CZE)
Jana Jandova (CZE)
6-2 6-2
SFDejana Raickovic (4) (GER)
Dalia Zafirova (BUL)
Marina Kachar (4) (SRB)
Antonela Susak (CRO)
7-6(2) 6-1
QFMaria Abramovic (1) (CRO)
Scarlett Werner (GER)
Milana Spremo (1) (SRB)
Tjasa Srimpf (SLO)
2-6 6-4 [10-4]
QFNikola Horakova (3) (CZE)
Jana Jandova (CZE)
Anja Prislan (3) (SLO)
Janina Toljan (AUT)
6-0 6-3
QFDejana Raickovic (GER)
Dalia Zafirova (BUL)
Aleksandra Lukic (SLO)
Patricia Vollmeier ()
6-4 6-4
QFMarina Kachar (SRB)
Antonela Susak (CRO)
Martina Borecka (CZE)
Martina Kubicikova (CZE)
4-6 6-3 [10-6]
R16Maria Abramovic (1) (CRO)
Scarlett Werner (GER)
Bye
R16Milana Spremo (SRB)
Tjasa Srimpf (SLO)
Elizabeta Bauer (SRB)
Janine Koleta ()
6-0 6-2
R16Anja Prislan (3) (SLO)
Janina Toljan (AUT)
Bye
R16Nikola Horakova (CZE)
Jana Jandova (CZE)
Bye
R16Aleksandra Lukic (SLO)
Patricia Vollmeier ()
Tereza Hejlova (CZE)
Joanna Nalborska (POL)
6-1 6-0
R16Dejana Raickovic (GER)
Dalia Zafirova (BUL)
Bye
R16Marina Kachar (SRB)
Antonela Susak (CRO)
Myriam Casanova (SUI)
Mateja Kraljevic ()
2-6 6-3 [10-8]
R16Martina Borecka (CZE)
Martina Kubicikova (CZE)
Bye
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Mateja Kraljevic ()Veronika Zavodska (CZE)6-1 6-1[H2H]
Q1Katarina Marackova (2) (SVK)Tereza Malikova (2) (CZE)6-2 6-4[H2H]
Q1Marina Kachar (3) (SRB)Monika Sirilova (3) (SVK)6-1 6-2[H2H]
Q1Elizabeta Bauer (4) (SRB)Dalia Zafirova (4) (BUL)6-1 1-6 6-4[H2H]
Q1Dejana Raickovic (5) (GER)Barbara Bonic (5) (SRB)6-1 6-2[H2H]
Q1Tereza Hejlova (6) (CZE)Csilla Argyelan (6) (HUN)6-4 6-4[H2H]
Q1Antonela Susak (7) (CRO)Joanna Nalborska (7) (POL)0-6 7-6(9) 6-3[H2H]
Q1Dunja Stamenkovic (SRB)Nikola Horakova (CZE)6-1 6-1[H2H]
Q2Veronika Zavodska (1) (CZE)Dunja Sunkic (1) (SRB)7-6(5) 6-2[H2H]
Q2Mateja Kraljevic ()Brina Spegel ()6-0 6-2[H2H]
Q2Katarina Marackova (2) (SVK)Lisa Wagner (2) (AUT)6-2 1-6 6-3[H2H]
Q2Tereza Malikova (CZE)Petra Sunic (CRO)7-6(4) 7-6(6)[H2H]
Q2Marina Kachar (3) (SRB)Masa Smic (3) ()6-2 7-5[H2H]
Q2Monika Sirilova (SVK)Danijela Tomic (SRB)6-3 6-1[H2H]
Q2Dalia Zafirova (4) (BUL)Lucie Chrastecka (4) (CZE)6-2 6-0[H2H]
Q2Elizabeta Bauer (SRB)Diana Sumova (CZE)WO[H2H]
Q2Barbara Bonic (5) (SRB)Kristina Bekavac (5) ()6-4 3-6 6-1[H2H]
Q2Dejana Raickovic (GER)Aselya Arginbayeva (KAZ)6-0 6-1[H2H]
Q2Csilla Argyelan (6) (HUN)Tina Rupert (6) ()6-3 6-1[H2H]
Q2Tereza Hejlova (WC) (CZE)Patricia Vollmeier (WC) ()6-1 6-0[H2H]
Q2Joanna Nalborska (7) (POL)Julija Lukac (7) (SRB)5-7 6-3 7-5[H2H]
Q2Antonela Susak (CRO)Julija Jauk ()6-2 7-5[H2H]
Q2Dunja Stamenkovic (8) (SRB)Tea Faber (8) (CRO)6-4 6-0[H2H]
Q2Nikola Horakova (CZE)Marta Stojanovic (SRB)6-3 6-2[H2H]
Q3Dunja Sunkic (1) (SRB)ByeBye[H2H]
Q3Veronika Zavodska (CZE)Nilgen Ahmetspahic ()6-4 6-3[H2H]
Q3Brina Spegel ()Ivana Horvat (AUT)6-1 6-2[H2H]
Q3Mateja Kraljevic ()ByeBye[H2H]
Q3Katarina Marackova (2) (SVK)ByeBye[H2H]
Q3Lisa Wagner (AUT)Lisa-Maria Moser (AUT)6-2 6-1[H2H]
Q3Petra Sunic (CRO)Jasmin Ladurner (ITA)6-7(3) 6-2 6-3[H2H]
Q3Tereza Malikova (CZE)ByeBye[H2H]
Q3Marina Kachar (3) (SRB)ByeBye[H2H]
Q3Masa Smic ()Sandra Honigova (CZE)7-5 6-7(4) 6-2[H2H]
Q3Danijela Tomic (SRB)Denise Scheiflinger (AUT)2-6 6-3 6-2[H2H]
Q3Monika Sirilova (SVK)ByeBye[H2H]
Q3Dalia Zafirova (4) (BUL)ByeBye[H2H]
Q3Lucie Chrastecka (CZE)Neja Sotosek ()6-3 7-6(3)[H2H]
Q3Diana Sumova (CZE)Aleksandra Lukic (SLO)5-7 6-4 6-3[H2H]
Q3Elizabeta Bauer (SRB)ByeBye[H2H]
Q3Barbara Bonic (5) (SRB)ByeBye[H2H]
Q3Kristina Bekavac (WC) ()Tadeja Dolinsek (WC) ()6-0 6-2[H2H]
Q3Dejana Raickovic (GER)Ann-Sophie Schwaiger (AUT)6-1 6-3[H2H]
Q3Aselya Arginbayeva (KAZ)ByeBye[H2H]
Q3Csilla Argyelan (6) (HUN)ByeBye[H2H]
Q3Tina Rupert ()Ivana Filipi ()6-1 6-0[H2H]
Q3Patricia Vollmeier (WC) ()Neira Fatic (WC) (BIH)6-3 6-2[H2H]
Q3Tereza Hejlova (CZE)ByeBye[H2H]
Q3Joanna Nalborska (7) (POL)ByeBye[H2H]
Q3Julija Lukac (SRB)Nikolina Rimac ()6-0 6-1[H2H]
Q3Julija Jauk ()Tamara Klimek (SRB)6-4 6-2[H2H]
Q3Antonela Susak (CRO)ByeBye[H2H]
Q3Tea Faber (8) (CRO)ByeBye[H2H]
Q3Dunja Stamenkovic (SRB)Katja Milas (CRO)6-2 6-3[H2H]
Q3Marta Stojanovic (SRB)Marta Lewandowska (POL)6-4 6-1[H2H]
Q3Nikola Horakova (CZE)ByeBye[H2H]