WTA 10k Sibenik, Wk. 16 Draw (Women's) - 2010

Click Here To Join The 10k Sibenik, Wk. 16 Discussion!


Share This...


10k Sibenik, Wk. 16 Event Details:

2010-04-19Clay
OutdoorSibenik, Croatia
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 10k Sibenik, Wk. 16 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FMadalina Gojnea (4) (ROU)Conny Perrin (4) (SUI)6-2 6-1[H2H]
SFConny Perrin (SUI)Leonie Mekel (NLD)6-2 6-1[H2H]
SFMadalina Gojnea (SE) (ROU)Dijana Banovec (SE) (CRO)6-1 6-3[H2H]
QFLeonie Mekel (NLD)Sarah-Rebecca Sekulic (GER)3-6 6-0 6-3[H2H]
QFConny Perrin (4) (SUI)Zuzana Zlochova (4) (SVK)7-5 6-2[H2H]
QFDijana Banovec (Q) (CRO)Jasmina Kajtazovic (Q) (BIH)6-3 6-1[H2H]
QFMadalina Gojnea (ROU)Indire Akiki (CRO)6-4 7-5[H2H]
R16Leonie Mekel (1) (NLD)Tereza Hladikova (1) (CZE)2-6 6-4 6-3[H2H]
R16Sarah-Rebecca Sekulic (Q) (GER)Zsofia Susanyi (Q) (HUN)6-2 6-1[H2H]
R16Conny Perrin (4) (SUI)Zuzana Linhova (4) (CZE)7-5 6-0[H2H]
R16Zuzana Zlochova (Q) (SVK)Petra Sunic (Q) (CRO)6-2 6-0[H2H]
R16Jasmina Kajtazovic (WC) (BIH)Maria Abramovic (WC) (CRO)6-3 6-4[H2H]
R16Dijana Banovec (SE) (CRO)Matea Mezak (SE) (CRO)6-4 2-6 6-4[H2H]
R16Indire Akiki (5) (CRO)Lena-Marie Hofmann (5) (GER)6-2 6-1[H2H]
R16Madalina Gojnea (Q) (ROU)Julia Glushko (Q) (ISR)6-1 6-3[H2H]
R32Tereza Hladikova (1) (CZE)Tanya Germanlieva (1) (BUL)7-6(6) 6-2[H2H]
R32Leonie Mekel (NLD)Ida Krnic ()6-2 6-1[H2H]
R32Zsofia Susanyi (Q) (HUN)Matea Curic (Q) (CRO)7-6(5) 6-1[H2H]
R32Sarah-Rebecca Sekulic (GER)Darina Sedenkova (CZE)7-5 6-4[H2H]
R32Conny Perrin (4) (SUI)Marina Kachar (4) (SRB)7-5 6-2[H2H]
R32Zuzana Linhova (CZE)Martina Kubicikova (CZE)6-4 6-3[H2H]
R32Petra Sunic (Q) (CRO)Alexandra Cadantu (Q) (ROU)6-4 7-5[H2H]
R32Zuzana Zlochova (Q) (SVK)Amanda Elliott (Q) (GBR)6-2 6-2[H2H]
R32Maria Abramovic (7) (CRO)Elixane Lechemia (7) (FRA)6-1 7-5[H2H]
R32Jasmina Kajtazovic (Q) (BIH)Paola Cigui (Q) (ITA)6-2 6-2[H2H]
R32Dijana Banovec (SE) (CRO)Dalia Zafirova (SE) (BUL)6-2 6-4[H2H]
R32Matea Mezak (Q) (CRO)Dorotea Kraljevic (Q) ()6-0 3-2 Retired[H2H]
R32Lena-Marie Hofmann (5) (GER)Silvia Njiric (5) (CRO)6-2 6-1[H2H]
R32Indire Akiki (CRO)Dominika Nociarova (SVK)6-2 5-7 6-4[H2H]
R32Madalina Gojnea (Q) (ROU)Cindy Chala (Q) (FRA)6-0 1-0 Retired[H2H]
R32Julia Glushko (Q) (ISR)Dejana Raickovic (Q) (GER)6-3 6-3[H2H]
Women's Doubles
FAlexandra Cadantu (ROU)
Dalia Zafirova (BUL)
Maria Abramovic (CRO)
Madalina Gojnea (ROU)
6-2 6-3
SFAlexandra Cadantu (ROU)
Dalia Zafirova (BUL)
Dijana Banovec (CRO)
Matea Curic (CRO)
6-1 6-2
SFMaria Abramovic (CRO)
Madalina Gojnea (ROU)
Indire Akiki (CRO)
Silvia Njiric (CRO)
6-0 6-1
QFDijana Banovec (1) (CRO)
Matea Curic (CRO)
Amanda Elliott (1) (GBR)
Leonie Mekel (NLD)
6-2 6-0
QFAlexandra Cadantu (4) (ROU)
Dalia Zafirova (BUL)
Cindy Chala (4) (FRA)
Elixane Lechemia (FRA)
WO
QFIndire Akiki (WC) (CRO)
Silvia Njiric (CRO)
Ida Krnic (WC) ()
Dejana Raickovic (GER)
6-2 6-1
QFMaria Abramovic (CRO)
Madalina Gojnea (ROU)
Martina Kubicikova (CZE)
Conny Perrin (SUI)
7-5 7-5
R16Amanda Elliott (1) (GBR)
Leonie Mekel (NLD)
Bye
R16Dijana Banovec (CRO)
Matea Curic (CRO)
Andela Brguljan ()
Andjela Novcic (SRB)
6-2 6-2
R16Cindy Chala (4) (FRA)
Elixane Lechemia (FRA)
Marina Kachar (4) (SRB)
Ivana Klepic (CRO)
6-4 3-6 [10-6]
R16Alexandra Cadantu (ROU)
Dalia Zafirova (BUL)
Jasmin Matter ()
Viktoria Stojanova ()
6-1 6-1
R16Ida Krnic (WC) ()
Dejana Raickovic (GER)
Katerina Kaminkova (WC) (CZE)
Darina Sedenkova (CZE)
7-5 7-5
R16Indire Akiki (CRO)
Silvia Njiric (CRO)
Julia Glushko (ISR)
Zuzana Linhova (CZE)
1-6 7-6(4) [10-7]
R16Maria Abramovic (CRO)
Madalina Gojnea (ROU)
Lena-Marie Hofmann (GER)
Janina Toljan (AUT)
6-3 6-0
R16Martina Kubicikova (CZE)
Conny Perrin (SUI)
Iva Gersic ()
Petra Kopic ()
6-2 6-3
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Dejana Raickovic (GER)Katerina Kaminkova (CZE)7-6(5) 6-3[H2H]
Q1Madalina Gojnea (2) (ROU)Martina Kubicikova (2) (CZE)6-1 6-1[H2H]
Q1Zsofia Susanyi (3) (HUN)Janina Toljan (3) (AUT)6-3 6-2[H2H]
Q1Dorotea Kraljevic ()Valeria Osadchenko (SWE)2-6 6-3 6-3[H2H]
Q1Petra Sunic (CRO)Justine Bourdon (BEL)6-2 6-4[H2H]
Q1Jasmina Kajtazovic (6) (BIH)Tamara Stojkovic (6) (CRO)7-6(0) 6-2[H2H]
Q1Amanda Elliott (7) (GBR)Margarida Moura (7) (PRT)6-3 6-3[H2H]
Q1Matea Curic (CRO)Ksenia Gospodinova (RUS)6-1 6-4[H2H]
Q2Dejana Raickovic (1) (GER)Klaudia Gawlik (1) (POL)6-2 6-4[H2H]
Q2Katerina Kaminkova (CZE)Mariana Drazic (CRO)6-2 7-5[H2H]
Q2Martina Kubicikova (2) (CZE)Andjela Novcic (2) (SRB)6-0 6-1[H2H]
Q2Madalina Gojnea (ROU)Zorica Petrov (SRB)6-4 6-4[H2H]
Q2Janina Toljan (3) (AUT)Milica Stepanovic (3) (SRB)6-0 6-0[H2H]
Q2Zsofia Susanyi (HUN)Nikola Horakova (CZE)6-7(5) 6-3 6-2[H2H]
Q2Dorotea Kraljevic (4) ()Lesley Kerkhove (4) (NLD)7-6(2) Retired[H2H]
Q2Valeria Osadchenko (SWE)Csilla Argyelan (HUN)6-2 3-2 Retired[H2H]
Q2Justine Bourdon (BEL)Melita Ferjanic ()6-3 6-2[H2H]
Q2Petra Sunic (WC) (CRO)Vivien Juhaszova (WC) (SVK)6-4 6-4[H2H]
Q2Jasmina Kajtazovic (6) (BIH)Jasmin Matter (6) ()6-2 6-1[H2H]
Q2Tamara Stojkovic (CRO)Matea Cutura ()6-7(1) 7-6(3) 6-0[H2H]
Q2Amanda Elliott (7) (GBR)Luca Pump (7) (HUN)6-0 6-1[H2H]
Q2Margarida Moura (PRT)Katharina Negrin (AUT)6-1 2-6 6-3[H2H]
Q2Ksenia Gospodinova (8) (RUS)Tea Faber (8) (CRO)7-5 6-3[H2H]
Q2Matea Curic (CRO)Laetitia Sarrazin (FRA)7-5 6-4[H2H]
Q3Klaudia Gawlik (1) (POL)Alena Luef (1) (AUT)7-6(2) 6-2[H2H]
Q3Dejana Raickovic (GER)Gabbi Tepic (SWE)6-2 6-1[H2H]
Q3Mariana Drazic (CRO)Katharina Morth (AUT)6-4 7-6(5)[H2H]
Q3Katerina Kaminkova (CZE)Anja Koell (AUT)7-6(7) 6-0[H2H]
Q3Martina Kubicikova (2) (CZE)Dasa Orlic (2) ()6-1 4-6 6-3[H2H]
Q3Andjela Novcic (SRB)Saskia Angerer (AUT)1-6 6-3 7-5[H2H]
Q3Madalina Gojnea (ROU)Alexandra Kiesl ()6-0 6-0[H2H]
Q3Zorica Petrov (SRB)Nika Kovac ()6-4 6-0[H2H]
Q3Janina Toljan (3) (AUT)Valeria Danilova (3) (RUS)6-1 6-1[H2H]
Q3Milica Stepanovic (SRB)Ana Marija Banic ()3-6 6-4 6-2[H2H]
Q3Zsofia Susanyi (HUN)Nilgen Ahmetspahic ()2-6 7-5 6-1[H2H]
Q3Nikola Horakova (CZE)Vaszilisza Bulgakova (HUN)7-5 0-6 6-3[H2H]
Q3Lesley Kerkhove (4) (NLD)Ecaterina Oproiu (4) (ROU)7-5 6-4[H2H]
Q3Dorotea Kraljevic ()Flavia Porru (ITA)6-3 6-2[H2H]
Q3Valeria Osadchenko (SWE)Julia Stamatova (BUL)6-3 6-4[H2H]
Q3Csilla Argyelan (HUN)Kristina Bekavac ()2-6 6-0 7-6(0)[H2H]
Q3Melita Ferjanic (5) ()Karin Morgosova (5) (SVK)4-6 1-0 Retired[H2H]
Q3Justine Bourdon (BEL)Andela Brguljan ()6-3 7-5[H2H]
Q3Petra Sunic (CRO)Ivana Klepic (CRO)3-6 6-1 6-3[H2H]
Q3Vivien Juhaszova (SVK)Alina Petras ()6-1 6-1[H2H]
Q3Jasmina Kajtazovic (6) (BIH)Brina Spegel (6) ()6-2 6-1[H2H]
Q3Jasmin Matter ()Georgina Fedosenkova (UKR)6-3 2-6 6-1[H2H]
Q3Tamara Stojkovic (CRO)Sara Pilic (ITA)6-2 6-0[H2H]
Q3Matea Cutura ()Simonka Parajova (SVK)6-2 6-3[H2H]
Q3Amanda Elliott (7) (GBR)Ilaria Popovic (7) (AUS)6-0 6-1[H2H]
Q3Luca Pump (HUN)Andreea-Patricia Braica (ROU)6-0 6-0[H2H]
Q3Katharina Negrin (AUT)Alexandra Cannizzaro (AUS)6-3 7-5[H2H]
Q3Margarida Moura (PRT)Ilijana Ivic ()6-3 6-1[H2H]
Q3Tea Faber (8) (CRO)Viktoria Stojanova (8) ()6-1 6-3[H2H]
Q3Ksenia Gospodinova (RUS)Solene Ficheux (FRA)7-5 6-4[H2H]
Q3Matea Curic (CRO)Isabella Reibmayr (AUT)6-1 6-4[H2H]
Q3Laetitia Sarrazin (FRA)Neira Fatic (BIH)6-0 6-1[H2H]
Q4Klaudia Gawlik (1) (POL)ByeBye[H2H]
Q4Alena Luef (AUT)ByeBye[H2H]
Q4Dejana Raickovic (GER)ByeBye[H2H]
Q4Gabbi Tepic (SWE)ByeBye[H2H]
Q4Katharina Morth (AUT)Karla Popovic (CRO)2-6 6-4 6-4[H2H]
Q4Mariana Drazic (WC) (CRO)Petra Capin (WC) ()WO[H2H]
Q4Anja Koell (AUT)ByeBye[H2H]
Q4Katerina Kaminkova (CZE)ByeBye[H2H]
Q4Martina Kubicikova (2) (CZE)ByeBye[H2H]
Q4Dasa Orlic ()ByeBye[H2H]
Q4Saskia Angerer (AUT)ByeBye[H2H]
Q4Andjela Novcic (SRB)ByeBye[H2H]
Q4Alexandra Kiesl ()Ana Vukelja ()6-0 1-0 Retired[H2H]
Q4Madalina Gojnea (ROU)Ivana Karolyiova (SVK)6-1 6-1[H2H]
Q4Nika Kovac ()ByeBye[H2H]
Q4Zorica Petrov (SRB)ByeBye[H2H]
Q4Janina Toljan (3) (AUT)ByeBye[H2H]
Q4Valeria Danilova (RUS)ByeBye[H2H]
Q4Ana Marija Banic ()ByeBye[H2H]
Q4Milica Stepanovic (SRB)ByeBye[H2H]
Q4Nilgen Ahmetspahic ()Ana Gasparovic ()6-3 6-0[H2H]
Q4Zsofia Susanyi (HUN)Jeannine Prentner (AUT)6-3 6-4[H2H]
Q4Nikola Horakova (CZE)ByeBye[H2H]
Q4Vaszilisza Bulgakova (HUN)ByeBye[H2H]
Q4Lesley Kerkhove (4) (NLD)ByeBye[H2H]
Q4Ecaterina Oproiu (ROU)ByeBye[H2H]
Q4Dorotea Kraljevic ()ByeBye[H2H]
Q4Flavia Porru (ITA)ByeBye[H2H]
Q4Valeria Osadchenko (SWE)Livia Cutore (ITA)6-3 6-2[H2H]
Q4Julia Stamatova (BUL)Marijana Novakovic (BIH)6-3 7-6(8)[H2H]
Q4Kristina Bekavac ()ByeBye[H2H]
Q4Csilla Argyelan (HUN)ByeBye[H2H]
Q4Karin Morgosova (5) (SVK)ByeBye[H2H]
Q4Melita Ferjanic ()ByeBye[H2H]
Q4Justine Bourdon (BEL)ByeBye[H2H]
Q4Andela Brguljan ()ByeBye[H2H]
Q4Ivana Klepic (CRO)Krisztina Kovacs (HUN)6-3 6-3[H2H]
Q4Petra Sunic (WC) (CRO)Sabina Jeresic (WC) ()6-3 6-3[H2H]
Q4Alina Petras ()ByeBye[H2H]
Q4Vivien Juhaszova (SVK)ByeBye[H2H]
Q4Jasmina Kajtazovic (6) (BIH)ByeBye[H2H]
Q4Brina Spegel ()ByeBye[H2H]
Q4Jasmin Matter ()ByeBye[H2H]
Q4Georgina Fedosenkova (UKR)ByeBye[H2H]
Q4Sara Pilic (ITA)Mara Zovko ()4-6 6-4 6-2[H2H]
Q4Tamara Stojkovic (CRO)Mia Topic ()6-4 6-1[H2H]
Q4Matea Cutura ()ByeBye[H2H]
Q4Simonka Parajova (SVK)ByeBye[H2H]
Q4Amanda Elliott (7) (GBR)ByeBye[H2H]
Q4Ilaria Popovic (WC) (AUS)ByeBye[H2H]
Q4Andreea-Patricia Braica (ROU)ByeBye[H2H]
Q4Luca Pump (HUN)ByeBye[H2H]
Q4Alexandra Cannizzaro (AUS)Giulia Pasini (ITA)6-3 2-6 6-4[H2H]
Q4Katharina Negrin (AUT)Monika Sirilova (SVK)7-6(5) 5-7 6-3[H2H]
Q4Ilijana Ivic ()ByeBye[H2H]
Q4Margarida Moura (PRT)ByeBye[H2H]
Q4Tea Faber (8) (CRO)ByeBye[H2H]
Q4Viktoria Stojanova ()ByeBye[H2H]
Q4Solene Ficheux (FRA)ByeBye[H2H]
Q4Ksenia Gospodinova (RUS)ByeBye[H2H]
Q4Matea Curic (CRO)Silvia Martinkova (SVK)6-2 6-0[H2H]
Q4Isabella Reibmayr (AUT)Renata Kuricova (SVK)2-6 7-6(4) 6-4[H2H]
Q4Laetitia Sarrazin (FRA)ByeBye[H2H]
Q4Neira Fatic (BIH)ByeBye[H2H]