WTA 10k Vallduxo, Wk. 47 Draw (Women's) - 2012

Click Here To Join The 10k Vallduxo, Wk. 47 Discussion!


Share This...


10k Vallduxo, Wk. 47 Event Details:

2012-11-19Clay
OutdoorVallduxo, Spain
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 10k Vallduxo, Wk. 47 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FSara Sorribes Tormo (ESP)Olga Saez Larra (ESP)6-1 6-1[H2H]
SFOlga Saez Larra (ESP)Yana Sizikova ()6-7(5) 7-6(1) 6-3[H2H]
SFSara Sorribes Tormo (5) (ESP)Giulia Sussarello (5) (ITA)6-2 6-3[H2H]
QFOlga Saez Larra (ESP)Carolina Prats-Millan (ESP)6-1 6-3[H2H]
QFYana Sizikova (4) ()Jade Windley (4) (GBR)6-4 6-3[H2H]
QFSara Sorribes Tormo (5) (ESP)Yvonne Cavalle-Reimers (5) (ESP)7-5 3-6 6-3[H2H]
QFGiulia Sussarello (7) (ITA)Arabela Fernandez-Rabener (7) (ESP)6-2 1-6 6-2[H2H]
R16Carolina Prats-Millan (ESP)Samira Giger (SUI)6-2 6-3[H2H]
R16Olga Saez Larra (ESP)Miriam Civera Lima (ESP)6-2 6-4[H2H]
R16Jade Windley (4) (GBR)Nadia Lalami (4) (MAR)6-2 6-2[H2H]
R16Yana Sizikova (Q) ()Valeria Bhunu (Q) ()6-2 6-2[H2H]
R16Sara Sorribes Tormo (5) (ESP)Aleksandra Zenovka (5) ()6-0 6-2[H2H]
R16Yvonne Cavalle-Reimers (ESP)Andrea Lazaro Garcia (ESP)6-1 6-1[H2H]
R16Giulia Sussarello (7) (ITA)Ksenija Sharifova (7) (RUS)7-6(3) 6-2[H2H]
R16Arabela Fernandez-Rabener (ESP)Annalisa Bona (ITA)6-4 6-2[H2H]
R32Samira Giger (LL) (SUI)Ariadna Marti Riembau (LL) (ESP)6-1 7-5[H2H]
R32Carolina Prats-Millan (ESP)Angela Tejedor Espinosa (ESP)6-2 6-0[H2H]
R32Olga Saez Larra (ESP)Alexandra Nancarrow (AUS)6-1 6-1[H2H]
R32Miriam Civera Lima (ESP)Daiana Negreanu (ROU)1-6 7-6(1) 6-1[H2H]
R32Jade Windley (4) (GBR)Katharina Negrin (4) (AUT)6-4 6-2[H2H]
R32Nadia Lalami (Q) (MAR)Paula Mocete-Talamantes (Q) (ESP)2-6 6-2 6-2[H2H]
R32Valeria Bhunu ()Josephine Boualem (FRA)6-0 6-1[H2H]
R32Yana Sizikova (LL) ()Ainhoa Atucha Gomez (LL) (ESP)6-3 6-3[H2H]
R32Sara Sorribes Tormo (5) (ESP)Diana Stomlega (5) (ROU)2-6 6-3 6-4[H2H]
R32Aleksandra Zenovka (Q) ()Paula Badosa (Q) (ESP)7-5 6-2[H2H]
R32Andrea Lazaro Garcia (ESP)Martina Spigarelli (ITA)7-6(6) 6-3[H2H]
R32Yvonne Cavalle-Reimers (Q) (ESP)Ana Lorena Garcia Navas (Q) (ESP)6-3 6-2[H2H]
R32Giulia Sussarello (7) (ITA)Arianna Paules Aldrey (7) (ESP)6-4 6-1[H2H]
R32Ksenija Sharifova (WC) (RUS)Elena Cerezo Codina (WC) (ESP)6-7(3) 6-1 6-2[H2H]
R32Arabela Fernandez-Rabener (ESP)Aida Martinez Sanjuan (ESP)6-2 6-2[H2H]
R32Annalisa Bona (ITA)Sofiya Kovalets (UKR)7-6(5) 6-4[H2H]
Women's Doubles
FYana Sizikova (1) ()
Jade Windley (GBR)
Katharina Negrin (1) (AUT)
Ksenija Sharifova (RUS)
6-3 6-4
SFYana Sizikova (1) ()
Jade Windley (GBR)
Arabela Fernandez-Rabener (1) (ESP)
Nadia Lalami (MAR)
6-3 6-2
SFKatharina Negrin (AUT)
Ksenija Sharifova (RUS)
Sirui He (CHN)
Alexandra Nancarrow (AUS)
7-5 2-6 [10-8]
QFYana Sizikova (1) ()
Jade Windley (GBR)
Ana Royo Marco (1) (ESP)
Angela Tejedor Espinosa (ESP)
6-0 6-1
QFArabela Fernandez-Rabener (4) (ESP)
Nadia Lalami (MAR)
Aida Martinez Sanjuan (4) (ESP)
Paula Mocete-Talamantes (ESP)
6-1 6-4
QFSirui He (CHN)
Alexandra Nancarrow (AUS)
Beatriz Garcia Vidagany (ESP)
Sara Sorribes Tormo (ESP)
WO
QFKatharina Negrin (AUT)
Ksenija Sharifova (RUS)
Carolina Prats-Millan (ESP)
Giulia Sussarello (ITA)
7-5 2-6 [11-9]
R16Yana Sizikova (1) ()
Jade Windley (GBR)
Bye
R16Ana Royo Marco (ESP)
Angela Tejedor Espinosa (ESP)
Bye
R16Arabela Fernandez-Rabener (4) (ESP)
Nadia Lalami (MAR)
Bye
R16Aida Martinez Sanjuan (ESP)
Paula Mocete-Talamantes (ESP)
Valeria Bhunu ()
Mariella Blackwell (GBR)
WO
R16Sirui He (CHN)
Alexandra Nancarrow (AUS)
Bye
R16Beatriz Garcia Vidagany (ESP)
Sara Sorribes Tormo (ESP)
Bye
R16Katharina Negrin (AUT)
Ksenija Sharifova (RUS)
Bye
R16Carolina Prats-Millan (ESP)
Giulia Sussarello (ITA)
Bye
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Elena Cerezo Codina (1) (ESP)Darina Dobrovolski (1) (ESP)6-1 6-2[H2H]
Q1Aleksandra Zenovka (2) ()Laura Pertusa Garcia (2) (ESP)6-3 6-2[H2H]
Q1Valeria Bhunu (3) ()Ainhoa Atucha Gomez (3) (ESP)6-2 6-4[H2H]
Q1Paula Badosa (ESP)Beatriz Morales Hernandez (ESP)7-6(10) 6-2[H2H]
Q1Ana Lorena Garcia Navas (ESP)Polina Novoselova ()6-4 7-6(6)[H2H]
Q1Nadia Lalami (6) (MAR)Ariadna Marti Riembau (6) (ESP)6-4 6-3[H2H]
Q1Katharina Negrin (7) (AUT)Xi-Yao Wang (7) (CHN)6-3 3-6 6-3[H2H]
Q1Arianna Paules Aldrey (ESP)Mariella Blackwell (GBR)6-4 6-2[H2H]
Q2Elena Cerezo Codina (1) (ESP)Sirui He (1) (CHN)6-3 5-7 7-5[H2H]
Q2Darina Dobrovolski (ESP)Marta Gomar Perez-Manglano (ESP)7-5 6-1[H2H]
Q2Aleksandra Zenovka (2) ()Laura Argente (2) (ESP)6-0 6-1[H2H]
Q2Laura Pertusa Garcia (ESP)Maria Jose Buil Tellaeche (ESP)2-6 6-4 6-0[H2H]
Q2Ainhoa Atucha Gomez (3) (ESP)Olga Babanova (3) (RUS)6-3 6-0[H2H]
Q2Valeria Bhunu (WC) ()Inmaculada Biosca Navarrete (WC) (ESP)6-1 6-0[H2H]
Q2Beatriz Morales Hernandez (4) (ESP)Andjela Novcic (4) (SRB)6-3 6-0[H2H]
Q2Paula Badosa (ESP)Barbara Rico Godino (ESP)7-5 6-0[H2H]
Q2Ana Lorena Garcia Navas (5) (ESP)Julie Tringa (5) (FRA)6-3 6-1[H2H]
Q2Polina Novoselova ()Federica Arcidiacono (ITA)6-2 7-6(8)[H2H]
Q2Nadia Lalami (6) (MAR)Ana Royo Marco (6) (ESP)6-0 6-0[H2H]
Q2Ariadna Marti Riembau (ESP)Olena Kyrpot (UKR)6-4 6-3[H2H]
Q2Katharina Negrin (7) (AUT)Maria Del Prados Cid (7) (ESP)6-0 6-1[H2H]
Q2Xi-Yao Wang (CHN)Nadja Manjon Mihalic (ESP)6-4 6-0[H2H]
Q2Arianna Paules Aldrey (ESP)Maria Uvarova (RUS)6-0 6-1[H2H]
Q2Mariella Blackwell (GBR)Sonia Madronal (ESP)6-3 6-3[H2H]