WTA 10k Tampere, Wk. 30 Draw (Women's) - 2013

Click Here To Join The 10k Tampere, Wk. 30 Discussion!


Share This...


10k Tampere, Wk. 30 Event Details:

2013-07-22Clay
OutdoorTampere, Finland
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 10k Tampere, Wk. 30 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FKaren Barbat (5) (DNK)Liubov Vasilyeva (5) ()6-1 7-6(5)[H2H]
SFKaren Barbat (8) (DNK)Alena Tarasova (8) ()1-6 6-2 6-4[H2H]
SFLiubov Vasilyeva ()Anna Koval ()6-4 7-5[H2H]
QFAlena Tarasova ()Paulina Czarnik (POL)6-2 6-2[H2H]
QFKaren Barbat (DNK)Beatrice Cedermark (SWE)6-3 6-2[H2H]
QFAnna Koval (Q) ()Nina Zander (Q) (GER)7-6(2) 1-6 6-4[H2H]
QFLiubov Vasilyeva (Q) ()Oleksandra Piskun (Q) (UKR)6-0 6-2[H2H]
R16Paulina Czarnik (POL)Tina Schiechtl (AUT)2-6 7-5 6-2[H2H]
R16Alena Tarasova (Q) ()Eva Paalma (Q) (EST)7-6(4) 4-6 6-2[H2H]
R16Beatrice Cedermark (SWE)Ella Leivo (FIN)4-6 6-3 7-5[H2H]
R16Karen Barbat (Q) (DNK)Antonina Lysakova (Q) ()6-1 7-6(5)[H2H]
R16Nina Zander (Q) (GER)Julia Wachaczyk (Q) (GER)6-0 7-5[H2H]
R16Anna Koval ()Julia Valetova ()6-1 6-2[H2H]
R16Oleksandra Piskun (6) (UKR)Francesca Palmigiano (6) (ITA)6-2 6-3[H2H]
R16Liubov Vasilyeva ()Valeria Prosperi (ITA)1-6 6-2 6-2[H2H]
R32Paulina Czarnik (1) (POL)Tamara Bizhukova (1) ()2-6 7-6(3) 6-3[H2H]
R32Tina Schiechtl (Q) (AUT)Julia Klackenberg (Q) (SWE)7-5 6-1[H2H]
R32Eva Paalma (WC) (EST)Tanja Tuomi (WC) (FIN)6-2 6-2[H2H]
R32Alena Tarasova ()Amandine Cazeaux (FRA)6-4 7-5[H2H]
R32Beatrice Cedermark (3) (SWE)Malin Ulvefeldt (3) (SWE)6-3 4-6 7-5[H2H]
R32Ella Leivo (FIN)Daria Afanasyeva (RUS)6-0 6-7(4) 6-2[H2H]
R32Antonina Lysakova ()Mia Nicole Eklund (FIN)6-3 6-2[H2H]
R32Karen Barbat (DNK)Rebecca Poikajarvi (SWE)6-3 6-1[H2H]
R32Nina Zander (7) (GER)Naomi Totka (7) (HUN)6-1 6-0[H2H]
R32Julia Wachaczyk (GER)Ivanka Karamalak ()6-1 7-6(17)[H2H]
R32Anna Koval ()Emma Flood (NOR)6-7(3) 6-4 7-5[H2H]
R32Julia Valetova (Q) ()Johanna Hyoty (Q) (FIN)6-3 6-1[H2H]
R32Francesca Palmigiano (6) (ITA)Zhanna Panfilkina (6) (RUS)6-3 6-2[H2H]
R32Oleksandra Piskun (Q) (UKR)Milka-Emilia Pasanen (Q) (FIN)6-2 6-0[H2H]
R32Valeria Prosperi (ITA)Annika Sillanpaa (FIN)6-4 6-0[H2H]
R32Liubov Vasilyeva ()Piia Suomalainen (FIN)6-4 6-2[H2H]
Women's Doubles
FJulia Wachaczyk (GER)
Nina Zander (GER)
Emma Laine (FIN)
Piia Suomalainen (FIN)
6-4 6-4
SFJulia Wachaczyk (GER)
Nina Zander (GER)
Donika Bashota (SWE)
Ksenija Sharifova (RUS)
3-6 6-2 [10-6]
SFEmma Laine (4) (FIN)
Piia Suomalainen (FIN)
Karen Barbat (4) (DNK)
Amandine Cazeaux (FRA)
6-4 6-2
QFDonika Bashota (SWE)
Ksenija Sharifova (RUS)
Tamara Bizhukova ()
Julia Valetova ()
3-0 Retired
QFJulia Wachaczyk (3) (GER)
Nina Zander (GER)
Beatrice Cedermark (3) (SWE)
Malin Ulvefeldt (SWE)
6-0 6-2
QFKaren Barbat (DNK)
Amandine Cazeaux (FRA)
Emilia Granstrom (SWE)
Paulina Wulcan (SWE)
6-3 6-3
QFEmma Laine (FIN)
Piia Suomalainen (FIN)
Paulina Czarnik (POL)
Oleksandra Piskun (UKR)
6-2 6-2
R16Donika Bashota (1) (SWE)
Ksenija Sharifova (RUS)
Alena Tarasova (1) ()
Naomi Totka (HUN)
7-5 6-0
R16Tamara Bizhukova ()
Julia Valetova ()
Ivanka Karamalak ()
Anna Koval ()
6-1 6-7(6) [10-2]
R16Beatrice Cedermark (3) (SWE)
Malin Ulvefeldt (SWE)
Ella Leivo (3) (FIN)
Tanja Tuomi (FIN)
6-4 6-0
R16Julia Wachaczyk (WC) (GER)
Nina Zander (GER)
Saana Saarteinen (WC) (FIN)
Heini Salonen (FIN)
6-4 6-4
R16Emilia Granstrom (SWE)
Paulina Wulcan (SWE)
Milka-Emilia Pasanen (FIN)
Annika Sillanpaa (FIN)
6-4 6-2
R16Karen Barbat (DNK)
Amandine Cazeaux (FRA)
Daria Afanasyeva (RUS)
Liubov Vasilyeva ()
6-3 1-6 [10-5]
R16Paulina Czarnik (WC) (POL)
Oleksandra Piskun (UKR)
Cecilia Estlander (WC) (FIN)
Johanna Hyoty (FIN)
4-6 6-1 [10-8]
R16Emma Laine (FIN)
Piia Suomalainen (FIN)
Francesca Palmigiano (ITA)
Valeria Prosperi (ITA)
6-4 6-4
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Tina Schiechtl (1) (AUT)Natalia Belova (1) (RUS)3-6 6-1 6-4[H2H]
Q1Nina Zander (2) (GER)Ksenija Sharifova (2) (RUS)6-2 6-1[H2H]
Q1Eva Paalma (EST)Anna Velica (SWE)6-4 4-6 7-5[H2H]
Q1Julia Klackenberg (SWE)Yulia Chubarova (RUS)6-2 6-3[H2H]
Q1Johanna Hyoty (FIN)Emilia Granstrom (SWE)3-6 6-4 7-5[H2H]
Q1Antonina Lysakova ()Gloire Mfoumouangana (FRA)6-2 6-2[H2H]
Q1Zhanna Panfilkina (RUS)Saana Saarteinen (FIN)6-3 6-3[H2H]
Q1Oleksandra Piskun (UKR)Donika Bashota (SWE)6-4 6-2[H2H]
Q2Tina Schiechtl (1) (AUT)ByeBye[H2H]
Q2Natalia Belova (RUS)Victoire Mfoumouangana (FRA)6-4 4-6 6-1[H2H]
Q2Nina Zander (2) (GER)ByeBye[H2H]
Q2Ksenija Sharifova (RUS)ByeBye[H2H]
Q2Eva Paalma (EST)ByeBye[H2H]
Q2Anna Velica (SWE)Cecilia Estlander (FIN)7-6(11) 6-3[H2H]
Q2Julia Klackenberg (SWE)ByeBye[H2H]
Q2Yulia Chubarova (RUS)Mathilda Malm (SWE)6-3 7-6(3)[H2H]
Q2Emilia Granstrom (SWE)ByeBye[H2H]
Q2Johanna Hyoty (WC) (FIN)Kim Jana Hausler (WC) ()6-3 7-5[H2H]
Q2Gloire Mfoumouangana (FRA)ByeBye[H2H]
Q2Antonina Lysakova ()Paulina Wulcan (SWE)6-3 6-1[H2H]
Q2Zhanna Panfilkina (RUS)ByeBye[H2H]
Q2Saana Saarteinen (FIN)ByeBye[H2H]
Q2Oleksandra Piskun (UKR)ByeBye[H2H]
Q2Donika Bashota (SWE)Harmony Tan (FRA)6-3 6-4[H2H]