WTA 10k Stockholm, Wk. 44 Draw (Women's) - 2008

Click Here To Join The 10k Stockholm, Wk. 44 Discussion!


Share This...


10k Stockholm, Wk. 44 Event Details:

2008-10-27Hard
OutdoorStockholm, Sweden
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 10k Stockholm, Wk. 44 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FNicola Geuer (GER)Anna Brazhnikova (SWE)7-6(5) 1-6 7-5[H2H]
SFAnna Brazhnikova (1) (SWE)Pauline Wong (1) (NLD)6-1 6-2[H2H]
SFNicola Geuer (GER)Marcella Koek (NLD)6-0 6-1[H2H]
QFPauline Wong (1) (NLD)Alexandra Artamonova (1) ()6-2 6-4[H2H]
QFAnna Brazhnikova (Q) (SWE)Monika Tumova (Q) (CZE)6-2 6-2[H2H]
QFNicola Geuer (GER)Kristina Andlovic (SWE)6-1 6-1[H2H]
QFMarcella Koek (5) (NLD)Katharina Brown (5) (GBR)3-6 6-3 6-3[H2H]
R16Pauline Wong (1) (NLD)Ellen Allgurin (1) (SWE)6-7(4) 6-3 6-1[H2H]
R16Alexandra Artamonova (Q) ()Julia Klackenberg (Q) (SWE)6-4 7-5[H2H]
R16Monika Tumova (Q) (CZE)Paulina Milosavljevic (Q) (SWE)6-3 7-6(2)[H2H]
R16Anna Brazhnikova (SWE)Malou Ejdesgaard (DNK)6-0 7-5[H2H]
R16Nicola Geuer (7) (GER)Eva Pigova (7) (CZE)6-2 6-2[H2H]
R16Kristina Andlovic (Q) (SWE)Ajla Behram (Q) (SWE)6-4 6-2[H2H]
R16Katharina Brown (5) (GBR)Elina Gasanova (5) ()6-3 6-1[H2H]
R16Marcella Koek (NLD)Helene Auensen (NOR)4-6 6-4 6-3[H2H]
R32Pauline Wong (1) (NLD)Ulrikke Eikeri (1) (NOR)6-4 6-2[H2H]
R32Ellen Allgurin (WC) (SWE)Kim Stierli (WC) (SUI)6-0 6-1[H2H]
R32Julia Klackenberg (Q) (SWE)Jennie Brobeck (Q) (SWE)6-3 6-4[H2H]
R32Alexandra Artamonova (Q) ()Laura Haberkorn (Q) (GER)6-2 6-3[H2H]
R32Monika Tumova (4) (CZE)Justyna Jegiolka (4) (POL)7-6(5) 6-2[H2H]
R32Paulina Milosavljevic (SWE)Veronika Sepp (AUT)6-2 2-6 3-4 Retired[H2H]
R32Anna Brazhnikova (SWE)Aleksandra Razumova (RUS)6-2 6-1[H2H]
R32Malou Ejdesgaard (DNK)Patricia Chirea (ROU)6-4 1-0 Retired[H2H]
R32Eva Pigova (7) (CZE)Josefin Andersson (7) (SWE)3-6 6-3 6-2[H2H]
R32Nicola Geuer (Q) (GER)Madeleine Saari-Bystrom (Q) (SWE)6-0 6-0[H2H]
R32Ajla Behram (Q) (SWE)Marit Nordfors (Q) (SWE)6-3 6-1[H2H]
R32Kristina Andlovic (SWE)Karina Isayan ()2-6 6-3 6-1[H2H]
R32Katharina Brown (5) (GBR)Caroline Magnusson (5) (SWE)6-2 6-2[H2H]
R32Elina Gasanova ()Josefin Hjertquist (SWE)7-5 6-1[H2H]
R32Helene Auensen (NOR)Jade Windley (GBR)6-4 6-1[H2H]
R32Marcella Koek (NLD)Linda Aqvist (SWE)6-4 6-2[H2H]
Women's Doubles
FHelene Auensen (4) (NOR)
Ulrikke Eikeri (NOR)
Anna Brazhnikova (4) (SWE)
Malou Ejdesgaard (DNK)
6-2 4-6 [10-8]
SFHelene Auensen (NOR)
Ulrikke Eikeri (NOR)
Josefin Andersson (SWE)
Jennie Brobeck (SWE)
6-1 7-6(5)
SFAnna Brazhnikova (3) (SWE)
Malou Ejdesgaard (DNK)
Josefin Hjertquist (3) (SWE)
Malin Ulvefeldt (SWE)
6-2 7-5
QFJosefin Andersson (1) (SWE)
Jennie Brobeck (SWE)
Elina Gasanova (1) ()
Aleksandra Razumova (RUS)
6-3 7-6(4)
QFHelene Auensen (4) (NOR)
Ulrikke Eikeri (NOR)
Julia Klackenberg (4) (SWE)
Paulina Milosavljevic (SWE)
6-1 6-3
QFAnna Brazhnikova (SWE)
Malou Ejdesgaard (DNK)
Eva Pigova (CZE)
Monika Tumova (CZE)
7-6(2) 6-4
QFJosefin Hjertquist (SWE)
Malin Ulvefeldt (SWE)
Katharina Brown (GBR)
Jade Windley (GBR)
WO
R16Elina Gasanova (1) ()
Aleksandra Razumova (RUS)
Bye
R16Josefin Andersson (SWE)
Jennie Brobeck (SWE)
Ellen Allgurin (SWE)
Kristina Andlovic (SWE)
2-6 7-5 [10-3]
R16Helene Auensen (4) (NOR)
Ulrikke Eikeri (NOR)
Bye
R16Julia Klackenberg (SWE)
Paulina Milosavljevic (SWE)
Alexandra Artamonova ()
Natalia Ziminova (RUS)
WO
R16Eva Pigova (CZE)
Monika Tumova (CZE)
Anette Munozova (SWE)
Rebecka Tarnstrom (SWE)
7-6(2) 6-3
R16Anna Brazhnikova (SWE)
Malou Ejdesgaard (DNK)
Bye
R16Josefin Hjertquist (SWE)
Malin Ulvefeldt (SWE)
Patricia Chirea (ROU)
Karina Isayan ()
WO
R16Katharina Brown (GBR)
Jade Windley (GBR)
Bye
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Josefin Hjertquist (1WC) (SWE)Aleksandra Srndovic (1WC) (SWE)7-5 6-4[H2H]
Q1Marit Nordfors (SWE)Marija Milutinovic (SWE)6-4 4-6 7-6(7)[H2H]
Q1Julia Klackenberg (SWE)Othilia Lindqvist (SWE)6-4 6-2[H2H]
Q1Madeleine Saari-Bystrom (SWE)Ylva Kaiser (SWE)6-0 6-4[H2H]
Q1Monika Tumova (CZE)Isabelle Jonsson (SWE)6-0 6-2[H2H]
Q1Ajla Behram (SWE)Rebecka Tarnstrom (SWE)6-0 6-3[H2H]
Q1Ulrikke Eikeri (NOR)Tuule Tani (EST)6-4 6-3[H2H]
Q1Alexandra Artamonova ()Linda Mair (ITA)7-5 6-4[H2H]
Q2Aleksandra Srndovic (1WC) (SWE)ByeBye[H2H]
Q2Josefin Hjertquist (SWE)Anna Velica (SWE)6-2 6-0[H2H]
Q2Marit Nordfors (SWE)ByeBye[H2H]
Q2Marija Milutinovic (SWE)Johanna Forsberg (SWE)6-1 6-1[H2H]
Q2Othilia Lindqvist (SWE)ByeBye[H2H]
Q2Julia Klackenberg (SWE)Giulia Bruzzone (ITA)6-2 6-3[H2H]
Q2Ylva Kaiser (SWE)Ebba Unden (SWE)6-4 6-4[H2H]
Q2Madeleine Saari-Bystrom (SWE)Daria Shilina (RUS)6-4 3-6 6-2[H2H]
Q2Isabelle Jonsson (SWE)Mikaela Hockman (SWE)7-5 6-1[H2H]
Q2Monika Tumova (CZE)Emma Flood (NOR)6-0 6-3[H2H]
Q2Rebecka Tarnstrom (SWE)ByeBye[H2H]
Q2Ajla Behram (SWE)Anette Munozova (SWE)6-2 6-3[H2H]
Q2Tuule Tani (EST)Natalia Ziminova (RUS)6-2 7-5[H2H]
Q2Ulrikke Eikeri (NOR)Barbara Kvelstein (EST)6-4 6-3[H2H]
Q2Alexandra Artamonova ()Gabbi Tepic (SWE)7-5 6-3[H2H]
Q2Linda Mair (WC) (ITA)Malin Ulvefeldt (WC) (SWE)6-2 6-2[H2H]