WTA 10k Tanger, Wk. 28 Draw (Women's) - 2011

Click Here To Join The 10k Tanger, Wk. 28 Discussion!


Share This...


10k Tanger, Wk. 28 Event Details:

2011-07-11Clay
OutdoorTanger, Morocco
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 10k Tanger, Wk. 28 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FXimena Hermoso (1) (MEX)Fatima El Allami (1) (MAR)6-1 7-6(5)[H2H]
SFFatima El Allami (1) (MAR)Barbara Luz (1) (PRT)3-6 7-5 6-2[H2H]
SFXimena Hermoso (3) (MEX)Alice Tisset (3) (FRA)6-0 6-2[H2H]
QFFatima El Allami (1) (MAR)Sheila Solsona-Carcasona (1) (ESP)6-4 6-0[H2H]
QFBarbara Luz (4) (PRT)Alix Collombon (4) (FRA)6-0 7-5[H2H]
QFAlice Tisset (FRA)Amandine Cazeaux (FRA)7-6(5) 6-3[H2H]
QFXimena Hermoso (MEX)Linda Mair (ITA)6-0 6-3[H2H]
R16Fatima El Allami (1) (MAR)Agata Baranska (1) (POL)6-3 6-0[H2H]
R16Sheila Solsona-Carcasona (Q) (ESP)Marine Partaud (Q) (FRA)6-4 1-6 6-3[H2H]
R16Barbara Luz (4) (PRT)Anna Agamennone (4) (ITA)6-0 6-2[H2H]
R16Alix Collombon (Q) (FRA)Camille Giacalone (Q) (FRA)6-4 6-2[H2H]
R16Amandine Cazeaux (8) (FRA)Anna Morgina (8) ()6-2 6-2[H2H]
R16Alice Tisset (Q) (FRA)Yasmin Ebada (Q) (EGY)7-5 7-5[H2H]
R16Linda Mair (ITA)Anneliese Tepper (AUS)6-3 6-2[H2H]
R16Ximena Hermoso (MEX)Beatriz Morales Hernandez (ESP)6-2 6-3[H2H]
R32Fatima El Allami (1) (MAR)Ivette Lopez (1) (MEX)6-1 6-1[H2H]
R32Agata Baranska (POL)Costanza Mecchi (ITA)6-2 6-3[H2H]
R32Marine Partaud (Q) (FRA)Fatima Zorah Bouabdallah (Q) ()6-4 6-0[H2H]
R32Sheila Solsona-Carcasona (WC) (ESP)Chaimae Roudami (WC) (MAR)6-1 4-6 6-3[H2H]
R32Barbara Luz (4) (PRT)Eudice Chong (4) (HKG)4-6 6-1 6-1[H2H]
R32Anna Agamennone (Q) (ITA)Menna El Nagdy (Q) (EGY)6-1 7-5[H2H]
R32Camille Giacalone (Q) (FRA)Alexandra Walker (Q) (GBR)7-6(5) 6-4[H2H]
R32Alix Collombon (Q) (FRA)Olga Parres Azcoitia (Q) (ESP)6-1 6-0[H2H]
R32Anna Morgina (8) ()Philippa Tepper (8) (AUS)6-1 6-3[H2H]
R32Amandine Cazeaux (FRA)Kamilia Daya (MAR)6-0 6-2[H2H]
R32Yasmin Ebada (Q) (EGY)Alejandra Granillo (Q) (MEX)6-4 6-2[H2H]
R32Alice Tisset (FRA)Wing Man Lin (HKG)6-3 6-0[H2H]
R32Linda Mair (5) (ITA)Jessica Sabeshinskaja (5) (GER)6-1 4-6 6-2[H2H]
R32Anneliese Tepper (AUS)Margarida Moura (PRT)6-0 7-5[H2H]
R32Beatriz Morales Hernandez (ESP)Maria Ouazzani (MAR)6-1 6-1[H2H]
R32Ximena Hermoso (WC) (MEX)Habiba Ifrakh (WC) (MAR)6-2 6-1[H2H]
Women's Doubles
FFatima El Allami (MAR)
Anna Morgina ()
Anna Agamennone (ITA)
Linda Mair (ITA)
3-6 6-4 [10-6]
SFFatima El Allami (1) (MAR)
Anna Morgina ()
Ximena Hermoso (1) (MEX)
Ivette Lopez (MEX)
6-4 7-5
SFAnna Agamennone (ITA)
Linda Mair (ITA)
Yasmin Ebada (EGY)
Menna El Nagdy (EGY)
2-6 6-3 [10-4]
QFXimena Hermoso (1) (MEX)
Ivette Lopez (MEX)
Agata Baranska (1) (POL)
Grace Cadona (AUS)
6-0 6-3
QFFatima El Allami (MAR)
Anna Morgina ()
Costanza Mecchi (ITA)
Sheila Solsona-Carcasona (ESP)
6-1 6-0
QFYasmin Ebada (WC) (EGY)
Menna El Nagdy (EGY)
Habiba Ifrakh (WC) (MAR)
Chaimae Roudami (MAR)
6-3 6-0
QFAnna Agamennone (ITA)
Linda Mair (ITA)
Amandine Cazeaux (FRA)
Alice Tisset (FRA)
2-6 7-5 [10-8]
R16Ximena Hermoso (1) (MEX)
Ivette Lopez (MEX)
Bye
R16Agata Baranska (POL)
Grace Cadona (AUS)
Fatima Zorah Bouabdallah ()
Beatriz Morales Hernandez (ESP)
7-5 6-7(5) [10-8]
R16Fatima El Allami (3) (MAR)
Anna Morgina ()
Barbara Luz (3) (PRT)
Margarida Moura (PRT)
6-3 6-4
R16Costanza Mecchi (ITA)
Sheila Solsona-Carcasona (ESP)
Alejandra Granillo (MEX)
Philippa Tepper (AUS)
6-0 6-4
R16Habiba Ifrakh (WC) (MAR)
Chaimae Roudami (MAR)
Nikita Deshmukh (WC) (IND)
Maria Ouazzani (MAR)
6-1 6-3
R16Yasmin Ebada (EGY)
Menna El Nagdy (EGY)
Anneliese Tepper (AUS)
Bianca Tepper (AUS)
6-3 7-5
R16Anna Agamennone (ITA)
Linda Mair (ITA)
Eudice Chong (HKG)
Wing Man Lin (HKG)
7-6(7) 6-2
R16Amandine Cazeaux (FRA)
Alice Tisset (FRA)
Bye
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Eudice Chong (HKG)ByeBye[H2H]
Q1Kamilia Daya (MAR)Nikita Deshmukh (IND)6-0 6-3[H2H]
Q1Camille Giacalone (FRA)ByeBye[H2H]
Q1Philippa Tepper (AUS)ByeBye[H2H]
Q1Marine Partaud (FRA)Grace Cadona (AUS)6-1 6-1[H2H]
Q1Olga Parres Azcoitia (ESP)ByeBye[H2H]
Q1Yasmin Ebada (EGY)Anne Sophie Forget (FRA)6-1 6-0[H2H]
Q1Anna Agamennone (ITA)Bianca Tepper (AUS)6-4 6-4[H2H]