WTA 10k Prague, Wk. 39 Draw (Women's) - 2013

Click Here To Join The 10k Prague, Wk. 39 Discussion!


Share This...


10k Prague, Wk. 39 Event Details:

2013-09-23Clay
OutdoorPrague, Czech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 10k Prague, Wk. 39 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FEkaterina Alexandrova (5) (RUS)Lenka Jurikova (5) (SVK)6-3 3-6 6-2[H2H]
SFLenka Jurikova (5) (SVK)Michaela Pochabova (5) (SVK)6-1 6-3[H2H]
SFEkaterina Alexandrova (3) (RUS)Jesika Maleckova (3) (CZE)6-4 6-0[H2H]
QFLenka Jurikova (WC) (SVK)Dominika Paterova (WC) (CZE)6-0 6-2[H2H]
QFMichaela Pochabova (SVK)Nikola Vajdova (SVK)6-2 4-6 7-5[H2H]
QFEkaterina Alexandrova (RUS)Sandra Honigova (CZE)6-2 6-2[H2H]
QFJesika Maleckova (8) (CZE)Tereza Malikova (8) (CZE)6-2 4-6 6-0[H2H]
R16Dominika Paterova (WC) (CZE)Ilka Csoregi (WC) (ROU)6-4 6-1[H2H]
R16Lenka Jurikova (SVK)Csilla Borsanyi (HUN)1-6 6-2 6-3[H2H]
R16Nikola Vajdova (4) (SVK)Yvonne Neuwirth (4) (AUT)6-4 6-4[H2H]
R16Michaela Pochabova (SVK)Jil Nora Engelmann ()4-6 6-3 6-1[H2H]
R16Sandra Honigova (CZE)Gabriela Pantuckova (CZE)6-4 6-1[H2H]
R16Ekaterina Alexandrova (RUS)Bianca Koch (GER)3-6 6-3 6-2[H2H]
R16Jesika Maleckova (8) (CZE)Katerina Brozova (8) (CZE)6-0 6-1[H2H]
R16Tereza Malikova (Q) (CZE)Karolina Stuchla (Q) (CZE)6-3 7-6(3)[H2H]
R32Dominika Paterova (1) (CZE)Zuzana Luknarova (1) (SVK)4-6 6-2 6-4[H2H]
R32Ilka Csoregi (WC) (ROU)Nina Holanova (WC) (CZE)6-7(7) 6-3 6-4[H2H]
R32Csilla Borsanyi (HUN)Nikola Horakova (CZE)6-3 7-6(3)[H2H]
R32Lenka Jurikova (SVK)Petra Rohanova (CZE)6-4 7-5[H2H]
R32Yvonne Neuwirth (4) (AUT)Karolina Vlachova (4) (CZE)6-3 6-2[H2H]
R32Nikola Vajdova (SVK)Natalie Suk (USA)6-2 6-4[H2H]
R32Michaela Pochabova (SVK)Marie Bouzkova (CZE)6-4 6-2[H2H]
R32Jil Nora Engelmann (LL) ()Zuzana Zalabska (LL) (CZE)6-4 3-6 7-5[H2H]
R32Sandra Honigova (6) (CZE)Alix Collombon (6) (FRA)7-6(5) 6-2[H2H]
R32Gabriela Pantuckova (CZE)Nikola Tomanova (CZE)6-4 6-2[H2H]
R32Bianca Koch (GER)Eva Rutarova (CZE)7-5 6-1[H2H]
R32Ekaterina Alexandrova (Q) (RUS)Anastasia Zarytska (Q) (UKR)7-6(3) 6-1[H2H]
R32Jesika Maleckova (8) (CZE)Vendula Zovincova (8) (CZE)6-0 6-2[H2H]
R32Katerina Brozova (Q) (CZE)Klara Koprivova (Q) (CZE)7-5 6-3[H2H]
R32Karolina Stuchla (Q) (CZE)Ina Kaufinger (Q) ()6-0 6-1[H2H]
R32Tereza Malikova (Q) (CZE)Kristyna Hrabalova (Q) (CZE)7-5 6-2[H2H]
Women's Doubles
FJesika Maleckova (1) (CZE)
Tereza Malikova (CZE)
Jil Nora Engelmann (1) ()
Yvonne Neuwirth (AUT)
6-2 6-2
SFJesika Maleckova (1) (CZE)
Tereza Malikova (CZE)
Karolina Cechova (1) (CZE)
Nikola Horakova (CZE)
6-1 6-2
SFJil Nora Engelmann (3) ()
Yvonne Neuwirth (AUT)
Natalie Suk (3) (USA)
Vendula Zovincova (CZE)
6-3 6-2
QFJesika Maleckova (1) (CZE)
Tereza Malikova (CZE)
Gabriela Pantuckova (1) (CZE)
Eva Rutarova (CZE)
WO
QFKarolina Cechova (4) (CZE)
Nikola Horakova (CZE)
Csilla Borsanyi (4) (HUN)
Ilka Csoregi (ROU)
3-6 6-1 [10-4]
QFJil Nora Engelmann ()
Yvonne Neuwirth (AUT)
Sandra Honigova (CZE)
Karolina Vlachova (CZE)
4-6 6-0 [10-8]
QFNatalie Suk (USA)
Vendula Zovincova (CZE)
Lenka Kuncikova (CZE)
Karolina Stuchla (CZE)
3-6 7-5 [10-8]
R16Jesika Maleckova (1) (CZE)
Tereza Malikova (CZE)
Bye
R16Gabriela Pantuckova (CZE)
Eva Rutarova (CZE)
Nina Holanova (CZE)
Denisa Kulhankova (CZE)
6-3 6-2
R16Csilla Borsanyi (4) (HUN)
Ilka Csoregi (ROU)
Bye
R16Karolina Cechova (CZE)
Nikola Horakova (CZE)
Dominika Paterova (CZE)
Petra Rohanova (CZE)
6-4 6-1
R16Sandra Honigova (CZE)
Karolina Vlachova (CZE)
Sofiya Bogatova (RUS)
Anastasia Zarytska (UKR)
6-1 6-1
R16Jil Nora Engelmann ()
Yvonne Neuwirth (AUT)
Bye
R16Natalie Suk (USA)
Vendula Zovincova (CZE)
Kristyna Hrabalova (CZE)
Marie Mayerova (CZE)
6-4 6-0
R16Lenka Kuncikova (CZE)
Karolina Stuchla (CZE)
Bye
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Natalie Suk (USA)Marta Hnatyshyn (UKR)6-4 7-5[H2H]
Q1Katerina Brozova (CZE)Timea Jaruskova (SVK)3-6 7-5 6-0[H2H]
Q1Nikola Tomanova (CZE)Alena Poletinova (CZE)7-6(5) 6-0[H2H]
Q1Klara Koprivova (CZE)Nika Kovac ()5-7 6-3 6-0[H2H]
Q1Anastasia Zarytska (UKR)Tereza Jankovska (CZE)6-1 4-6 6-4[H2H]
Q1Karolina Stuchla (CZE)Karolina Cechova (CZE)6-0 4-6 6-0[H2H]
Q1Ina Kaufinger ()Jil Nora Engelmann ()3-6 6-4 6-3[H2H]
Q1Kristyna Hrabalova (CZE)Anna Maria Heil (AUT)6-3 1-6 7-5[H2H]
Q2Marta Hnatyshyn (UKR)ByeBye[H2H]
Q2Natalie Suk (USA)Regina Husak ()4-6 6-1 6-0[H2H]
Q2Timea Jaruskova (SVK)ByeBye[H2H]
Q2Katerina Brozova (CZE)Dagmar Dudlakova (CZE)6-3 7-6(4)[H2H]
Q2Nikola Tomanova (CZE)ByeBye[H2H]
Q2Alena Poletinova (CZE)Lenka Kuncikova (CZE)1-0 Retired[H2H]
Q2Nika Kovac ()ByeBye[H2H]
Q2Klara Koprivova (CZE)Julia Jung ()6-3 6-4[H2H]
Q2Tereza Jankovska (CZE)ByeBye[H2H]
Q2Anastasia Zarytska (UKR)Denisa Kulhankova (CZE)7-5 6-0[H2H]
Q2Karolina Cechova (CZE)ByeBye[H2H]
Q2Karolina Stuchla (CZE)Martina Pradova (CZE)6-2 6-2[H2H]
Q2Ina Kaufinger ()Marketa Slavickova (CZE)6-2 7-5[H2H]
Q2Jil Nora Engelmann ()Sofiya Bogatova (RUS)6-0 6-3[H2H]
Q2Anna Maria Heil (AUT)Marie Mayerova (CZE)4-6 6-3 6-2[H2H]
Q2Kristyna Hrabalova (CZE)Gabriela Horackova (CZE)6-2 4-6 6-3[H2H]