WTA 10k Stuttgart-Stammheim, Wk. 2 Draw (Women's) - 2016

Click Here To Join The 10k Stuttgart-Stammheim, Wk. 2 Discussion!


Share This...


10k Stuttgart-Stammheim, Wk. 2 Event Details:

2016-01-11Hard
IndoorGermany
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 10k Stuttgart-Stammheim, Wk. 2 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FAnna Blinkova (RUS)Valentini Grammatikopoulou (7) (GRC)7-6(4) 2-6 6-2[H2H]
SFAnna Blinkova (RUS)Maria Marfutina ()6-3 6-1[H2H]
SFValentini Grammatikopoulou (7) (GRC)Greet Minnen (8) (BEL)2-6 6-3 7-6(4)[H2H]
QFAnna Blinkova (RUS)Katharina Hobgarski (GER)6-3 4-6 6-3[H2H]
QFMaria Marfutina ()Anna Zaja (GER)7-6(2) 6-3[H2H]
QFValentini Grammatikopoulou (7) (GRC)Tena Lukas (3) (CRO)7-5 6-3[H2H]
QFGreet Minnen (8) (BEL)Katerina Vankova (2) (CZE)6-2 2-0 Retired[H2H]
R16Anna Blinkova (RUS)Julie Gervais (FRA)6-2 6-2[H2H]
R16Katharina Hobgarski (GER)Pemra Ozgen (5) (TUR)6-2 6-3[H2H]
R16Maria Marfutina ()Tamara Korpatsch (4) (GER)6-2 7-5[H2H]
R16Anna Zaja (GER)Laura Schaeder (GER)7-5 7-5[H2H]
R16Valentini Grammatikopoulou (7) (GRC)Anna Gabric (WC) ()7-6(1) 6-4[H2H]
R16Tena Lukas (3) (CRO)Mandy Wagemaker (NLD)5-7 6-3 7-5[H2H]
R16Greet Minnen (8) (BEL)Caroline Romeo (FRA)6-1 6-2[H2H]
R16Katerina Vankova (2) (CZE)Tereza Malikova (CZE)7-5 7-6(3)[H2H]
R32Julie Gervais (FRA)Dalila Jakupovic (1) (SLO)6-4 6-4[H2H]
R32Anna Blinkova (RUS)Nina Stadler (SUI)6-2 6-2[H2H]
R32Katharina Hobgarski (GER)Kristina Schmiedlova (SVK)6-0 6-1[H2H]
R32Pemra Ozgen (5) (TUR)Viktoria Kuzmova (SVK)1-6 7-6(7) 7-5[H2H]
R32Tamara Korpatsch (4) (GER)Lea Gasparovic (WC) ()6-2 6-4[H2H]
R32Maria Marfutina ()Tess Sugnaux (SUI)6-3 2-6 7-6(7)[H2H]
R32Anna Zaja (GER)Julia Wachaczyk (GER)6-4 6-1[H2H]
R32Laura Schaeder (GER)Alena Tarasova (6) ()6-2 6-2[H2H]
R32Valentini Grammatikopoulou (7) (GRC)Carmen Schultheiss (WC) ()3-6 6-4 6-4[H2H]
R32Anna Gabric (WC) ()Petra Uberalova (SVK)4-6 6-2 6-4[H2H]
R32Mandy Wagemaker (NLD)Chelsea Vanhoutte (BEL)6-2 7-6(2)[H2H]
R32Tena Lukas (3) (CRO)Iva Primorac (CRO)2-6 6-3 6-1[H2H]
R32Greet Minnen (8) (BEL)Bianca Turati (ITA)6-2 6-3[H2H]
R32Caroline Romeo (FRA)Kimberley Zimmermann (BEL)4-6 6-4 6-2[H2H]
R32Tereza Malikova (CZE)Vendula Zovincova (CZE)6-1 6-3[H2H]
R32Katerina Vankova (2) (CZE)Stefanie Vorih (WC) (GER)6-4 6-2[H2H]
Women's Doubles
FAnna Blinkova (RUS)
Maria Marfutina ()
Laura Schaeder (GER)
Anna Zaja (GER)
0-6 6-4 [10-8]
SFLaura Schaeder (GER)
Anna Zaja (GER)
Katharina Hobgarski (GER)
Lena Rueffer ()
6-1 6-2
SFAnna Blinkova (RUS)
Maria Marfutina ()
Karola Patricia Bejenaru (ROU)
Eden D'oliveira ()
6-2 6-2
QFLaura Schaeder (GER)
Anna Zaja (GER)
Sandra Klemenschits (1) (AUT)
Zuzana Luknarova (SVK)
7-5 7-5
QFKatharina Hobgarski (GER)
Lena Rueffer ()
Nina Stadler (4) (SUI)
Kimberley Zimmermann (BEL)
6-4 7-6(4)
QFAnna Blinkova (RUS)
Maria Marfutina ()
Julia Wachaczyk (3) (GER)
Mandy Wagemaker (NLD)
6-2 3-6 10-6
QFKarola Patricia Bejenaru (ROU)
Eden D'oliveira ()
Carmen Schultheiss ()
Emily Seibold ()
7-5 7-6(3)
R16Sandra Klemenschits (1) (AUT)
Zuzana Luknarova (SVK)
Bye
R16Laura Schaeder (GER)
Anna Zaja (GER)
Tamara Korpatsch (GER)
Sabina Machalova (CZE)
6-4 6-0
R16Nina Stadler (4) (SUI)
Kimberley Zimmermann (BEL)
Viktoria Kuzmova (SVK)
Kristina Schmiedlova (SVK)
6-2 6-2
R16Katharina Hobgarski (GER)
Lena Rueffer ()
Alena Tarasova ()
Caroline Werner (_Ge)
7-6(4) 6-4
R16Anna Blinkova (RUS)
Maria Marfutina ()
Tena Lukas (CRO)
Iva Primorac (CRO)
6-3 6-2
R16Julia Wachaczyk (3) (GER)
Mandy Wagemaker (NLD)
Dalila Jakupovic (SLO)
Paula Veyhle (_GE)
6-1 6-2
R16Karola Patricia Bejenaru (ROU)
Eden D'oliveira ()
Anna Gabric ()
Stefanie Vorih (GER)
6-4 7-5
R16Carmen Schultheiss ()
Emily Seibold ()
Valentini Grammatikopoulou (2) (GRC)
Greet Minnen (BEL)
6-2 5-7 10-4
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Anna Zaja (1) (GER)Jil Nora Engelmann (15) ()6-4 6-4[H2H]
Q1Katharina Hobgarski (2) (GER)Lena Rueffer (14) ()6-7(6) 6-1 6-0[H2H]
Q1Laura Schaeder (3) (GER)Karola Patricia Bejenaru (12) (ROU)6-1 6-1[H2H]
Q1Anna Blinkova (4) (RUS)Katharina Gerlach (11) (GER)6-3 6-0[H2H]
Q1Vendula Zovincova (5) (CZE)Veronika Vlkovska (13) (CZE)3-6 7-6(11) 7-5[H2H]
Q1Nina Stadler (6) (SUI)Sabina Machalova (CZE)6-3 6-2[H2H]
Q1Julie Gervais (7) (FRA)Zuzana Luknarova (10) (SVK)6-2 4-6 6-0[H2H]
Q1Chelsea Vanhoutte (BEL)Caroline Werner (8) (_Ge)3-6 6-3 6-2[H2H]
Q2Anna Zaja (1) (GER)Andrea Raaholdt (NOR)6-7(5) 6-1 6-2[H2H]
Q2Jil Nora Engelmann (15) ()Alexandra Vecic (WC) (_GE)6-1 6-3[H2H]
Q2Katharina Hobgarski (2) (GER)Julia Thiem ()6-3 6-2[H2H]
Q2Lena Rueffer (14) ()Anna Ozerova ()6-0 6-2[H2H]
Q2Laura Schaeder (3) (GER)Emily Seibold (WC) ()6-1 6-2[H2H]
Q2Karola Patricia Bejenaru (12) (ROU)Linda Prenkovic (GER)6-2 6-4[H2H]
Q2Anna Blinkova (4) (RUS)Juliane Triebe ()6-1 6-3[H2H]
Q2Katharina Gerlach (11) (GER)Eden D'oliveira ()6-1 6-2[H2H]
Q2Vendula Zovincova (5) (CZE)Franziska Kommer (_GE)6-7(4) 7-5 3-0 Retired[H2H]
Q2Veronika Vlkovska (13) (CZE)Ribana Roth ()6-4 6-2[H2H]
Q2Nina Stadler (6) (SUI)Phonexay Chitdara (BEL)6-3 6-2[H2H]
Q2Sabina Machalova (CZE)Natalie Proese (9) (GER)6-1 6-4[H2H]
Q2Julie Gervais (7) (FRA)Paulina Czarnik (POL)6-1 6-4[H2H]
Q2Zuzana Luknarova (10) (SVK)Laura Heinrichs ()6-4 4-6 6-3[H2H]
Q2Caroline Werner (8) (_Ge)Ann Cathrin Hummel (WC) (_GE)6-1 6-1[H2H]
Q2Chelsea Vanhoutte (BEL)Lisa Ponomar (16) (GER)6-2 6-4[H2H]