WTA 10k Sharm El Sheikh, Wk. 13 Draw (Women's) - 2014

Click Here To Join The 10k Sharm El Sheikh, Wk. 13 Discussion!


Share This...


10k Sharm El Sheikh, Wk. 13 Event Details:

2014-03-24Hard
OutdoorSharm El Sheikh, Egypt
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 10k Sharm El Sheikh, Wk. 13 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FEmily Webley-Smith (3) (GBR)Eugeniya Pashkova (3) ()7-6(7) 0-6 6-4[H2H]
SFEugeniya Pashkova (Q) ()Britt Geukens (Q) (BEL)6-4 6-1[H2H]
SFEmily Webley-Smith (4) (GBR)Zuzana Luknarova (4) (SVK)7-6(2) 6-2[H2H]
QFBritt Geukens (Q) (BEL)Ani Vangelova (Q) (BUL)6-0 6-4[H2H]
QFEugeniya Pashkova (3) ()Teodora Radosavljevic (3) (SRB)6-2 6-4[H2H]
QFZuzana Luknarova (8) (SVK)Madrie Le Roux (8) (RSA)7-5 6-1[H2H]
QFEmily Webley-Smith (7) (GBR)Vivien Juhaszova (7) (SVK)6-1 2-6 6-4[H2H]
R16Britt Geukens (BEL)Carmen Lopez-Rueda (ESP)6-4 6-4[H2H]
R16Ani Vangelova (WC) (BUL)Anais Gomar Isart (WC) (ESP)6-4 6-4[H2H]
R16Eugeniya Pashkova (3) ()Laura Deigman (3) (GBR)6-4 6-3[H2H]
R16Teodora Radosavljevic (WC) (SRB)Arantxa Andrady (WC) (IND)6-7(5) 6-0 6-1[H2H]
R16Madrie Le Roux (8) (RSA)Brenda Njuki (8) (SWE)6-2 7-5[H2H]
R16Zuzana Luknarova (SVK)Alice Savoretti (ITA)6-2 6-2[H2H]
R16Vivien Juhaszova (7) (SVK)Aina Schaffner Riera (7) (ESP)4-6 7-5 6-1[H2H]
R16Emily Webley-Smith (GBR)Theresa Kleinsteuber (GER)6-4 6-0[H2H]
R32Carmen Lopez-Rueda (1) (ESP)Prarthana G. Thombare (1) (IND)6-3 6-3[H2H]
R32Britt Geukens (Q) (BEL)Oleksandra Korashvili (Q) (UKR)2-6 7-5 6-3[H2H]
R32Anais Gomar Isart (WC) (ESP)Lidija Samardzic (WC) (SRB)6-0 2-0 Retired[H2H]
R32Ani Vangelova (BUL)Giulia Bruzzone (ITA)7-6(4) 7-6(5)[H2H]
R32Eugeniya Pashkova (3) ()Nadia Echeverria Alam (3) (USA)5-7 6-4 7-6(5)[H2H]
R32Laura Deigman (GBR)Shivani Manchanda (IND)6-0 6-0[H2H]
R32Arantxa Andrady (WC) (IND)Alija Merdeeva (WC) (RUS)7-6(2) 6-2[H2H]
R32Teodora Radosavljevic (Q) (SRB)Natasha Palha (Q) (IND)6-3 6-3[H2H]
R32Madrie Le Roux (8) (RSA)Emilija Dancetovic (8) (SRB)6-1 6-2[H2H]
R32Brenda Njuki (SWE)Alessia Camplone (ITA)6-0 6-0[H2H]
R32Alice Savoretti (ITA)Mayar Sherif (EGY)WO[H2H]
R32Zuzana Luknarova (SVK)Antonina Lysakova ()6-2 6-3[H2H]
R32Vivien Juhaszova (7) (SVK)Yana Yurchenko (7) (RUS)6-1 6-1[H2H]
R32Aina Schaffner Riera (Q) (ESP)Nonna Kurginyan (Q) (RUS)6-4 6-1[H2H]
R32Theresa Kleinsteuber (GER)Stamatia Fafaliou (GRC)3-6 6-4 6-2[H2H]
R32Emily Webley-Smith (Q) (GBR)Dajana Dukic (Q) (SRB)6-1 6-0[H2H]
Women's Doubles
FEugeniya Pashkova (1) ()
Prarthana G. Thombare (IND)
Laura Deigman (1) (GBR)
Emily Webley-Smith (GBR)
6-2 6-4
SFEugeniya Pashkova (1) ()
Prarthana G. Thombare (IND)
Vivien Juhaszova (1) (SVK)
Zuzana Luknarova (SVK)
6-2 6-2
SFLaura Deigman (GBR)
Emily Webley-Smith (GBR)
Carmen Lopez-Rueda (ESP)
Alice Savoretti (ITA)
3-6 6-1 [11-9]
QFEugeniya Pashkova (1) ()
Prarthana G. Thombare (IND)
Britt Geukens (1) (BEL)
Teodora Radosavljevic (SRB)
7-5 6-3
QFVivien Juhaszova (3) (SVK)
Zuzana Luknarova (SVK)
Arantxa Andrady (3) (IND)
Stamatia Fafaliou (GRC)
6-2 6-0
QFCarmen Lopez-Rueda (ESP)
Alice Savoretti (ITA)
Giulia Bruzzone (ITA)
Alessia Camplone (ITA)
6-2 2-6 [10-4]
QFLaura Deigman (GBR)
Emily Webley-Smith (GBR)
Nadia Echeverria Alam (USA)
Natasha Palha (IND)
5-7 6-3 [12-10]
R16Eugeniya Pashkova (1) ()
Prarthana G. Thombare (IND)
Bye
R16Britt Geukens (BEL)
Teodora Radosavljevic (SRB)
Emilija Dancetovic (SRB)
Alija Merdeeva (RUS)
7-6(3) 6-2
R16Vivien Juhaszova (3) (SVK)
Zuzana Luknarova (SVK)
Bye
R16Arantxa Andrady (IND)
Stamatia Fafaliou (GRC)
Brenda Njuki (SWE)
Yana Yurchenko (RUS)
3-6 6-1 [10-8]
R16Carmen Lopez-Rueda (ESP)
Alice Savoretti (ITA)
Dajana Dukic (SRB)
Ani Vangelova (BUL)
6-3 6-2
R16Giulia Bruzzone (ITA)
Alessia Camplone (ITA)
Bye
R16Nadia Echeverria Alam (USA)
Natasha Palha (IND)
Anais Gomar Isart (ESP)
Aina Schaffner Riera (ESP)
6-2 7-5
R16Laura Deigman (GBR)
Emily Webley-Smith (GBR)
Bye
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Dajana Dukic (1WC) (SRB)ByeBye[H2H]
Q1Yana Yurchenko (RUS)ByeBye[H2H]
Q1Teodora Radosavljevic (SRB)ByeBye[H2H]
Q1Alija Merdeeva (RUS)ByeBye[H2H]
Q1Nonna Kurginyan (RUS)ByeBye[H2H]
Q1Emilija Dancetovic (SRB)ByeBye[H2H]
Q1Aina Schaffner Riera (ESP)ByeBye[H2H]
Q1Britt Geukens (BEL)Anna Barbasheva (RUS)6-1 6-0[H2H]