WTA 10k Ramat Hasharon, Wk. 48 Draw (Women's) - 2005

Click Here To Join The 10k Ramat Hasharon, Wk. 48 Discussion!


Share This...


10k Ramat Hasharon, Wk. 48 Event Details:

2005-11-28Hard
OutdoorRamat Hasharon, Israel
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 10k Ramat Hasharon, Wk. 48 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FMargalita Chakhnashvili (1) (GEO)Sharon Fichman (1) (CAN)6-3 7-6(4)[H2H]
SFMargalita Chakhnashvili (1) (GEO)Pemra Ozgen (1) (TUR)6-4 6-3[H2H]
SFSharon Fichman (Q) (CAN)Volha Duko (Q) (BLR)6-3 6-3[H2H]
QFMargalita Chakhnashvili (1) (GEO)Natalia Orlova (1) ()6-2 6-0[H2H]
QFPemra Ozgen (TUR)Marrit Boonstra (NLD)7-5 6-3[H2H]
QFVolha Duko (BLR)Maraike Biglmaier ()2-6 6-1 6-4[H2H]
QFSharon Fichman (SE) (CAN)Carmen Klaschka (SE) (GER)6-2 6-0[H2H]
R16Margalita Chakhnashvili (1) (GEO)Zita Horanyi (1) (HUN)6-1 6-2[H2H]
R16Natalia Orlova (WC) ()Kelly De Beer (WC) (NLD)6-7(4) 6-1 6-3[H2H]
R16Pemra Ozgen (TUR)Julia Glushko (ISR)6-1 6-3[H2H]
R16Marrit Boonstra (Q) (NLD)Eva Fernandez-Brugues (Q) (ESP)6-2 6-3[H2H]
R16Maraike Biglmaier (6) ()Aleksandra Kulikova (6) ()6-4 6-3[H2H]
R16Volha Duko (Q) (BLR)Diana Vranceanu (Q) ()6-2 6-0[H2H]
R16Sharon Fichman (5) (CAN)Antonia-Xenia Tout (5) (ROU)6-2 6-3[H2H]
R16Carmen Klaschka (Q) (GER)Maya Gaverova (Q) ()6-1 6-1[H2H]
R32Margalita Chakhnashvili (1) (GEO)Eva-Maria Hoch (1) (AUT)6-4 6-3[H2H]
R32Zita Horanyi (Q) (HUN)Pauline Wong (Q) (NLD)7-5 6-1[H2H]
R32Natalia Orlova (WC) ()Nicole Thyssen (WC) (NLD)6-1 6-3[H2H]
R32Kelly De Beer (LL) (NLD)Tara Wigan (LL) (GBR)6-3 6-3[H2H]
R32Pemra Ozgen (3) (TUR)Gabriela Velasco-Andreu (3) (ESP)6-3 6-2[H2H]
R32Julia Glushko (ISR)Liana-Gabriela Ungur (ROU)6-3 2-0 Retired[H2H]
R32Marrit Boonstra (Q) (NLD)Katharina Scholtisek (Q) (GER)6-1 6-2[H2H]
R32Eva Fernandez-Brugues (Q) (ESP)Martina Babakova (Q) (SVK)6-7(4) 6-1 6-4[H2H]
R32Aleksandra Kulikova (6) ()Sheila Guerberg (6) (ARG)6-0 6-4[H2H]
R32Maraike Biglmaier (Q) ()Franziska Klotz (Q) (AUT)6-4 6-0[H2H]
R32Volha Duko (Q) (BLR)Chen Astrogo (Q) (ISR)7-5 6-2[H2H]
R32Diana Vranceanu ()Dia Evtimova (BUL)3-6 6-4 6-4[H2H]
R32Antonia-Xenia Tout (5) (ROU)Jessica Orselli (5) (ARG)6-2 0-6 6-3[H2H]
R32Sharon Fichman (WC) (CAN)Keren Shlomo (WC) (ISR)6-1 6-4[H2H]
R32Maya Gaverova (Q) ()Farida Karaieva (Q) (UKR)6-4 6-2[H2H]
R32Carmen Klaschka (GER)Irina Buryachok (UKR)7-6(9) 6-1[H2H]
Women's Doubles
FMarrit Boonstra (1) (NLD)
Nicole Thyssen (NLD)
Pemra Ozgen (1) (TUR)
Gabriela Velasco-Andreu (ESP)
6-2 6-3
SFPemra Ozgen (1) (TUR)
Gabriela Velasco-Andreu (ESP)
Sharon Fichman (1) (CAN)
Irina Matiychyk (UKR)
6-4 6-1
SFMarrit Boonstra (NLD)
Nicole Thyssen (NLD)
Eva-Maria Hoch (AUT)
Carmen Klaschka (GER)
6-0 5-7 6-3
QFPemra Ozgen (1) (TUR)
Gabriela Velasco-Andreu (ESP)
Verena Amesbauer (1) (AUT)
Melanie Oosterhof (GER)
6-1 6-1
QFSharon Fichman (3) (CAN)
Irina Matiychyk (UKR)
Kelly De Beer (3) (NLD)
Danielle Harmsen (NLD)
2-6 6-4 6-4
QFMarrit Boonstra (NLD)
Nicole Thyssen (NLD)
Irina Buryachok (UKR)
Aleksandra Kulikova ()
7-5 6-0
QFEva-Maria Hoch (AUT)
Carmen Klaschka (GER)
Margalita Chakhnashvili (GEO)
Manana Shapakidze (GEO)
3-6 7-6(5) 6-3
R16Pemra Ozgen (1) (TUR)
Gabriela Velasco-Andreu (ESP)
Maraike Biglmaier (1) ()
Natalia Orlova ()
6-1 6-4
R16Verena Amesbauer (AUT)
Melanie Oosterhof (GER)
Dia Evtimova (BUL)
Antonia-Xenia Tout (ROU)
4-6 7-6(8) 6-3
R16Kelly De Beer (3) (NLD)
Danielle Harmsen (NLD)
Cheli Bargil (3) (ISR)
Efrat Mishor (ISR)
6-1 6-0
R16Sharon Fichman (CAN)
Irina Matiychyk (UKR)
Sheila Guerberg (ARG)
Jessica Orselli (ARG)
6-0 6-3
R16Marrit Boonstra (NLD)
Nicole Thyssen (NLD)
Nadine Fahoum (ISR)
Julia Glushko (ISR)
6-3 6-1
R16Irina Buryachok (WC) (UKR)
Aleksandra Kulikova ()
Elana Agranovich (WC) (ISR)
Keren Shlomo (ISR)
6-2 6-2
R16Margalita Chakhnashvili (GEO)
Manana Shapakidze (GEO)
Yuliya Hnateyko (UKR)
Anastasia Poltoratskaya ()
2-6 7-6(7) 6-1
R16Eva-Maria Hoch (WC) (AUT)
Carmen Klaschka (GER)
Hila Elster (WC) (ISR)
Doron Muravnik (ISR)
6-2 6-0
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Volha Duko (BLR)Tegan Edwards (RSA)6-2 6-0[H2H]
Q1Farida Karaieva (UKR)Katharina Scholtisek (GER)7-6(1) 6-4[H2H]
Q1Maya Gaverova ()Danielle Harmsen (NLD)4-6 7-6(3) 6-2[H2H]
Q1Zita Horanyi (HUN)Efrat Zlotikamin (ISR)7-6(2) 6-3[H2H]
Q1Marrit Boonstra (5) (NLD)Elana Agranovich (5) (ISR)4-6 6-0 6-3[H2H]
Q1Pauline Wong (6) (NLD)Anastasia Poltoratskaya (6) ()6-1 6-4[H2H]
Q1Franziska Klotz (AUT)Yuliya Hnateyko (UKR)7-6(3) 7-6(6)[H2H]
Q1Martina Babakova (8) (SVK)Tara Wigan (8) (GBR)6-1 6-1[H2H]
Q2Volha Duko (BLR)Ester Masuri (ISR)6-2 6-2[H2H]
Q2Tegan Edwards (RSA)Elze Potgieter ()6-1 6-3[H2H]
Q2Farida Karaieva (2) (UKR)Katarzyna Siwosz (2) (POL)5-7 7-5 4-0 Retired[H2H]
Q2Katharina Scholtisek (GER)Veronika Sepp (AUT)6-4 5-7 6-2[H2H]
Q2Maya Gaverova (3) ()Timna Ticic (3) (CRO)6-1 6-0[H2H]
Q2Danielle Harmsen (NLD)Mariella Greschik ()6-2 6-1[H2H]
Q2Efrat Zlotikamin (4) (ISR)Kirsty Woolley (4) (GBR)1-6 6-1 6-1[H2H]
Q2Zita Horanyi (WC) (HUN)Alina Gershman (WC) (ISR)6-3 6-1[H2H]
Q2Marrit Boonstra (5) (NLD)Thamara Jonkman (5) (NLD)6-2 6-2[H2H]
Q2Elana Agranovich (ISR)Cheli Bargil (ISR)1-6 7-5 6-2[H2H]
Q2Pauline Wong (6) (NLD)Shani Arnon (6) (ISR)6-1 6-3[H2H]
Q2Anastasia Poltoratskaya ()Tanya Germanlieva (BUL)6-4 6-3[H2H]
Q2Yuliya Hnateyko (7) (UKR)Manana Shapakidze (7) (GEO)6-4 2-6 6-1[H2H]
Q2Franziska Klotz (AUT)Margarita Spicin (ISR)4-6 6-1 6-3[H2H]
Q2Tara Wigan (8) (GBR)Asli Semizoglu (8) (TUR)6-0 6-1[H2H]
Q2Martina Babakova (SVK)Milana Yusupov (ISR)4-6 6-3 6-4[H2H]
Q3Volha Duko (1) (BLR)Andra-Iulia Savu (1) (ROU)3-0 Retired[H2H]
Q3Ester Masuri (ISR)Shiran Ben Nun (ISR)6-0 6-1[H2H]
Q3Tegan Edwards (RSA)Gal-Li Kaplan (ISR)6-1 6-0[H2H]
Q3Elze Potgieter ()Doron Muravnik (ISR)6-3 7-5[H2H]
Q3Katarzyna Siwosz (2) (POL)Maja Kambic (2) (SLO)6-1 6-1[H2H]
Q3Farida Karaieva (UKR)Hila Elster (ISR)6-3 6-1[H2H]
Q3Veronika Sepp (AUT)Efrat Mishor (ISR)7-6(8) 6-1[H2H]
Q3Katharina Scholtisek (GER)Christa Magister (AUT)6-1 6-3[H2H]
Q3Timna Ticic (3) (CRO)Olga Blank (3) (ISR)7-6(6) 6-0[H2H]
Q3Maya Gaverova ()Irina Matiychyk (UKR)6-1 6-1[H2H]
Q3Mariella Greschik ()Yana Nemerovski (ISR)5-7 6-2 6-3[H2H]
Q3Danielle Harmsen (NLD)Tanja Kovacevic (AUS)6-3 6-2[H2H]
Q3Kirsty Woolley (4) (GBR)Natalie Handler (4) (ISR)6-1 6-1[H2H]
Q3Efrat Zlotikamin (WC) (ISR)Michal Bar (WC) (ISR)6-4 7-6(3)[H2H]
Q3Alina Gershman (WC) (ISR)Olga Khrapkova (WC) (RUS)6-4 4-6 6-3[H2H]
Q3Zita Horanyi (HUN)Dena Laadan (ISR)6-2 6-0[H2H]
Q3Marrit Boonstra (5) (NLD)Ginte Pociute (5) (LAT)6-1 6-0[H2H]
Q3Thamara Jonkman (NLD)Anastasia Cherkashin (ISR)6-0 6-0[H2H]
Q3Elana Agranovich (ISR)Sayaka Yoshino (JPN)6-1 6-1[H2H]
Q3Cheli Bargil (ISR)Verena Amesbauer (AUT)6-4 4-6 7-6(2)[H2H]
Q3Pauline Wong (6) (NLD)Nadine Fahoum (6) (ISR)7-5 5-7 6-3[H2H]
Q3Shani Arnon (ISR)Daniella Rabkin (ISR)6-2 6-0[H2H]
Q3Tanya Germanlieva (WC) (BUL)Yael Anays (WC) (ISR)6-1 6-4[H2H]
Q3Anastasia Poltoratskaya ()Melanie Oosterhof (GER)6-3 6-2[H2H]
Q3Manana Shapakidze (7) (GEO)Cagla Buyukakcay (7) (TUR)6-1 4-0 Retired[H2H]
Q3Yuliya Hnateyko (UKR)Marina Kojanova (MDA)WO[H2H]
Q3Margarita Spicin (ISR)Iris Khanna (AUT)6-0 3-6 6-1[H2H]
Q3Franziska Klotz (AUT)Darya Nakidaylo (UKR)6-0 6-0[H2H]
Q3Tara Wigan (8) (GBR)Orian Ben Haim (8) (ISR)6-0 6-2[H2H]
Q3Asli Semizoglu (TUR)Sheryl Gershon (USA)1-0 Retired[H2H]
Q3Milana Yusupov (ISR)Lauren Imre (USA)7-6(5) 3-6 6-3[H2H]
Q3Martina Babakova (SVK)Lynn Philippe (LUX)6-2 6-4[H2H]
Women's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Sharon Fichman (CAN)
Irina Matiychyk (UKR)
Verena Amesbauer (AUT)
Melanie Oosterhof (GER)
5-3 4-1
Q1Yuliya Hnateyko (UKR)
Anastasia Poltoratskaya ()
Maja Kambic (SLO)
Efrat Zlotikamin (ISR)
4-1 4-1
Q2Verena Amesbauer (AUT)
Melanie Oosterhof (GER)
Margarita Spicin (ISR)
Timna Ticic (CRO)
5-3 4-0
Q2Sharon Fichman (CAN)
Irina Matiychyk (UKR)
Chen Astrogo (ISR)
Yael Beckman (ISR)
4-2 4-2
Q2Maja Kambic (SLO)
Efrat Zlotikamin (ISR)
Tegan Edwards (RSA)
Elze Potgieter ()
4-0 4-5(7) 5-4(4)
Q2Yuliya Hnateyko (UKR)
Anastasia Poltoratskaya ()
Tanja Kovacevic (AUS)
Sayaka Yoshino (JPN)
4-0 4-0