WTA 10k Vallduxo, Wk. 48 Draw (Women's) - 2007

Click Here To Join The 10k Vallduxo, Wk. 48 Discussion!


Share This...


10k Vallduxo, Wk. 48 Event Details:

2007-11-26Clay
OutdoorVallduxo, Spain
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 10k Vallduxo, Wk. 48 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FMaite Gabarrus-Alonso (Q) (ESP)Annalisa Bona (Q) (ITA)6-3 3-6 6-2[H2H]
SFMaite Gabarrus-Alonso (ESP)Ionela-Andreea Iova (ROU)6-0 6-2[H2H]
SFAnnalisa Bona (ITA)Manana Shapakidze (GEO)6-7(4) 6-3 6-3[H2H]
QFIonela-Andreea Iova (ROU)Chayenne Ewijk (NLD)1-6 6-3 6-4[H2H]
QFMaite Gabarrus-Alonso (Q) (ESP)Marlot Meddens (Q) (NLD)6-3 6-2[H2H]
QFAnnalisa Bona (ITA)Diana Enache (ROU)6-1 6-2[H2H]
QFManana Shapakidze (8) (GEO)Anna Arina Marenko (8) ()6-3 6-3[H2H]
R16Ionela-Andreea Iova (LL) (ROU)Lara Arruabarrena (LL) (ESP)7-5 7-5[H2H]
R16Chayenne Ewijk (NLD)Matilde Munoz-Gonzalves (ESP)6-2 5-7 6-0[H2H]
R16Maite Gabarrus-Alonso (Q) (ESP)Camelia-Elena Hristea (Q) (ROU)6-3 6-0[H2H]
R16Marlot Meddens (NLD)Irene Rehberger-Bescos (ESP)7-6(2) 6-4[H2H]
R16Annalisa Bona (ITA)Biljana Pawlowa-Dimitrova (BUL)6-4 6-2[H2H]
R16Diana Enache (ROU)Veronika Kolarova (CZE)6-2 7-5[H2H]
R16Manana Shapakidze (8) (GEO)Taja Mohorcic (8) (SLO)6-4 6-1[H2H]
R16Anna Arina Marenko ()Sofia Kvatsabaia (GEO)6-0 7-5[H2H]
R32Lara Arruabarrena (LL) (ESP)Paula Mocete-Talamantes (LL) (ESP)6-1 6-1[H2H]
R32Ionela-Andreea Iova (ROU)Carla Venticinque-Torres (ESP)6-2 6-1[H2H]
R32Chayenne Ewijk (NLD)Eugenia Yordanova (BUL)6-2 6-4[H2H]
R32Matilde Munoz-Gonzalves (ESP)Vasilisa Davydova ()6-0 6-1[H2H]
R32Maite Gabarrus-Alonso (4) (ESP)Anastasia Kontratevidi (4) (GRC)6-0 6-1[H2H]
R32Camelia-Elena Hristea (Q) (ROU)Maria Martinez-Romero (Q) (ESP)6-0 6-1[H2H]
R32Marlot Meddens (Q) (NLD)Amanda Carreras (Q) (GBR)5-7 7-6(5) 6-4[H2H]
R32Irene Rehberger-Bescos (Q) (ESP)Claire Lablans (Q) (NLD)6-4 6-3[H2H]
R32Biljana Pawlowa-Dimitrova (6) (BUL)Leticia Costas (6) (ESP)2-6 6-4 6-3[H2H]
R32Annalisa Bona (ITA)Alice Moroni (ITA)6-2 6-4[H2H]
R32Veronika Kolarova (LL) (CZE)Lucia Sainz-Pelegri (LL) (ESP)6-2 6-2[H2H]
R32Diana Enache (ROU)Diana Arutyunova ()3-6 7-5 7-5[H2H]
R32Manana Shapakidze (8) (GEO)Laura Apaolaza-Miradevilla (8) (ESP)6-3 6-2[H2H]
R32Taja Mohorcic (Q) (SLO)Lucia Cervera-Vazquez (Q) (ESP)6-0 6-3[H2H]
R32Sofia Kvatsabaia (GEO)Olivia Crouchent (FRA)6-2 Retired[H2H]
R32Anna Arina Marenko (WC) ()Diana Stomlega (WC) (ROU)7-5 6-0[H2H]
Women's Doubles
FChayenne Ewijk (4) (NLD)
Marlot Meddens (NLD)
Alexis Prousis (4) (USA)
Lucia Sainz-Pelegri (ESP)
6-4 6-4
SFChayenne Ewijk (1) (NLD)
Marlot Meddens (NLD)
Vasilisa Davydova (1) ()
Manana Shapakidze (GEO)
6-4 7-6(1)
SFAlexis Prousis (3) (USA)
Lucia Sainz-Pelegri (ESP)
Kristina Korochinskaya (3) (RUS)
Anna Arina Marenko ()
6-4 6-2
QFVasilisa Davydova (1) ()
Manana Shapakidze (GEO)
Veronika Kolarova (1) (CZE)
Sofia Kvatsabaia (GEO)
6-0 6-4
QFChayenne Ewijk (4) (NLD)
Marlot Meddens (NLD)
Carla Mocete Talamantes (4) (ESP)
Deborah Paulo-Lamelas (ESP)
6-0 6-1
QFAlexis Prousis (USA)
Lucia Sainz-Pelegri (ESP)
Elena Jirnova (UKR)
Magda Okruashvili (GEO)
6-1 6-4
QFKristina Korochinskaya (RUS)
Anna Arina Marenko ()
Camelia-Elena Hristea (ROU)
Biljana Pawlowa-Dimitrova (BUL)
6-3 0-6 [10-5]
R16Vasilisa Davydova (1) ()
Manana Shapakidze (GEO)
Bye
R16Veronika Kolarova (CZE)
Sofia Kvatsabaia (GEO)
Taja Mohorcic (SLO)
Li Xi (CHN)
6-2 6-2
R16Chayenne Ewijk (4) (NLD)
Marlot Meddens (NLD)
Bye
R16Carla Mocete Talamantes (ESP)
Deborah Paulo-Lamelas (ESP)
Bye
R16Elena Jirnova (UKR)
Magda Okruashvili (GEO)
Maria Martinez-Romero (ESP)
Paula Mocete-Talamantes (ESP)
6-1 6-0
R16Alexis Prousis (USA)
Lucia Sainz-Pelegri (ESP)
Bye
R16Kristina Korochinskaya (RUS)
Anna Arina Marenko ()
Leticia Costas (ESP)
Maite Gabarrus-Alonso (ESP)
7-5 7-5
R16Camelia-Elena Hristea (ROU)
Biljana Pawlowa-Dimitrova (BUL)
Bye
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Maite Gabarrus-Alonso (1) (ESP)Anna Arina Marenko (1) ()6-3 4-6 6-3[H2H]
Q1Claire Lablans (2) (NLD)Dana Hartman (2) (USA)6-1 6-4[H2H]
Q1Amanda Carreras (3) (GBR)Lucia Sainz-Pelegri (3) (ESP)6-2 6-2[H2H]
Q1Camelia-Elena Hristea (4) (ROU)Amandine Cazeaux (4) (FRA)6-1 7-5[H2H]
Q1Eugenia Yordanova (5) (BUL)Lara Arruabarrena (5) (ESP)4-6 7-5 7-5[H2H]
Q1Taja Mohorcic (6) (SLO)Maribel Vicente-Joyera (6) (ESP)6-0 6-1[H2H]
Q1Carla Venticinque-Torres (7) (ESP)Kristina Korochinskaya (7) (RUS)6-3 6-4[H2H]
Q1Lucia Cervera-Vazquez (8) (ESP)Magda Okruashvili (8) (GEO)7-6(5) 7-5[H2H]
Q2Maite Gabarrus-Alonso (1) (ESP)Li Xi (1) (CHN)6-2 6-3[H2H]
Q2Anna Arina Marenko ()Maria-Teresa Torro-Flor (ESP)7-6(4) 6-1[H2H]
Q2Claire Lablans (2) (NLD)Elena Jirnova (2) (UKR)6-3 6-3[H2H]
Q2Dana Hartman (USA)Maria Navarro Cruz (ESP)WO[H2H]
Q2Amanda Carreras (3) (GBR)Macarena Rodriguez-Capilla (3) (ESP)6-4 7-5[H2H]
Q2Lucia Sainz-Pelegri (WC) (ESP)Andrea Gamiz (WC) ()6-4 6-3[H2H]
Q2Camelia-Elena Hristea (4) (ROU)Maria Bru-Ballara (4) (ESP)6-1 6-2[H2H]
Q2Amandine Cazeaux (FRA)Irene Santos-Bravo (ESP)6-4 6-2[H2H]
Q2Eugenia Yordanova (5) (BUL)Sandra Denis (5) (FRA)6-2 6-1[H2H]
Q2Lara Arruabarrena (ESP)Alexis Prousis (USA)6-2 6-7(5) 6-1[H2H]
Q2Taja Mohorcic (6) (SLO)Eleonora Punzo (6) (ITA)6-3 6-4[H2H]
Q2Maribel Vicente-Joyera (ESP)Estela Frances Fernandez (ESP)2-6 6-1 6-1[H2H]
Q2Carla Venticinque-Torres (7) (ESP)Deborah Paulo-Lamelas (7) (ESP)6-0 6-0[H2H]
Q2Kristina Korochinskaya (RUS)Carla Mocete Talamantes (ESP)6-1 6-1[H2H]
Q2Lucia Cervera-Vazquez (8) (ESP)Santa Sushinska (8) ()6-4 6-0[H2H]
Q2Magda Okruashvili (GEO)Carola Gonzalez-King Garibo (ESP)6-1 6-3[H2H]
Q3Maite Gabarrus-Alonso (1) (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Li Xi (CHN)Mercedes Giner Gasco (ESP)6-0 6-2[H2H]
Q3Maria-Teresa Torro-Flor (ESP)Laura Revert-Oroz (ESP)7-5 6-4[H2H]
Q3Anna Arina Marenko ()ByeBye[H2H]
Q3Claire Lablans (2) (NLD)ByeBye[H2H]
Q3Elena Jirnova (UKR)Yasmine Guimaraes (BRA)6-2 6-0[H2H]
Q3Dana Hartman (USA)Lidia Baixauli Peris (ESP)6-1 6-2[H2H]
Q3Maria Navarro Cruz (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Amanda Carreras (3) (GBR)ByeBye[H2H]
Q3Macarena Rodriguez-Capilla (ESP)Candela Munoz Giron (ESP)6-2 6-1[H2H]
Q3Lucia Sainz-Pelegri (WC) (ESP)Nathalie Gunthard (WC) ()6-2 6-0[H2H]
Q3Andrea Gamiz ()ByeBye[H2H]
Q3Camelia-Elena Hristea (4) (ROU)ByeBye[H2H]
Q3Maria Bru-Ballara (WC) (ESP)Alicia De La Capilla (WC) (ESP)6-2 6-4[H2H]
Q3Amandine Cazeaux (FRA)Lucia Gallego-Jover (ESP)6-1 6-2[H2H]
Q3Irene Santos-Bravo (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Eugenia Yordanova (5) (BUL)ByeBye[H2H]
Q3Sandra Denis (FRA)Alejandra Sala-Juste (ESP)4-6 6-3 6-2[H2H]
Q3Lara Arruabarrena (ESP)Amparo Botella-Boix (ESP)6-1 6-1[H2H]
Q3Alexis Prousis (USA)ByeBye[H2H]
Q3Taja Mohorcic (6) (SLO)ByeBye[H2H]
Q3Eleonora Punzo (ITA)Amaia Ormazabal-Oregui (ESP)6-1 6-3[H2H]
Q3Estela Frances Fernandez (ESP)Anna Christine Patrimonio ()2-6 6-3 6-1[H2H]
Q3Maribel Vicente-Joyera (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Carla Venticinque-Torres (7) (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Deborah Paulo-Lamelas (WC) (ESP)Michelle De Groot (WC) ()3-6 6-3 6-2[H2H]
Q3Kristina Korochinskaya (RUS)Alicia Doms Golobart (ESP)6-0 6-2[H2H]
Q3Carla Mocete Talamantes (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Lucia Cervera-Vazquez (8) (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Santa Sushinska ()Cristina Primo-Carrau (ESP)6-2 6-1[H2H]
Q3Carola Gonzalez-King Garibo (ESP)Raquel Perez-Ruescas (ESP)6-3 6-4[H2H]
Q3Magda Okruashvili (GEO)ByeBye[H2H]