WTA 10k Sharm El Sheikh, Wk. 10 Draw (Women's) - 2015

Click Here To Join The 10k Sharm El Sheikh, Wk. 10 Discussion!


Share This...


10k Sharm El Sheikh, Wk. 10 Event Details:

2015-03-02Hard
OutdoorEgypt
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 10k Sharm El Sheikh, Wk. 10 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FVera Lapko (BLR)Marketa Vondrousova (CZE)7-5 6-3[H2H]
SFVera Lapko (BLR)Caroline Rohde-Moe (NOR)7-5 6-1[H2H]
SFMarketa Vondrousova (CZE)Dayana Yastremska (UKR)6-7(4) 6-3 7-5[H2H]
QFVera Lapko (BLR)Olga Puchkova ()6-4 6-4[H2H]
QFCaroline Rohde-Moe (NOR)Melanie Klaffner (3) (AUT)6-2 6-2[H2H]
QFMarketa Vondrousova (CZE)Vojislava Lukic (4) (SRB)6-3 6-3[H2H]
QFDayana Yastremska (UKR)Anna Morgina (2) ()6-1 3-6 6-2[H2H]
R16Olga Puchkova ()Margarita Lazareva (1) ()7-5 6-1[H2H]
R16Vera Lapko (BLR)Anastasia Kharchenko (UKR)6-1 6-4[H2H]
R16Melanie Klaffner (3) (AUT)Janneke Wikkerink (NLD)6-4 6-3[H2H]
R16Caroline Rohde-Moe (NOR)Prarthana G. Thombare (6) (IND)3-6 6-4 6-3[H2H]
R16Marketa Vondrousova (CZE)Nudnida Luangnam (5) (THA)6-1 6-3[H2H]
R16Vojislava Lukic (4) (SRB)Petra Granic (CRO)2-3 Retired[H2H]
R16Dayana Yastremska (UKR)Karin Kennel (7) (SUI)6-2 2-6 6-3[H2H]
R16Anna Morgina (2) ()Camila Fuentes (MEX)6-7(4) 6-4 6-4[H2H]
R32Margarita Lazareva (1) ()Xu Liu Sun (CHN)6-1 6-1[H2H]
R32Olga Puchkova ()Martina Basic ()6-3 6-1[H2H]
R32Anastasia Kharchenko (UKR)Luisa Marie Huber (GER)6-0 6-1[H2H]
R32Vera Lapko (BLR)Kanami Tsuji (8) (JPN)6-3 3-6 7-6(4)[H2H]
R32Melanie Klaffner (3) (AUT)Laura Deigman (GBR)6-3 6-2[H2H]
R32Janneke Wikkerink (NLD)Dabin Kim (WC) ()2-6 6-2 6-4[H2H]
R32Caroline Rohde-Moe (NOR)Bojana Marinkovic (WC) (SRB)6-1 6-0[H2H]
R32Prarthana G. Thombare (6) (IND)Dalila Said (EGY)6-4 4-6 6-0[H2H]
R32Nudnida Luangnam (5) (THA)Katie Swan (GBR)6-7(7) 6-4 7-5[H2H]
R32Marketa Vondrousova (CZE)Katerina Kaminkova (CZE)6-3 6-0[H2H]
R32Petra Granic (CRO)Savannah Sills (WC) (GBR)6-2 6-3[H2H]
R32Vojislava Lukic (4) (SRB)Patcharin Cheapchandej (THA)6-1 6-4[H2H]
R32Karin Kennel (7) (SUI)Ksenia Dmitrieva ()6-2 6-0[H2H]
R32Dayana Yastremska (UKR)Kayla Rizzolo (WC) (USA)6-1 3-3 Retired[H2H]
R32Camila Fuentes (MEX)Alina Mikheeva ()6-4 6-4[H2H]
R32Anna Morgina (2) ()Anna Vrbenska (CZE)6-2 6-0[H2H]
Women's Doubles
FVera Lapko (BLR)
Marketa Vondrousova (CZE)
Anna Morgina (2) ()
Caroline Rohde-Moe (NOR)
6-2 6-4
SFVera Lapko (BLR)
Marketa Vondrousova (CZE)
Melanie Klaffner (1) (AUT)
Prarthana G. Thombare (IND)
6-3 2-6 10-7
SFAnna Morgina (2) ()
Caroline Rohde-Moe (NOR)
Karin Kennel (3) (SUI)
Margarita Lazareva ()
6-4 6-1
QFMelanie Klaffner (1) (AUT)
Prarthana G. Thombare (IND)
Patcharin Cheapchandej (THA)
Nudnida Luangnam (THA)
6-4 6-3
QFVera Lapko (BLR)
Marketa Vondrousova (CZE)
Anastasia Kharchenko (4) (UKR)
Olga Puchkova ()
6-1 6-0
QFKarin Kennel (3) (SUI)
Margarita Lazareva ()
Xiao Xuan Guo (CHN)
Xu Liu Sun (CHN)
2-6 6-3 16-14
QFAnna Morgina (2) ()
Caroline Rohde-Moe (NOR)
Camila Fuentes (MEX)
Aimee Gibson (GBR)
6-1 6-4
R16Melanie Klaffner (1) (AUT)
Prarthana G. Thombare (IND)
Bye
R16Patcharin Cheapchandej (THA)
Nudnida Luangnam (THA)
Marina Hruba (CZE)
Anna Vrbenska (CZE)
6-4 6-3
R16Anastasia Kharchenko (4) (UKR)
Olga Puchkova ()
Martina Basic ()
Petra Granic (CRO)
6-7(6) 6-2 10-4
R16Vera Lapko (BLR)
Marketa Vondrousova (CZE)
Linnea Malmqvist (SWE)
Janneke Wikkerink (NLD)
6-0 6-1
R16Xiao Xuan Guo (CHN)
Xu Liu Sun (CHN)
Dabin Kim ()
Rio Kitagawa (JPN)
5-7 6-4 10-6
R16Karin Kennel (3) (SUI)
Margarita Lazareva ()
Kristina Lagoda (RUS)
Hana Pektorova (CZE)
6-1 6-0
R16Camila Fuentes (MEX)
Aimee Gibson (GBR)
Martina Malmqvist (SWE)
Bojana Marinkovic (SRB)
6-4 3-6 10-7
R16Anna Morgina (2) ()
Caroline Rohde-Moe (NOR)
Danielle Konotoptseva (GBR)
Savannah Sills (GBR)
7-6(4) 6-3
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Alina Mikheeva (1) ()Claudia Franze (ITA)6-3 6-0[H2H]
Q1Patcharin Cheapchandej (2) (THA)Kristina Lagoda (RUS)7-5 6-1[H2H]
Q1Marketa Vondrousova (CZE)Ksenia Dmitrieva (3) ()6-2 6-4[H2H]
Q1Martina Basic (4) ()Aimee Gibson (GBR)6-4 6-3[H2H]
Q1Katie Swan (GBR)Lisa Whybourn (5) (GBR)6-3 1-0[H2H]
Q1Petra Granic (6) (CRO)Hana Pektorova (CZE)6-1 6-0[H2H]
Q1Dayana Yastremska (WC) (UKR)Marina Hruba (7) (CZE)6-3 6-1[H2H]
Q1Dalila Said (EGY)Karolina Novotna (CZE)6-4 4-6 6-2[H2H]
Q2Alina Mikheeva (1) ()ByeBye[H2H]
Q2Claudia Franze (ITA)Fatima Bizhukova (RUS)6-4 6-0[H2H]
Q2Patcharin Cheapchandej (2) (THA)ByeBye[H2H]
Q2Kristina Lagoda (RUS)Kate Zueva (UKR)6-1 6-1[H2H]
Q2Ksenia Dmitrieva (3) ()ByeBye[H2H]
Q2Marketa Vondrousova (CZE)Ann-Katrin Schmitz ()6-2 6-0[H2H]
Q2Martina Basic (4) ()ByeBye[H2H]
Q2Aimee Gibson (GBR)Linnea Malmqvist (SWE)2-6 7-5 6-2[H2H]
Q2Lisa Whybourn (5) (GBR)ByeBye[H2H]
Q2Katie Swan (GBR)Xiao Xuan Guo (CHN)6-1 6-2[H2H]
Q2Petra Granic (6) (CRO)ByeBye[H2H]
Q2Hana Pektorova (CZE)Martina Malmqvist (SWE)7-5 6-2[H2H]
Q2Marina Hruba (7) (CZE)ByeBye[H2H]
Q2Dayana Yastremska (WC) (UKR)Rio Kitagawa (JPN)6-1 6-1[H2H]
Q2Karolina Novotna (CZE)Anhelina Kalita (BLR)6-2 6-3[H2H]
Q2Dalila Said (EGY)Petra Pokorna (CZE)6-1 6-3[H2H]