WTA 10k Valladolid, Wk. 31 Draw (Women's) - 2016

Click Here To Join The 10k Valladolid, Wk. 31 Discussion!


Share This...


10k Valladolid, Wk. 31 Event Details:

2016-08-01Hard
OutdoorSpain
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 10k Valladolid, Wk. 31 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FEva Guerrero Alvarez (WC) (ESP)Giulia Gatto-Monticone (2) (ITA)4-6 6-4 6-4[H2H]
SFEva Guerrero Alvarez (WC) (ESP)Ines Murta (6) (PRT)6-1 6-3[H2H]
SFGiulia Gatto-Monticone (2) (ITA)Anna Turati (ITA)6-3 7-6(3)[H2H]
QFEva Guerrero Alvarez (WC) (ESP)Charlotte Roemer (ECU)6-3 2-6 6-2[H2H]
QFInes Murta (6) (PRT)Yuriko Lily Miyazaki (JPN)7-5 6-3[H2H]
QFAnna Turati (ITA)Bianca Turati (3) (ITA)3-6 7-5 6-2[H2H]
QFGiulia Gatto-Monticone (2) (ITA)Isabelle Wallace (5) (GBR)5-7 6-4 6-3[H2H]
R16Charlotte Roemer (ECU)Victoria Bosio (1) (ARG)6-2 7-6(6)[H2H]
R16Eva Guerrero Alvarez (WC) (ESP)Alice Savoretti (7) (ITA)6-1 6-1[H2H]
R16Yuriko Lily Miyazaki (JPN)Laura Sainsbury (GBR)7-6(5) 6-3[H2H]
R16Ines Murta (6) (PRT)Jennifer Zerbone (FRA)6-3 7-6(2)[H2H]
R16Anna Turati (ITA)Almudena Sanz-Llaneza Fernandez (ESP)6-3 6-4[H2H]
R16Bianca Turati (3) (ITA)Cristina Bucsa (MDA)6-4 6-4[H2H]
R16Isabelle Wallace (5) (GBR)Maria Martinez Martinez (ESP)6-2 6-3[H2H]
R16Giulia Gatto-Monticone (2) (ITA)Arabela Fernandez Rabener (ESP)6-2 6-2[H2H]
R32Victoria Bosio (1) (ARG)Seone Mendez (AUS)4-6 6-3 6-1[H2H]
R32Charlotte Roemer (ECU)Maria SUAREZ Alonso (WC) (ESP)6-0 6-2[H2H]
R32Eva Guerrero Alvarez (WC) (ESP)Ines Ibbou (DZA)6-3 6-0[H2H]
R32Alice Savoretti (7) (ITA)Giorgia Pinto (ITA)6-2 1-6 6-1[H2H]
R32Yuriko Lily Miyazaki (JPN)Maria Jose Luque Moreno (4) (ESP)6-2 3-6 3-0 Retired[H2H]
R32Laura Sainsbury (GBR)Angela Fita Boluda (ESP)6-7(0) 6-3 6-2[H2H]
R32Jennifer Zerbone (FRA)Claudia HOSTE Ferrer (ESP)6-2 6-4[H2H]
R32Ines Murta (6) (PRT)Dominique Wahl ()6-3 6-1[H2H]
R32Anna Turati (ITA)Maia Lumsden (8) (GBR)6-4 4-6 7-6(1)[H2H]
R32Almudena Sanz-Llaneza Fernandez (ESP)Lidia Moreno Arias (WC) (ESP)6-2 3-6 6-4[H2H]
R32Cristina Bucsa (MDA)Maria Gutierrez Carrasco (ESP)3-6 6-3 6-4[H2H]
R32Bianca Turati (3) (ITA)Alba Carrillo Marin (ESP)6-4 7-6(2)[H2H]
R32Isabelle Wallace (5) (GBR)Julia Payola (ESP)6-3 6-0[H2H]
R32Maria Martinez Martinez (ESP)Ana Roman Dominguez (WC) (ESP)6-4 4-6 6-4[H2H]
R32Arabela Fernandez Rabener (ESP)Mathilde Armitano (FRA)6-2 6-3[H2H]
R32Giulia Gatto-Monticone (2) (ITA)Magda Aubets Macia (ESP)6-4 6-1[H2H]
Women's Doubles
FAngela Fita Boluda (ESP)
Isabelle Wallace (GBR)
Arabela Fernandez Rabener (ESP)
Ana Roman Dominguez (ESP)
6-1 6-1
SFAngela Fita Boluda (ESP)
Isabelle Wallace (GBR)
Mathilde Armitano (1) (FRA)
Ines Murta (PRT)
6-1 7-6(3)
SFArabela Fernandez Rabener (ESP)
Ana Roman Dominguez (ESP)
Yuriko Lily Miyazaki (JPN)
Laura Sainsbury (GBR)
7-6(5) 2-6 12-10
QFMathilde Armitano (1) (FRA)
Ines Murta (PRT)
Victoria Bosio (ARG)
Alba Carrillo Marin (ESP)
7-6(5) 6-2
QFAngela Fita Boluda (ESP)
Isabelle Wallace (GBR)
Claudia HOSTE Ferrer (ESP)
Maia Lumsden (GBR)
6-4 6-0
QFArabela Fernandez Rabener (ESP)
Ana Roman Dominguez (ESP)
Ines Ibbou (DZA)
Seone Mendez (AUS)
WO
QFYuriko Lily Miyazaki (JPN)
Laura Sainsbury (GBR)
Giorgia Pinto (2) (ITA)
Charlotte Roemer (ECU)
6-4 2-6 10-4
R16Mathilde Armitano (1) (FRA)
Ines Murta (PRT)
Bye
R16Victoria Bosio (ARG)
Alba Carrillo Marin (ESP)
Bye
R16Angela Fita Boluda (ESP)
Isabelle Wallace (GBR)
Bye
R16Claudia HOSTE Ferrer (ESP)
Maia Lumsden (GBR)
Bye
R16Arabela Fernandez Rabener (ESP)
Ana Roman Dominguez (ESP)
Sasha Alexander (AUS)
Almudena Sanz-Llaneza Fernandez (ESP)
0-6 6-3 10-5
R16Undecided
Ines Ibbou (DZA)
Seone Mendez (AUS)
Bye
R16Undecided
Yuriko Lily Miyazaki (JPN)
Laura Sainsbury (GBR)
Bye
R16Undecided
Giorgia Pinto (2) (ITA)
Charlotte Roemer (ECU)
Bye
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Arabela Fernandez Rabener (1) (ESP)Daniela Alejandra LA FUENTE Strassburger (_BO)6-1 6-3[H2H]
Q1Giorgia Pinto (2) (ITA)Ivana LONCAR Antic (ESP)6-2 6-0[H2H]
Q1Angela Fita Boluda (3) (ESP)Diana Maria Mihail (ROU)6-3 6-1[H2H]
Q1Mathilde Armitano (4) (FRA)Magda Aubets Macia (ESP)6-2 6-0[H2H]
Q1Almudena Sanz-Llaneza Fernandez (5) (ESP)Dominique Wahl ()6-3 6-0[H2H]
Q1Yuriko Lily Miyazaki (6) (JPN)Lucia Marzal Martinez (ESP)6-2 6-3[H2H]
Q1Claudia HOSTE Ferrer (7) (ESP)Beatrice Kight (GBR)6-3 6-0[H2H]
Q1Laura Sainsbury (8) (GBR)Sasha Alexander (AUS)6-3 6-4[H2H]
Q2Arabela Fernandez Rabener (1) (ESP)Lucia NATAL Gomez (ESP)6-4 6-0[H2H]
Q2Daniela Alejandra LA FUENTE Strassburger (_BO)Alba RETORTILLO Soiras (ESP)6-3 6-3[H2H]
Q2Giorgia Pinto (2) (ITA)Angela DIEZ Plagaro (WC) (ESP)6-0 6-1[H2H]
Q2Ivana LONCAR Antic (ESP)Michelle De Groot ()6-2 6-2[H2H]
Q2Angela Fita Boluda (3) (ESP)Angela JUAREZ Blanco (ESP)6-0 6-1[H2H]
Q2Diana Maria Mihail (ROU)Marharyta Smolyak (UKR)6-0 6-2[H2H]
Q2Mathilde Armitano (4) (FRA)Isabel Iglesias Prieto (ESP)6-1 6-1[H2H]
Q2Magda Aubets Macia (ESP)Alba SAMANIEGO Melero (WC) (ESP)6-3 6-3[H2H]
Q2Almudena Sanz-Llaneza Fernandez (5) (ESP)Leire KNIESE Jauregui (WC) (ESP)6-1 6-1[H2H]
Q2Dominique Wahl ()Ingrid Navarro Rodriguez (ESP)6-3 6-3[H2H]
Q2Yuriko Lily Miyazaki (6) (JPN)Kaaviya Balasubramanian (IND)7-6(4) 6-3[H2H]
Q2Lucia Marzal Martinez (ESP)Ema Gil Pires ()6-0 6-1[H2H]
Q2Claudia HOSTE Ferrer (7) (ESP)Laura BERNARDOS Pescador (ESP)6-0 6-2[H2H]
Q2Beatrice Kight (GBR)Judit AUBETS Macia (ESP)6-2 6-0[H2H]
Q2Laura Sainsbury (8) (GBR)Tatyana Bezukladnikova (RUS)6-0 6-0[H2H]
Q2Sasha Alexander (AUS)Jordan ORTEGA Mendez (ESP)6-3 6-3[H2H]
Q3Arabela Fernandez Rabener (1) (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Lucia NATAL Gomez (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Daniela Alejandra LA FUENTE Strassburger (_BO)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedAlba RETORTILLO Soiras (ESP)Bye[H2H]
Q3Giorgia Pinto (2) (ITA)ByeBye[H2H]
Q3Angela DIEZ Plagaro (WC) (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Michelle De Groot ()ByeBye[H2H]
Q3UndecidedIvana LONCAR Antic (ESP)Bye[H2H]
Q3Angela Fita Boluda (3) (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Angela JUAREZ Blanco (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Diana Maria Mihail (ROU)Marina RODRIGUEZ Garcia (ESP)6-4 6-1[H2H]
Q3UndecidedMarharyta Smolyak (UKR)Bye[H2H]
Q3Mathilde Armitano (4) (FRA)ByeBye[H2H]
Q3Isabel Iglesias Prieto (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Alba SAMANIEGO Melero (WC) (ESP)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedMagda Aubets Macia (ESP)Bye[H2H]
Q3Almudena Sanz-Llaneza Fernandez (5) (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Leire KNIESE Jauregui (WC) (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Ingrid Navarro Rodriguez (ESP)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedDominique Wahl ()Bye[H2H]
Q3Yuriko Lily Miyazaki (6) (JPN)ByeBye[H2H]
Q3Kaaviya Balasubramanian (IND)ByeBye[H2H]
Q3Ema Gil Pires ()ByeBye[H2H]
Q3UndecidedLucia Marzal Martinez (ESP)Bye[H2H]
Q3Claudia HOSTE Ferrer (7) (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Laura BERNARDOS Pescador (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Judit AUBETS Macia (ESP)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedBeatrice Kight (GBR)Bye[H2H]
Q3Laura Sainsbury (8) (GBR)ByeBye[H2H]
Q3Tatyana Bezukladnikova (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Jordan ORTEGA Mendez (ESP)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedSasha Alexander (AUS)Bye[H2H]